Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Exercitiu de Imaginatie

Creat de Urban, 15 Noiembrie 2013, 22:41:55

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Urban


roxaline

"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

fiulploii

  Pai nu e vorba de o societate fara bani ci fara bani materiali, pipaibili   :-D
  Iar o societate fara bani fizici este si mai big-brother . Parca si Israelul e in acelasi trend .
  Ceva imi zice ca noi vom renunta la banii fizici doar atunci cand vom descoperi o modalitate de a innegri banii virtuali  :lol: iar metoda ar fi in carduri la purtator de valoare fixa .
parerea mea..

terraflorin

Îmi pot imagina o lume fără bani (lichizi, solizi, plasmă) , fără bănci. Şi nu numai că-mi imaginez dar probabil că acestea există în trecutul şi în viitorul nostru dar şi în imensitatea spaţiului cosmic. Doar nu vă imaginaţi că o civilizaţie ca a noastră d.p.v. economic ar coloniza vreun colţişor de galaxie. Dimpotrivă evoluţia noastră este următoare: ori supravieţuim noi şi dispar banii, ori dispărem noi şi rămân banii şi câţiva şmecheri de şmecheri, băieţi de băieţi! Facem pariu că varianta a 2.a este mai plauzibilă?