Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Interesant...sau nu?

Creat de alx, 12 Septembrie 2017, 07:46:13

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alx

Uneori, vezi lucruri interesante unde nu te astepti. Nu inseamna ca sunt inexplicabile...
  Si voi incepe prin a posta 5 capturi de ecran cu imagini de la radarul INMH...prin natura a ceea ce fac, urmaresc in mod constant siturile cu prognoze meteo, si implicit si acest radar...nu am mai vazut pana acum asa ceva. Voi ce parere aveti?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alx

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Xanadron

Pixelii albaștri :lol: par să fi contaminat și radarele meteo.

Serios acu - debunkerizant sau nu prea -, ar exista explicații pur tehnice, care țin de glitch-urile aparaturii (dintr-un articol ca ăsta aflăm și că radarele meteo emit semnale doar cîte 7 secunde-n fiecare oră):

https://www.sott.net/article/226827-Cloudy-with-a-chance-of-doughnuts-The-mysterious-weather-rings-that-are-being-picked-up-by-radar

Ce-i drept, nu toate explicațiile pupă cu cazul prezentat (cele cu reflectivitatea fulgilor de ex.), așa că nu pot fi excluse aprioric și cauze mai ciudate, legate de HAARP etc.
Nu însă (zic și eu) cele ultra-fanteziste gen Păsăroii Bleu ai șarlatanului Corey Goode cu a sa Blue Sphere Alliance.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

prodcomb

Albastru corespunde la precipitații slabe. De foarte multe ori din nori cad precipitații relativ slabe care nu ajung la sol; pur și simplu se evaporă datorită schimbării gradientului termic și a transformărilor adiabatice.
Interpretarea imaginilor radar presupune multe cunoștințe practice de meteorologie; iar în meteorologie se folosește foarte multă fizică (termodinamică și nu numai).
:)
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

alx

Citat din: prodcomb din  12 Septembrie 2017, 15:08:25
Albastru corespunde la precipitații slabe. De foarte multe ori din nori cad precipitații relativ slabe care nu ajung la sol; pur și simplu se evaporă datorită schimbării gradientului termic și a transformărilor adiabatice.
Interpretarea imaginilor radar presupune multe cunoștințe practice de meteorologie; iar în meteorologie se folosește foarte multă fizică (termodinamică și nu numai).
:)
Stimate domn...să înțeleg că te faci că nu vezi cercul cu centrul la Timișoara...eu la ăla mă refeream...că restul...am înțeles și eu, cu mintea mea mai slabă, ce înseamnă...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

prodcomb

Citat din: alx din  12 Septembrie 2017, 18:12:56
Stimate domn...să înțeleg că te faci că nu vezi cercul cu centrul la Timișoara...eu la ăla mă refeream...că restul...am înțeles și eu, cu mintea mea mai slabă, ce înseamnă...

E mai simplu: la Timișoara este unul din radare.
Și nu te mai auto-caracteriza că nu-ți stă frumos.

PS
nu folosesc ochelari nici pentru citit nici pentru distanță, deci ...
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

SLEAH19

#6
 În 12/13 sept 2017, noaptea, la Timişoara ( şi la Reşiţa) a fost o furtună foarte bizară , dimineaţă,  cei care au lucrat în schimb de noapte remarcau fenomene nemaiîntâlnite cum ar fi ...senzaţia că vântul bătea(sau ,, te lua,,) de la nivelul solului în sus!
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

SLEAH19

Citat din: SLEAH19 din  12 Septembrie 2017, 22:59:52
În 12/13 sept 2017, noaptea, la Timişoara ( şi la Reşiţa) a fost o furtună foarte bizară , dimineaţă,  cei care au lucrat în schimb de noapte remarcau fenomene nemaiîntâlnite cum ar fi ...senzaţia că vântul bătea(sau ,, te lua,,) de la nivelul solului în sus!

Erată : 11/12 sept 2017
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Rayden


prodcomb

Citat din: Rayden din  13 Septembrie 2017, 20:45:19
am gasit ceva similar...parca as zice ca nu e natural..

https://www.youtube.com/watch?v=JNZV2MSnNS4

La cât de mult și repede se mișcă norii nu știu cine ține cercul lor marginal pe loc.
:roll:
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Arhanghelul

#10
Citat din: Guest din  14 Septembrie 2017, 15:01:23
Stie cineva cate grade are conul radarului meteo din Timisoara? Daca stim asta putem determina eventual altitudinea interferentei sau a fenomenului care a generat acest efect. Pot fi radarele meteo folosite in scop de aparare si descoperire a factorilor de bruiaj?

La inceputul anului 2004 reteaua de radare meteorologice a Romaniei a fost in totalitate modernizata, procesul fiind in faza finala, incheindu-se in decursul aceluiasi an, prin intrarea in regim operational a ultimului echipament radar meteorologic de tip Doppler, instalat linga Baia Mare, pe virful Ignis.

Fiecare echipament radar meteorologic executa o prelevare volumetrica de date o data la aproximativ 6 minute, iar produsele astfel obtinute furnizeaza informatii importante despre sistemele de nori si precipitatii cum ar fi: intinderea si dezvoltarea verticala, directia si viteza de deplasare, tendinta de evolutie. De asemena se obtin informatii utile despre fenomenele periculoase asociate: caderi de grindina, precipitatii abundente, intensificari de vant.

Cele 8 radare meteorologice operationale contribuie cu date la realizarea mozaicului national radar care se genereaza la fiecare 10 minute la sediul central al ANM.


Site ID    City    County    Lat / Lon    Elev(m)    Equipment type
RDIS    Barnova    Iasi    47.167 / 27.633    102    WSR-98D S-band (2912MHz)
RDMD    Medgidia    Constanta    44.250 / 28.267    64    WSR-98D S-band (2965MHz)
RDBB    Bobohalma    Mures    46.360 / 24.225    523    WSR-98D S-band (2945MHz)
RDTM    Timisoara    Timis    45.771 / 21.260    85.5    WSR-98D S-band (2935MHz)
RDOD    Oradea    Bihor    47.033 / 21.900    136    WSR-98D S-band (2965MHz)
RDBU    Bucuresti    –    44. 511 / 26.079    90    Legacy C-band EEC
RDCV    Craiova    Dolj    44.311 / 23.868    192    Legacy C-band EEC
RDOR    Oradea    Bihor    47.092 / 21.943    249    Legacy C-band Gematronik

http://www.meteoromania.ro/anm2/despre-noi/meteorologie-operationala/activitati-de-baza/radar/reteaua-nationala-radar/
https://en.wikipedia.org/wiki/NEXRAD

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05