Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

TeleViziunea = Toxiinfectie Vizuala (?)

Creat de Xanadron, 31 Decembrie 2014, 16:26:11

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Xanadron

Voiam sa pun la-nceput titlul anglofonez "TV = Toxic Viewing?", da' m-am gindit ca nu merita sa stirnesc un nou val de spamuieli sau poate si mai rau, atacuri DDOS. 8-)
Foarte pe scurt pentru inceput, nu va mai agasez (poate) cu aversiunea personala absoluta versus TV si vin doar cu argumentele pe cit de simple, pe cit de convingatoare dintr-un articol:
http://www.theburningplatform.com/2014/12/30/edward-bernays-theory-has-been-perfected/

...care demonstreaza cit de actuale-s consideratiile lui Edward Bernays din "Propaganda" – 1928 apropo de mecanismele aburelii globale, desi pe vremea aia nu exista tembeliziunea.

P.S. Pe unii ar putea sa-i mire faptul ca miile de ziare, edituri, canale TV etc din USA sint detinute de numai 6 (sase) persoane/familii - dintre care 5 apartin unei anumite etnii :wink: - dar nu si pe RUFOn-istii veritabili.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Xanadron

#1
Si-o completare - ultima probabil pe anul asta - care ar putea fi comica, daca n-ar inspira stari de panica unora (de pe la jumatea clipului):
Newscasters Agree: A Christmas Present Or Two Or Ten Edition
https://www.youtube.com/watch?v=TM8L7bdwVaA

...si care demonstreaza (pina si orbilor cred) faptul ca absolut toata media e "scripted". 8-)
De catre cine anume, :evil: n-are rost sa mai bla-bla-im. Poate doar in ce scopuri.

P.S. Comentariul asta - la care subscriu 100% - merita tradus, fiindca si-aici e vorba de... citeva foi de ceapa concentrice.

This shows that the main stream news media is all bullshit. Nothing but puppets, these are NOT news reporters. Shows a sad state of the media. Making fun of it is not helping the matter. Some will laugh, others will say what the FUCK is going on with our news media?
Asta arata ca toata media actuala-i de kko. Nimic altceva decit marionete - astia NU-s reporteri. Starea mediei e trista, dar sa faci doar haz de ea nu ajuta la nimic. Unii or sa rida, dar altii or sa se-ntrebe "Ce 'reaku' se-ntimpla cu media stiristica"?

Conan, you can blow this thing wide open if you dropped the funny angle. But then you'd be out of a job. So dance monkey, for your masters.
Conan, ai fi putut sa atingi miezul problemei daca nu te-ai fi limitat doar la partea ei hazlie. Dar atunci ti-ai fi pierdut sigur slujba [n.b. supraplatita :evil:]. Asa ca danseaza-n continuare pentru stapanii tai, maimutoiule !" :lol:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

romulus

Se poate inlocui "Televiziunea" din titlul postarii tale Xana cu oricare din urmatoarele :
- "Radio" or "Newspaper" ori mai din epoca noastra contemporana "Retelele sociale", care, asa cum vazuram/ contastaram cu totii (pardon, aia care au avut ochi de vazut si urechi de auzit!) poate "fabrica" instant, inclusiv un presedinte de tara!
"Orice asemanare cu cazuri din viata reala este pur intamplatoare"
Am zis!
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Scifficus

Partial de acord, deoarece ceva "otravitor" dozat si administrat in cantitati mici, cu atentie, poate fi medicament.

Cristian 1

Citat din: Scifficus din  02 Ianuarie 2015, 14:42:41
Partial de acord, deoarece ceva "otravitor" dozat si administrat in cantitati mici, cu atentie, poate fi medicament.
Partial de acord, deoarece ceva "otravitor" dozat si administrat in cantitati mici, cu atentie, poate fi SI medicament.

Cristian 1

Am sa fiu destul de succint la capitolul TV:am renuntat la cablu in decembrie 2011,satul de tot shite-le cesevede!!!
Acum "ma dau" cu antena de camera la TVR1,TVR Cluj si TVR2.Prind si ProTV,dar a fost si e o televiziune de shite,de la bun inceput!Atat timp cat te pui la un film pe proteve si din 10 in 10 minute te sparg astia cu reclame care mai de care imbecile(gen alwaysultra,prostamolfordmustang,etc),de efectiv cand filmul reincepe,ai uitat la ce te uitai si daca,din greseala iti aduci aminte la ce film,nu mai stii unde ai ramas!!!
"Ezicsta" net,loc unde TUI alegi ce sa vezi/citesti!Si inca sunt locuri destule,multamn' lu' Dumnezeu

fiulploii

Te plictisești, colega?  :lol:
Uimește-ți cunoștințele si citește o carte !

Cristian 1

Citat din: fiulploii din  28 Ianuarie 2015, 11:46:34
Te plictisești, colega?  :lol:
Uimește-ți cunoștințele si citește o carte !
Sincer am citit si citesc destul de mult,asta ca si o curiozitate!Si nu ma refer la Pagini Aurii sau "literatura" de genul!
Dar se pare ca,exista aici pe acest forum,cativa care cred ca au inventat mersul pe jos sau gaura din gogoasa!
Nu doresc sa deschid vreo polemica,imi exprimasem doar parerea,dar nesugestionand nimanui de pe forum ce sa faca!Nu cred ca tie ti-am dat vreo sugestie!
Cum se spune,o zi buna in continuare,nu?

terraflorin

Care e ''șmecheria'' cu citește o carte? Nimeni nu mai citeşte cărţi online?  :-D S-au ajuns cu toţii  :mrgreen:

Cristian 1

Citat din: terraflorin din  28 Ianuarie 2015, 12:58:14
Care e ''șmecheria'' cu citește o carte? Nimeni nu mai citeşte cărţi online?  :-D S-au ajuns cu toţii  :mrgreen:
Nu cu totii,ci doar cateva eminente,mai cenusii,asa!