Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sã ne pregãtim pentru 2012

Creat de IONUT, 12 Iunie 2006, 23:27:48

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Alethia_Spitz

La ultima, xennon nu ai mai spus un dezavantaj important. Cine crezi ca ar vrea sa stea sa se gandeasca? Azi intr-o lume plina de stres, timp insuficient, multa concentrare pe munca, si necredinta in paranormal?

Doar noi cei de pe rufon si cititorii revistei Dracula si ale altor reviste de paranormal. Dar din 6.000.000.000 cati suntem pe Terra cred ca cei ce cred in paranormal nu sunt mai mult de 10.000.000. Oricum din toti cei ce credem in paranormal mai putin de 10% avem puteri telekinetice dezvoltate.

Deci suntem insuficienti cei ce raman sa stea sa se gandeasca la devierea meteoritului.

In concluzie metoda ineficienta pentru ca nu vom participa toti cei 6.000.000.000. intai ar tb sa eliminam copii sub varsta de 14 ani. Din 6.000.000.000. Ramanem 4.000.000.000 cred apoi aplicand criteriile mai sus mentionate de eliminare ajungem la concluzia ca doar 1.000.000 ne vom gandi si deci suntem insuficienti.

Voi ce ziceti?  

xennon_2000

Alethia/....era doar o varianta a viitorului, adica a oamenilor viitorului! :-D

darkness

xenon, dc transferi puterea ta si responsabilitatea ta( si a noastra in general ) pe umerii generatiilor urmatoare? viitorul se construieste in prezent, in fiecare zi din prezent!!!
am vazut un documentar "an inconvenient truth" ( vi-l recomand calduros, e despre incalzirea globala ) si al gore chiar se intreba ce vor zice generatiile viitoare cand se vor gandi la ce am facut noi, viitorii lor parinti...
la ce ne gandim noi acum, de nu luam parte la nimic? vorba calinahannei, e mai usor sa stai in fotoliu si sa te consolezi/minti ca tu nu poti face nimic, cand in mainile tale e puterea de a schimba!!!
e mai usor sa nu vezi ce trebuie sa vezi, decat sa te ridici si sa lupti cu propriile tale puteri,caci nu e necesara o revolutie sau o pichetare a parchetului, sau un semnal  transmis lui gigi becali, noul superman...

vei spune ca tu singur nu poti face absolut nimic si iti dau dreptate, dar trebuie sa existe un inceput,nu?azi tu,maine eu, poimaine calinahanna etc...

xennon_2000

dark....binenteles ca exista si un inceput, trebuie sa luptam , sa lasam generatiei urmatoare cunostintele noastre...eu unul pentru asta lupt (lucrez in cercetare), ceea ce nu am putut noi face sa faca ei binenteles cu sprijinul nostru!

darkness

aaa,bv!
atunci scuzele mele, am crezut ca esti unul dintre aceia care sta in varful patului si comanda regeste si tot regeste se si plange ca se duce tara de rapa.
scuze

Nox

Citat din: darkness din  17 Ianuarie 2007, 12:42:17
am vazut un documentar "an inconvenient truth" ( vi-l recomand calduros, e despre incalzirea globala ) si al gore chiar se intreba ce vor zice generatiile viitoare cand se vor gandi la ce am facut noi, viitorii lor parinti

apropos de acest documentar...e foarte interesant si eu recomand sa-l vedeti. (multe adevaruri care se intampla... le vedem si simtim pe pielea noastra... Romania deja, de cativa ani nu mai are 4 anotimpuri asa cum am invatat la scoala generala).
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

xennon_2000

Schimbarea climei de abia acum da primele semne...si dak nu vom lua masuri imediate si directe vom avea mari migratii de populatii din zonele afectate!

Alethia_Spitz

Incalzirea globala deja isi arata efectele aici la mine in BR. E primavara in Ianuarie

xennon_2000

o prima schimbare ar fi inlocuirea centralelor termoelectrice si automobilele!

darkness

ba nu, prima mutare ar fi spalarea creierului uman si schimbarea modului sau de a gandi....

2012

bine zis darkness
o intreaga industrie auto globala nu se schimba asa usor ...peste noapte ...
destul de poluante sunt si miile de avioane comerciale si de pasageri care zboara neincetat > bine ar fi gasirea unei solutii astfel incat motoarele sa mearga pe baza de energie de atomi la fel si masini fie si trenuri ...dar atunci cum o sa mai manancam banane din asia :( ....

xennon_2000

poate avioane cu hidrogen!..ca nu poluaza deloc

APOLLO

Problema incalzirii globale nu se poate schimba peste noapte.Al Gore degeaba se intreaba ce vor zice generatiile viitoare,mai bine s-ar intreba cum poate SUA semna Tratatul de la Kyoto avand in vedere faptul ca e cea mai industrializata tara ,deci care polueaza cel mai mult.
Chiar daca ipotetic am presupune ca de maine inainte toti ar folosi energie produsa ecologic si tot ce ar face si produce omul ar fi dupa cele mai ridicate norme ecologice , e prea tarziu.
Pamantul a inceput sa se auto-regleze,deci vom asista in zilele noastre la cele mai mari dezastre naturale pe care le-a vazut vreodata omenirea si asta din cauza omenirii si e foarte probabil ca acestea sa atinga apogeul in 2012.
Degeaba zic unii ca si in alte dati (gen anul 1000 sau anul 1666 etc.) s-au prezis dezastre,acum nu e vb de preziceri , sunt lucruri certe care le simtim si noi ,au inceput.Noi ii facem rau Pamantului , acesta riposteaza , se auto-regleaza si aceasta consta in dezastre naturale nemaivazute,cu pierderi multe de vieti omenesti (Pam. se apropie de suprapopulare).
Oceanografii au descoperit un riu urias de apa dulce în Atlantic, care s-a format din topirea calotei polare. Ei ne atentioneaza asupra posibilitatii perturbarii grave a Gulf Stream-ului, ceea ce ar putea avea ca efect aruncarea intregii emisfere nordice într-o iarna vesnica, deosebit de rece." Au trecut 2 ani de atunci si nimeni nu a dat importanta acestui fapt.
MULT mai multe gasiti la  http://www.roportal.ro/discutii/ftopic5244.html .Sunt lucruri foarte interesante despre Incalzirea Globala care ar trebui sa va puna la gandit,chiar se intampla,asa ca nu va asteptati la lucruri bune in urmatorii ani si nici nu va ganditi ca va veni cinestie ce civilizatie extraterestra sa ne salveze in ultimul moment.
Ar fi o irosire de spatiu sa fim doar noi in univers.

xennon_2000

Sincer nush cat ar treb sa treaca pana cand pamantul se reface....dar un lucru e cert': treb sa stopam poluarea in urmatorii 4 ani sau redusa cu 80%

DeReLiCt

#224
Spunea cineva in acest topic ceva legat de prezicerile lui Nostradamus si ale Bibliei despre cel de-al Treilea Razboi Mondial ca s-ar intampla in nu stiu cate decenii sau sute de ani si altcineva l-a contrazis pentru k dupa cum arata situatia se va intampla mai curand. Ei bine... i-a ghiciti ce sta sa sara in aer... CITITI ASTA !: http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/International/53929/ - stirea este de azi JOI 1.02.2007

Ma rog la Dumnezeu sa ne fereasca de un razboi mondial ! Ca se pare k ne indreptam vertiginos spre asta... si acum mai suntem si in NATO si UE deci.. neutralitatea este exclusa.
A studia ºi a nu gândi este o risipã. A gândi ºi a nu studia este periculos.