Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Un fenomen cel puțin dubios observat ieri, 21.07.2015

Creat de Kolovrat, 21 Iulie 2015, 12:35:25

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Kolovrat

Noroc!
Mi-am făcut cont să povestesc despre acest lucru, în general nu prea sunt activ în comunități din diferite motive.

Aseară (20 iulie 2015, ora aproximativă 22:00-22:30), am observat pe cer o ,,chestie", nu prea știu cum o pot descrie, avea o formă dubioasă, era de culoare portocalie-roșie, și părea să emane ca un fel de radiații, la un moment dat a ieșit din ea un fel de ,,fisură", o lumină de aceeași culoare în zig-zag, obiectul din câte îmi amintesc nu se mișca, avea un comportament foarte ciudat.
Din păcate, și îmi cer scuze, nu am dovezi fotografice, nu eram în cameră ci în bucătărie, iar când am zărit acest fenomen am fost prea fascinat să fug după cameră.

Apoi, după ce a dispărut (nu a dispărut instant ci a dispărut gradual), la scurt timp a apărut... o semi-lună portocalie în același loc, dar vă pot garanta, că acel obiect văzut nu era luna, după acest lucru am fugit în cameră și mi-am contactat un bun prieten care stă pe la timpuri noi (menționez că eu stau în Rahova), mi-a spus că a văzut și el în același timp un obiect portocaliu cu o tentă roșiatică, dar ce a văzut el se mișca în cercuri iar apoi a dispărut, ambele observări s-au făcut în același timp, la circa 20 minute după ce a observat acel obiect care să învârtea în cerc, a mai văzut un fel de minge albastră pe cer, iar apoi am căutat și se pare că mai fusese văzut același lucru (mingea albastră) cu câteva ore în urmă în Anglia dacă nu mă înșel.

Întrebarea mea este, a mai fost cineva martor la acest lucru, sau a mai observat ceva similar? Cerul era curat, nu erau nori, lampion nu era deoarece acest fenomen se comporta într-un fel anume, avioane sau elicoptere ies din discuție pentru că nu se mișca.

Încă o scurtă precizare, nu sunt deloc bun la estimat distanțe sau altitudini și nu doresc să induc oamenii în eroare.

Vă mulțumesc pentru atenție!

prodcomb

Este reală ,,apariția": flash-uri orientate, schimbări de direcție, apariții-dispariții.
L-am surprins trecând prin constelația Lebăda foarte aproape de Deneb; mișcarea era spre nord-vest dar a cotit-o spre vest.
Cerul de câmpie și norii pâcloși au făcut dificilă observația.
Recunosc că m-a luat pe nepregătite; aveam binoclul la gât dar am preferat observația cu ochii liberi.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Kolovrat

#2
Citat din: Guest din  21 Iulie 2015, 13:55:28
Salutare,

Aseara pe la orele 22:15 eram pe balcon si sateam cu ochii pe cer cu binoclul langa mine. Am observat un flash static de lumina pe cer pe la aproximativ 30-40 de grade altitudine spre E. Am observat ca acolo era un obiect care palpaia cumva neregulat si se deplasa catre N. Acesta se stingea pana la disparitie dupa care iarasi lumina repetand ciclul. Urmarind cu binoclul obiectul cum se ducea catre N, la un moment dat am vazut cum brusc a cotit la stanga, mergand spre NV. L-am urmarit pana a disparut dupa blocul din fata. Viteza era mai mare decat cea a unui satelit. Timp de observatie aprox 30 de secunde. Culoare galben pal.
In utlima vreme am tot observat astfel de flashuri pe cer fara sa gasesc satelitii responsabili de aceasta motiv pentru care in fiecare seara stau pe balcon sa observ cerul.

Este foarte interesanta relatarea ta si poate daca indici si punctele cardinale si eventual faci o schema ar fi foarte util sa vedem si noi, eventual roaga-l si pe prietenul tau sa faca una pentru a incerca sa identificam altitudinea obiectului.

Cu bine,

Mulțumesc, prietenul meu este mai leneș de fel dar o să încerc să îl conving. Ca estimare a direcției, am folosit busola de pe telefon care îmi arată cca 242 grade vest-sudvest.De unde am văzut eu fenomenul, părea să fie în direcția către Str. Antiaeriană, eu locuind undeva pe lângă Mărgeanului.
Semi-luna despre care vorbeam, nu se mai vedea după 30 minute, dar acest fapt se poate datora blocurilor din împrejurime care îmi restricționează câmpul vizual în zona aceea.

Am atașat o poză de calitate slabă cu semi-luna, atât am, a fost făcută cu telefonul, în realitate, era portocalie aprinsă, fără relief.

Sper că nu m-am făcut de râs cu relatarea mea și că am precizat ce era important, sunt cam obosit, iar simțul meu direcțional lasă de dorit.

O ultimă precizare: Fenomenul/Obiectul, per total, era mai mare decât o lună plină obișnuită (Prin obișnuită mă refer cum se vede în general din această zonă).



panta_rh_ei

In intervalul ala de timp undeva inspre V era furtuna, ploi etc. Cerul era brazdat de fulgere iar spectacolul se desfasura in spatele plafonului de nori luminind cerul noptii intr-un fel ciudat. Rareori fulgerele strabateau perdeaua de nori. Asta era spectacolul pe care-l priveam si eu de la fereastra ieri noapte. Nu stiu sa spun la ce distanta de locul unde eram eu se petrecea urgia dar departe spre V oricum. Ne-a blagoslovit si pe noi natura cu cativa stropi de ploaie dupa care norii s-au imprastiat si pe cerul de vest s-a aratat semiluna LUNII, asa cum apare in poza postata de tine, @Kolovrat. Nu stiu de ce era rosie dar era luna, pur si simplu. La putin timp a disparut pentru c-a apus. Pe site-ul "Observatorul astronomic Vasile Urseanu" gasesti date privitor la rasarit/apus Luna, Soare si alte chestii. Dupa umila mea parere n-a fost nimic altceva decat un spectacol al fortelor naturii in actiune.
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

Kolovrat

#4
Citat din: panta_rh_ei din  21 Iulie 2015, 17:01:03
In intervalul ala de timp undeva inspre V era furtuna, ploi etc. Cerul era brazdat de fulgere iar spectacolul se desfasura in spatele plafonului de nori luminind cerul noptii intr-un fel ciudat. Rareori fulgerele strabateau perdeaua de nori. Asta era spectacolul pe care-l priveam si eu de la fereastra ieri noapte. Nu stiu sa spun la ce distanta de locul unde eram eu se petrecea urgia dar departe spre V oricum. Ne-a blagoslovit si pe noi natura cu cativa stropi de ploaie dupa care norii s-au imprastiat si pe cerul de vest s-a aratat semiluna LUNII, asa cum apare in poza postata de tine, @Kolovrat. Nu stiu de ce era rosie dar era luna, pur si simplu. La putin timp a disparut pentru c-a apus. Pe site-ul "Observatorul astronomic Vasile Urseanu" gasesti date privitor la rasarit/apus Luna, Soare si alte chestii. Dupa umila mea parere n-a fost nimic altceva decat un spectacol al fortelor naturii in actiune.

Nu am zis că nu e luna, iar despre culoarea ei, prespun că anumite gazde din atmosferă îi pot schimba culoarea. Totuși nu înțeleg cum fulgerele pot creea o formă dubioasă care rămâne pe loc aproximativ 40 secunde, și scoate radiații, ca să nu mai zic, că am specificat că în partea aia nu se afla nici un nor, cerul era perfect normal.

Mă rog, acum fiecare cu explicația și teoria lui personală

jean

Din poza se vede clar ca este vorba de Luna, se vad si nori pe langa ea. Si ca un argument in plus, seara trecuta imediat dupa lasarea intunericului veneam cu masina spre Bucuresti din directia Urziceni. Inainte de a ajunge la padurea de la Sinesti, undeva in stanga, spre V, la inaltime mica de sol maxim 25 grade se vedea secerea lunii prin patura de nori care erau un pic mai sus de cat aceasta. Aparea si disparea datorita norilor care treceau prin fata ei. De la acea inaltime Luna apune destul de repede, aceasta este cauza de nu a mai fost vazuta.
Adevarul este dincolo de noi

StarDust

Citat din: prodcomb din  21 Iulie 2015, 15:08:17
Este reală ,,apariția": flash-uri orientate, schimbări de direcție, apariții-dispariții.
L-am surprins trecând prin constelația Lebăda foarte aproape de Deneb; mișcarea era spre nord-vest dar a cotit-o spre vest.
Cerul de câmpie și norii pâcloși au făcut dificilă observația.
Recunosc că m-a luat pe nepregătite; aveam binoclul la gât dar am preferat observația cu ochii liberi.

Foarte interesanta observatia, dar nu prea inteleg termenul de "flash orientat"... Sunt sigur ca poti face o schita cu constelatia Lebada si modul in care s-a deplasat "chestia". Multumesc.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

omega

Subscriu. Aseara, in jur de ora 23:45 - 00:00, am observat ceva asemanator cu ceea ce a vazut colega Guest. Observatia a fost facuta intr-o localitate din judetul Suceava. Am putut observa clar, dat fiind ca e un sat micut si toate luminile erau stinse, inclusiv cele stradale. Cerul era perfect senin, fara nici un nor. Obiectul se deplasa catre Vest / Sud-Vest. Obiectul se aprindea apoi se stingea pana la disparitie intr-un ritm lent, iar dupa 4-5 astfel de cicluri, la ultima stingere, a disparut complet. Culoare galben-portocaliu.

Orice intrebare e binevenita.

prodcomb

Citat din: StarDust din  22 Iulie 2015, 09:46:18
Foarte interesanta observatia, dar nu prea inteleg termenul de "flash orientat"... Sunt sigur ca poti face o schita cu constelatia Lebada si modul in care s-a deplasat "chestia". Multumesc.

Prima creştere a luminozităţii obiectului a fost foarte aproape de Deneb, moment care m-a făcut atent.
Mişcarea era aproximativ pe Calea lactee spre Cassiopeia. După cîteva secunde de la izbucnirea de lumină s-au văzut două străfulgerări de lumină către Cassiopeia, ca nişte lumini izbucnite din lovirea a două pietre de cremene; păreau ca nişte străfulgerări proiectate pe nori, dar nu erau nori în zona respectivă. După alte câteva secunde a schimbat direcţia către constelaţia Cefeu. În restul timpului si-a păstrat aspectul stelar. La orizont erau nori răsleţiţi.
Personal cred că în momentul observaţiei, orele 22 în seara de 18 iulie, au fost mai multe trasee de sateliţi şi rachete lansatoare; nu au fost sateliţi Iridium.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit