Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN 29.06.2014 Eforie Nord

Creat de Ionut.S, 02 Iulie 2014, 14:44:13

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ionut.S

Caz petrecut in 29.06.2014, orele 23.30-23.45-Eforie Nord. Eram impreuna cu un prieten pe o terasa de pe malul marii, terasa ce ofera o panorama exceptionala. Conditiile atmosferice erau foarte bune, putand distinge cu claritate multimea de stele. Vantul nu sufla deloc. In jurul orei 23.30, am observat  pe cerul noptii, zburand deasupra marii la o inaltime de cca. 5000 m (voi reveni mai incolo pentru a preciza cum am apreciat aceasta altitudine), un obiect luminos, care parea de forma ovala, intens colorat in rosu si portocaliu. Cumva acesta, parea a avea un "brau" format din doua culori: rosiu si galben-portocaliu. Braul de jos era format din lumini rosiatice care se aprindeau treptat, iar atunci cand lumina rosie ajungea la extremitatile obiectului, partea superioara se lumina in galben-portocaliu.
Jocul acesta de lumini se desfasura cu destul de mare viteza.
Viteza de deplasare a obiectului era aceea a unui avion de linie. Spun asta pentru ca deasupra OZN-ului, la o inaltime egala cu inaltimea de la nivelul marii pana la OZN, zbura un avion, caruia ii puteam distinge luminitele de semnalizare. De aici si deductia ca OZN-ul era aprox la latitudinea de 5.000 m. OZN-ul zbura in tandem cu avionul, ambele indreptandu-se catre Portul Agigea. Dupa aproximativ 15 minute, timp in care ambele obiecte au disparut din raza mea vizuala, in mijlocul cerului a aparut o lumina alba, foarte puternica cam o patrime din dimensiunea Lunii. Lumina s-a estompat incet,  in locul ei aparand obiectul misterios observat inainte, care cu rapiditate a inceput sa-si micsoreze dimensiunile pana a devenit un mic punct rosu luminos. Intuiesc ca se
indeparta (spre largul marii).
In tot timpul observatiilor nu am auzit niciun zgomot. La toate aceste evenimente, a asistat si prietenul meu, deci pot sa concluzionez ca nu am avut halucinatii.   8-)

Ionut.S

salut,
Nu prea stiu de ce nu l-am fotografiat sau filmat, doar aveam mobilul la mine...pur si simplu eram uimit de ceea ce vedeam si parca uitasem de celelalte. Fiind noapte, am dedus dupa cele doua brauri de lumini, ca forma obiectului era lenticulara (in definitiv, poate sa fi fost si cilindrica). Nu aveam cum sa stiu daca braul depasea forma, doar era intuneric.
Obiectul avea doua randuri de lumini care se aprindeau in cascada. Prima data randul de jos (lumini rosii), de la dreapta la stanga iar apoi randul de sus (lumini galbene), de la stanga la dreapta.
Pentru o mai buna estimare, as putea spune ca latimea OZN-ului, era latimea unghiei degetului index, daca tii mana intinsa.
Obiectul zbura in tandem cu avionul (cu aceeasi viteza insa la altitudini diferite). Locul unde ma aflam, imi oferea o panorama excelenta atat a marii cat si a cerului. timpul de observatie al primei aparitii fiind de cca 10 min.