Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sã ne pregãtim pentru 2012

Creat de IONUT, 12 Iunie 2006, 23:27:48

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

lylyt_ice

 Sirius, nu am apucat sa citesc totul...dar am vazut in mare despre ce este vorba...n-am cuvinte ...m-i s-a oprit respiratia, putin mai tirziu am sa -mi iau timp sa citesc totul in liniste...tu ce parere ai in legatura cu cele ce au vazut ?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

alx

Citat din: Sirius13 din  06 Noiembrie 2007, 18:03:35
http://www.zetatalk.com/teams/tteam342.htm

pareri ?


fara suparare...cam ce parere ar trebui sa am?
   ca daca ma intrebi pe mine(si cred ca nu numai eu sunt de parerea asta),o sa-ti spun ca TOATE imaginile de acolo au explicatii bazate pe tehnica fotografiei,adica discutam de reflexii,focalizari proaste,lens flare,etc!
   pentru exemplificare,recomand topicul lui ciuciulete http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,519.0.html
sa nu ne lasam influentati de niste fotografii care nu au nici exif,nici alte date care sa demonstreze conditiile in care au fost facute,eventual si procesate...si sa le consideram DOAR niste fotografii mai ciudate...nicidecum semne ale sfarsitului lumii...
      dar asa cum spuneam,asta e parerea mea...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

baguvix

#377
singura dovada este ca nasa a afirmat ca aceasta planeta exista ( este cunoscuta si sub numele de Eris ) si au si cateva fotografii facute cu ajutorul satelitului hubble . De existenta plantei au aflat in 2003.

http://hubblesite.org/newscenter/archive/releases/2007/24/image/a/format/web_print/
http://hubblesite.org/newscenter/archive/releases/2007/24/image/b/format/web/
http://hubblesite.org/newscenter/archive/releases/2007/24/image/c/format/web_print/

Se pare ca planeta are si un satelit
Si precizez au estimat ca este mai mare ca Pluto de 1.27 de ori ( cu aproximatie )
Nu voi fi un om obisnuit, pentru ca am dreptul sa fiu extraordinar.

DepthOfField

Alx a spus:
Citatca daca ma intrebi pe mine(si cred ca nu numai eu sunt de parerea asta),o sa-ti spun ca TOATE imaginile de acolo au explicatii bazate pe tehnica fotografiei,adica discutam de reflexii,focalizari proaste,lens flare,etc!
Nu, te inseli, nu exista asa ceva ce enumeri tu, ci alea sunt spirite, nave extraterestre, manifestari plasmatice inteligente etc etc.  :-D . Ca si in poza ce o atasez aici "10-17--Imag014.jpg" luata cu un telefon mobil.

Te-ai prins ca am fost ironic, dar precizez asta ca altii nu o sa priceapa ironia si o sa creada ce te-am contrazis.  :lol:


Lylyt_ice se intreba:
CitatDA !!! Nici ce spune alx nu-i exclus...altfel nu cred ca nu s-ar fii publicat in continuare noi date referitoare la schimbarile, care de fapt in acest moment ar trabuii sa fie in plina desfasurare, iar masuratorile nu au cum sa fii ramas aceleasi ca in 2003, de exemplu...Mai sunt numai 5 ani, operioada f. scurta, care-i fregventa pamintului actuala(?) de ce nu mai se spune nimic(?) In afara de TOBIAS care a batut cimpii, dupa cum am vazut, altii si-au inghitit limba...DE CE ?

poate pentru ca toata povestea asta cu Nibiru si 2012 e doar o poveste care nu poate fi trasa de par la infinit?  :-P
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Max C.

@ciuciulete
Daca mai faci vro' 3-4 poze cu O.Z.N.-uri la fel ca asta o sa strici camera aparatului ! :lol: :lol: :lol:

lylyt_ice

 Maxx, cam tot la asta m-am gindit si eu...inseamna ca cei care au fotografiat Soarele si"Nibiru", in decurs de citiva ani, (facind sute de poze) au trebuit sa investeasca foarte multi bani in a cumpara camare photo...oare a meritat distractia, numai pentru a produce erori fotografice?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

DepthOfField

Maxx glumea desigur.
Daca tii aparatul catre soare cateva minute in sir, si nemiscat, s-ar putea sa-l defectezi intr-adevar. Daca faci o poza si incadrezi 10 secunde, nu se intampla nimic..poate doar anumite tipuri de aparate prost construite in acest sens, sa se strice.
Insa, eu nu inteleg cum gandesc unii, si mai si iau totul de-a dreptul serios. Voi chiar credeti ca au fotografiat unii "second Sun", sau Nibiru ?!?!? sunt de-a dreptul uimit de cum judeca unii.
Sa pui reflexii si artefacte de imagine pe site-uri cu titlul de exotisme ... si internautii care dau de astea prin navigarea lor chiar sa creada asemenea enormitati? Pai nu-i de mirare ca in lumea asta mare isi au locul tot felul de sarlatani, ghicitori, falsi prezicatori, pseudo-oameni de stiinta, zvoneri, raspandaci, vazatori de ozene-uri in orice amarata de reflexie... cata vreme exista din belsug popor naiv care nu poate discerne (nu din vina lui in general)... este plin internetul de asemenea "garbage", care nu face decat sa genereze discutii despre cai verzi pe pereti si sa ne minunam de pseudo-mistere. Ca din loc in loc, pe vre-un forum sau site se mai lamuresc o parte din aceste mistere... astea au in general un caracter local, care nu poate opri deloc puhoiul de aberatii... cum se spune: somnul ratiunii naste monstri, iar unii profitori isi gasesc aici un teren prielnic de glorie, distractie sau scopuri personale pur financiare sau de alta natura.
Ca sa parafrazez pe colegul Alx...
parerea mea!

p.s. sper ca nu am creat material de recycle bin  :-D
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

ariel

Citat din: ciuciulete din  06 Noiembrie 2007, 23:10:30
poate pentru ca toata povestea asta cu Nibiru si 2012 e doar o poveste care nu poate fi trasa de par la infinit?  :-P


sau poate, pentru, ca  e perfect adevarata ??????
daca ai avea norocul (sau ghinionul) de a sti adevarul in legatura cu Nibiru si tot ceea ce s-a scris despre 2012, ce ai face? si daca tot ce s-a scris e adevarul ? hm
crezi ca daca acesta e adevarul, oamenii ar trebui sa-l stie ?  
"Sa avem seninatatea de a accepta ceea ce nu poate fi schimbat,curajul de a schimba ceea ce poate fi schimbat si mai ales intelepciunea pentru a face deosebirea intre cele doua posibilitati" (Marc Aurelius)

DepthOfField

#383
Ariel, daca e adevarat, ar fi destui oameni cu adevarat credibili care avand sistemul acesta al liberei exprimari dat de internet, ar dovedi fara dar si poate ce si cum e treaba asta. Din pacate nu avem decat pseudo-ganditori, zvoneri, raspandaci etc, nu mai repet ce tocmai am zis, cvasi-teorii apetisante la prima vedere, site-uri cu lens-flare-uri si alte artefacte tehnice pe post de secretele cele mai ascunse ale universului, o gramada de copilaret on-line care nici nu s-a maturizat complet sa inteleaga corect viata si deja analizeaza tainele universului din aparatul lui foto automat etc etc...
Citateste plin internetul de asemenea "garbage", care nu face decat sa genereze discutii despre cai verzi pe pereti si sa ne minunam de pseudo-mistere
Hai ca ma retrag de pe acest topic, am vrut doar sa pun poza aia cu "Nibiru" fotografiat de mobilul meu automat cu rezolutie 640x480 dar ultracapabil de a discerne Nibiri si aparitii plasmatice exotice uimitoare, ca raspuns la acel site despre care ne cerea parerea colegul Sirius13.

cat despre daca oamenii sa stie sau nu adevarul adevarat..aici intram deja in politica si filozofie, si desi si eu, ca toti, ma pricep meserias la politica, filozofie si fotbal, totusi ma retrag ca am treburi mai concrete de facut. LOL.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

lylyt_ice

 Nu stiu ce sa zic dar unii oameni vad perdeaua si pentru ei asta-i realitatea, dar mai sunt si altii care vad dincolo de perdea....!!! Dumnezeu, a spus ca isi va ridica valul de pe fata si uni oameni vor primii puterea de a vedea adevarul...iar restul vor ramine in continuare orbi si surzi....!!! Ce voia DUMNEZEU SA NE ZICA PRIN ACESTE CUVINTE ?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

DepthOfField

#385
mi-a placut analogia cu perdeaua, si de-aia as completa si eu:
Ce te faci daca ceea ce CREZI ca vezi dupa perdea este doar imaginea nalucirilor, sperantelor, imaginatiei, credintelor si temerilor proprii sau ale altora percepute sau preluate de tine insuti pe masura cunostintelor si a experientei proprii (atat cat sunt sau nu prea), si la care te intrebi, in lipsa de informatii relevante si definitorii: ce sa fie aia, sa fie oare adevarat? sa aiba legatura cu cutare lucru?... Este un proces de gandire imaginativa si incercari de corelare, care e determinat de realitate si de informatiile disparate, corecte sau nu care-ti parvin, dar nu este chiar realitatea insasi. Am definit aici speculatia.

Sa o luam la modul concret, vorbind de o perdea concreta.Dupa perdea vezi niste umbre misterioase. Pot fi spirite, pot fi fiinte tenebroase, pot fi lucruri nemaivazute si nemaiauzite. Dar in realitate se poate sa fie doar umbra unor frunze batute de vant. Insa perceptia ta in lipsa de informatii relevante si definitorii, da nastere speculatiilor. Ale tale sau ale altora, pe care ti le insusesti, parandu-ti-se logice ca ipoteze explicative asupra acelor umbre.

Asa si cu 2012 asta, Nibiru si alte bazaconii. Or fi alea, n-or fi alea, de-aia NASA a trimis misiunea X precis! uite si in calendarul nu-stiu cui am gasit o coincidenta, care nu e coincidenta precis!, timpul a scazut, dar intr-o dimensiune "extra", imperceptibila de noi (da' ce voiati dovezi in acest sens? Pai nu! Argumentele trebuie intotdeauna aduse in sfera imperceptibilitatii, acolo unde se poate intampla orice vrea imaginatia noastra sau a celui care induce o teorie, si unde nici nu se poate demonstra ca nu e adevarat), uite si aia pe site-ul X spun nu-stiu ce sau au pozat pata aia...Pe de alta parte, Dumnezeu a zis anumite cuvinte, si noi deja aplicam spusele LUI atat cat ne permite (ne)priceperea noastra aia atata cat e, in functie de modul cum se incadreaza in propria perceptie neterminata si limitata asupra umbrelor aflate dincolo de perdeaua pana la care vedem clar ce si cum. Nici nu mai vorbesc de cei care cu buna stiinta, dictat de interese cat se poate de concrete sau umane, induc anumite curente si teorii, adica manipulatorii. Care poate nu vor sa fie manipulatori ca scop in sine, ci doar sa mai vanda o carte, doua, noua, sa mai obtine o sponsorizare etc etc etc (si am dat cateva exemple pe aici pe site in timp). Nu trebuie sa traim cu totii, si prin urmare, sa incercam sa facem rost de mancarica folosindu-ne de ceea ce ne pricepem mai bine sau ne place?

Asa ca daca se mai spune ceva NOU pe tema cu 2012, or fi ecouri ale mai vechilor povesti preluate de nou veniti amatori incantati de scenariu, or fi creatii noi originale, sau daca nu se mai aduce nimic nou, o fi o mare poveste de tip Bau-Bau de umplut timpul pe forumuri pentru cei care pot acorda acest timp aspectelor aparent "to the outer limits", care poveste mai are nevoie din cand in cand de cate vreo cometa, misiune NASA, iarna mai blanda sau o vara mai calda, ca sa se mai poata tiri in continuare si la noile generatii de novici care vor intra si ei online sau vor cumpara revista X, care "ce misto e". Tot au fost sfarsituri ale lumii, acuma ele tind sa se petreaca in domeniul spiritual, inefabil, al frecventelor inalte din dimensiunea a 10-a, unde, nu-i asa, nu mai pot fi verificate.

Iar daca e adevarat ce se spune despre 2012, atunci e pacat ca cei care vor sa ne convinga, deseori o dau in bara cu tragerile de par atunci cand e sa treci de logica superficiala si sclipitoare a povestii si iei la puricat.

Parerea si perceptia mea. Probabil cu cat inaintezi in maturitate, te adaptezi mai bine sau devii mai orb, alegeti dupa preferinte, asa incat ajungi sa nu mai vezi dincolo de perdea. Sau, dimpotriva, te-ai lamurit ce e cu umbra aia. Nu stiu. Doar presupun.

p.s am zis ca ies, dar m-au mancat degetele. se mai intampla.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

lylyt_ice

 Fiecare cu parerea lui...Eu de exemplu cred ca ceea ce poate percepe creerul nostru cu capacitatea lui de 10%!!! nu este realitatea "REALA" acesta este si motivul pentru care unii nu pot pricepe ce vad si ce gindesc acei oameni care citeodata au momente in care depasesc acele 10%...
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Nox

Cu ceva timp in urma am postat aici niste informatii (in engleza) in care se demoleaza mitul conforma caruia creierul e folosit doar in proportie de 10%.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

lylyt_ice

 Bine, teorii sunt multe...Care-i cea adevarata ? in orice caz, sunt oameni care pot folosii creerul la un potential mai ridicat decit majoritatea si eu tind sa cred ca acei oameni au si o realitate cu totul mai ampla decit a noastra a celor de rind, de aceea au si posibilitatea de a vedea realitatea altfel decit o percepem si intelegem noi.Mentalul este acelas pt toti, depinde acum de capacitatea fiecaruia de a transpune informatiile primite de la mentalul infinit in viata materiala...! Asta nu-i o teorie, ci o parere de-a mea in acest moment...este foarte posibil ca miine in functie de informatiile pe care le primesc ulterior(din X surse) sa-mi schimb parerea...este normal asa,"omul cit traieste invata"!!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

jackie28t

#389
Citat din: ciuciulete din  07 Noiembrie 2007, 19:13:29
mi-a placut analogia cu perdeaua, si de-aia as completa si eu:
Ce te faci daca ceea ce CREZI ca vezi dupa perdea este doar imaginea nalucirilor, sperantelor, imaginatiei, credintelor si temerilor proprii sau ale altora percepute sau preluate de tine insuti pe masura cunostintelor si a experientei proprii (atat cat sunt sau nu prea), si la care te intrebi, in lipsa de informatii relevante si definitorii: ce sa fie aia, sa fie oare adevarat? sa aiba legatura cu cutare lucru?... Este un proces de gandire imaginativa si incercari de corelare, care e determinat de realitate si de informatiile disparate, corecte sau nu care-ti parvin, dar nu este chiar realitatea insasi. Am definit aici speculatia.

Sa o luam la modul concret, vorbind de o perdea concreta.Dupa perdea vezi niste umbre misterioase. Pot fi spirite, pot fi fiinte tenebroase, pot fi lucruri nemaivazute si nemaiauzite. Dar in realitate se poate sa fie doar umbra unor frunze batute de vant. Insa perceptia ta in lipsa de informatii relevante si definitorii, da nastere speculatiilor. Ale tale sau ale altora, pe care ti le insusesti, parandu-ti-se logice ca ipoteze explicative asupra acelor umbre.

Asa si cu 2012 asta, Nibiru si alte bazaconii. Or fi alea, n-or fi alea, de-aia NASA a trimis misiunea X precis! uite si in calendarul nu-stiu cui am gasit o coincidenta, care nu e coincidenta precis!, timpul a scazut, dar intr-o dimensiune "extra", imperceptibila de noi (da' ce voiati dovezi in acest sens? Pai nu! Argumentele trebuie intotdeauna aduse in sfera imperceptibilitatii, acolo unde se poate intampla orice vrea imaginatia noastra sau a celui care induce o teorie, si unde nici nu se poate demonstra ca nu e adevarat), uite si aia pe site-ul X spun nu-stiu ce sau au pozat pata aia...Pe de alta parte, Dumnezeu a zis anumite cuvinte, si noi deja aplicam spusele LUI atat cat ne permite (ne)priceperea noastra aia atata cat e, in functie de modul cum se incadreaza in propria perceptie neterminata si limitata asupra umbrelor aflate dincolo de perdeaua pana la care vedem clar ce si cum. Nici nu mai vorbesc de cei care cu buna stiinta, dictat de interese cat se poate de concrete sau umane, induc anumite curente si teorii, adica manipulatorii. Care poate nu vor sa fie manipulatori ca scop in sine, ci doar sa mai vanda o carte, doua, noua, sa mai obtine o sponsorizare etc etc etc (si am dat cateva exemple pe aici pe site in timp). Nu trebuie sa traim cu totii, si prin urmare, sa incercam sa facem rost de mancarica folosindu-ne de ceea ce ne pricepem mai bine sau ne place?

Asa ca daca se mai spune ceva NOU pe tema cu 2012, or fi ecouri ale mai vechilor povesti preluate de nou veniti amatori incantati de scenariu, or fi creatii noi originale, sau daca nu se mai aduce nimic nou, o fi o mare poveste de tip Bau-Bau de umplut timpul pe forumuri pentru cei care pot acorda acest timp aspectelor aparent "to the outer limits", care poveste mai are nevoie din cand in cand de cate vreo cometa, misiune NASA, iarna mai blanda sau o vara mai calda, ca sa se mai poata tiri in continuare si la noile generatii de novici care vor intra si ei online sau vor cumpara revista X, care "ce misto e". Tot au fost sfarsituri ale lumii, acuma ele tind sa se petreaca in domeniul spiritual, inefabil, al frecventelor inalte din dimensiunea a 10-a, unde, nu-i asa, nu mai pot fi verificate.

Iar daca e adevarat ce se spune despre 2012, atunci e pacat ca cei care vor sa ne convinga, deseori o dau in bara cu tragerile de par atunci cand e sa treci de logica superficiala si sclipitoare a povestii si iei la puricat.

Parerea si perceptia mea. Probabil cu cat inaintezi in maturitate, te adaptezi mai bine sau devii mai orb, alegeti dupa preferinte, asa incat ajungi sa nu mai vezi dincolo de perdea. Sau, dimpotriva, te-ai lamurit ce e cu umbra aia. Nu stiu. Doar presupun.

p.s am zis ca ies, dar m-au mancat degetele. se mai intampla.

Un post de nota 10 care ar trebui sa fie citit de toti membrii acestui forum
I-am dat citat complet la post tocmai pentru a ramane in memorie si am schimbat titlul acestui post tocmai pentru a fi gasit usor prin butonul cautare/SEARCH.De ce? Pentru ca sigur in viitor vor aparea aici pe forum fel si fel de teme cu spirite,potopuri crezute pe nemestecate de la o surse neverificate.Deci acum cateva paragrafe cel putin le avem la indemana.Ciuciulete,sicer sa-ti spun stiu ca ai vorbit la modul general,faptul cum se intocsica unii fara sa-si deie seama si cum poate uneori subconstientul sa exagereze si sa faca din tantzar ARMASAR.
Timpul ne va arata adevarul.