Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ritualuri funerare

Creat de abyss, 10 Aprilie 2016, 19:03:47

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

fiulploii

Trupul nu este parte a sufletului, mai multă atenție la citit , Sir!

Mai caută in Noul testament căci ce poate fi mai îmbucurător pt suflet decât descoperirea prin propriile eforturi  :lol:
Revin mai pe seara ca deh, supraviețuirea in Matrix presupune existența unui job  :martiansmile:

Grifon

Nu mă știu a fi scris că "trupul e parte a sufletului"...dar zici bine..."atenție la citit". Voi căuta, când voi găsi timpul necesar, și referirea dumitale - nu strică niciodată un refresh la cunoștințele biblice.

Totdată, apud nu-i vreo anagramă de-a mea, e prepoziție latinească uzitată des când se dau citate (predilect când nu se specifică exact opera / capitolul / paragraful). Un dottore ar fi tratat cu plictis asemenea "inutile" necesități...dar pe domnia-ta pun bază !
Că inseamnă chiar oglindirea...după...nu-i decât o altă dovadă a tãlcurilor semantice absconse...

Revenind strict la subiect, trebuie specificat că tocmai creștinismul a schimbat datina incinerării - mai ales la celți / saxoni / scandinavi. Moralmente, acele popoare nu-și asumau vreo vină precum "păcatul originar"...iar stilul lor marțial (crăpat capete dușman, insușit bunurile invinsului, violat (in trecere) segmentul feminin, etc...) era cică "virtuos - walkyric". Hm...eu aș avea ceva dubii privind această morală...iar in ceea ce mă privește aș opta totuși să "mai cuget" nițel după "trecere"...căci nu mă știu a fi atât de "virtuos" incât să ard cu entuziasm etapele..

Te aștept să revii, sahib @fiulploii, cu nedisimulat interes...fii convins.


fiulploii


Revenind la natura tripla a sufletului dupa zicerile lui Ovidius, sa ne aducem aminte:

Citat din: fiulploii din  25 Aprilie 2016, 02:56:28

   Aici Ovidius descrie natura triplă a sufletului astfel: manes coboară dupa moartea individului in lumile inferioare, spiritul pur urca la Cer iar umbra adica spiritul legat de pământ rătăcește prin lume sau in jurul mormântului datorită atracției materiei si a afecțiunii față de trupul său muritor , atracții care il împiedica sa se ridice ( sa plece) către lumile superioare .


    Scena răstignirii , Isus in centru ca fiind spiritul pur ce urca la Cer , un Tâlhar de-a dreapta - Umbra - care deși atras de materie va fi dus in planurile superioare si un Tâlhar de-a stânga - manes - ce va coborî in lumile inferioare , scena " citită " in cheia mai sus menționata. Bineînțeles ca exista si alte explicații canonice sau ezoterice , le cunosc si pe acelea - insa iată că putem sa mai adaugăm una, nu?
   


Citat din: Grifon din  25 Aprilie 2016, 10:57:16
... Oricum, din memorie iți pot spune că  "tripartiția" e menționată explicit de Apostolul Pavel, in prima "epistolă" către Tesaloniceni, unde enumeră cam așa "duhul vostru, sufletul vostru, trupul vostru" ..pe undeva la debut.


Ce pot înțelege din textul de mai sus, effendi ?  :lol:

Grifon

Adâncă...interpretarea d-tale asupra răstignirii, eminență ! Mărturisesc că nu m-aș fi gândit la ea. E o viziune demnă de atenție, și-ți mulțumesc că mi-ai prezentat-o. Voi mai cugeta la ramificațiile / implicațiile acestei alegorii....

Cât despre citatul din Sf. Pavel (mai exact I. Tesaloniceni 5 : 23)...nu pot zice că are și alte meta-sensuri. L-am dat numai ptr. a indica menționarea limpede a "tripartiției".

Comunicarea cu d-ta este instructivă. Iți doresc o zi bună !

SLEAH19

Citat din: fiulploii din  26 Aprilie 2016, 01:32:08
Revenind la natura tripla a sufletului dupa zicerile lui Ovidius, sa ne aducem aminte:

    Scena răstignirii , Isus in centru ca fiind spiritul pur ce urca la Cer , un Tâlhar de-a dreapta - Umbra - care deși atras de materie va fi dus in planurile superioare si un Tâlhar de-a stânga - manes -........

  Scena Cristocentrică,  e un pic incompletă , s-a uitat partea de jos, Crucea răstignirii înfiptă pe Golgota, ..sub stâncă era mormântul lui Adam, părintele neamului omenesc, cutremurul crapă stânca , sângele lui Iisus curge ...răscumpărând.....

  Trei surprize o să ai după mântuire :

1. - Faptul că tu ai ajuns acolo !
2. - Faptul că la cine te aşteptei nu e acolo!
3. - Faptul că la cine nu te aşteptai e acolo!
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

fiulploii

Citat din: SLEAH19 din  26 Aprilie 2016, 18:42:17
  Scena Cristocentrică,  e un pic incompletă , s-a uitat partea de jos, Crucea răstignirii înfiptă pe Golgota, ..sub stâncă era mormântul lui Adam, părintele neamului omenesc, cutremurul crapă stânca , sângele lui Iisus curge ...răscumpărând....

Parca am zis ca mai exista si alte explicații canonice sau ezoterice ale acestei alegorii , nu? E binevenita precizarea ta @SLEAH19 insa pt cazul de față e suficientă zic eu, partea de sus a alegoriei .
Citat
  Trei surprize o să ai după mântuire :

  La mine te referi ?

Citat

1. - Faptul că tu ai ajuns acolo !
2. - Faptul că la cine te aşteptei nu e acolo!
3. - Faptul că la cine nu te aşteptai e acolo!

Pe ce se bazează siguranța afișată?  :wink:

Cred ca ar trebui stabilit ce înțelege fiecare prin mântuire dar nu e locul aici așadar postările astea sunt total pe dinafara .
Părerea mea ...