Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Evadarea din Matrix - conditii/solutii preliminare (si simple)

Creat de Xanadron, 03 Octombrie 2013, 14:05:01

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

fiulploii

Nu sunt Gigi contra însă părerea mea e tocmai opusa : ar fi vorba mai mult de Evil include God - deh, poziția Observatorului știm din fizica ca este una privilegiata si totul se întâmpla doar dacă exista privirea Observatorului .

Ori, creșterea unor specimene ce nu pot sau nu știu sa-si exercite prerogativele Observatorului poate fi benefică anumitor interese in privința fragezirii . Aici un rol major are religia instituționalizată care zice ca nu ai acces la alte dimensiuni fără mijlocirea sutanelor negre ...sau aurii ori alte nuanțe .

Plus ca noi suntem un hibrid între un corp fizic ce are propria lui constiinta si o altfel de ființa care "stăpânește" in devălmășie corpul fizic - funcție de un anumit nivel de trezire.
Părerea mea pe scurt.

abyss

Citat din: Xanadron din  08 Iunie 2015, 12:29:24
Riscind iar o postare tip "un pas inainte, trei inapoi", ma gindeam ca merita totusi revenit si la motivatiile (unora) de-a teoretiza macar aiureli d-astea evado-matriciale, amintindu-mi ce zicea Gurdjieff despre scena Matrixului nostru cotidian - ca el n-o vede ca o planeta-inchisoare, ci mai degraba ca pe o sala de antrenament(e).
...Voi cum o vedeti, apropo?
serviciile in sutane...serviciile in costume...serviciile in târg , controlând directia banilor, resurselor.

Controlul sufoca evolutia. Nu mai conteaza cine , ce , cum...ci un ceva, pe undeva...candva...chiar cu pretul vietilor noastre, adica al timpului nostru.

Daca minciuna e in afara noastra, in mintile noastre si in insasi fibra timpului...ce mai conteaza ce vedem?

Eu vad altceva. Nu parnaie si casa de nebuni prosti ci un potential irosit pentru un scop ascuns. Si ce e ascuns de obicei e nașpa Bruder. Cand ai ceva bun te bucuri de el singur asemeni unui gărgăune? sau imparti cu ceilalti ca bucuria sa fie deplină?

Lumea asta e tare in neregulă.

Xanadron

Ultimele experimente care au testat "deciziile" unui atom de heliu de-a fi particula sau unda :-o descrise in articolul:  http://www.agerpres.ro/sci-tech/2015/06/17/doua-experimente-care-demonstreaza-ca-timpul-poate-merge-inapoi-si-ca-viitorul-poate-influenta-trecutul-02-15-09?ref=yfp

...ne-ar putea conduce, pe linia deductiei aiuritoare a fizicienilor, la concluzia ca si noi, ametitii :-D care mai postam pe topicul asta "tampit", vom fi evadat intr-un viitor incert din Matrix.

Serios acu', implicatiile rezultatelor stranii ale experimentului deschid cai nebanuite in domeniul "entanglement", mult dincolo de ceea ce a fost permis pina acum sa aflam din paradoxurile fizicii cuantice.

Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

socrate

Citat din: abyss din  09 Iunie 2015, 20:30:15
serviciile in sutane...serviciile in costume...serviciile in târg , controlând directia banilor, resurselor.


Lumea asta e tare in neregulă.

Da.... asa este cu "neregula".... darrr.... in ce consta neregula...!?
... in constatarea/constientizarea ei ... 'au in negarea/nerecunoasterea "starii" de "neregularitate".... situatie in care se "constata", neregula "abaterii" de la neregula....   :wink:

fiulploii

Citat din: Xanadron din  17 Iunie 2015, 09:11:40


...ne-ar putea conduce, pe linia deductiei aiuritoare a fizicienilor, la concluzia ca si noi, ametitii :-D care mai postam pe topicul asta "tampit", vom fi evadat intr-un viitor incert din Matrix.
:lol: :lol: :lol:
Serios acu', implicatiile rezultatelor stranii ale experimentului deschid cai nebanuite in domeniul "entanglement", mult dincolo de ceea ce a fost permis pina acum sa aflam din paradoxurile fizicii cuantice.

La fel de serios eu zic ca nu se ascunde nimic din paradoxurile fizicii cuantice , totul sau aproape totul e publicat in revistele de specialitate , in limbaj caracteristic total neaccesibil publicului obișnuit . Din cand in cand se "traduce" in limbaj de popularizare câte o chestie mai "cool" ca vorba aia, si fizicienii sunt oameni  :lol:
   Un alt nivel al experimentului de mai sus este influențarea mentală a particulei, fără observare directa doar gândind sau vizualizând ca o observi  :roll:
   Si apoi sa nu uitam ca si cercetarea depinde de finanțare indiferent ca e la vedere sau pitită sub plapuma .
   
  Hintunu.  :lol: In momentul cand poți trece un creion printr-o carte atunci esti pregătit sa ieși afara din ferma, închisoare, clasa sau orice concept care ne trece prin minte.
                 Si nu e vorba nici de sfidător, nici de separator, nici de răpiri temporare de către zâne, elfi, grii, yetii sau albi ori maro.

    Părerea mea.

fiulploii

http://www.physics-astronomy.com/2014/12/parallel-universes-are-real-and-will.html?m=1#.VYaR_1J4WJJ

Fără comentarii acum doar atat : cum ieși dintre oglinzile paralele dacă nu știi asta ci crezi ca totul este real iar spațiul este "Deep Space" si timpul e continuu ?

fiulploii


Xanadron

Citat din: fiulploii din  21 Iunie 2015, 12:33:51
http://www.physics-astronomy.com/2014/12/parallel-universes-are-real-and-will.html?m=1#.VYaR_1J4WJJ

Fără comentarii acum doar atat : cum ieși dintre oglinzile paralele dacă nu știi asta ci crezi ca totul este real iar spațiul este "Deep Space" si timpul e continuu ?

Daca vrei... poti - mai ales cu noul Ford Focus. :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=__SvQJ2Pr-k
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

abyss

Citat din: fiulploii din  21 Iunie 2015, 12:33:51
http://www.physics-astronomy.com/2014/12/parallel-universes-are-real-and-will.html?m=1#.VYaR_1J4WJJ

Fără comentarii acum doar atat : cum ieși dintre oglinzile paralele dacă nu știi asta ci crezi ca totul este real iar spațiul este "Deep Space" si timpul e continuu ?
1) Inchizi ochii fizici.
2) Deschizi ochii intenției si șezi blând pe cujet...apoi da-i bice!

kandaon

Citat din: Xanadron din  17 Iunie 2015, 09:11:40

, vom fi evadat intr-un viitor incert din Matrix.


Poate exista si varianta sa hackeresti (si/sau hacuiesti) Matrixul din interior, sa-i controlezi si folosesti ceva parti in folosul propriu ori sa reprogramezi una alta in el. Sau sa iesi si sa intri cand vrei, daca ii gasesti niste usi ascunse.

fiulploii

Citat din: Xanadron din  22 Iunie 2015, 16:46:00
Daca vrei... poti - mai ales cu noul Ford Focus. :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=__SvQJ2Pr-k

Merci, nu pot cu noul Ford, e model vechi  8-)

Citat din: abyss din  22 Iunie 2015, 18:21:33
1) Inchizi ochii fizici.
2) Deschizi ochii intenției si șezi blând pe cujet...apoi da-i bice!

  Tot in Iluzie esti, si indraznesc a zice ca esti in iluzia Iluziei, pe bune. Fiindca limitarile softului raman functie de limitarile hardului.
  O chestie in care e dovedit ca hardul se schimba simultan cu schimbarea softului sunt cazurile de personalitati multiple . Merita a fi studiate , dupa parerea mea, ca un fel de retro-engineering  :roll:

  Intrebarea ramane fara raspuns : cum ieși dintre oglinzile paralele dacă nu știi asta ci crezi ca totul este real iar spațiul este "Deep Space" si timpul e continuu ?

  Doar din punctul meu de vedere .

mr

#641
Citat din: fiulploii din  26 Iunie 2015, 21:51:03
Fiindca limitarile softului raman functie de limitarile hardului.
   
Un punct de vedere... pur transumanist, mot-a-mot... :)
Totusi....se poate accepta faptul ca autoperfectionarea softului pe o anumita echipare hardware, poate determina un upgrade atat sie insusi, cat si hardware-ului pe care ruleaza, mai ales tinand cont de procentul colosal de zestre genetica inactiva in fiecare trup uman?
O idee...
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

fiulploii

Citat din: mr din  26 Iunie 2015, 23:16:04
Un punct de vedere... pur transumanist, mot-a-mot... :)
Totusi....se poate accepta faptul ca autoperfectionarea softului pe o anumita echipare hardware, poate determina un upgrade atat sie insusi, cat si hardware-ului pe care ruleaza, mai ales tinand cont de procentul colosal de zestre genetica inactiva in fiecare trup uman?
O idee...
Nu ma refeream pur tehnologic ci era o comparație pt a se înțelege mai bine ce vreau sa zic iar pr asta nu trebuia rupta propoziția din context, zic eu.

O alta idee ar fi ca exista o limita superioară pana la care poți face autoperfecționare . Dincolo de limita pur si simplu explodezi la propriu fiindca atingi o limita fizica in aceasta realitate. Mai clar, te desfaci in componentele elementare atat fizic cat si spiritual, mental, etc. Erase complete.
Ma rog, e doar o idee.

De ce crezi ca exista acel procent variabil de zestre inactivă? Unii zic ca altfel S-ar autoconsuma trupul nefiind vreo sursa corespunzătoare de hrana. Alții zic ca am fi doar cărăuși  :-D

"Întunericul devine si mai negru deși unii susțin ca esența luminii este întunericul "
Asta nu înseamnă ca as cunoaște mai mult decât spun , si eu bâjbâi in noapte ....

Xanadron

#643
Ultimul interviu al x-trem de sistematicului Joseph P. Farrell luat de The Dark Journalist:
https://www.youtube.com/watch?v=N1Fq_sPvJLQ

...echivaleaza c-un rezumat al citorva carti ale doctorului in patristica (si, n.b., expert in ortodoxie) JPF - mai exact, al celor care, desi axate aparent doar pe misterul piramidoanelor :-D egiptene, etaleaza jdemii de conexiuni ale Misterelor Antice cu prezentul resetarilor globale de care bine aduceti vorba p-aici.

In plus, nuantzeaza parerea mai veche a autorului cf. carora piramidele ar fi avut "doar" rolul de hiper-arme, sugerind c-ar fi fost (si-or mai fi?) si niste "Resurrection Machines".  :star:
...Mai stii?! Nu degeaba umbla vorba prin tirg ca UNII masoni au acces in zone ale maruntaielor gizeh-iene interzise muritorilor (un singur exemplu: G. Pompidou a fost acolo cu f. putin timp inainte sa dea coltzu'.)

P.S. Interviul nu putea fi decit unul f. lung (2 h 22 min.), da' tot e mai scurt decit pomenita buchiseala.

"**GROUNDBREAKING INTERVIEW** Dark Journalist welcomes back Oxford Scholar and Author of the popular Giza Death Star book series, Dr. Joseph P. Farrell for his fourth appearance on the show. In a mesmerizing and revealing interview, Dr. Farrell outlines a fascinating web of intrigue and Hidden History that started in our ancient past with Egyptian Mystery Schools and continues with the tradition of occult practices in modern-day Secret Societies. 8-)

He exposes that secret holy orders such as the Knights Templar discovered in their quest for the grail that the legendary temple treasure was shockingly related to the reign of the controversial and heretical Pharaoh Akhenaten and that his attempts at revealing the secrets of the Egyptian Mysteries and the cosmic origins of humanity caused him to be assassinated by the corrupt black magic Egyptian Priesthood. Eventually he was erased from dynastic Egyptian history along with his powerful wife Queen Nefertiti leaving behind his vulnerable son, Tutankhamun, King Tut, who was also removed. Plus the shocking revelation that there is a prophecy concerning the rise of Akhenaten's powerful wisdom in the 21st century!

He also goes further and outlines the details of a cosmic war in ancient history and how the Great Pyramid at Giza was used as an Interstellar, Time Space Weapon along with the strange fact of excessive radiation that remains inside the Great Pyramid to this day! They also investigate whether the legend of Osiris and the history of alchemy may indicate that the Great Pyramid was designed as a Gigantic Resurrection Machine! :-o

This leads them to dive further into primordial esoteric mysteries and to explore the ascension of a high culture in antiquity that possessed advanced technology and an all-knowing spiritual/dimensional consciousness and how the memory of this culture was suppressed by powerful forces that decided to keep this vital chapter in world history to themselves as a way to secretly search for these ancient power sources and technology for their own purposes.

Featuring Dr. Farrell's most cutting-edge research and analysis of hidden power and covert forces, from the ancient world to the present day, this riveting episode includes profound exploration of the secret voyages by the Templars to America hundreds of years before the discovery of the new world to set up a major mystery school and 'Templar State.' He further reveals that Columbus visited America decades before his 1492 voyage with help from ancient maps that were created using global satellites and were saved from the burning of the library of Alexandria and were handed down by secret hermetic schools that have been guiding humanity from the shadows. There is also a fascinating section on how the Nazi leadership wanted to know the connection between the mystical sect of Essenes that taught Christ and the early Egyptian Magic Rituals and Mysteries."
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Xanadron

#644
Citat din: Guest din  03 Iulie 2015, 20:18:47
O mica paranteza: ce credeti ca reprezinta deja-vu-ul?
Sa fie cumva mecanismul de constientizare a faptului ca timpul trecut, prezent si viitor sunt condensate simultan? Avem cumva acces defapt la necunoscutul viitor, trecutul si prezentul fiind reprezentate ca remanente permanente? Sau rezulta ca noi nu avem inceput si sfarsit? Sau ca dansam precum ne canta softul... din cauza unei probleme de soft ai deja date despre ce urmeaza sa se petreaca cu viitorul si cand le vezi faci legaturile?
Parca asteptam intrebarea asta (deja-vu?!), da' la fel de premonitorie a fost si lenea de a-ti raspunde imediat.  :-D
La modul serios acu', n-ar fi numai o simpla paranteza nelamurirea ta, colega Guest, ci (dupa mine cel putin) conexa temei matrixoide - recunosc insa ca laolalta cu alte 1001 "twilight zones", ca altfel am fi gatat-o demult cu aparentele noastre aiurari p-acilea (unic ex., simplutz doar la o prima vedere: ce-i somnul de fapt?) :roll:

Deja-vu-ul pare deci sa fie dupa unele teorii un glitch de soft in "programul" Iluziei noastre maya-samsarice, da-i la fel de posibil ca el sa fie si inclus cu shusta de programatori – dornici poate sa ne sugereze-n felul asta ca am devenit capabili de re-amintiri / re-cunoasteri ale unor experientze trecute, pe alte coordonate spatio-temporale... dar nu intotdeauna, fiindca pentru Ei timpul pare sa fie irelevant, asa ca si-ar permite nu doar sa se joace cu noi-personajele-containere cum vrea muschiu' Lor (si cum probabil NE trebuie ca sa evoluam), ci s-o faca si-n paralel.

Aici merita reamintit scenariul unui episod din X-Files in care Ai-De-Sus reiau de 52 de ori :-o o anume conjunctura de viatza – in care musai trebuia sa moara cineva -, fara ca vreunul dintre "actori" (inclusiv Mulder & Scully) sa aiba habar ca o re-traiesc "in reluare".
...Cu exceptia unor senzatii gen déjà-vu – sau déjà-vecu, ori si mai exact déjà-connu, fiindca totu-mi pare circumscris zonei cunoasterii in definitiv (bine zicea cineva p-aici ca fara cunoastere, nexam evadare.)

Fara sa [mai] intru in presupuneri oricum hazardate despre identitatea, talentele, originea (bio? AI?) ori sexu' :D entitatilor astora... supra-sforaresti :-) coordonate in ierarhii cu esafodaj sistemic perfect (in ciuda carcotelilor noastre de vesnici corigenti vaicareti), sint totusi convins ca-s capabile - daca-i musai – sa ne faca sa retraim in infinite variatii nu doar greselile noastre, ci p-ale tuturor traitorilor de pe biloiul-colonie de (re)educare Terra.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/