Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sã ne pregãtim pentru 2012

Creat de IONUT, 12 Iunie 2006, 23:27:48

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

lylyt_ice

 Jackie...poate pentru tine este mesajul lui Ciuciulete;de nota 10...eu nu as spune acelas lucru...! Ca, sunt multi care bat cimpii, da este adevarat...dar te asigur eu ca sunt oameni care sunt activi chiar aici pe forum...si stiu mult mai multe decit se pare...sunt citiva care se abtin sa spuna ceea ce stiu datorita faptului ca primesc niste raspunsuri copilaresti sau sunt luati in zeflemea...si au dreptate sa taca...! prin stiinta infima de care dispune omenirea la ora actuala, nu se poate inca explica mai nimic...si cine vrea sa caute adevarul si se cramponeaza impiedicindu-se in argumentatii stiintifice, mai bine nu mai cauta nici un adevar si citeste numai ziarele care sunt pe piata. Eu am vazut ca exista ceva dupa perdea (si nu numai eu, ci si multi altii care tac)! De ce sunteti voi asa siguri ca in 2012 nu se va intimpla nimic ? Sau, ca ce a vazut cineva cu ochii lui nu-i real, sau i s-a parut...? Aici pe forum s-e foloseste o dogma invechita si falsa: cine e de alta parere este imediat eliminat subtil...intii luat in ris apoi mingiiat si invitat sa stea cuminte la locul lui, pina se simte in plus si pleaca de buna voie...! Eu cred ca suntem in ultima faza. a tuturor profetiilor, care de la inceputul omenirii ne avertizeaza despre acest moment...cind va fii exact nu sunt sigura dar oricum suntem pe muchie...iar cei care vin aici pe forum (incepatori sau cum vreti voi sa-i numiti) simt lucrul acesta si cauta sa se alature celor care simt ca ei...(putini la numar) . Unii nu simt si nu cred in asa ceva..O.K. dar nu trebuie direct iesit cu lozinca in fata "TOATE SUNT MINCIUNI SI FANTEZII" si pe deasupra sunt trimesi sa caute dovezi...DE UNDE Si CUM?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

jackie28t

#391
Citat din: lylyt_ice din  09 Noiembrie 2007, 02:46:50
Jackie...poate pentru tine este mesajul lui Ciuciulete;de nota 10...eu nu as spune acelas lucru...! Ca, sunt multi care bat cimpii, da este adevarat...dar te asigur eu ca sunt oameni care sunt activi chiar aici pe forum...si stiu mult mai multe decit se pare...sunt citiva care se abtin sa spuna ceea ce stiu datorita faptului ca primesc niste raspunsuri copilaresti sau sunt luati in zeflemea...si au dreptate sa taca...! prin stiinta infima de care dispune omenirea la ora actuala, nu se poate inca explica mai nimic...si cine vrea sa caute adevarul si se cramponeaza impiedicindu-se in argumentatii stiintifice, mai bine nu mai cauta nici un adevar si citeste numai ziarele care sunt pe piata. Eu am vazut ca exista ceva dupa perdea (si nu numai eu, ci si multi altii care tac)! De ce sunteti voi asa siguri ca in 2012 nu se va intimpla nimic ? Sau, ca ce a vazut cineva cu ochii lui nu-i real, sau i s-a parut...? Aici pe forum s-e foloseste o dogma invechita si falsa: cine e de alta parere este imediat eliminat subtil...intii luat in ris apoi mingiiat si invitat sa stea cuminte la locul lui, pina se simte in plus si pleaca de buna voie...! Eu cred ca suntem in ultima faza. a tuturor profetiilor, care de la inceputul omenirii ne avertizeaza despre acest moment...cind va fii exact nu sunt sigura dar oricum suntem pe muchie...iar cei care vin aici pe forum (incepatori sau cum vreti voi sa-i numiti) simt lucrul acesta si cauta sa se alature celor care simt ca ei...(putini la numar) . Unii nu simt si nu cred in asa ceva..O.K. dar nu trebuie direct iesit cu lozinca in fata "TOATE SUNT MINCIUNI SI FANTEZII" si pe deasupra sunt trimesi sa caute dovezi...DE UNDE Si CUM?


lylyt_ice,  sa stii ca si tu dreptate pe undeva.
Eu ma referisem defapt la faptul ca ciuciulete a conturat foarte bine anumite aspecte pe care trebuie sa le luam in considerare ca sa nu ne intocsicam fara voie din lucruri BANALE luate drept PARANORMALE din cauza unor lipse de informatii sau din exagerarea prin propria imaginatie.Da,cum s-a si observat de-a lungul timpului sunt foarte multi care bat campii.Si eu in trecut am gresit si interpretat gresit anumite cazuri din lipsa de informatii si la fel gresisem pentru ca erau perioade cand priveam anumite cazuri intr-un mod ORBESC pana cu timpul,usor usor,invatzand din dreapta si stanga de-a lungul timpului de la unul de la altul am ajuns sa intzeleg ca unele cazuri de OZN sau asa spus de paranormal sunt de-a dreptul banale si nu au nici o legatura cu MISTERUL de care era crezut la inceput.Dupa cum prea bine stim,orice are o explicatie si faptul ca NOI nu gasim pe moment o explicatie solida si credibila foarte multi dintre noi se grabesc la a cataloga un caz drept unul paranormal cea ce face sa se nasca acel mister dand contur cazului inflorindu-l cu fel de fel de gogosi si trandafiri cumparate de la diferite shopuri imaginare.

Intzeleg ca sunt cazuri de OZN care nu pot fi explicate asa de usor pe cat credem,la fel cred si faptul ca nu suntem singuri in acest mare univers pentru ca dupa cum spunea ''Muriel Rukeyser'' acest univers este format din ''POVESTI'' nu din atomi.

Fiecare cu dreptatea si felul lui de perceptie pentru ca noi gandim diferit unul de altul,de-acea subliniez ca,sa fii cu un ''open mind'' nu inseamna numai sa nu crezi sau sa crezi pentru ca poate fi sau nu adevarat,ci sa fii pregatit la orice posibilitate.Uneori raspunsurile pe care le gasim nu sunt ata de dulci pe cat ne asteptam.Multe mistere se ascund in acest mare univers de acea a-l si exploatam si a-l discutam si la fel cred ca exista din nefericire cazuri asa spus de rapiri de catre extraterestrii la fel cazuri de OZN inexplicabile.....dar hey hai sa nu bagam toate cazurile in aceasi oala pentru ca asa nu vom putea intzelege niciodata ce se intampla cu adevarat.Orice caz inainte de a fi crezut sau mai bine spus inainte de a se da credibilitate trebuie sa fie privit cu un ''open mind'' si sa acumulam cat mai multe informatii.

Acolo AFARA sunt atatea cazuri cu interpretari gresite,falsuri,desinformari incat daca am accepta cazurile fara sa le mestecam sau fara a simtzi analiza si logica lor atunci ne vom intocsica fara sa ne dam seama si subconstientul nostru va deveni ORBESTE sclavul MISTERULUI in general.

E bine sa fim unitzi aici si sa ne spunem cu toti intr-un mod liber punctul de vedere despre un anumit caz ca sa avem ce analiza si alege pentru a construi acel PUZLE de care suntem cu toti interesati.Daca suntem uniti atunci suntem pe drumul cel bun.
Unde's doi puterea creste si malaiul infloreste. :wink:

StarDust

Bine punctat Lylyt si Jack !!! ar trebui facut un rezumat din ceea ce ati expus voi aici si pus ca motto pe fiecare forum. Din pacate, uneori nu se poarta intotdeauna discutii f. respectuoase pe unele forum-uri, pacat. Toti gresim, dar ptr asta nu trebuie sa fim "arsi pe rug"  :-D ,ca sa ma exprim mai "plastic" Se poate discuta civilizat... se rezolva mult mai multe lucruri asa...Salutari!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

adrianh

Redau mai jos un articol integral care explica cam ce s-ar putea intampla in 2012!Cu toate ca foarte multe lucruri care sunt in articol au mai fost spuse,consider ca nu strica inca un articol mai amanuntit despre 2012!sper sa nu deranjeze pe nimeni!daca deranjaza,atunci imi cer scuze!

Sfarsitul Lumii ?... 2012

Pana cand ?

Omenirea n-a avut liniste niciodata; din cauza propriilor actiuni sau a altor motive pe care nu inceteaza sa le caute si sa le... ,,exploateze". La inceputuri a fost frica cvasi-animalica de elementele naturii dezlantiute, apoi de Apocalipsa, de Armaghedon, pastrand ,,sfarsitul lumii" ca pe un lait-motiv al nelinistilor sale, si, mai apoi, cand stiintele s-au dezvoltat, alimentand aceasta teama cu diversele descoperiri. Nu ! Omenirea n-a fost niciodata linistita. Dar, pana cand ?

Pana acum...

Sa vedem ce anume a generat aceste temeri. Pana acum, ,,crizele" omenirii au fost strans legate de: ( 1 ) venirea anului 1000, pe care oamenii au perceput-o ca pe ,,sfarsitul lumii". Aceasta spaima a fost alimentata de dezordinile cosmice anuntate de astrologi si astronomi; calamitatile naturale ( care, se stie, au existat dintotdeauna, doar ca la vremurile acelea nu existau atatea posibilitati de comunicare si informare ) au sporit si ele isteria sosirii anului 1000, pana acolo incat haosul domnea in intreaga omenire, spaima paraliza, groaza facea ravagii.
...Si in zorii anului 1000, omenirea s-a trezit. ...Soarele a rasarit... Viata a respirat adanc si... a luat-o de la inceput. De-a lungul mileniului care a urmat, omenirea mai consemneaza cateva evenimente interesante, dar care nu pot alimenta inca teoria sfarsitului lumii. Pe plan local, mai precis, aflam din documente medievale sibiene ca in anul 1618 a fost o ploaie de stele cazatoare, la 5 dec.1618 a aparut o cometa, la 24 ian.1685 noaptea fost luminata ca ziua de trei corpuri ale Lunii ( probabil Luna incadrata de doua planete ), cam 200 de ani mai tarziu pe cerul Sibiului a aparut o aurora boreala ( ! ), iar comete au fost semnalate si in 7 martie l742. La nivel planetar : cativa ,,Mesia", eruptii puternice ale vulcanilor, cutremure si... un Cernobal.

Si a venit ( 2 ) anul 1999. Eclipsa totala de Soare a fost explicata, amanuntita, anuntata pe toate caile de informare posibile. Si totusi, omenirea si-a tinut respiratia, si n-a rasuflat decat dupa ce eclipsa a trecut. Si nici atunci prea mult pentru ca ( va mai amintiti ? ) in acea seara si noaptea s-a starnit o furtuna-vijelie care i-a facut pe multi sa se intoarca la credinta !
Oricum, ( 3 ) sosirea anului 2000 a fost data ,,sigura" pentru sfarsitul lumii. Problema cea mai arzatoare a fost ( 4 ) virusul mileniului Y2K denumit ,,Armaghedonul comunicarii", dat ca sigur agent al sfarsitului si teama ca dupa 31.XII.1999 computerele o s-o ia ,,razna", reluand numaratoarea de la anul 1900 si, ca urmare, avioanele vor cadea ca mustele, iar centralele nucleare vor provoca distrugerea planetei intr-un holocaust atomic, au fost cateva scenarii. Cu 2-3 ani inainte guvernele tarilor cele mai avansate, detinatoare de tehnica computerizata, au tot luat masuri pentru impiedicarea acestui scenariu sumbru ( amintiti-va si ,,atentionarea" rizibila a guvernului Romaniei facuta ( atentie ! ) cu o luna inainte! Macar ca la noi ideea de computer inca nu se ,,copsese"... si ce sa faci intr-o luna ? ). Ce mai ? Sfarsitul lumii ! Dar... n-a fost sa fie ! Dupa asta s-a ivit alta problema : alinierea planetelor. Omenirea s-a desteptat si a inteles ca un cutremur, o eruptie, un tzunami, nu pot fi ,,cauza" sfarsitului, ele nefiind decat manifestari ale altor cauze, pe care au inceput sa le caute. Si le-au gasit !

Alinierea planetelor si asteroizii

Cercetatorii au descoperit schimbarea vitezei de rotatie a Terrei, care produce dislocarea masei Pamantului in adancime, iar aceasta la randul ei duce la schimbari de suprafata, de aici cutremure si tzunami ; dar si o schimbare aproape imperceptibila a pozitiei axei planetei Pamant, Asta da, descoperire ! Cand cercetatorii indieni au avertizat ca alinierea planetelor poate duce la un seism devastator, lumea nu i-a luat in serios. Asta n-a impiedicat omenirea sa spuna ca ( 6 ) alinierea planetelor poate fi un alt ,,sfarsit al lumii".
Dar, unul dintre cele mai mari pericole care poate declansa o catastrofa la nivel planetar, a ,,scapat" insa acelor pretinsi Mesia, care apar periodic ; este vorba de ( 7 ) pericolul asteroizilor cazuti pe Pamant. De ce ar trebui sa-i credem pe cercetatorii stiintifici cand spun ca putem da credit astrologilor care sustin ca alinierea planetelor este prevestitoare de nenorociri ? Pentru ca in cazul alinierii, aproximativ 80% din suprafata orbitala a sistemului solar este libera, fiind fara aparare, corpurile straine avand cale libera spre Marte, Pamant, Venus, Mercur sau Soare. Acest fenomen creste sansa de impact cu un asteroid. Putem fi recunoscatori celor patru mari planete care orbiteaza in jumatatea exterioara a sistemului nostru solar Jupiter, Saturn, Uranus si Neptun, care ,,aspira" corpurile ceresti care le tranziteaza orbitele ferind Pamantul de coliziuni periculoase. Pericol ? Da. Sfarsitul lumii ? Nu.

Acum 4000 de ani...

Mayasii, excelenti matematicieni si astronomi, au conceput unul dintre cele mai exacte calendare, care insa, se termina la... 21.XII.2012 ! Ei au aflat ca la 21.X.2012 incepe alinierea Soarelui cu Ecuatorul galactic si cu stelele din centrul Caii Lactee. Ceea ce este foarte important, este ca cercetatorii, astronomii moderni au confirmat exactitatea calendarului Maya, afirmand ca la data solstitiului de iarna a anului 2012, mai precis, pe 21.XII, Soarele nostru se va afla in alinierea respectiva perfecta ! De ce se termina calendarul Maya tocmai atunci ? Teoria ,,sfarsitului lumii" a mai primit ,,o gura de oxigen".

Centura de fotoni

Prin anii 1952-1957 a fost descoperita si masurata frecventa vibratiei medii a planetei Pamant. Numita dupa descoperitorul sau ,,rezonanta Schumann" si alintata ca fiind ,,bataia inimii" Pamantului, se pare ca mii de ani ea a avut o valoare constanta de 7,8 Hz. Apoi, din anul 1980 s-a observat mai intai o accelerare lenta ( de notat ca acest fenomen a fost ,,observat" si de un clarvazator brazilian numit Triquerinho ! ), apoi o accelerare din ce in ce mai rapida dupa 1997, pentru ca astazi sa aiba o valoare de 12 Hz. Cresterea frecventei de rezonanta Schumann se traduce prin scaderea progresiva a densitatii planetei.
Pentru a intelege transformarile cosmice care au loc acum, este necesar sa lamurim cateva aspecte. Soarele are un camp magnetic numit heliosfera care inglobeaza intregul sistem solar ; in partea sa frontala plasma heliosferei devine tot mai luminoasa, mai stralucitoare, datorita intrarii sistemului solar intr-o centura de fotoni, o zona cosmica ce are o energie mult marita. Aceasta energie patrunde in Soare care o ,,distribuie" in intregul sistem solar. Chestiunea este ca nu numai Terra sufera modificari ci, datorita acestei zone cu o energie mult mai intensa si alte planete sufera modificari : Marte are acum o atmosfera dubla ; Luna isi face atmosfera din compusi ai sodiului ; Venus si-a crescut intensitatea luminoasa; Intre Jupiter si satelitul sau Io s-a format un ,,tub" de radiatie ionizata, iar campul magnetic al lui Jupiter a crescut de doua ori ; Uranus si Neptun au suferit recente inversari de poli magnetici, isi intensifica campul magnetic si devin tot mai stralucitoare. Si asta nu e totul : in straturile superioare ale atmosferei Terrei se formeaza un nou gaz, inexistent pana acum. Am indrazni sa ne gandim ca nu omenirea este cea care ,,strica" climatul, ci modificarile cosmice care au loc !

Punctul Zero !

,,Punctul Zero" este momentul in care planul sistemului solar se va suprapune pe planul Galaxiei. Cresterea frecventei vibratorii a planetei Terra face ca 24 de ore de viata sa corespunda cu numai 16 ore reale in termenii timpului terestru. Curgerea timpului terestru se accelereaza pe masura ce ne apropiem de ,,punctul zero" de mai sus. La ,,punctul zero" 24 de ore din anul 1980 vor corespunde cu zero ore efective ! Timpul terestru va inceta sa existe ! Acesta este momentul inversarii polilor magnetici ai Pamantului. ( De notat ca cercetatorii au anuntat demult ca nucleul terestru este din ce in ce mai agitat de furtuni electromagnetice intense ). Cercetatorul Gregg Braden a dovedit stiintific cresterea frecventei de rezonanta Scumann a Pamantului. El spune ca trecerea prin centura de fotoni despre care am vorbit mai sus, care va facilita incetinirea vitezei de rotatie a Pamantului plus atingerea valorii de 13 Hz a rezonantei Schumann va aduce Terra in ,,punctul zero" al campului magnetic, cand va avea loc inversarea polilor magnetici ai Pamantului ( eveniment ce are loc o data la 13.000 de ani ; deci de doua ori intr-un Mare Ciclu Solar de 26.000 ).
Si cand se va intampla asta ? La 21.XII.2012 ! Asa a ,,spus" si calendarul Maya ! Deci : timpul terestru nu va mai exista, polii magnetici se vor inversa si globul terestru va incepe sa se roteasca invers ! Minunat moment sa spunem ca, iata, a sosit sfarsitul lumii. Dar... nu-i tocmai asa !

Translatia intr-o alta dimensiune

Terra a mai cunoscut in istoria sa evenimente cosmice insotite de diverse modificari de clima sau relief, si de intreg ,,alaiul" de cutremure, eruptii vulcanice, catastrofe planetare. Si omenirea n-a pierit... Dar nici n-a invatat nimic !
Sa ne intoarcem insa la ,,punctul zero" sa vedem ce se intampla acolo. In acel moment – se spune – are loc translatia omenirii intr-o alta dimensiune! Cu tot cu Terra ! In nici un caz nu poate fi vorba de ,,disparitia" omenirii, din moment ce efectele acestei schimbari-translatii vor fi numeroase si vizibile, mai ales pentru corpul uman, cea mai demna de mentionat fiind modificarea ADN-ului uman, dar si dezvoltarea capacitatilor intuitive, deci si a celor paranormale; se deschide ,,Al treilea ochi"; ochiul uman se modifica pentru adaptarea la noua Lumina si multe altele. Tehnologiile nu vor mai fi operationale, fiind folosita doar energia ,,libera" ( descoperita in urma cu un secol de Nikola Tesla, despre care vom vorbi intr-un numar viitor ).
Se mai spune ca in noua dimensiune in care trece omenirea ,,domneste compasiunea, intelegerea si iubirea". Translatia este asemanata cu ceea ce Biblia numeste ,,revenirea in Glorie"; se mai spune ca ,,A 2-a Venire" este mai mult o stare interioara, decat o fiinta care vine si stabileste o noua ierarhie. Se mai vorbeste si despre o Inteligenta Cosmica. Dar cate nu se spun...

Aoleu... Ce sa facem?

Daca asa va fi cu adevarat, de ce ne-am teme de ,,sfarsitul lumii" care, iata, nici nu va fi un sfarsit, ci un fel de transformare ? Si, inca, una in bine ! Poate ca ce va fi ,,dupa" 21.XII.2012 sunt speculatii paranormale, cum nu s-au sfiit sa le numeasca unii, dar sunt demne de luat in seama. Poate ca in afara de ,,obisnuitele" framantari ale scoartei pamantesti si schimbari de clima, nu se va intampla nimic !
Mai este foarte putin pana atunci ; daca omenirea n-a facut nimic pana acum, ce-ar mai putea face in scurtul ragaz care a ramas ?...

Sursa:www.elystar.ro
sper sa va placa!
Viata e o piesa de teatru,ce trebuie jucata la maxim!Asa ca nu ezitati sa profitati de ea!

DepthOfField

E bun articolul, fiind o sinteza a povestii cu 2012.

Dincolo de majoritatea chestiilor enuntate si ne-verificabile personal de cititorul obisnuit, si deci pe care trebuie sa le credem ca atare, mai scapa si cateva perle, despre care am mai comentat, pentru ca as vrea sa inteleg ce vrea sa spuna o afirmatie sau alta, daca tot se fac acele afirmatii.

Mai intai insa legat de o afirmatie cu alinierea planetelor, nu as fi prea de acord cu ea.

Citat"Pentru ca in cazul alinierii, aproximativ 80% din suprafata orbitala a sistemului solar este libera, fiind fara aparare, corpurile straine avand cale libera spre Marte, Pamant, Venus, Mercur sau Soare. Acest fenomen creste sansa de impact cu un asteroid."
Eu cred ca efectele planetelor mari ca si protectie, se cam anuleaza in mare parte de la sine. Adica daca o planeta poate devia traiectoria unui asteroid care altfel s-ar indrepta spre Pamant, tot la fel, poate devia traiectoria altui asteroid care NU se intrepta initial spre Pamant, facandu-l astfel sa se indrepte... Singurul beneficiu este cand asteroizii respectivi cad efectiv pe acele planete, si deci "dispar", sau sunt sfaramati gravitational in farame mai putin periculoase. Asa ca aliniate sau nu, nu vad ca ne-ar proteja mai mult sau mai putin.

Revenind la afirmatiile discutabile:

Citat"Apoi, din anul 1980 s-a observat mai intai o accelerare lenta ( de notat ca acest fenomen a fost ,,observat" si de un clarvazator brazilian numit Triquerinho ! ), "
De obicei, "clarvazatorii" "descurcareti" isi iau informatii din cele mai noi ipoteze sau cuceriri ale stiintei, practic necunoscute marii mase, si le mediaza (imprastie) catre auditoriul lui, care, ulterior, va face legatura cu cele declarate ulterior de oamenii de stiinta la momentul publicarii informatiei pe calea dansilor. Am dat exemple despre Billy Meier si unele din "profetiile" sale, pe topicul respectiv in acest sens. Uneori el a prezis niste evenimente "gresit", dar gresite exact la fix asa cum gresisera cercetarile stiintifice initiale avangardiste la momentul respectiv, si pe urma dovedite clar ca eronate.

Citat"Cresterea frecventei de rezonanta Schumann se traduce prin scaderea progresiva a densitatii planetei."
Asta cam atenteaza la fizica cea mai elementara...daca vorbim de densitate, ea este formula
RO = masa /volum.
Daca densitatea s-a schimbat, inseamna ca
a) ori masa Pamantului s-a modificat, adica a scazut, (cu consecinte evident masurabile asupra gravitatiei, = suntem mai usurei?! :-D  -, asupra miscarii lunii si satelitilor artificiali geostationari care ne dau semnalul TV la care ne uitam noi :-D .. si uite ca ei stau acolo fix bine-mersi)
b) volumul s-a modificat, adica raza pamantului a crescut semnificativ.. si atunci si asta e usor observabil, fie si numai prin modificarea rotatiei Pamantului, datorita conservarii momentului cinetic, adica 24 ore se transforma in alte valori...mai mari, nu mai mici!  Si iarasi, ce ne facem cu masurarea timpului independenta de sistemul solar, deci de catre quasari sau tranzitiile atomice, ca sa nu mai vorbesc iar despre cum de mai stau la punct fix satelitii geostationari care ne dau semnalul TV din televizoarele noastre? Sau sistemul GPS pe care poti sa-l pui la masina si tu, cititorule? Adica densitatea scade, da' nu afecteaza orbitele satelitilor artificali si a lunii?

Deci densitatea a scazut, dar nu se vede. Afirmatia este gratuita, si merge de minune la cei pentru care fizica elementara nu inseamna nimic, si pentru care e posibil orice. Adica punctul slab si fertil utilizat de cei care promoveaza teoriile alambicate care suna bine.

Citat"Marte are acum o atmosfera dubla "
- nu stiu, chiar nu am auzit ca nu-s prea informat... dar dubla fata de cand? Am masurat-o noi, oamenii, pe vremea cand nu stiam s-o masuram, si am observat ca atunci era mai mica?

Citat"Luna isi face atmosfera din compusi ai sodiului "
- si inainte cand nu puteam masura, de unde stiam ca nu era atmosfera la fel, din compusi ai sodiului?

Citat"Venus si-a crescut intensitatea luminoasa"
- este o afirmatie de mare efect: intr-adevar, oricare dintre voi veti putea vedea deseori un Venus hipnotic de stralucitor (unii il iau drept OZN). Desigur, voi nu stiti cum era Venusul acum zeci de ani, cand voi nu existati, dar, intr-adevar, ce vedeti? Un Venus foarte stralucitor. Oau! Asa ca veti gandi exact asa: "sa vezi ca au dreptate aia cu venusul, ia uite ce straluceste.. Adica teoria 2012 ar putea fi adevarata,nu?". pai de fapt asta si voia afirmatia..sa va faca sa ganditi in acest fel. Sa dati credibilitate teoriei.

Citat"Intre Jupiter si satelitul sau Io s-a format un ,,tub" de radiatie ionizata"..
-iarasi, da' poate "tubul" ala a existat dintotdeauna numai ca noi nu aveam instrumentele necesare sa-l detectam, de unde pana unde "a aparut un fel de tub, care pana acuma nu era?!" - avem de-a face cu o interpretare parsiva a unei descoperiri stiintifice. S-a descoperit un "cordon" ionizat. Asta inseamna ca pana sa-l fi descoperit noi, el nu exista? Nu existau pete solare pana nu le-a vazut Galilei cu luneta lui?

Citat"Si asta nu e totul : in straturile superioare ale atmosferei Terrei se formeaza un nou gaz, inexistent pana acum"
- la fel, interpretam parsiv o descoperire stiintifica. Cum adica nu era pana acum? Stiam la perfectiune TOT adevarul despre atmosfera terestra si nu mai era nimic necunsocut, cunoasterea era TOTALA, si dintr-o data a aparut un gaz "necunoscut" ? S-au doar dintr-o data, noi, omenirea, am deschis ochii mai bine si am mai descoperit ceva nou?

Citat"Cresterea frecventei vibratorii a planetei Terra face ca 24 de ore de viata sa corespunda cu numai 16 ore reale in termenii timpului terestru. Curgerea timpului terestru se accelereaza pe masura ce ne apropiem de ,,punctul zero" de mai sus. La ,,punctul zero" 24 de ore din anul 1980 vor corespunde cu zero ore efective ! Timpul terestru va inceta sa existe !"
Am mai discutat de nonsensul de aici.
Timpul se opreste, ca la video cand dai pe pause, inseamna ca Pamantul ingheata (stagneaza) pe loc in spatiu, lumina sta si ea pe loc ?!, Nici nu ma gandesc cum se violeaza "animalic" fizica elementara, care pana acum a functionat ireprosabil la nivelul universului observabil la fel si fara cusur peste tot

Citat"Deci : timpul terestru nu va mai exista, polii magnetici se vor inversa si globul terestru va incepe sa se roteasca invers !"
Sa se roteasca invers? SA SE ROTEASCA INVERS? Adica se opreste din rotatie?
Cuuum?
Circumferinta Pamantului este cam de 40000 km. Timpul de rotatie 24 ore. Asta inseamna ca un punct de pe suprafata lui (eu, tu cititorule etc) are viteza de 1667 km/ora..mai mult decat viteza sunetului. pai daca Pamantul s-ar opri din rotatie... ce ne facem cu inertia obiectelor? Zburam cu totii prin aer? Stim ca curentii de aer/apa la nivel planetar sunt determinati de miscarea Pamantului. Daca pamantul s-ar opri.. (ce forta alta decat un cataclism ar putea sa opreasca o masa asa de mare din rotatia lui inertiala?)... ar fi dezastru, superfurtuni, supertsunami etc etc etc etc.
Nu vad oricat m-as stradui cum traversarea unei centuri fotonice (zona cu mai multa radiatie/metru cub) ar putea sa opreasca miscarea mecanica a unui corp masiv. Si eventual sa-i schimbe sensul. Aberatii. Ca daca e adevarat, nu mai vorbim de modificari in planul inefabil, paranormal, timpul din a 10-a dimensiune, al 3-lea ochi, etc ci vorbim de catastrofa cat se poate de materiala si cu urmari grave.

"din moment ce efectele acestei schimbari-translatii vor fi numeroase si vizibile, mai ales pentru corpul uman, cea mai demna de mentionat fiind modificarea ADN-ului uman,"

azi ma culc cu 46 cromozomi (sau cati or fi) si maine o sa am alt numar in toate miliardele de celule ale corpului meu? asa din mers? Hocus-Pocus? schimbari atomo-moleculare si chimice la nivel de celula asa precum metamorfozele din SF-uri? o sa avem cate 3 maini?...

"dar si dezvoltarea capacitatilor intuitive, deci si a celor paranormale;"
care e logica acestei afirmatii? daca te bag intr-o zona cu radiatii sau campuri magnetice ("centura fotonica"), te faci mai dotat??

"ochiul uman se modifica pentru adaptarea la noua Lumina si multe altele"

ochiul e un sistem optico-foto-chimic de achizitie a imaginii. Sa inteleg ca va fi mai multa lumina in spectrul vizibil? trebuie sa purtam ochelari de soare? ne bronzam in 5 minute? devenim negri? Si de fapt, nu e lumina, ci e Lumina cu L mare? de care Lumina si de care Ochi o sa fie nevoie? Ca la melci?

"Tehnologiile nu vor mai fi operationale"
Deci centrala mea hidro-energetica de la Portile de Fier nu va mai functiona, pt ca apa care cade pe paletile care invart dinamul generator, nu mai cade, sau cum? sau rotorul nu se mai invarteste? sau daca se invarteste, nu se mai induce curect electric in sarmele alea? se anuleaza FIZICA asa cum o stim?
intr-adevar..se pare ca cu asemenea teorii suntem in situatia de a gandi ca ESTE POSIBIL ABSOLUT ORICE. Si daca tot e posibil orice, sunteti pregatiti? Cum va pregatiti pentru orice?


Va rog sa fiu scuzat.. dar voi va puneti asemenea intrebari legate de asemenea afirmatii? sau nu? Si ce raspunsuri va dati? Ca este posibil ORICE?



mea culpa.







David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Yagg

Subscriu la ceea ce a scris Ciuciulete. Fizica, oameni buni! În 2012, la sfârºit de an, sã sperãm cã va fi mai bine în România cu traiul ºi cu educaþia. Nu aþi vrea sã vã imaginaþi ce s-ar întâmpla în cazul în care Pãmântul ar încetini rotaþia în jurul axei ºi s-ar opri. Catastrofal: "Oh, the humanity"

În legãtura cu Rezonanþa Schumann, valorile acesteia sunt variabile într-un spectru electromagnetic natural al Pãmântului de la 6,53 Hertzi -> (valoarea normalã) 7,83 Hertzi ->pânã aproape de 40 Hertzi. Nu ºtiu cine a scos-o pe asta cu 12 Hertzi.

Sã nu uitãm sã îl amintim ºi pe pseudo-croatul nostru român (p.s. Nikola) Nicolae Tesla care are ceva legãturã cu Rezonanþa Schumann ºi cu Teoria Haosului.

Face cineva un articol, sau existã vre-un articol care sã contra-argumenteze astfel de articole ale acestei teorii cu 2012, sau se câºtigã bani frumoºi din povestea asta? Sau stric eu farmecul subiectului?  :-P

lylyt_ice

  A cum ce mai conteaza(?) ca unii vor sa faca bani sau ca intradevar asa este cum spun unii...si pana la urma ce-i asa rau in asta...? Unii trec in nemurire(norocul lor) iar altii raman sa se lupte mai departe cu viata si traiesc mai departe cu griji...etc. Acum ce ne facem daca 2012 s-a mutat in 2008? EGAL....mai avem un an pana atunci asa ca; hai mai bine sa ne pregatim pentru craciunul si revelionul 2007...........cu frica de orice fel, nu facem decat sa ne afundam tot mai mult in negativitate. Asa ca....; cu DUMNEZEU inainte si ganduri bune.......!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

loreley

           Cum s-a mutat in 2008? Uite  ca pe  asta n-o  stiu  :-o

StarDust

#398
Citat din: lylyt_ice din  11 Decembrie 2007, 17:17:55
Acum ce ne facem daca 2012 s-a mutat in 2008?

Chiar Lylyt, nu am auzit nici eu nimic despre asta, poti sa ne dai niste lamuriri te rog?
Stiu ca se prezice ca WW3 va incepe in 2008, si se va sfarsi in 2012 la asta te refereai?
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

lylyt_ice

Pai tocmai asta e....ca nici eu nu am auzit nimic decat ce a scris un coleg  cu putin timp in urma aici pe forum .....de unde pana unde a aparut acum zvonol cu 2008 nu pricep prea bine....
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Kymosabe

Citat din: StarDust din  12 Decembrie 2007, 13:15:13
Chiar Lylyt, nu am auzit nici eu nimic despre asta, poti sa ne dai niste lamuriri te rog?
Stiu ca se prezice ca WW3 va incepe in 2008, si se va sfarsi in 2012 la asta te refereai?

WW3 trebuia sa inceapa anul acesta . :lol:
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

lylyt_ice

  M-a refer la mesajul lui Sirius 13 de pe 5 noembrie ora 23.53, pe acest Topic....cu referire la 2008.
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Serban M

#402
Exista un singur raspuns pe care il detinem (momentan) cu totii : asteptarea.

Pana la proba contrarie (1-5 ani),marea majoritate a utilizatorilor/oamenilor prefera sa gandeasca cu ochii inchisi,lucru care este insa daunator.

Sunteti sceptici oameni buni?scepticismul este ciuma sufletului,alaturi de ignoranta.Haideti sa ne trezim putin la realitate si sa acceptam faptul ca lumea in care traim nu e atat de sincera cu noi si doar cativa vad adevarul,aceia ce il cauta.Exista o ordine mondiala,oare chiar ne aflam in maini bune ? NU ! suntem oi si vom fi pana cand ne vom trezi.Nimeni ,absolut nimeni nu poate sa imi contra-argumenteze ce am zis,decat cel ce nu stie nimic despre illuminati.Ei bine,atata timp cat suntem oi,nu mai incercati sa faceti pe atot-stiutorii fiindca nu stiti nimic.Tot ce ne este dat ne este dat pentru gura,iar grauntele bune sunt doar cateva.

Nu trebuie sa picam in ura si negativism dar nici sa traim orbi.Este mai mult ca posibil sa traim momente biblice.Ce e de facut ? ganditi cu inima !

http://www.youtube.com/watch?v=E3biFKW_vWY


referitor la 2012 : o infinitate de pagini se vor umple pe subiectul asta.intotdeauna vor exista 2 tabere : sceptici si profeti.Unificarea acestor tabere se va face la primul eveniment semnificativ,iar numele lor (nostru) va fi: supravietuitori.Atunci va incepe o buna comuniune pe planul digital (daca va mai exista acesta) si discutiile vor fi duse in aceeasi directie.

Nimeni nu e de vina ca ne-am nascut cu un mare grad de nepasare in noi : Problema - Reactie - Solutie nu si Avertizare - Reactie - Solutie

Kymosabe

Citat din: Sirius13 din  12 Decembrie 2007, 19:59:54
Exista un singur raspuns pe care il detinem (momentan) cu totii : asteptarea.

Pana la proba contrarie (1-5 ani),marea majoritate a utilizatorilor/oamenilor prefera sa gandeasca cu ochii inchisi,lucru care este insa daunator.

Sunteti sceptici oameni buni?scepticismul este ciuma sufletului,alaturi de ignoranta.Haideti sa ne trezim putin la realitate si sa acceptam faptul ca lumea in care traim nu e atat de sincera cu noi si doar cativa vad adevarul,aceia ce il cauta.Exista o ordine mondiala,oare chiar ne aflam in maini bune ? NU ! suntem oi si vom fi pana cand ne vom trezi.Nimeni ,absolut nimeni nu poate sa imi contra-argumenteze ce am zis,decat cel ce nu stie nimic despre illuminati.Ei bine,atata timp cat suntem oi,nu mai incercati sa faceti pe atot-stiutorii fiindca nu stiti nimic.Tot ce ne este dat ne este dat pentru gura,iar grauntele bune sunt doar cateva.

Nu trebuie sa picam in ura si negativism dar nici sa traim orbi.Este mai mult ca posibil sa traim momente biblice.Ce e de facut ? ganditi cu inima !

http://www.youtube.com/watch?v=E3biFKW_vWY


referitor la 2012 : o infinitate de pagini se vor umple pe subiectul asta.intotdeauna vor exista 2 tabere : sceptici si profeti.Unificarea acestor tabere se va face la primul eveniment semnificativ,iar numele lor (nostru) va fi: supravietuitori.Atunci va incepe o buna comuniune pe planul digital (daca va mai exista acesta) si discutiile vor fi duse in aceeasi directie.

Nimeni nu e de vina ca ne-am nascut cu un mare grad de nepasare in noi : Problema - Reactie - Solutie nu si Avertizare - Reactie - Solutie


SIRIUS in unele cazuri scepticismul iti poate salva viata .
Adevarata boala a sufletului este prostia. 
As vrea sa stiu si eu cu ce este deosebita aceasta ,,profetie'' de celelate de pana acum.
Si nu inteleg ce as putea face eu pentru a ma pregati de ,,marea transformare'' .
Si daca voi fi sceptic pana in ultimul moment ce voi avea de pierdut?
Voi, profetii, veti fi privilegiati , veti fi cu un pas inainte mea sau a celor care nu au crezut ?
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Serban M

Citat din: Kymosabe din  12 Decembrie 2007, 21:18:24

SIRIUS in unele cazuri scepticismul iti poate salva viata .
Adevarata boala a sufletului este prostia. 
As vrea sa stiu si eu cu ce este deosebita aceasta ,,profetie'' de celelate de pana acum.
Si nu inteleg ce as putea face eu pentru a ma pregati de ,,marea transformare'' .
Si daca voi fi sceptic pana in ultimul moment ce voi avea de pierdut?
Voi, profetii, veti fi privilegiati , veti fi cu un pas inainte mea sau a celor care nu au crezut ?

Nu stiu unde ai vazut tu o profetie in postul meu si unde am mentionat ca fac parte din acele categorii.