Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Invizibilitatea spontana

Creat de dacian_a, 18 Mai 2006, 15:31:15

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dacian_a

Cercetatoarea Donna Higbee a facut un studiu la auzul catorva relatari ale unor persoane care sustineau ca au devenit brusc invizibile. Una dintre aceseta este o anumita doamna Melanie, din California care spunea ca statea in sufragerie cand sotul ei a sosit seara de la serviciu si a trecut pe langa ea fara sa ii spuna nimic. Ciudat a fost faptul ca a inceput sa o caute prin casa, ba chiar a trecut pe langa ea fara sa o vada. Melanie nu stie cat timp a fost "invizibila" dar la vreo 10 minute in care sotul ei spunea ca nu reuseste sa o vada aflandu-se chiar langa ea, a devenit brusc vizibila.
In urma studiului. Donna Higbee a descoperit mai multe astfel de cazuri in care oamenii devenau brusc invizibili, totul ramanand normal. Puteau sa mearga, sa vorbeasca, fara a fi auziti (sau poate tocmai pentru ca nu sunt vizibili nu li se raspunde), doar ca nu puteau fi perceputi de cei care se aflau langa ei.
A intalnit si cazuri in care unii oameni sustineau ca pot sa se faca invizibili "la comanda".

Una dintre explicatii, ar fi ca aceste cazuri se intalnesc in randul oamenilor care sustin ca au fost rapiti de extraterestri, sau ca au vazut sau intalnit fenomene UFO.

"Invizibilitatea" voluntara, confundata uneori si cu 'teleportarea" a fost probata si practicata foarte mult mai ales in timpl elui De-al Doilea Razboi Mondial (si asta o stiu din surse sigure, probate).
De asemenea, poate oare sa aiba legatura cu niste influente magnetice? "extrasenzoriale"? "extraterestre"? Cum ar fi pozele, in care oamenii par transparenti, sau le lipsesc membre (capul, o mana etc.)

Poate, de asemenea, sa fie comparata cu, sau este cam acelasi lucru cu posibilitatea de "a trece printr-un zid"?

Sunt iluzii optice? Au legatura cu trecerea intr-o alta dimensiune?

maya

Cred ca in anumite conditii se poate declansa fenomenul de invizibilitate spontana.
In urma cu 17-18 ani am fost la Mare in vacanta si am avut "moftul" ca la intoarcere sa iau bilet la avion...toti banii ramasi i-am cheltuit pe bilet. Ce nu stiam era ca de la agentia de bilete din Constanta trebuia sa fim transportati la aeroport cu un bus, la care, deasemenea trebuia platit un bilet. Am urcat in bus pe scaunul din spatele soferului cu inca un amic langa mine si dupa ce toti pasagerii s-au imbarcat soferul a inceput distribuirea biletelor(contra cost) a mers de la un  capat la altul al masinii. Eu eram intr-o stare de groaza pentru ca neavand nici un alt ban in buzunar deja ma gandeam ca nu o sa mai pot ajunge acasa.
Cand soferul a ajuns in dreptul scaunelor unde eram eu si colegul meu a trecut pur si simplu cu privirea peste noi ca si cand scaunele erau goale si nu era nimeni acolo. Am privit atent si cu groaza fata lui asteptandu-ma sa ceara banii de bilet dar privirea lui relaxata si fara nici un gest de uimire sau nedumerire a trecut peste scaunele noastre ca si cum noi eram invizibili.
N-am scos o vorba, nici eu nici colegul meu, ne-am uitat unul la altul nestiind ce sa credem.
Mai tarziu peste ani cand am aflat de aceste fenomene de invizibilitate spontana mi-am amintit de intamplarea de la Mare si am luat in calcul posibilitatea experintei unui asemenea fenomen.

lory

psihologic vorbind, acest fenomen se poate declansa automat...
am inteles ca invizibilitatea spontana, telepatia, zborul....nu sunt noi  pentru om...odata,noi le puteam face, dar ne-am dezvoltat alte "calitati" si am inlocuit altele....cred ca era placut sa zbori.... :roll:
in plus,mi-ar trebui si mie invizibilitate spontana la examene.... :-D :wink:

pri3st3ss

Invizibilitatea este relativa fata de simturile adversarului sau mediului de care te feresti sa nu-ti simta prezenta. Aceasta este o tehnica a extremelor, putand fi realizata atat prin retragere, ascunzand orice lucru care ar putea influenta mediul si care ar putea fi simtit, cat si prin extindere, devenind una cu el.Prima forma de invizibilitate, cea mai simplu de realizat, este simbolizata de inchiderea unui cerc.
Toate lucrurile care ar putea fi vazute sau simtite de altcineva se retrag in acest cerc. Eficienta tehnici scade considerabil daca cel care o face se misca. Prin natura ei, aceasta tehnica este foarte apropiata de o tehnica de protectie, si executata asupra altcuiva poate fi folosita pentru a proteja.Prezenta poate fi simtita pe multe planuri iar cineva poate fi vazut si altfel decat optic.
Cand vorbim de invizibilitate nu trebuie sa uitam de abilitatea unora de a simti efectiv prezenta. Pentru ca cineva sa se ascunda de o astfel de perceptie, trebuie sa nu aiba ganduri intense sau schimbari bruste de sentimente cum ar fi intentia de a lovi, frica, emotii de orice fel. Respiratia are si ea un rol important, o respiratie calma si regulata ajutand mult la mentinerea unei gandiri constante. Monotonia, atat in miscari cat si in gandire este cheia.Uneori aceasta tehnica este produsa involuntar  impreuna cu sentimentul de frica, drept urmare stapanirea acestei tehnici poate ajuta la controlul fricii si la ascunderea intentiei.


Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

maya

Se pare ca luptatorii ninja erau maestri in practicarea acestei tehnici de inducere a invizibilitatii. Se mai intalnesc situatii comune ca atunci cand cauti un obiect si cateva momente acel obiect este invizibil perceptiei noastre si in urmatoarea clipa "apare" chiar in locul unde deja l-am cautat si putem jura ca nu era acolo.
Banuiesc ca invizibilitatea este o stare a constiintei pe care cu maestrie o putem induce la vointa, celorlalti, in functie de "interes". Tinand cont ca noi comunicam cu ceilalti oameni si subtil, nu numai in plan grosier fizic, cred ca este posibil ca sa "blocam" accesul perceptiei celorlalti asupra noastra sau a unor obiecte. Un exemplu rudimentar este practica hotilor de buzunare in autobuze cand "blocheaza perceptia" celui vizat asupra lor... :mrgreen:

ady73

...stii... Intr-adevar prin pura mentalizare (deci antecedent calculat), poti obtine , cel putin partial , ceea ce-ti doresti.

E o forma de menifestare coerenta a mintii, si ...nu cred ca e cineva indeajuns de fraier sa (isi doreasca sa)  fie invizibil.

pri3st3ss

sub sloganul "Piticii de pe creier bate ratiunea",  :wink: te sfatuiesc  sa lasi in pace oamenii care vor sa fie invizibili :lol:

mai stii....nu ti-ar conveni sa fii invizibil si sa jefuiesti o banca si apoi sa redevii vizibil??? :-D
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

maya

Se pare ca ar fi chiar prea multi "fraieri" care ar putea folosi starea de invizibilitate pentru scopuri meschine. Asta e si motivul pentru care tehnica de invizibilitate este inca ocultata si dezvaluita doar unor fiinte cu o anumita evolutie spirituala. Cred ca mai exista si o protectie subtila pentru a nu fi folosita in cazul in care tehnica de a deveni invizibil este descoperita (gasita) de persoane care au "inclinatii demoniace".

udar

Citat din: ady73 din  17 Iunie 2006, 03:18:54
...stii... Intr-adevar prin pura mentalizare (deci antecedent calculat), poti obtine , cel putin partial , ceea ce-ti doresti.

E o forma de menifestare coerenta a mintii, si ...nu cred ca e cineva indeajuns de fraier sa (isi doreasca sa)  fie invizibil.

Pe asta chiar nu am inteles-o.
Parerea mea este ca nu exista om pe planeta asta care sa NU-SI doreasca sa isi poata controla vizibilitatea. Pai nu ti-ai dorit niciodata sa te faci invizibil? si nu-mi spune ca NU ca stiu ca minti  :lol:
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

pri3st3ss

ady73 ar fi unul din ei :-)
mie mi-ar placea sa fiu invizibila sau sa reusesc sa controlez invizibilitatea in anumite momente,si nu ma refer acum la jafuri si alte acte in afara legii....

dar trebuie sa fim pregatiti psihologic si spiritual pt a intra in posesia acestui mecanism,altfel am lua-o razna....probabil e ca atunci cand gandurile oamenilor nu mai reprezinta niciun fel de mister....trebuie sa ai grija de tine in primul rand,sa stii sa te aperi...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

fiulploii

#10
Citat din: pri3st3ss din  16 Iunie 2006, 20:15:02
Invizibilitatea este relativa fata de simturile adversarului sau mediului de care te feresti sa nu-ti simta prezenta. Aceasta este o tehnica a extremelor, putand fi realizata atat prin retragere, ascunzand orice lucru care ar putea influenta mediul si care ar putea fi simtit, cat si prin extindere, devenind una cu el.Prima forma de invizibilitate, cea mai simplu de realizat, este simbolizata de inchiderea unui cerc.
Toate lucrurile care ar putea fi vazute sau simtite de altcineva se retrag in acest cerc. Eficienta tehnici scade considerabil daca cel care o face se misca. Prin natura ei, aceasta tehnica este foarte apropiata de o tehnica de protectie, si executata asupra altcuiva poate fi folosita pentru a proteja.Prezenta poate fi simtita pe multe planuri iar cineva poate fi vazut si altfel decat optic.
Cand vorbim de invizibilitate nu trebuie sa uitam de abilitatea unora de a simti efectiv prezenta. Pentru ca cineva sa se ascunda de o astfel de perceptie, trebuie sa nu aiba ganduri intense sau schimbari bruste de sentimente cum ar fi intentia de a lovi, frica, emotii de orice fel. Respiratia are si ea un rol important, o respiratie calma si regulata ajutand mult la mentinerea unei gandiri constante. Monotonia, atat in miscari cat si in gandire este cheia.Uneori aceasta tehnica este produsa involuntar  impreuna cu sentimentul de frica, drept urmare stapanirea acestei tehnici poate ajuta la controlul fricii si la ascunderea intentiei.
Subscriu si adaug ca mi-a reusit faza asta de vreo 3 ori  :-D prima data petrecandu-se spontan
Alta treaba curioasa este cu obiectele care dispar din locul lor stiut , o perioada de timp sau definitiv .
A mai trecut cineva prin astfel de ...faze ? si nu intamplator zic faze  :-D