Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Protectie antinucleara

Creat de IONUT, 12 Iunie 2006, 22:51:30

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alx

*NeOm*   citez:*Radiatiile sunt de mai multe tipuri : incarcate pozitiv
                                                        incarcate negativ
                                                        si neutre .
Primele doua tipuri pot fi deviate si cu ajutorul unor campuri magnetice (se pot chiar si folosi in productia de energie electrica) Cele neutre pot fi blocate teoretic ...usor... prin punerea unui mediu mai dens care sa fie pasiv si sa nu le reemita ori printr un mediu activ care sa le devieze (sau de ce nu ...sa le absoarba)*         uau! ... am citit ºi am rãmas fãrã suflare! ... eºti bun...
     Io pricep mai greu,zi-mi ºi mie cum poate un câmp MAGNETIC sã devieze o particulã cu sarcinã ELECTRICÃ(nu cã ar fi cazul în discuþia de faþã)...ºi clasificarea asta a radiaþiilor-dã niºte exemple,sã ºtie omu...cã io am cam lipsit de la lecþiile astea...aº descompune ºi io acasã niºte radiaþii,poate reuºesc sã obþin niºte frecvenþe care sã bruieze dispozitivele RFID,cum sã fac?  sau poate sã fac un aparat care sã absoarbã radiaþiile,sã le stocheze ºi apoi sã le putem vinde celor cu centrale nucleare...ce zici,mã ajuþi? poþi sã te ocupi tu de asta?



"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

LupinThe3rd

Cand eram in liceu la un moment dat la o teza de fizica un coleg a raspuns la intrebare "Protectia in caz de radiatie nucleara" cu:
"In caz de radiatie nucleara a se purta basc, fes sau caciula".
Despre Cernavoda stiu ca e model canadian si nu rusesc si cele canadiene nu prea au probleme... Cred ca e bine sa puneti mana sa citit cate ceva de specialitate. Macar pe wikiepdia daca nu de prin reviste...
Acu' nene ce are  latura spirituala cu radiatia nucleara? Sincer eu nu stiu... Mi se pare ca are mai degraba cu latura numita "Aparare civila".
@Ionutz:
CitatUn lucru este clar : institu?iile de conducere ale statelor nu au în vedere în nici un chip latura spiritual? a individului, a umanit??ii. dac? ar avea-o am fi mult evolua?i spiritual, deci mult mai apropia?i de Dumnezeu.
Da. Statul nu se intereseaza de latura spirituala in multe tari. Se intereseaza ca sistemul economic sa functioneze, protectia sociala, sistemul medical. samd. Mi se pare normal... Daca vrei sa traiesti intr-un stat care are grija de latura spirituala sunt cateva pe planeta si poti emigra acolo... Nu numesc ca e posibil sa nasc discutii inutile... oCauta dupa cuvantul 2magic" teocratie.. Dar e posibil acolo sa fie o mica problema cu libertatea individuala... oricum poti sa incerci.
Personal prefer un stat care sa asigure bunastarea materiala(din pacate asta este o alta utopie paguboasa asa ca prefer un stat care sa se amestece cat mai putin in economie). De alea spirituale ne putem ocupa singuri...
[qoute]Cum naiba s? perimit? tot felul de filme, ?i alte mijloace de manipulare a maselor, în care nu sunt decât lucruri negative (sex, violen??, ur?, arme, droguri ?i tot felul? de prostii) care îmbie lumea pe o cale total gre?it?. [/quote]
Tin sa iti amintesc ca statul nu este proprietarul televiziunilor, companiilor producatoare de film, muzica, samd (MTV, etc).
In plus nici nu iti scoate bateriile de la telecomanda sau iti infinge o scobitoare in sub butonul de la TV ca sa nu te lase sa il opresti. Sau mie unul nu imi face asta. Voua?
[qoute]Cum s? educi un copil în armonie cu spiritul s?u dac? percepe 99% numai lucruri contra spiritului.     ....[/quote]
Vezi ca poti sa stergi cu totul anumite canale din TV, carti sunt pentru toate gusturile, samd...

Nu stiu de ce am impresia ca multi nu pot trai fara ajutorul statului care sa le arate ce sa vada, cum sa traiasca, cum sa gandeasca...

@NeOm
Cred ca amesteci lucrurile:
http://www.rerf.or.jp/eigo/radefx/basickno/whatis.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Alpha_ray
http://en.wikipedia.org/wiki/Beta_ray
http://en.wikipedia.org/wiki/Gamma_radiation

apokryphos

Citat din: alx din  28 Februarie 2007, 12:37:18
     Io pricep mai greu,zi-mi ºi mie cum poate un câmp MAGNETIC sã devieze o particulã cu sarcinã ELECTRICÃ(nu cã ar fi cazul în discuþia de faþã)...

Vezi http://en.wikipedia.org/wiki/Lorentz_force sau alte referinte la forta Lorentz.

A.

alx

Citat din: apokryphos din  28 Februarie 2007, 14:57:13
Vezi http://en.wikipedia.org/wiki/Lorentz_force sau alte referinte la forta Lorentz.

A.
*In physics, the Lorentz force is the force exerted on a charged particle in an electromagnetic field.* 
  deci asta e cu forta Lorentz,are nevoie de un câmp electromagnetic,iar în mesajul lui *NeOm* se spune:*Primele doua tipuri pot fi deviate si cu ajutorul unor campuri magnetice *,deci am cam sãrit din definiþia forþei Lorentz...(uncîmp magnetic poate fi ºi cel generat de un magnet permanent...)
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

LupinThe3rd

@Alx?
Campul electromagnetic are doua compenente independente pe doua plane diferite: una de camp electric si alta de camp magnetic.
O particule electrica in miscare "genereaza" un camp electromagnetic si implicit un camp magnetic.
Uite un link ajutator:
http://en.wikipedia.org/wiki/Electromagnetism
Pe vremea mea daca erai la mate-fizica se studia in clasa XI. Acu' am 3 alternative: fie nu ai ajuns in clasa XI (sau cel ptuin nu ai ajuns la capitolul respectiv), fie nu se mai studiaza, fie ai studiat si ai uitat. :)

alx

*LupinThe3rd* -*Acu' am 3 alternative: fie nu ai ajuns in clasa XI (sau cel ptuin nu ai ajuns la capitolul respectiv), fie nu se mai studiaza, fie ai studiat si ai uitat.*
    Întradevãr,trebuie sã-þi admir perspicacitatea;am studiat cândva ºi aceste fenomene,probabil(sigur!) cã am ºi uitat unele teoreme legate de ele(din nefericire timpul nu îmi permite sã mã mai ocup de chestii pur teoretice),însã:existã ºi a patra alternativã!  care este!  adicã aºteptam rãspunsurile(care au venit de la tine) de la o cu totul altã persoanã...dar cel care a fãcut acel enunþ tace chitic,ºi aºteaptã ce? dacã ai citit ºi alte posturi ale mele,þi-ai fi dat seama cã acest post este în mod voit ironic ºi sunt puse întrebãri stupide într-un mod stupid...tocmai pt.a vedea reacþiile celor care posteazã...a ta a fost brici-restul:LIPSÃ!   
Acu fiecare crede ce vrea!Însã e de apreciat munca de documentare pe care o faci pt. a-þi demonstra punctele de vedere-cred cã e o atitudine demnã de urmat! 
Oricum, aº vrea sã-þi aud pãrerea despre asta:*Se pot construi chiar si costume care sa ne protejeze dar ar trebuii sa se studieze mai bine componenta radiatiilor ...nu sunt simple particule ...sunt facute din energie pana la urma ...iar ea poate fi difazata ...modificata pentru a avea alte proprietati ...Poate fi descompusa in alte si alte componente de frecvente diferite .*
   PS mulþumesc pt. înþelegere moderatorilor-ºtiu cã am bãtut câmpii(adicã off-topic!!!).
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

toma

CitatRadiatiile sunt de mai multe tipuri : incarcate pozitiv
                                                        incarcate negativ
                                                        si neutre.
Ce vorbesti domne! Si radiatia X de care este? Sau gamma?
CitatPrimele doua tipuri pot fi deviate si cu ajutorul unor campuri magnetice (se pot chiar si folosi in productia de energie electrica)
Da, pot fi deviate in cimpuri magnetice, dar asta nu ajuta la nimic din punct de vedere al protectiei. Radiatiile cu sarcina (beta, alfa, mezoni, etc) au atenuare cu partcurs, adica dupa ce strabat un mediu se atenueaza complect, adica se ecraneaza. Pentru radiatia alfa e suficienta o cola de hirtie, o folie de plastic, tesatura hainelor. Pentru radiatia beta e nevoie de 2 - 3 mm de aluminiu, citva centimetri de plastic. Pentru ecranarea radiatiei beta nu se foloseste plumb din cauza aparitiei radiatiei de frinare (X)
CitatCele neutre pot fi blocate teoretic ...usor... prin punerea unui mediu mai dens care sa fie pasiv si sa nu le reemita ori printr un mediu activ care sa le devieze (sau de ce nu ...sa le absoarba)
         
Aiurea, cel mai greu sunt de ecranat radiatiile neutre din punc de vedere electric: gamma, x sau neutroni! Primele doua au atenuare exponentiala, adica si dupa o grosime infinita, aven radiatie din sursa initiala. La neutroni treaba sta nitel diferit depinzind de energia lor initiala. Nu intru in amanunte!
CitatSe pot construi chiar si costume care sa ne protejeze dar ar trebuii sa se studieze mai bine componenta radiatiilor ...nu sunt simple particule ...sunt facute din energie pana la urma ...iar ea poate fi difazata ...modificata pentru a avea alte proprietati ...Poate fi descompusa in alte si alte componente de frecvente diferite .
Alta aiureala! Un costum ne protejeaja de contaminare nu de iradiere! Sunt doua lucruri complect diferite! Un costum ecraneaza doar radiatia alfa, restul trece intr-o veselie!
Citatzi-mi ºi mie cum poate un câmp MAGNETIC sã devieze o particulã cu sarcinã ELECTRICÃ
Le deviaza! Cum, citeste cartea de fizica dintr-a unspea!
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)