Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sã ne pregãtim pentru 2012

Creat de IONUT, 12 Iunie 2006, 23:27:48

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Max C.

Eu cred ca e vorba de evolutie spirituala care nu are legatura cu nici un sarsit...

calinahanna

@ Max C.

Subscriu... nu prea "simt" panica.

xennon_2000

Sunt multe ipoteze cu sfarsitul!Si multe termene dar niciunul nu s-a confirmat!Asa ca sa nu ne fie frica (1000,1918, 1942, 1986, 1999, 2000, 2006....acum 2012)...e chiar penibila frica asta!

darkness

stai un pic,nu e vorba de sfarsitul lumii asa cum il prezinta biblia...sau da?
acum ,daca ma gandesc bine, pt ioan sau cine a scris apocalipsa, anumite fenomene care noua ni s-ar parea ok, pt el ar fi ceva nou..de exemplu acele mari lacuste pe care noi le comparam cu elicopterele etc...
oricum,eu cred ca va fi ceva, dar pe plan astral,energetic...

xennon_2000

E si asta o varianta!Dar sa nu se fi interpretat gresit!Poate sa fie sfarsitul ca un sfarsit de mod de viata si civilizatie...nu neaparat cu razboi nuclear sau cu autodistrugere prin poluare...sau poate chiar pe plan spiritual!

calinahanna

...Ca sa nu mai spun ca nu cred ca toata lumea va simti acest "sfarsit"... poate doar cei "sensibili" la asemenea schimbari!

xennon_2000

Suntem cam optimisti (noi de pe forum) in legatura cu sfarsitul....si non violenta, dar dupa ce semne se vad in lume, de razboaie si instabilitate economica.....

darkness

nu are treaba razboiul fizic cu cel spiritual/energetic....
sunt de acord cu calinahanna, numai anumite persoane vor fi "alese", asa cum scrie si in biblie

xennon_2000

MAi ramane oare ceva de ales daca e vreun razboi nuclear (ma refer la persoane "de ales" fizice nu spirituale, adica nu sufletul)?

calinahanna

@ XENON_2000

Cine crezi tu ca e destul de prost la lanseze o astfel de bomba, atat timp cat si el traieste pe acest pamant? Crezi ca se vor mai repeta evenimente de genul hiroshima/nagasaki?
Eu ma gandeam la asta pentru ca din fiecare colt al lumii e cate o tara care a anuntat ca poseda o astfel de "bomba"... Daca s-ar bate intre ei, ce ar iesi?


xennon_2000

Calina....sincer as vrea sa fie ca tine....esti foarte sufletista tu in opiniii...nu o lua ca pe ceva in sens de rau!....dar oamenii astia sunt sub orice inchipuire de rai!Ar face orice...sunt de-a dreptul inconstienti!

darkness

sunt f constienti,sunt de acord cu calinahanna,nu e in interesul lor sa arunce cu bombe nucleare deocamdata..

pai xenon,daca tot esti cu biblia in mana, poate vei citi apocalipsa si vei vedea etapele "alegerii"...;si, daca tot arati spre biblie, uiti cumva ca sufletul nu moare dupa ce moare trupul?la ce iti mai trebuie trup intr-o lume "divina"?
oricum,am auzit un yoghin ca de fapt evolutia spirituala implica si o purificare a trupului din aproape in aproape, un fel de vanish universal..la sfarsit, nu numai ca nu ramane nicio pata, dupa modelul inalbitorilor fara clor, dar ramai si fara trup, adik te ridici la rang de entitate "supranaturala" ( supranaturala pt noi astia inchisii in trup ); tot de la un yoghin ( si in coran scrie, si la indieni sunt legende )  am auzit ca sunt lumi populate de fiinte fara trup, ceva de genul  entitatii numite dzeu care umbla hai-hui pe pamant inainte sa zica "sa se faca lumina"...

am ametit

calinahanna


Elvin

     pentru darkness
   daca am fi discutat despre post, desigur ai fi spus ca ortodocsii sunt nishte imbecili ca postesc...insa pentru tine e nevoie de un yoghin ca sa afli si tu despre 'rarefierea' organismului

   cand episcopul spune :"Doamne, desavarseste aceasta vie", idiotul se gandeste la via cu struguri

darkness

nu,elvin te inseli complet,nu asta gandesc!nu pune gandurile tale in gurile altora!
am mai vazut ca ai mai intepat anumite persoane cu ironii fine;tot ce ziceam e ca si altii in afara de ortodocsi spun acel lucru,si daca tu inca nu ai habar, nu numai ortodocsii postesc!!!
si,daca vrei sa iti scuipi in san ca toate babele, si eu postesc, nu trebuie sa ma feliciti


loool,calinahanna, iti dau dreptate!