Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Salutare :)

Creat de roberto123, 10 Iulie 2014, 20:07:03

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

roberto123

Salut , sunt nou pe aici si vreau sa va spun cateva lucruri pe care le-am observat de catva timp.
Primul lucru vreau sa spun ca sunt din cluj si stau in apropierea padurii baciu ... infama padure ;))

De cateva saptamani incoace vad o chestie stralucitoare ce apare in fiecare dimineata intre 3:50-5:00 dimineata deasupra padurii baciu si dispare cand ajunge deaspura clujului. Vad asta pentru ca am vedere spre cluj si ma trezesc cam pe la 4 dimineata sa ma duc la munca si deja chestia stralucitoare ii pe cer.
Nu stiu ce sa zic ce este dar cred ca este ceva ciudat. Straluceste foarte tare cand ajunge cam deasupra orasului si dupa aceia ii scade lucirea si dispare.
Anul trecut era tot ciudat pentru ca am vazut cateva noptii la rand o lumina palpaitoare care statea deasupra clujului 30 minute fara sa se miste si palpaia asa si dupa aceia disparea.


Am incercat sa folosesc solarium da nu prea ma stiu cu el :)

Poate faceti voi o descoperire

Pozitia in care apare ii N-E
Pozitia in care eu vad aceasta stea sau ce o fii este

LAT N : 46 , 44  min , 10 sec
LAT E : 23 , 28 min 25 sec

eu sincer nu prea am ochii pentru asa ceva dar poate vedeti careva ceva acolo

multumesc

Ganditorul

Bine ai venit printre noi. Aicumva si o filmare - indiferent decalitatea ei - cu privire la cele relatate ? Un membru care sa fie atat de aproape de padurea Baciu e o raritate - poate ne spui si cum ajungem acolo, in ce zona sunt evidente ciudatenii sau in ce zona apar ciudatenii, care e traseul exact pana la locurile ciudate ?
Multumesc

roberto123

#2
Citat din: Guest din  11 Iulie 2014, 22:47:50
Salutare,

Pe "solarium" (*Stellarium) :-D ai acolo un meniu ce apare in partea stanga jos cand te duci cu mouse-ul pe marginea monitorului. Daca pui corect data si locatia o sa vezi ca este vorba de Venus la orele pe care le mentionezi. Se misca diferit fata de o stea/planeta?

Anul trecut cand vedeai lumina deasupra Clujului, adica spre Est (?), ce anotimp era? Mai exact ce data? Daca poti specifica ar fi foarte util ca sa putem veni cu o posibila explicatie.


hmm sincer cred ca este ciudat .... nu cred ca ii o planeta sau o stea.... ti-am zis intervalul 3:50-5:00 dimineata apare pe cer si devine tot mai stralucitor , dupa care dispare in jur de ora 5 .. cand eu is pe autobuz deja incepe sa dispara.


lumina palpaitoare care statea pe loc am vazut-o tot asa era vara iunie-august , data nu mai stiu ce data era ... era tot deasupra padurii baciu. :/

apropo am facut un post cu un video si un jpg... zicea ca trebuie sa aprobe un moderator .. ... de ce nu apare  /am pus un post dar nu apare ... de ce ??? zicea ca trebuie aprobat de mod . ... dar nimic :(

roberto123

si apropo ... de cand locuiesc in zona asta de prin 2009 nu am mai vazut chestia asta pe cer asa dimineata... chiar deloc. !

roberto123

sincer eu nu cred ca ii venus
pe bune
ii prea ciudat sa fie venus

am scris niste date chiar la primul post cu minute si secunde , de unde am eu vederea spre padure

Pozitia in care apare ii N-E
Pozitia in care eu vad aceasta stea sau ce o fii este

LAT N : 46 , 44  min , 10 sec
LAT E : 23 , 28 min 25 sec

despre lumina palpaitoare ii in jur de ora 22-01 noaptea ... si era in 2012 am uitat sa mentionez :D

Arhanghelul

#5
Salut ... si bine ... ai aterizat ...

Daca ... am inteles bine ... observatia /observatiile ... sunt facute din punctul robert123 spre Padurea Hoia-Baciu ...

Mai jos ti-am atasat si un "blanck" pe care poti afisa ...  informatii si detalii ... se pot edita si cu utilitarul Paint din Windows ...

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

roberto123

#6
wow ... tu chiar te stii cu google maps :D
habar nu am de astea dar iti multumesc :p


ok am pus poza asta si cu o gramada de sageti..... si o sa va explic ce inseamna


1 si 2 /...... aici am vazut prin 2012 si anul trecut lumini palpaitoare care stateau pe loc fara sa se miste cam circa 30 minute fiecare

sageata rosie / acum 2 saptamani am vazut un obiect zburator cu viteza destul de mare care nu putea fi un avion sau elicopter , palpaia la fel si a disparut in padurea in care arata sageata !

sageata neagra / reprezinta obiectul rotund stralucitor pe care il vad intre 3:50-5:00 dimineata si care ati spus ca ii venus sa nu stiu ce planeta... parerea mea este ca nu ii o planeta exact cum am spus in postul celalalt cu video-ul pe care la-ti facut voi.


sageata verde/ sper ca am trasato bine dar merge pe directia cimitirului central. in 11.7.2014 acum cateva seri :

Ieri pe la ora 11 ma uitam spre zona padurii baciu si dinspre cimitirul central a zburat in sus un obiect stralucitor in forma de cerc care a stat deasupra clujlui 2-3 minute dupa care a inceput sa coboare incet incet .

Pe la ora 12:00-12:30 seara ma uitasem inca o data si cand mam uitat spre zona padurii baciu am observat ca un obiect palpaitor a inceput sa zboare din zona padurii baciu. A trecut peste cluj cu viteza destul de mica si sa indreptat spre zona padurii de langa cartierul manastur. Dar intre timp sa oprit deasupra zonei unde a aparut primul obiect luminos. Sa oprit acolo si a stat 2 minute in timp ce palpaia continu. Imediat dupa aia acea palapire sa oprit si obiectul a devenit un cerc stralucitor exact ca primul obiect. A stralucit putin timp si a disparut . Un alt obiect de data asta nu era stralucitor  a venit dinspre Est si sa indreptat spre al doilea obiect si a disparut cam in acelasi timp cu acesta.
Din pacate nu prea am cu ce sa filmez dar am incercat sa va relatez cat mai bine ce am vazut.

P.S

Dupa cum vedeti am o vedere foarte buna sper padurea baciu :)