Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

"Impletirea" luminii...

Creat de Anduta, 22 Ianuarie 2015, 19:33:06

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Anduta

Deschid aici acest subiect (sper ca am gasit sectiunea potrivita) iar daca nu l-am deschis unde trebuie, poate fi mutat.

Pe langa pasiunea mea pentru meteorologie, am o puternica afinitate pentru statistica si tot ce presupune aprofundarea statisticii.
S-ar spune ca nu are nicio legatura lumina cu statistica, nu?

...Am citit in copilarie romanul lui Tolstoi "Hiperboloidul inginerului Garin"

Pe scurt, in acel roman e vorba de laser, inca inainte de inventarea lui.
...Un inginer rus construieste un prototip al laserului, arzand niste lumanarici speciale numite "piramide" si, reusind sa focalizeze raza, detine o arma, un secret.

Romanul e spumos, personajul e permanent haituit, vanat...
Dar, la randul lui, ameninta si haituieste oameni importanti, pentru a obtine bani...multi bani.
Arunca in aer cu laserul o fabrica chimica a unui miliardar si, invins, miliardarul coopereaza.

Garin, inginerul, isi construieste astfel o fortareata plutitoare, inarmeaza un vapor (Arizona) cu un laser puternic si...jefuieste alte vapoare ce tranzporta marfuri, valori...

Astfel, devine tot mai bogat, dar nu ii ajunge bogatia!

Infiinteaza pe o insulita in Pacific un santier de foraj; cu ajutorul unor lasere deosebit de puternice, strapunge scoarta Pamantului si ajunge la minereu bogat in aur, asa numita olivina.

Obtine cantitati imense de aur, tot mai mult aur...
Il aduce pe tarmul Americii, unde il vinde foarte ieftin, destabilizand economia Americii.
In scurt timp, in fata colapsului economic, neputand fi oprit, guvernul Americii cedeaza presiunilor acestuia si...devine guvernator al Americii.

Un rus, ajunge sa conduca America...

...Acest roman m-a fascinat si am studiat despre lumina.
Am gasit legaturi intre lumina si statistica.

(avem un geam ce permite trecerea prin el sa spunem a 30% din lumina; fotonii fiind identici, cum e stabilit procentajul trece-nu trece la nivel cuantic? Daca fotonii ar comunica intre ei, informatia ar trebui sa circule cu o viteza mai mare decat viteza luminii...
cum e stabilit procentul, cine face statistica? Cine calculeaza, cine decide trece- nu trece, identici fiind.)

Desigur, explicatii sunt; dar acesta a fost punctul meu de plecare, puntea de legatura intre statistica si lumina.

http://www.sfetcu.com/optica-cuantica/

As vrea insa sa aduc in discutie si aspectul "incurcaturii complicate", asa numitul Entanglement cuantic

http://ro.wikipedia.org/wiki/Entanglement_cuantic

Desigur, in domeniul acesta ar fi muuuulte materiale de parcurs...

Ideea principala ar fi de a se incerca crearea unui vortex luminos, si a se vedea ce efecte ar putea aparea.
Lumina mai multor lasere in rotatie rapida la periferia unui disc, ajunsa la o distanta cat mai mare sa focalizeze, apoi analiza proiectiei luminoase pe un ecran, la diverse viteze de rotatie, analiza facuta dupa si la focalizare.
La distante egale inainte si dupa punctul focal, raza cercului luminos ar trebui sa fie diferita, in functie de viteza de rotatie.
...Si alte aspecte....



romulus


Citathttp://www.sfetcu.com/optica-cuantica/
Sfetcu asta pus de tine imi cere  sa ma autentific! Autenfica-m-as si n-am cum  :-D!
CitatLa distante egale inainte si dupa punctul focal, raza cercului luminos ar trebui sa fie diferita, in functie de viteza de rotatie.
Interesant, da' m-am/m-ai pierdut....si intr-adevar trebuie muuuuuulta informatie specifica.
La cat ma duce pe mine capul si ...imaginatia insa, enuntul citat mai sus pare a fi logic. Nu stiu insa daca asta e suficient!?
Practica? S-a studiat/facut asa ceva in practica?Intrebare de profan. Daca statistica s-a implicat in asta mi se pare cool!
Am zis.
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Anduta

...am intrat de pe mobil pe url-ul dvs....
Se mai plange cineva ca nu poate citi?

Statistica....doamne, cate ar fi de zis....
Universul e facut din materie, energie, spatiu, timp si informatie.
Cu conversia Einsteiniana intre masa si energie.

Am citit si o carte "Ultimele trei minute", nu mai retin cine a scris-o.
Se refera intre altele si la informatie acea carte, informatia stocata in Univers...

Statistica...aceasta stiinta ce ne ajuta sa ordonam informatia disponibila, ceea ce INREGISTRAM.
Dar Universul merge la fel de bine daca inregistram sau nu?
Au aparut unele dubii....fotonii observati in anumite conditii, se comporta diferit daca sunt observati sau nu...
Cred ca e cunoscut experimentul...

...Statistica....studiata profund, ne arata reguli "de fier" in ceea ce ar parea hazard pur...
Sigur, nu putem prevedea exact cutremurele indiferent ce sir statistic am avea in fata, sau alte lucruri.
Dar, cand analizam medii pe multimi de sisteme similare sau daca facem diverse corelatii observam legaturi ciudate.

Putem face corelatii intre cutremure si petele solare sau intre petele solare si evenimentele sociale ( revolte)
Sau alte corelatii.
Intre sisteme ce nu au legatura pot fi facute corelatii, si asta e doar o picatura in ocean, un ocean de INFORMATIE.

Amintesc aici si urmatorul experiment:
In America, a fost construit un labirint. Intr-o parte hrana, intr-o parte apa.
Cobaii trebuiau sa invete traseul intre hrana si apa.
Dupa un timp, l-au invatat.

Peste 2 ani, experimentul a fost reluat in Germania.
Labirint identic (dar altul si din acelasi material) ...alti cobai...
Uimitor, pareau a sti traseul....
Cumva asemanator e transmisa informatia migrarii(?)....

Ideea e ca informatia a parut "la indemana"...

Statistica - egal informatie...

Da, parcurgand materiale, lumina contine informatie.
Aspectele cuantice ale luminii inca nu sunt descifrate in totalitate.
Parcurgand materialele de mai sus se alunge chiar si la...teleportare.
Un subiect vast....

Nu stiu daca vom putea aduna resursele pentru experiment, desi e simplu in principiu.
Va fi detaliat intr-o lucrare teoretica mai ampla.
Interesant va fi aspectul masei fotonilor...Pe masura apropierii de focar, spiralele de lumina ar primi un impuls asemeni fortei Coriolis.

Lumina ar trebui sa ....isi mareasca viteza, asemeni unui vartej de apa la chiuveta....venind de la periferia chiuvetei spre centru...
Dar, viteza luminii e limitata. Atunci? Cum compenseaza Natura asta?

Nu conteaza cine va definitiva experimentul sau daca altii il vor fi facut deja.
Conteaza rezultatul.





prodcomb

"Aşa numita" olivină nu are nici o legătură cu aurul.
Lumina are caracter dual: corpuscul (foton) şi undă electromagnetică.
Statistica este descriptivă, probabilităţile sunt lucrative.
Meteorologia este într-adevăr o ştiinţă interesantă (pasiunea mea sunt prognozele meteo).
Optică fizică, optică cuantică ...
Cum s-ar putea deforma lumina? De fapt ce înseamnă acest lucru?
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

jean

Citat din: Anduta din  22 Ianuarie 2015, 19:33:06
La distante egale inainte si dupa punctul focal, raza cercului luminos ar trebui sa fie diferita, in functie de viteza de rotatie.
Nu vreau sa te superi pe mine, nu te cunosc si nu am nimic cu tine. Doar vreu sa-ti atrag atentia ca faci cateva greseli. De exemplu in citatul de mai sus.
Raza cercului luminos la distante egale inainte si dupa punctul focal sunt egale si nu diferita.
Daca unghiurile ,,a" si ,,b" sunt egale si distantele inaite de punctul focal si dupa sunt egale, rezulta ca si razele cercurilor descrise de lumina sunt egale. NU are nicio legatura cu rotatia.
Vezi desenul de mai jos, notiuni simple de fizica optica. Chiar daca vorbim de raze laser tot lumina este, evident cu alte proprietati.
Citat din: prodcomb din  22 Ianuarie 2015, 22:10:08
Cum s-ar putea deforma lumina? De fapt ce înseamnă acest lucru?
Exemplu: folosind un camp gravitational foarte puternic, putem curba razele de lumina.
Adevarul este dincolo de noi

fiulploii

Sa incerc si eu  :-D

Impletirea luminii in cel mai simplu mod posibil: se iau ''neshte'' fire de cablu optic , se impletesc- preferabil in sasesprezece - si apoi se conecteaza un capat la o sursa de lumina . Nu-i asa ca e simpla fizica?

Daca nu e bun atunci incercam asta
http://materia.nl/article/weaving-light/

Restul e doar transpiratie pe campurile optice pe care se reflecta statistic un manunchi de raze cuantice EM.
Parerea mea de amator .

mm

#6
  Draga mAndruta, la intrebarea ta daca ai nimerit forumul potrivit, raspunsul este nu. Aici se dezbat numai subiecte cu extraterestri si farfuriile lor zburatoare. Eventual niste filme cu lampioane chinezesti sau alte fenomene naturale.
  Desigur, preocuparile tale sunt f. interesante insa noi preferam lumina verde si numai aceea care provine din filmele americane de rasunet. 
  In plus, s-ar putea sa nu-ti convina ca aici trebuie sa gandesti conform indicatiilor transmise de regula de clonele adminului (Ah, sper ca nu esti vreo clona!) si nu dupa cum te taie capul.

  In fine, este de dorit sa te avem ca si coleg(a) de pagina ca sa ne mai inveselim nitel. Bine ai venit!
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

Anduta

#7
...Lumina ar fi generata la periferia unui disc cu rotatie rapida.
Spre sau peste 1000 rotatii pe secunda. (m-as multumi si cu 500)
Lumina ar fi focalizata la distanta cat mai mare, incat unghiul de incidenta spre focar sa fie cat mai mic.
Daca fotonii pastreaza impulsul rotatiei, atunci ar trebui sa fie ceva efecte.
Fotonii s-ar supune fortei coriolis.
Daca devierea se produce, atunci pe ecranul de proiectie din spatele focarului (situat aproximativ la distanta egala cu distanta disc-focar) odata cu cresterea vitezei de rotatie raza cercului descris de lumina proiectata s-ar micsora.
Nu e obligatoriu sa fie o distanta exacta, ar fi diferenta dintre raza cercului descris de lumina la viteza mica de rotatie si la viteza mare.
Experimentul poate verifica prin urmare daca fotonii pastreaza impulsul rotatiei.
Teoria relativitatii spune ca nu, nu?
Ar putea fi verificata astfel.

Daca nu pastreaza impulsul si o masa aflata in miscare e transformata in lumina, ce se intampla cu energia cinetica?

Cum e pierduta de sistem? Trebuie sa ne intrebam.

Aici nu sunt lentile, acel desen e irelevant.
Razele nu sunt focalizate de lentile ci converg pur si simplu.
Laserele ar fi indreptate spre focar, pur si simplu.
Trebuie gasite raspunsuri la intrebari si daca lumina e rasucita si daca nu e!!!

Ganditorul

Citat...Lumina ar fi generata la periferia unui disc cu rotatie rapida.   :evil:  :martiansmile:

Ai putea incepe cu descrierea clara a experimentului propus (la standardul inalt pe care ni l-ai propus prin criticile aduse). Nu poti critica un forum de discutii pentru "postari absurde si irelevante" pentru ca apoi sa propui o discutie pe un experiment prezentat ca la gradinitza.
Nu de alta... dar si timpul consumat pentru a intelege ce propui prin aceste propozitii separate prin "punct si de la capat" e un cost care ne afecteaza - "timpul costa bani" nu-i asa ?  Parerea mea.

prodcomb

Împletiri, încurcături grave, cocteiluri mecanică-optică și altele.
Unde sunt principiile de bază ale teoriei relativității? Deja ne-am încurcat cu relativitatea galileiană.
Săracul foton, nu știe ce-l așteaptă!
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Anduta

Alx ma citica pentru ca am comparat lumina cu apa din chiuveta, dar ia apararea celor ce sustin viata pe...Soare.
Si m-a pus in garda ca ceilalti useri chiar au fost galanti.
Deci, urma sa iau injuraturi, sau mai stiu eu....

Viata placuta sub Soare, ca pe Soare...
Si nu mai acceptati noi membri fara sa le cereti sa va accepte aberatiile!

alx

@Anduta
Din pacate,tu chiar nu intelegi...
  Mare parte din cei care posteaza aici au gasit un loc unde isi pot expune parerile/ideile din aceasta nisa,fara ca sa fie etichetate drept "aberatii".(Ma rog,cu mici exceptii...). Ceea ce spuneam eu este ca daca ma iau dupa fizica de clasa a X-a,e o aberatie sa spui ca poti impleti lumina...iti place cum suna?  Ei bine,cam tot asa e si cu viata din Soare...nimeni nu poate spune ca acolo NU este viata...pentru ca trebuie sa intelegi ca viata nu inseamna NUMAI existenta bazata pe Carbon...
Si da...colegii au fost galanti! Nu pentru ca nu te-au injurat...nici nu se face asa ceva aici,ci pentru ca nu au inceput sa toace marunt fiecare cuvintel al tau,si sa-ti dea raspunsuri argumentate la fiecare  propozie scrisa de tine...si crede-ma,nici nu era foarte greu.Insa te-au lasat sa te desfasori...


Insa nu vreau sa ai cumva senzatia ca imi pun cenusa in cap,sau ca eu sau altii ne vom da peste cap si vom face tumbe ca tu sa ramai pe forum...nici pe departe.Am mai spus-o,si daca ai fi citit forumul ai fi stiut asta,cei care incep sa expuna idei aici trebuie sa fie pregatiti sa le argumenteze la modul cel mai serios...pentru ca asta nu e forumul gospodinelor de duminica,si nic nu s-a rasturnat caruta cu prosti aici...te-ai mira foarte tare daca i-ai cunoaste pe unii membrii ai acestui forum,si ai stii ce profesii au ei si cu ce se ocupa in viata "reala"...si poate ca atunci le-ai arata putina...consideratie.  Insa tu ...nu si nu!
   E alegerea ta.Nimeni nu te da afara...nimeni nu te roaga sa ramai. Daca sari calul,ai de-a face cu mine.Sau cu colegii moderatori.  Altfel...long life and prosper!  Peace!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Ganditorul

#12
 :-D :evil: :-D  Asa e cand nu poti explica un experiment inexistent si imposibil ... te sprijini pe eterna si obsedanta "locuire a Soarelui" - postare pe care nimeni in afara de tine nu a bagat-o in seama. Iar acum te "bagi in seama" cu o idee a "impletirii luminii" pe care nu esti capabila sa o documentezi, chiar daca vorbesti despre un fenomen fizic banal si arhicunoscut .
- DA, lumina este "impletita" - din impletirea luminii rosii, verzi, albastre, galbene ...etc, rezulta lumina ALBA "impletita". Poti spune si de ce nu vedem razele colorate, "impletitura colorata a luminii" ci vedem doar lumina alba ? 

P.S. Si DA, @Andrutza si-a atins scopul de troll - discutam de ceva vreme pe o teorie inexistenta, inconsistenta, rudimentar enuntata, implicadu-ne in discutii sterile la nivel de administratie in loc sa abordam subiecte serioase, care au trecut pe langa noi fara sa lase vre-o urma de interes.
Bravo @Anduta...

Anduta

#13
Nici nu cred ca era indicat sa dau prea multe detalii despre un proiect in derulare.
Experimentul intra in coliziune cu diverse teorii, asta e clar.

Nu ma legam de viata pe Soare daca nu era postata aberatia in topicul ce l-am deschis.

Alx, nu stiu cum sa fac sa nu mai primesc msj pe telefon ca primesc raspunsuri aici.
Am dezactivat de la profil si degeaba.

Nu a fost intelegere de la i ceput si asta e.
Nimeni nu e obligat sa raspunda unui troll, am rugat sa fiu banata si rog inchiderea acestor sectiuni deschise de mine.
O sa mai incerc la setari la profil.

Totusi, am mai citit si e abatere, Alx pocirea numelui userilor.

Urban

#14
@Anduta

Ca sa fiu sincer, mie imi plac lesbienele...da' numai alea coerente.
In alta ordine de idei, cand o sa reusesti sa iti expui proiectul intr-un mod adecvat, fie el in derulare sau pe terminate, atunci cu siguranta o sa te asculte lumea si o sa te receptioneze intr-un mod corespunzator.
Atata timp cat (asa cum preciza prea bine un coleg) faci o varza cu iz filozofic nu cred ca iti permiti sa ai pretentia sa te bage cineva in seama.
Nimeni nu e obligat sa raspunda unui troll (asa cum bine zici) si mai mult, eu cel putin (dar probabil si altii) nu am timp de pierdut aiurea.
De regula nu dau sfaturi insa pentru tine am o sugestie, nu esti facuta pentru forumuri, fa-ti un blog si impleteste acolo ce vrei tu...impreuna cu prietena ta.
In rest, toate bune!