Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN Brasov 19 iulie 2015 ora 00:20

Creat de TheStrangeMan, 19 Iulie 2015, 09:08:01

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

TheStrangeMan

Salutare. In aceasta dimineata m-a sunat mama mea si a spus ca azi noapte, in jurul orelor 00:20 - 00:30 (nu a putut sa imi spuna ora exacta) a iesit la poarta in Cartierul Florilor din Brasov si a vazut o lumina mare, rosiatica care se deplasa foarte rapid venind dinspre Sacele si indreptandu-se cumva spre centrul orasului.

Redau exact ceea ce mi-a spus la telefon: "Am iesit aseara la ora 00:20 sa inchid poarta si dintr-o data am vazut pe cer o lumina rosiatica mare venind dinspre Sacele sau Piatra Mare ce parea sa se deplaseze spre centrul Brasovului, ca si cum taia pe diagonala toata imaginea pe care o aveam in fata. La un moment s-a lasat mult in jos si a dat impresia ca se prabuseste undeva deasupra Cartierului Scriitorilor / Spitalului Judetean, dupa care s-a inaltat brusc cu o viteza mare, a intrat intr-un nor si a disparut"


Mi-a mai spus ca la intamplare a asistat o familie care se intorcea exact la acea ora din concediu si au vazut cu totii intreaga actiune. Am mai intrebat-o cam la ce inaltime zbura initial si a zis ca "mai jos ca un avion".

Ce parere aveti? Este cineva din Brasov care a filmat?

StarDust

#1
Foarte interesant! Daca a avut traiectorie rectilinie si viteza relativ constanta e foarte posibil sa fi fost un bolid. Daca se poate, mai multe detalii despre traiectorie ar fi excelent. Multumesc de raportul facut.

P.S. M-am entuziasmat si mi-a scapat asta "dupa care s-a inaltat brusc cu o viteza mare, a intrat intr-un nor si a disparut" eu sunt pasionat de meteori/bolizi, etc :D. Daca s-a inaltat brusc...se schimba treaba.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

TheStrangeMan

Chiar acum ma duc la masa la parinti si o sa o intreb mai multe pe mama si eventual poate apuc sa discut si cu familia din vecini. Revin mai pe seara daca e ceva in plus fata de telefon.

StarDust

E importanta si directia traiectoriei fata de punctele cardinale.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

TheStrangeMan

I am luat mamei o declaratie si vreau sa atasez mp4 insa dupa ce am postat, vad ca nu s-a imprimat mesajui.

Cum pot sa atasez acest mp4 in alt mod? (eu am incercat acolo la atasamente si alte optiuni).

StarDust

Pe forum nu prea poti atasa fisiere mai mari de 2mb. Numai daca pui filmarea in alta parte si pui link la ea. Poti sa faci si o transcriere a declaratiei ei si sa o postezi aici.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

TheStrangeMan

#6
Hai ca l-am incarcat pe youtube, uitasem de varianta asta :)

https://www.youtube.com/watch?v=_eGP00ApqD4&feature=youtu.be

TheStrangeMan

Am de facut o completare: mama a spus la un moment dat ca a durat 5 secunde. Vreau sa fac o precizare, ea s-a referit la cele 5 secunde in care obiectul s-a apropiat, s-a lasat in jos si apoi a tasnit in sus, insa intreaga vizionare a durat mai mult de atat, am intrebat o dupa inregistrare inca o data.


Ce parere aveti? Este o explicatie decenta pentru asa ceva?

alx

Citat din: TheStrangeMan din  19 Iulie 2015, 18:32:27
Ce parere aveti? Este o explicatie decenta pentru asa ceva?
Ar putea exista o explicatie...insa nu e prea...decenta. ;D
Oricum,am rugamintea sa citesti primele mesaje din urmatorul link,si apoi imi spui ce parere ai...ok?
http://www.rufon.org/forum/evenimente-ozn-in-romania/observatie-ozn-4240/
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."