Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Exista inregistrari cu sunete provenite de la ozn-uri?

Creat de fepe, 27 Ianuarie 2014, 16:08:52

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

fepe

Buna ziua, ca nou venit, imi vine cam pe dos sa trec direc la subiect. Pe scurt, in materie ozn nu am experienta ca a d-tra, ce implicit nu am nimic nou de discutat.
Intreb, din toate videoclipurile si relatarile autentice referitoare la ozn-uri. Exista ceva inregistrari sonore de la aceste obiecte?
Multumesc.

jean

Nu cred ca este cineva pregatit pt. inregistrare la o intalnire apropiata cu un OZN.
Este posibil sa fie ceva inregistari de sunet la cei care au filmat un asemenea obiect de aproape. Si la ce ar putea folosi o asemenea inregistrare?.....
Daca obiectul bruiaza aparatura electronica, atunci sunetul redat nu este cel real, va fi distorsionat.
Adevarul este dincolo de noi

alx

@fepe
In primul rand da-mi voie sa-ti urez: Bine ai venit printre noi!
   In legatura cu intrebarea pusa de tine,eu nu stiu ca OZN-urile sa faca zgomot...nu prea exista rapoarte CREDIBILE  care sa aminteasca de zgomote in timpul acestor observatii...de fapt,cred ca ai putea spune si asa:daca ai auzit zgomote,atunci e aproape sigur ca ceea ce ai vazut tu nu  un OZN...autentic,ci doar...neexplicat!Inca!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

classic

Citat din: fepe din  27 Ianuarie 2014, 16:08:52
Intreb, din toate videoclipurile si relatarile autentice referitoare la ozn-uri. Exista ceva inregistrari sonore de la aceste obiecte?
Multumesc.

Buna seara.
Este greu de deslusit din gramada de inregistrari video si audio, ce anume este autentic si ce nu, din moment ce majoritatea imaginilor inregistrate sunt estompate de factori perturbatori precum entuziasmul cineastului amator. Referitor la zgomote, tin sa precizez ca aparitiile asa-numitor obiecte zburatoare neinmatriculate s-au desfasurat mereu in cadre diverse, cu martori diferiti si astfel si descrierile abunda in detalii care mai de care mai futuriste. Printre toate acestea, s-au semnalat si sunete precum zumzait de albine, tiuituri, vuiete, tunete etc
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

Tyanu

Salve fepe si bine-ai venit ! In primul rand nu te lasa impresionat de limbajul academic folosit de unele somitati de aici  :evil: 

Personal habar n-am sa-ti raspund la intrebare insa banuiesc, ca si majoritatea de aici, ca o tehnologie destul de avansata incat sa strabata universul a gasit metode de ameliorare a sunetului ( exceptand vehiculele din Biblie care "scoteau un sunet infricosator"- poate erau mai putin avansate).

Daca luam in considerare OZN-ul ca fiind orice obiect neidentificat putem include si experimentele pamantenilor nostri care mai au reziduri sonore in fundal insa majoritatea inregistrarilor OZN autentice........

....ei bine eu nu stiu nici o inregistrare a vreunui OZN, ci doar relatari. Daca cineva simte nevoia sa ma contrazica... :fullmoon:
Unii vorbesc pentru că au ceva de spus, alții doar pentru a spune ceva ...

http://conspiratiisimistere.wordpress.com/

fepe

Da am inteles ceva, va multumesc
nu stiam ca , trebuie sa setez limba romana sa pot vedea ca exista la diverse unde il pusasem
Asta face ca tema sa fie vizibila pentru uni si invizibila pentru alti
Intreb, Englezi au teme pe aici. s-au au numai ochii, cu al lor Nick Pope, care stringe de detoate si de oferit nu ofera decat incurajeri,
apropo sunetele nu se aud cu urechia direct de la sursa, iar asemenea inregistrari, NU ESTE PENTRU CINE SE PREGATESTE, SI ESTE PENTRU CINE SE NIMERESTE, totusi daca aveti ceva inregistrari mar interesa mult cele de dupa anul 2007, Va multumesc si sincer imi doresc sa colaboram.
Nu am experienta in domeniu fenomenelor ilogice, sincer nu am, si nici nu cred in ele, dar am avut ceva divergente, cu uni care aduna de toate si nu ofera nimic, mai ales uni radio astronomi duprin Argentina cu care candva eram prieteni apoi neam certat, in timp ce cautam sunete similare sa imi explic un experiment, facut in anul 2008
Multumesc si scuze de iesire.

fepe

Ba nu... scuze..., nu 2008 si 2007, experimente facute de mine in Romania in fenomenul de a transmite energie electrica fara conductori electrici in 2007. am multe date in cap incurc pe ani
Scuze caut de dupa anul 2006
Inca odata va multumesc mult, nu conteaza calitatea saa banuiala de real s-au fals am eu tot ce imi trebuie pentru selectivitatea autenticitati
aaa Dl Administrator in primul rand va multumesc pentru urarea de Bun Venit, dar scuzatima, sincer nu stiu la ce va referiti in frazele citez..,
"" OZN...autentic,ci doar...neexplicat!Inca!""
adica cum neexplicat inca, pai ce sant si OZN-uri explicate, hai ca cineva cred ca a luato razna.
Noapte Buna, si inca odata scuze,

alx

Citat din: fepe din  28 Ianuarie 2014, 04:17:11
aaa Dl Administrator in primul rand va multumesc pentru urarea de Bun Venit, dar scuzatima, sincer nu stiu la ce va referiti in frazele citez..,
"" OZN...autentic,ci doar...neexplicat!Inca!""
adica cum neexplicat inca, pai ce sant si OZN-uri explicate, hai ca cineva cred ca a luato razna.
Noapte Buna, si inca odata scuze,
Simplu...cand ai o raportare OZN (obiect zburator neidentificat)si reusesti sa identifici obiectul,atunci vorbim de OZI (obiet zburator identificat)...asadar,poti avea o observtie care pana la gasirea unei xplicatii logice si rationale e OZN,dupa care e OZI...ai inteles acum?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

uforever

#8
Citat
Daca luam in considerare OZN-ul ca fiind orice obiect neidentificat putem include si experimentele pamantenilor nostri care mai au reziduri sonore in fundal insa majoritatea inregistrarilor OZN autentice........

Tot din relatari(prieteni sau cunostinte) am inteles ca exista anumite sunete, gen "piuit" sau sunetul provocat de liniile de inalta tensiune. O colega de liceu a observat pe un camp un o.z.n. de tip farfurie zburatoare, cu celebrele lumini pe margine, care scotea un "piuit" destul de puternic din cand in cand. Alti oameni povestesc de o.z.n.-uri triangle si nu numai, ce par a suferi o "defectiune", sunetul emis fiind aproximativ asemanator cu cel al  bazaitului Corona enervant al liniilor. Uneori acest "bazait", da senzatia de "pielea gainii" sau pur si simplu iti ridica firele de par pe cap, ca si cum ar exista un camp in jurul navei. In fine, fiecare relateaza trairi asa cum au putut fi percepute in momentul cu pricina, desigur poate fi  o simpla "perceptie falsa", practic esti hipnotizat/paralizat in acel moment, relatarile difera, oamenii sunt diferiti, perceptiile diferite, parerile impartite...etc.

Aliosa

Nu am auzit de inregistrari cu sunete provenite de la ozn-uri si nici pe net nu am gasit nimic care sa nu contina melodii ambientale sau fragmente din coloana sonora a vreunui film , personal am auzit un bazait foarte slab asemanator cu cel produs de cablurile de inalta tensiune provenit de la un obiect aflat la aproximativ 300 metri inaltime care se misca extrem de lent.

fepe

Buna ziua, cum pot urca un fracment sonor de 7secunde? pentru a opina mai multi

StarDust

Citat din: fepe din  30 Ianuarie 2014, 19:21:59
Buna ziua, cum pot urca un fracment sonor de 7secunde? pentru a opina mai multi
"Raspunde" -> "atasamente si alte optiuni"(in partea de jos a paginii) -> "Rasfoire" (aici selectezi fisierul care vrei sa-l pui pe forum: tipuri de fişiere permise: txt, doc, pdf, jpg, gif, mpg, png, avi, wmv, rar, zip, psd, mov, htm
Restricţii: 10 per mesaj postat , mărimea totală maximă 100000KB , dimensiunea maximă individuală 30000KB )
-> "Postare"
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Xanadron

O simpla remarca apropo de "sonorul" OZN-urilor: responsabilul cu senzorii Curiosity-ului "martian" de la JPL-Caltech a insistat sa ca roverul 'merigan sa fie dotat SI cu microfoane. 8-)

...Ca sa inregistreze CE?!
O sa revin oricum tangent la tema pe topicu' "Viatza pe Marte?" :martiansmile:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

StarDust

#13
Citat din: Xanadron din  30 Ianuarie 2014, 23:25:20
O simpla remarca apropo de "sonorul" OZN-urilor: responsabilul cu senzorii Curiosity-ului "martian" de la JPL-Caltech a insistat sa ca roverul 'merigan sa fie dotat SI cu microfoane. 8-)

...Ca sa inregistreze CE?!
...

Macar sunetul vantului (sau "diavolilor martieni") :) . Pentru mine ar fi fost mai mult decat suficient...

P.S. Scuze de off-topic... :)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

fepe

sunetul cere se aude mai diferit de pe la secunda 3 spre 4 din secmentul de 7 secunde, este produs inaintea aparitiei de acel...(ce nume sa aibe?) din fundul gauri, (ce nume are, "Animalitos" pentru ca este ceva similar cu Animalitos-uri-le Jose Escamilla)  rulati cu incetinitorul
http://youtu.be/fRmXHgw2Blo
nu am putut sa al urc aici, daca nici acum nu se urca o sa al pun tot in yahootube,
Nu vrea sa urce si incepe sa ma inerveze
sa vad cum al pun decit ca sunet , ca video este perforatura de 1,5m iar sunetul este inregistrare separata.