Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN cilindric

Creat de alx, 10 Noiembrie 2013, 21:15:39

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alx

Ca sa nu stric topicul colegului Guest deschid un topic nou,desi s-ar putea ca cele 2 observatii sa aiba oaresce legatura intre ele...asadar:

Data observatiei : 09 noimbrie 2013
Locul observatiei : nordul tarii  ;D (sic)
Ora observatiei : 22.55
Obsevator : o singura persoana,tatal meu,fost maistru minier,actualmente pensionar.
Descrierea observatiei: in data mai sus mentionata,tatal meu a iesit din casa pentru a verifica daca cumatra vulpe care da de cateva zile tarcoale cotetului cu pui nu a avut succes de data asta...pe cand se intorcea in casa atentia i-a fost atrasa de un obiect inchis la culoare,probabil maro,care trecea la o distanta de aproximativ 200 de metri de el,la o inaltime estimata sub 100m,pe deasupra caselor.A vazut obiectul venind de peste un deal,si ferindu-se parca de sursele de lumina.A avut ocazia sa il vada aproape 2 minute,pentru ca viteza de deplasare era destul de mica...in acest interval de timp nu a parcurs mai mult de 300-400m.
  Din discutiile avute cu el am retinut ca obiectul nu parea sa aiba lumina proprie,ci reflecta lumina de la becurile stradale...insa se pare ca avea mici schimbari de nuanta,care insa se puteau datora si diferentelor de culoare ale luminilor stradale. Ca forma,semana cu un trabuc clasic,rotunjit la capete,iar pe el se putea distinge ceva ce semana cu niste inele sau dungi...o comparatie fortata ar fi cu o...rama,dar cu mult mai putine inele.
Dimensiunea estimata...15-20m lungime. 
Obiectul a disparut dupa niste copaci care sunt aproape de locul observatiei.
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

StarDust

Pozitia "trabucului" fata de sol era orizontala sau verticala in timpul zborului?
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

alx

Citat din: StarDust din  10 Noiembrie 2013, 21:22:49
Pozitia "trabucului" fata de sol era orizontala sau verticala in timpul zborului?
Orizontala,clasica.
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Xanadron

#3
Citat din: StarDust din  10 Noiembrie 2013, 21:22:49
Pozitia "trabucului" fata de sol era orizontala sau verticala in timpul zborului?
Na ca mi-o luasi inainte... :-D
Iti spun eu ca era orizontala - fara sa fi vb. cu alx (din simplul motiv ca am tel. stricat).
Vb. insa prin prisma... statisticii observatiilor de "trabuce". :ufo:

L.E. -  Q.E.D. :wink: Nu scapi insa fara o  mica-ntrebare, alx: doar... "aluneca" deasupra caselor, ori se si:
rotea
scutura
zbuciuma?
etc.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

StarDust

Citat din: Xanadron din  10 Noiembrie 2013, 21:28:06
...
Vb. insa prisma... statisticii observatiilor de "trabuce". :ufo:

Asa banuiam si eu, insa trebuia si confirmarea observatorului :D ;)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Xanadron

#5
Citat din: StarDust din  10 Noiembrie 2013, 21:30:54
Asa banuiam si eu, insa trebuia si confirmarea observatorului :D ;)
;) Din acelasi motiv am pus si eu aceleasi intrebari aparent deplasat-glumetze, dar de fapt f. serioase (avind si eu unele observatii - desi nu in forma de "trabuce" - care doar ca nu dansau step :-D pe traiectorie!)

Interesanta oricum varianta de forma rotunjita la capete si "inelata" :roll: - mai rara (daca nu unica) in aceleasi statistici.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

alx

#6
Citat din: Xanadron din  10 Noiembrie 2013, 21:28:06
zbuciuma?
Mda...parea ca face niste miscari mai...zbuciumate,ceva in genul stanga-dreapta,probabil
Adica nu aluneca lin,desi nu facea zgomot.


PS   nu plecati departe...seara asta mai vin 2 observatii,interesante,pe un alt topic...deja deschis de mine... ;D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alx

#7
Citat din: Xanadron din  10 Noiembrie 2013, 21:34:12
Interesanta oricum varianta de forma rotunjita la capete si "inelata" ::) - mai rara (daca nu unica) in aceleasi statistici.
Acum am vorbit din nou cu tatal meu...zice ca avea 5 inele,sau atat a vazut el...iar dimensiunea,cu siguranta mai lung de 15 metri...iar partea din spate,care vazut-o foarte clar,se termina ca si un trabuc,in sectiune de con,rotunjit putin.Partea din fata parea  sa aiba de asemenea o forma rotunjita...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

StarDust

Citat din: alx din  10 Noiembrie 2013, 21:36:43
...
PS   nu plecati departe...seara asta mai vin 2 observatii,interesante,pe un alt topic...deja deschis de mine... ;D

??!! Altele? Sunt curios daca e si ceva cu lumini rosii...  :roll:
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

fiulploii

#9
 No hai sa intreb si io ceva ca-s curios  :-D
1. ce parere are observatorul despre fenomen
2. dungile/inelele erau stationare sau rotitoare ? Toate? daca se miscau , cate din ele si in ce sens? Cu ce viteza aproximativa?
3. primul gand al observatorului care a fost ?
4. a simtit ceva deosebit gen caldura, raceala, deplasare de aer, furmicaturi, etc. ?
5. nu ai zis daca are caine in curte  :-D sau daca casa e izolata . Infine, ceva animale de curte ale lui sau ale vecinilor s-au agitat?
6. daca a putut sa numere inelele/dungile , le poate si descrie? Adica comparativ cu lungimea si grosimea obiectului cat de late erau , ma rog, textura sau mai stiu eu ce. Cum si-a dat seama ca sunt inele ( despartitoare-asta zic eu ) sau dungi ?????
7. curentul electric a avut variatii pe unde trecea obiectul? Ma gandesc aici ca poate luminile stradale sa fi slabit in intensitate sau ceva de genul asta.
8. ai putea sa faci un desen pe care sa pui urmatoarele locuri : zinele, motoarele din noapte, observatiile ozn postate de tine azi si intamplarea asta? Sper sa spui da ca m-am saturat de atata nu   :lol:
  Nordul ar fi obligatoriu precum si traiectoria vazuta de subiectul de aici . Asa , si observatiile celelalte postate de tine.  Cu respectarea distantelor la scara pe cat posibil. Vreau sa vad ce figura da si daca da cu rest ori nu

  Ajunge deocamdata?  :lol:

alx

Citat din: fiulploii din  11 Noiembrie 2013, 00:31:10
  Ajunge deocamdata?  :D
Ajunge atat de bine incat vei primi raspunsurile astea doar diseara...in parte si pentru ca trebuie sa vorbesc din nou cu tatal meu,pentru a lamuri anumite...aspecte,ridicate de intrebarile tale.
  Ajunge deocamdata? ;D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alx

Citat din: Guest din  11 Noiembrie 2013, 04:20:31
Frumos. Se fac cumva sondaje de audienta? :)
O sa te rog sa dezvolti ideea! Pt. ca nu sunt sigur ca am inteles bine...dar daca am inteles bine,nu-mi place ce insinuezi...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Xanadron

Citat din: Guest din  11 Noiembrie 2013, 04:20:31Frumos. Se fac cumva sondaje de audienta? :)
Eu iau deocamdata intrebarea fara conotatii insidioase ;) si-l asigur doar pe colegul Guest ca aici isi dau cu presupusul si/sau intreaba, incercind o sistematizare a observatiilor OZN, oameni modesti, dar cu neuronii mai minutiosi decit cred unii - si evident mai multi decit doi-trei. :-D

Ce-i drept, "sondaje de audientza" ar fi culmea sa nu faca anumiti baieti cu ochi albastrui 8-) taman pe RUFOn - dar asta-i exclusiv treaba lor, ca salariile alea babane trebuie justificate cumva... Si-ar fi pacat sa fie pusi pe liber, ca agentii aia secretosi :-D din pozele-parodii americane post-criza guvern - care se ofereau sa asculte telefoanele moca sau pe ceva haleala.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

terraflorin

#13
Nu credeţi că toate aceste obiecte zburătoare (plutitoare, submarine etc) ''neînmatriculate'' au legătură mai mult cu proiecte secrete militare guvernamentale şi mai puţin spre deloc cu extratereştrii? Adică bănuiesc că o ştiinţă care seamănă cu magia şi are minim mii de ani avans nu produce oznuri fie ele cilindrice sau nu! Întrebarea care vroiam s-o pun pe topicul ''original'' (vezi începutul acestui topic) este următoarea: să zicem că avem un fişier video dovedit a fi autentic de n specialiști şi care prezintă ozn(uri)... dovedeşte acest lucru o prezenţă extraterestră?  :roll:

Xanadron

Citat din: terraflorin din  11 Noiembrie 2013, 13:50:50
Nu credeţi că toate aceste obiecte zburătoare (plutitoare, submarine etc) ''neînmatriculate'' au legătură mai mult cu proiecte secrete militare guvernamentale şi mai puţin spre deloc cu extratereştrii? Adică bănuiesc că o ştiinţă care seamănă cu magia şi are minim mii de ani avans nu produce oznuri fie ele cilindrice sau nu! Întrebarea care vroiam s-o pun pe topicul ''original'' (vezi începutul acestui topic) este următoarea: să zicem că avem un fişier video dovedit a fi autentic de n specialiști şi care prezintă ozn(uri)... dovedeşte acest lucru o prezenţă extraterestră?  :roll:
V.I. Lenin avea cică şi-o altă vorbă: "Învăţaţi, învăţaţi, da' mai ales postările de pe RUFON să le conspectaţi !!!" :lol:

Zic asta fiindcă doar JE am pus p-aici de vreo 30 de ori pîn'acu întrebarea ta, colega terraflorin - doar că sub o formă mai alambicată şi ceva mai dură cîteodată.

Bună deci întrebarea - ar fi culmea să zic altfel de fapt. :-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/