Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

alt nor alta ,,gaza,,???

Creat de bibliotecarul, 08 August 2014, 18:27:14

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

bibliotecarul

fotografiam norul de ploaie si acasa am vazut acel ,,obiect,, din partea dreapta. 

R.

Ai văzut ,,gâza" cu ochiul liber?
And with strange aeons, even death may die.

fiulploii

Din cate observ e facuta prin parbrizul masinii, deci nu se pune  :lol:

Parerea mea..

bibliotecarul

deci, ,,gaza,, nu am vazut-o cu ochiul liber. am vazut acasa si ....aparitia. si stimate domn, ce daca este facuta prin parbrizul masinii?? sunt sute de poze facute prin parbrizul masinilor in care apar diferite obiecte sau chiar ,,fiinte,,. deci, nu vad relevanta. daca era facuta de vreun strain va dadeati cu parerea altfel.  poate era mai frumos sa scriu o poveste care mi s-a intamplat cand am vazut o farfurie zburatoare si atunci ma credeati :). am inceput sa ma conving de reclama facuta pe site.

fiulploii

Citat din: bibliotecarul din  16 August 2014, 19:18:45
...ce daca este facuta prin parbrizul masinii?? sunt sute de poze facute prin parbrizul masinilor in care apar diferite obiecte sau chiar ,,fiinte,,. deci, nu vad relevanta. ..
Nu cred ca faci poze de mult timp  :-) ca altfel nu puneai intrebarea de mai sus. Explicatii ample gasesti pe forumurile de specialitate , chiar si in limba romana.
  Una e sa pozezi un copac prin parbriz si alta e sa te ''chiorasti'' la cativa pixeli neclari care pot fi chiar pe parbriz sau nu  8-)

  E doar parerea mea pesonala si nu trebuie sa o iei de buna . Cel putin eu si inca vreo cativa ne-am saturat de poze neclare si pixeli putini in urma pierderii necesare totusi a multe ore studiind pozele nasa de pe Luna sau de pe Marte . iti recomand sa faci la fel.
  Reamintesc , nu e necesar sa crezi vreo parere care te deranjeaza, esti liber sa dai credit doar la cele care te avantajeaza. oricum traim intr-o mare iluzie  :lol:

bibliotecarul

stai linistit ca nu m-am suparat dar am vazut destule imagini facute si prin parbriz, geam, gard de sarma etc. a unor obiecte aflate in aer. ai dreptate, nu am experienta in ale fotografiei decat de vreun an si ceva, pentru ca nu am avut subiecte. de cand am vazut prima dara chimica care se intindea de la nord la sud, era destul de groasa si a stat pe cer mai multe ore ca mai apoi dupa amiaza sa-mi ofere un spectacol fantastic de culori si .....chestii de genul lumilor paralele (ca in serialul Fringe)deci de atunci rare au fost zilele in care sa nu fac cel putin o poza cu ceea ce am avut la indemana (tf sau aparat foto). am mii de poze si nu tin cont cu ce aparat le fac in momentul in care vad ceva deosebit. si ai dreptate, fiecare crede ce vrea despre fotografia mea, inclusiv eu :)

bibliotecarul

am mai spus ca nu am stiut decat acasa ca mai apare si altceva in foto. eram pe DN1 si am vazut acel nor deosebit. am multe foto cu nori de furtuna deosebiti (in viziunea mea). mi-a placut ce am vazut si desi norul era urias, in foto nu apare exact dimensiunea fenomenului dar, este ceva care poate da frau liber imaginatiei. mai eram cu cineva in masina si am tras un pic ,,pe dreapta,, pentru a prinde norul si am facut una singura foto din simplul motiv ca persoana cu care eram se grabea f tare si ...... atat.