Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Omuleti. verzi sau gri.

Creat de dacian_a, 12 Mai 2006, 13:28:24

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

dacian_a

Oricine aude sintagma "omuleti verzi" se gandeste la extraterestri. Mia putini, cand au despre omuleti gri, desi e cea mai vehiculata varianta. De ce vrezi sau de ce gri. Nu "pentru ca asa arat fiintele care au fost observate." Ce seminficatie ar avea aceste culori. De ce verde? De ce gri? Ce inseamna si ce semnifica?
Si de ce sunt toti (conform ideii generalizate) omuleti?

Ce vedem? Sau de vedem ceea ce vedem? De ce credem ceea ce credem?

Skywalker

Acuma cu omuletii verzi, imi amintesc de o faza petrecuta acum cateva zile la un curs. Profa ne-a intrebat cum arata castravetele cornichon si primi indata raspunsul: "sunt mici si verzi". La care profa:"mici si verzi; de aici sa inteleg ca-s niste martzieni."  :-D :lol: :lol: :-D

Acum sa trecem la treburi serioase

    Numele de "omuleti" este atribuit in general extraterestrilor humanoizi, adica acelora care seamana cu un om, insa doar ca si constitutia corpului. Acei omuleti au corpul asemanator cu al nostru(adica 1 cap, 2 maini, 2 picioare), insa nu seamana la fata cu noi.

   Pe langa umanoizi mai sunt si extraterestri "umani", adica cei care seamana extrem de mult  cu noi. Din aceasta categorie fac parte nordicii, plejarii, si mai sunt si alte specii care seamana cu noi.

    Exista 3 tipuri de omuleti gri, fiecare tip venind de pe planete diferite. Insa seamana intre ei. Si de unde gri, de la culoarea pielii, caci o alta explicatie nu am gasit.

    Omuletii verzi sunt cel mai probabil reptilienii. Ei oricum sunt verzi. Reptilienii nu suporta conditiile de mediu de pe Terra si ei vor sa transforme atmosfera terestra intr-o atmosfera favorabila lor, insa in care nu vom putea noi trai. Au mai multe baze pe Terra, unde scopul principal este cel descris mai sus. Insa ei nu reprezinta cel mai mare pericol pentru omenire.

    Iata aici o poza cu clasificarea extraterestrilor.

  Cred ca este evidenta diferenta dintre umani si umanoizi.

Data viitoare voi vb despre hibrizi. Am si poze inedite.

pri3st3ss

ce conditii nu suporta?frigul?..daca e asa, si eu sunt reptiliana :-D

probabil culoarea pielii se datoreaza adaptarii  la mediul planetei unde traiesc/zonei in care locuiesc etc...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

assiris

Atitea specii si noi nu am vazut niciunul...
Ori au venit cite un exemplar pentru toata planeta, ori s-a filosofat mai mult in aceasta directie.

Skywalker

Assiris, poate intr-o zi te vei intalni cu vreun omulet. Atunci se va intampla cand te vei astepta mai putin. Insa eu nu-ti doresc sa ai de a face cu ei, caci nu sunt prea prietenosi.

Cate ceva despre reptilieni sau omuletii verzi sau confratii lui Pri3st3ss :-D

     Puterea lor in cadrul galaxiei este foarte mica, daca ar fi sa dam crezare mesajelor unor vizitatori.
     Reptilienii s-au infiltrat pe Pamant, cu obiectivul de a converti atmosfera intr-una compatibila cu a lor. Sistemul lor biologic este incompatibil cu viata bazata pe oxigen. Ei nu respira oxigen ca si noi. Dupa unii, reptilienii sunt ceea ce ar fi devenit dinozaurii, daca ar mai fi fost lasati sa evolueze.
      Obiective: Covertirea habitatului Pamantului intr-unul favorabil evolutiei lor.
      Ei au reusit chiar sa creeze hibrizi intre ei si pamanteni si intre ei si grii.

Voi reveni cu detalii.

pri3st3ss

lasa-mi confratii in pace...si asa mor de frig la malul marii...unde mi-e soarele? :?

si cum crezi ca ar putea  elimina oxigenul?adica,tehnic e posibil si imaginabil, dar poate dura mult mai mult...aaah..stai,gandesc cu mintea de pamantean,nu de reptilian :-D sorry :-P
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

assiris

CitatAssiris, poate intr-o zi te vei intalni cu vreun omulet. Atunci se va intampla cand te vei astepta mai putin. Insa eu nu-ti doresc sa ai de a face cu ei, caci nu sunt prea prietenosi.
Stiinta cere sacrificii. Daca nu ar fi fost acestea, multe curiozitati ar fi ramas ca atare.

pri3st3ss

sunt de acord cu tine..stiinta cere sacrificii, dar nu sacrificii inutile...cel mai important e sa ramai in viata pt a fi capabil sa reevaluezi situatia si sa pui si niste elemente de siguranta...parerea mea...
adica nu te bagi cu capul in poarta, doar ca are becuri si in partea cealalta se misca ceva...nu?
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

assiris

Evident. Erou este acel care omoara cit mai multi dusmani. Dar daca intilnirea de gradul III presupune si riscul de a nu fi tocmai placuta, nu inseamna ca trebuie sa fugim perpetuu de aceste entitati. Prudenta maxima si curaj. Nu cred ca au venit pina aici sa ne stringa de git, ar fi facut-o fara sa ne mai intrebe daca ne place. Iar daca functioneaza telepatia, voi incerca sa le spun ca sunt fiinta fragila sa aiba grija cum umbla cu mina caci ma pot defecta.

pri3st3ss

crezi ca alte "victime" nu or fi incercat telepatia, nu or fi incercat sa le spuna ca sunt fragili si ii doare si se simt umiliti,etc?

de curaj e mereu nevoie si uneori si un strop de "nebunie" inclusa in reteta e excelenta...eu nu spun sa mergem pe ideea "trage, apoi intreaba ce vrea de la tine", ci sa fim cat se poate de realisti,avand in vedere ca o viata avem si eu sunt chiar curioasa sa vad cum se termina povestea...sunt constienta ca multe chestii nu ar fi fost  realizate/descoperite daca nu ar fi existat un stop de nebunie, idealism, incredere si curaj, dar vorbim totusi de alte specii care e posibil - chiar daca vin cu ganduri bune - sa "citeasca" altfel orice comunicare non-verbala...pana la urma,cate razboaie nu au inceput din neintelegeri? ( uneori iti trebuie destul sange rece ca sa tii minte ca trebuie sa le trimiti telepatic vreun mesaj de pace).
in al doilea rand, trebuie sa ai in vedere  faptul ca exista si alte specii de ET si nu cred ca vei recunoaste specia dupa tipul navei,ca sa stii ca poti ramane linistit sau ar trebui sa te retragi...ce sa mai zic de faptul daca vei fi teleportat pe nava...( nu mai comentez cazurile in care nici macar nu esti constient )

spui ca ne-ar fi strans de gat si fara sa ne intrebe daca ne place...ii intreaba ei cumva pe cei rapiti,daca le convine?daca vor  un tur al navei si tot felul de interventii medicale? le cer cumva permisiunea sa revina cu un "telefon" pt a-i intreba de sanatate?

Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

dacian_a

Da, sunt multe specii si respira sau poate ca nu, sunt prietenosi sau au venit sa ne colonizeze. Sunt atatea teorii...
Citat din: assiris din  12 Mai 2006, 21:46:39
Atitea specii si noi nu am vazut niciunul...
Ori au venit cite un exemplar pentru toata planeta, ori s-a filosofat mai mult in aceasta directie.

Si totusi, nu iese fum fara foc.

Oare de ce majoritatea reprezentarilor, indiferent de culoare, inaltime, modul de viata si alte aspecte de acest gen, ii reprezinta drept humanoizi..."omuleti"?

Daca, de fapt, asa au fost "vazuti" si ei sunt altfel? Fie in functie de caracteristicile lor ei se pot "adapta" la forma umana, pastrandu-si totusi anumite caracteristici, fie asa ii vedem noi, forma lor proprie neputand-o asemana cu nimic si din aceasta cauza neputand-o percepe asa cum e ea.

Poate, unii sunt omuleti si e destul de probabil avand in vedere ca si noi suntem. Dar perceptia noastra asupra vietii si mai ales asupra vietii inteligente este formata din carti uneori. Poate ar trebui sa ne gandim la ceea ce nu stim sa ne gandim...

toma

CitatOmuletii verzi sunt cel mai probabil reptilienii
Skywalker, ai o imaginatie debordanta!
Omuletii asti de ce trebuie sa fie reptilieni? Verzi=iarba=reptile?  Daca sint reptrilieni ar trebui sa aiba singe rece! Deci au nevoie de un Soare cald! Ii deranjeaja oxigenul?? Pai atunci ar trebui sa-i deranjeze si multe altele... Poate le place ozonul...sau metanul? Si cum se face ca toti sint mai mititei decit noi??? Si la cite "specii" misuna pe Pamint, ar trebui sa ne lovim destul de des de ei! Ori sa le simtim intr-un mod oarecare activitatea! Pe Pamint sau in cosmos!
Problema reala e ca intr-adevar nu sintem singuri in Univers, mai sint si altii, in diferite stadii de evolutie. Dar crede-ma, urmarind evolutia umana ar fi bine sa nu-i intilnim!
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

Skywalker

Toma, tu de unde tragi astfel de concluzii?
 
  Numele de reptilian nu am dat-o eu. Denumirea a fost data exclusiv dupa infatisarea exterioara a lor. Adica reptilienii au solzi, sunt verzi, au ochii ca de reptila, neavand nimic de-a face cu fiziologia sau alcatuirea interna a lor.
 
Reptilienii

Sinonime: reptoizi, homosauri, agharieni, draconi.

Locul de origine: diverse planete din Orion, Alpha Draconis, Sistemul Altair. Se pare ca sunt mai multe locuri de origine. Exista mai multe sp. asemanatoare, fiecare de pe planete diferite.

Descriere: Cu toate ca exista mai multe tipuri de reptilieni, toate sunt foarte asemanatoare intre ele, ca structura si functii.
Inaltimea: 5,5 pana la 9 picioare(cat vine in metri?)
Greutatea:200 kg.
Culoarea si forma pielii: pielea e solzoasa, asemanatoare cu cea de crocodil. Culoarea pielii este verde-verde spre maro. Unele exemplare au solzi cafenii.

  Reptilienii pot fi cu coada sau fara coada. Unele au coada vizibila, altii au doar niste rudimente de coada. Exemplarele cu coada nu isi tin coada in contact cu solul.

  Bratele lor sunt lungi si puternice, cu 3 degete lungi.

Biologie: Au sange rece. Respiratia este imperfecta in conditiile noastre, doar ca sa asigure respiratia tesuturilor si sa proceseze alimentele.  Se inmultesc prin oua care sunt clocite in oviduct.
Ochii sunt permanent deschisi cat timp sunt treji. Ochii lor sunt compusi din mii de fatete microscopice.

Puteri: telepatie, invizibilitate. Pot produce holograme.

Atitudinea fata de noi
Ei ne considera o rasa inferioara, asa ca atitudinea lor fata de noi este negativa. Considera Pamantul baza lor ancestrala si vor sa aibe un control complet asupra lui. Asta mai ales pentru  ca planeta lor devine tot mai poluata si tot mai ostila vietii. In acest sens ei au mai multe baze pe Pamant, unde vor sa schimbe conditiile actuale de mediu in niste conditii favorabile lor, dar nefavorabile noua.

  Date preluate dintr-o baza de date care contine toate cazurile de intalniri cu ei.

Skywalker


DepthOfField

Skywalker..sa ma scuzi: cele ce spui suna de parc-ar fi extrase dintr-un atlas zoologic.

Adica observ ca descrii cu lux de amanunte rasele de ET. De unde aceste informatii detaliate? I-a analizat/disecat/studiat cineva? Cine? Si ce garantie de credibilitate prezinta acei cercetatori?
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm