Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

440Hz vs. 432Hz

Creat de Urban, 20 Ianuarie 2014, 11:15:46

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

StarDust

Din punctul meu de vedere saltul de frecventa de la 432Hz la 440Hz nu are absolut nici un efect fizic asupra omului. E vorba pur si simplu de ritmul melodic, exemplul elocvent, in clipul pus de Urban prima parte la 432Hz (nu le-am masurat  :roll:) melodia pare mai melancolica si parca te indeamna la meditatie pe cand aceeasi melodie probabil putin accelerata (la asa zis-a 440Hz) parca nu mai area acelasi tempo meditativ. Eu cred ca pur si simplu unii prefera si se simt bine ascultand prima parte, iar altii la fel de bine se simt ascultand a doua parte. Totul tine de preferinte, nimic negativ aici...
Sa nu uit... parerea mea...   :-)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

uforever

#31
Citat din: StarDust din  24 Ianuarie 2014, 00:47:49
Din punctul meu de vedere saltul de frecventa de la 432Hz la 440Hz nu are absolut nici un efect fizic asupra omului. E vorba pur si simplu de ritmul melodic, exemplul elocvent, in clipul pus de Urban prima parte la 432Hz (nu le-am masurat  :roll:) melodia pare mai melancolica si parca te indeamna la meditatie pe cand aceeasi melodie probabil putin accelerata (la asa zis-a 440Hz) parca nu mai area acelasi tempo meditativ. Eu cred ca pur si simplu unii prefera si se simt bine ascultand prima parte, iar altii la fel de bine se simt ascultand a doua parte. Totul tine de preferinte, nimic negativ aici...
Sa nu uit... parerea mea...   :-)
Tempo-ul ramane acelasi, nu se schimba nici tonalitatea, este doar pitch-uita, nu se accelereaza nimic, as fi simtit ceva, nu sunt amator. Maine o desfac intr-un proiect si o verific, sambata probabil va spun ce si cum. Influenta schimbarii de Hz, probabil afecteaza la un nivel mult mai subtil, habar n-am, poate merita studiat materialul pus de Urban, ori e o mare tampenie, ori chiar se intampla ceva, oricum ar fi putem verifica pana intr-un punct.

p.s. Urban, te rog sa nu mai ceri stergerea topicului, la un moment dat e foarte posibil sa devina interesant. Multam fain!

abyss

Daca noua frecventa ne face mai agresivi atunci din 1953 incoace ar fi trebuit sa avem un razboi mondial permanent sau haos total. Nu ma pricep la Hz, unii zic ca au legatura cu secundele si ziua solara. Nu stiu cat are acum o zi solara dar un ritm accelerat artificial sa zicem ar avea legatura cu o alta zi solara...din alta parte. E o speculatie personala, si ma gandesc ca poate au vrut sa se acordeze la un model. Modelul, mergand pe firul speculatiei poate fi oricare noi necunoscand motivatia nazista. Poate fi planeta zeilor, poate fi o reslitate alternativa, poate fi un mesaj tip "noi suntem voi" sau poate fi o incercare de a transla realitatea si&sau cursul ei.
Poate am mers prea departe insa e doar o idee.

Ganditorul

Subiectul mi se pare superinteresant si am sa sumarizez/sintetizez - ca sa vad daca am inteles bine despre ce discutam :

LA de 432 si LA de 440 hz sunt 2 repere muzicale fata de care se acordeaza de ex. o chitara sau un pian, sau diapazonul care da tonul unui interpret (da-mi un LA, maestre - fraza auzita frecvent pe scena)

In functie de acest reper muzical se acordeaza intreaga gama de sunete la intervale egale fata de LA 432 sau fata de LA 440 prin metode specifice fiecarui instrument. In clipul gasit mai jos o sa vedeti DO, RE, SOL, FA, MI etc acordate dupa reperul LA 432 sau reperul LA 440 hz. Nu cred cae vb de DO care are frecventa 432 si de un LA care are frecventa tot 432 - frecventa asta nu poate fi decat una singura din care rezulta un singur sunet. Nu cred ca la o singura frecventa fie ea 432 sau 440 poti avea o intreaga gama de sunete.

Cymatics experiment tonoscope 432-440Hz

In functie de acest acord facut instrumentului iti place muzica facuta cu reperul de acord LA 432 sau LA 440. Recunosc imi place Neil Diamond in varianta 432, adica prima, din '67 (daca nu cumva un jmecher a inversat melodiile ca sa nu inflienteze rezultatul).
Teoretic doua melodii cantate in 432 sau 440 sunt identice, deosebirea de 8hz cu care sunt deplaste intervalele de acord si definire a notelor pe un instrument trebuind sa fie insesizabila pentru urechea umana bombardata cu zeci de zgomote zilnic.
De ce place una mai mult decat cealalta, de ce intervalul si cursivitatea notelor pare mai placuta cand iei reper de acord LA 432 ...nu stiu. Dar e de studiat, in conditiile in care se afirma ca 440 creeaza stari de anxietate, violenta, lipsa de vointa etc. Diamond 440 nu mi-a creeat anxietate ... dar nu mi-a placut, ceva "nu suna bine" - si desi, asa cum spunea un coleg "muzica era mai complexa, mai muncita" ...parca lipsea ceva.
- Asta daca am inteles eu bine subiectul discutiei si nu bat campii pe frecvente aiurea - cum spunea colegul Xperyens.

BaDa

Poate ca niste teste pe o cultura de grau - sau orice alta planta - va arata anumite efecte. Cred ca undele de orice fel, mai ales daca sunt structurate in anumite modele au efecte asupra fiintelor vi si nu numai.

Urban


Urban

#36
Rice Consciousness experiment, inspired by Dr Masaru Emoto

Propun un experiment (cine are chef si timp):
-plantati acelasi fel samanta (grau, floare, etc) in doua recipiente diferite, puneti o piesa la 432Hz de dimineata pana seara in preajma primul recipient si aceeasi piesa la 440Hz in preajma celui de-al doilea recipient.

Vedem ce se intampla dupa o luna de zile.
Spor la treaba!

Bonus (de urmarit cu atentie)
MISTERUL APEI - Un uimitor si fascinant documentar HD - ROsub

Urban

#37
The Coolest Things Sound Waves Do
Levitating Water
Ultrasonic Acoustic Levitation In 2-dimensions

...frecventele sunt importante daca stii ce sa cauti.

Re: Flying Platform - Personal UFO
...Viktor S. Grebennikov sistem

Urban

#38

Ganditorul

Urban :
Citat...Viktor S. Grebennikov sistem

Nu te supara dar mie mi se pare mai mult Justin Capra sistem. Platforma lui Grebennikov parca mergea altfel.

Xanadron

Citat din: Ganditorul din  24 Ianuarie 2014, 17:41:48
Urban :
Nu te supara dar mie mi se pare mai mult Justin Capra sistem. Platforma lui Grebennikov parca mergea altfel.
Corect - in clip e vorba doar de-o platforma VTOL (Vertical Take-Off & Landing) propulsata de un turbofan mic.

Fara sa pot afirma ca principiile teoriei lui Grebennikov ar fi aiuristice (imitind structuri cu efect "antigravitational" care-ar fi prezente pina si-n elitrele carabusilor etc.), pot sustine-n schimb 100% ca nicio platforma Grebennikov n-a fost vreodata filmata - si implicit mai mult ca sigur nici construita/testata.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Urban

Citat din: Xanadron din  24 Ianuarie 2014, 18:14:35
Fara sa pot afirma ca principiile teoriei lui Grebennikov ar fi aiuristice (imitind structuri cu efect "antigravitational" care-ar fi prezente pina si-n elitrele carabusilor etc.), pot sustine-n schimb 100% ca nicio platforma Grebennikov n-a fost vreodata filmata - si implicit mai mult ca sigur nici construita/testata.

Гребенников Музей и макет платформы

Ganditorul

Excelent filmul prezentat. eu nu vazusem pana acum decat ceva desene si poze plus o demonstratie relativ sofisticata a sistemului de zbor (nici nu credeam ca rusii au pastrat varianta initiala a prof.Grebennikov, ca o dau la vizita intr-un muzeu) .
Dar asa cum se vede lipseste elementul principal - platforma. iar motorul (rotorul) prezentat in primul film nu-si are locul in inventia lui Grebennikov. Oricum f interesant filmul si cred ca intr-adevar e pe undeva o legatura cu teoria rezonantei frecventelor.

Urban

Citat din: Ganditorul din  24 Ianuarie 2014, 18:55:36
Excelent filmul prezentat. eu nu vazusem pana acum decat ceva desene si poze plus o demonstratie relativ sofisticata a sistemului de zbor (nici nu credeam ca rusii au pastrat varianta initiala a prof.Grebennikov, ca o dau la vizita intr-un muzeu) .
Dar asa cum se vede lipseste elementul principal - platforma. iar motorul (rotorul) prezentat in primul film nu-si are locul in inventia lui Grebennikov. Oricum f interesant filmul si cred ca intr-adevar e pe undeva o legatura cu teoria rezonantei frecventelor.

Eee, normal ca platforma nu e pentru "ochiu profan", nu? :-D
Ideea e ca macheta e acolo, exista, poti sa pui mana pe ea sa o pipai, sa o filmezi, etc...
Daca ai timp urmareste filmul de mai sus (Resonance)

Xanadron

Citat din: Ganditorul din  24 Ianuarie 2014, 18:55:36
[...] cred ca intr-adevar e pe undeva o legatura cu teoria rezonantei frecventelor.
Din nou de acord pe felia prezumtiilor teoretice, dar pe tarlaua practicii ramin la parerea ca o MACHETA - si inca una deloc functionala - nu poate demonstra absolut nimic - nothing, niente, nichts, nada.

Lasind deoparte faptul ca ma asteptam ca Urban sa stie ca ...stiam demult :lol: de chestia aia asemanatoare unui mop din epoca bronzului, :-D cu "vitezometrul" ala mazagalit din carioci blocat la 90 (de WARPs? parseci? :lol: - am mai discutat noi de fapt tema p-aici acum niste ani), va intreb: nu v-ati saturat inca de-atitea teorii - abracadabrante sau nu - nesustinute experimental?
Eu - da.
(dr. Masaru Emoto e o exceptie, dar si el mai mult descrie decit sa explice fenomenele in cauzalitatea lor).
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/