Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

"Impletirea" luminii...

Creat de Anduta, 22 Ianuarie 2015, 19:33:06

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

abyss

Un vortex luminos...ce face? cred ca face ce face orice vortex.
Lumina poate fi curbata, retinuta si poate ....impletita de catre forte numite acum "gravitationale". Dar cum "gravitonul" nu este inca general acceptat...pastram denumirea de electron si electro-magnetism.
Dar vortexul nu ar putea fi luminos...ar fi NEGRU.
Parerea mea.

Anduta

#16
...Nu credeam ca o sa imi smulga cineva un like!
Felicitari!

Se pot intampla diverse lucruri, se pun intrebari fundamentale.
Pacat ca nu pot intra in amanunte, nici nu trebuia sa deschid topicul macar.

Sau, tehnologia poate fi insuficienta.
Si, chiar daca nu se intampla nimic, prin insasi faptul ca nu s-ar intampla nimic, concluzii vor fi!

Nu sunt implicati magneti sau electromagneti.

prodcomb

Depinde din ce direcţie este privit.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Ganditorul

Citat din: abyss din  23 Ianuarie 2015, 21:48:38
Dar vortexul nu ar putea fi luminos...ar fi NEGRU.
Parerea mea.

De acord cu @Prodcomb - depinde din ce parte e privit vortexul. Dar deja vb de fenomene macro si nu de "un disc care se invarte cu viteza mare". Pana cand @Anduta nu explica/defineste experimentul nu prea avem ce discuta.

Anduta

Ridic urmatoarea problema:

Avem un corp "x" ce se deplaseaza in spatiu cu viteza "y"
Presupunem ca acel corp emite o lumina laser constanta si continua, si ca e alimentat cu energie astfel incat intreaga masa a corpului e convertibila in lumina.
Practic, ar lumina pana nu ar mai exista, s-ar consuma.

Sau, putem considera ca avem cateva astfel de corpuri identice, ce se deplaseaza paralel, dar lumina e emisa in directii diferite; atat in sensul deplasarii obiectului cat si invers sau in alte directii.

Fotonii avand totusi masa, pot duce in timp la devierea traiectoriei corpului, la accelerarea sau la franarea acestuia?
Daca da, atunci si acest experiment are sens.
Daca nu, atunci ce se intampla cu energia cinetica a corpului?
Fiind tot mai usor, energia cinetica ramanand aceeasi, va accelera (si) din acest motiv?
Presupunem frecarea fiind zero, presupunem ca acele corpuri se deplaseaza in spatiul intergalactic.
Si alte intrebari, oarecum tangente la experiment. (...)


Anduta

O sa postez maine (azi).... o poza cu macheta sau prototipul discului.
Desigur, discul nu va fi facut de mine, fara sprijin nu vom putea face ceva concret.
Insa macheta va fi utila in poze, pentru detalieri grafice, etc.
Nu putem, lasam pe altii sa termine, avansam mai departe proiectul.
Sprijin in ro mai greu, dar suntem optimisti.
Insa, cum cu baietii (ca si pe aici) sunt "la cutite"....
Vom vedea ce va mai fi.

Anduta.

prodcomb

Adică cum alimentat cu energie, de la cine, cum?
Conversia masei corpului în lumină, pentru propulsia lui, va duce la micşorarea masei lui şi la creşterea vitezei; viteza va fi limitată la maxim aproape de viteza luminii. Propulsie fotonică.
Dacă roiul de corpuri emit fiecare în legea lui (în toate direcţiile) roiul se va dispersa.
Energia cinetică a unui corp va creşte uşurel, pe măsură ce masa lui scade şi viteza creşte datorită acceleraţei.
Ec=1/2 m v^2
v=a t
Cinematica şi dinamica, mai ales relativiste s-au tot testat şi sunt în regulă (şi-a băgat nasul fizica particulelor elementare).
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Anduta

Era o discutie ipotetica, nu un caz concret.
Asta referitor la intrebarea cum s-ar face conversia masa- energie.

Daca fotonii pot propulsa, si asa ar trebui din moment ce au masa (e adevarat, infima)
atunci totul e ok.
Depinde doar de viteza de rotatie a discului si de puterea de focalizare a laserelor la o distanta cat mai mare de disc, pentru ca unghiul de intrare in focar sa fie cat mai mic posibil.
E posibil insa ca tehnologia sa fie insuficienta. Aceea de care am dispune noi....e indoielnica.(...)
Teoria macar sa fie buna. Sunt multe alte aspecte de analizat, personal ma intereseaza mai mult statistica.

Ganditorul

Lucrurile sunt un pic amestecate in experimentul asta. Una e sa vb de deplasarea luminii in spatiul cosmic unde gravitatia e zero si alta e sa vb de un experiment pe Pamant unde distantele sunt scurte raportate la viteza luminii si avem un element in plus - gravitatia - care poate altera, care altereaza formarea unui eventual vortex, forma si directia lui de manifestare.
Cat desprea transformareamasei in energie ... am ceva rezerve. Dar vb despre asta cand experimentul este corect si complet explicat - deocamdata sunt doar 2-3 idei fara consistenta unui experiment "legat" ca forma de manifestare continua a fenomenelor.

Rayden

Citat din: Anduta din  24 Ianuarie 2015, 09:28:52
.......
Sunt multe alte aspecte de analizat, personal ma intereseaza mai mult statistica.

..la fel si pe baietii si fetele cu ochi albastri. (sublinierea imi apartine).

romulus

Citat..la fel si pe baietii si fetele cu ochi albastri. (sublinierea imi apartine).
De la noi din Romanica? N-as crede, dar daca zici tu...fie .
Dupa mine, daca ar fi sa fac o apreciere...statistica  :-D - e mai mult decat posibil ca subiectul cu impletirea sa starneasca mai degraba interesul  agentilor Unchiului Sam, carora nu le scapa nici ...musca ...!Ba as plusa si as zice chiar ca sunt deja pe el!
Am zis.
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Anduta

#26
Sunt mai multe aspecte ale statisticii aici.
1) Referitor la masuratorile in sine (http://www.phys.ubbcluj.ro/~dana.maniu/Laborator%20Optica/Calcul%20de%20erori.pdf)

2) Ceva legat de statistica mecanicii cuantice
(http://ro.wikipedia.org/wiki/Mecanic%C4%83_cuantic%C4%83)

3) Statistica versus informatia. (informatia la nivel cuantic)

materiale de parcurs, intre altele: (teorii non-relativiste)

https://scholar.google.ro/scholar?q=Quantum+mechanics:+non-relativistic+theory,&hl=ro&as_sdt=0&as_vis=1&oi=scholart&sa=X&ei=V7HDVMbeM8aLOfaygdgP&ved=0CCUQgQMwAA


http://www.worldscientific.com/doi/pdf/10.1142/9789814503907_fmatter

abyss

Sa nu cădem în conspirații aparent Off topic.
E un subiect ....participa cine e interesat. Se inspira din el cine dorește. ..etc.

Ganditorul

... si intelege cine poate  :evil:

sunnyboy

#29
M-am distrat grozav vazand mesajele user-ului Anduta; nu doar pentru ca link-urile afisate de acest user la topicul cu lumina crosetata sunt ftp-uri (nu sunt linkuri directe http) la care nu am acces deloc sau numai la cuprinsul documentului, dar vad un nou tip de troll: cel cu profil psihologic declarat. Pe un astfel de forum, unul al ideilor, nu ar trebui sa ne intereseze preferintele de orice natura ale user-ilor (chiar nu conteaza ce soi de rosii prefera un user sa cultive sau ce profesie are altul in viata reala) ci conceptele, ideile pe care le expun, chiar daca unele par aberante. Nu cred ca un fizician care se respecta ar ignora posibilitatea vietii pe o stea, pur si simplu pentru ca habar nu are (potrivit stiintei actuale sau macar declarate) daca e posibil sau nu.