Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Evadarea din Matrix - conditii/solutii preliminare (si simple)

Creat de Xanadron, 03 Octombrie 2013, 14:05:01

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

panta_rh_ei

Poate că reteaua aia este realizată prin întrepătrunderea universurilor care nu sunt deloc paralele după părerea mea.( Şi nici toate materiale.) Sunt doar separate cumva cu acea anvelopă, cum zice @mm pe undeva, că fiecare este un spaţiu destinat unui anume tip de forme de viată  fiecare parcurgând etape evolutive ajutându-se reciproc în evoluţia lor fără ca vreodată omul să devină înger sau îngerul arhanghel etc. Individualizarea de care vorbeşti eu am întâlnit-o la Steiner unde este privită ca etapă evolutivă şi nu cădere în păcat(aşa înţeleg  io). Întruparea ar fi doar  modalitatea prin care îl conştientizăm pe ,,eu sunt", adică desprinderea de conştiinţe-grup, aşa cum spui şi tu, singurul mod(la inceput) de a ,,vedea" că suntem parte a acelui ceva deosebit la care aspirăm. Următoarea etapă evolutivă ar fi rafinarea conştienţei individuale care ne-ar permite să vedem că aparţinem acelei lumi superioare independent de grup. Ei bine, căderea în păcat ar fi doar  ancorarea şi apoi afundarea în iluzia fericirii pe care ţi-o ofera lumea materială, singura pe care  o percepem şi care dezumanizează. Cei care-şi rup ancorele evadează din iluzie. Ce urmează este ceva pe cont propriu, zic şi io.
La chestia aia cronologică m-am gândit şi io la un moment dat dar îmi este greu să fac o ordonare pentru că nu am datele necesare. Bănuiesc doua tipuri de geneză şi evoluţie. Una materială şi una spirituală care nu sunt în tandem. Ar fi interesant de aflat ce se va întâmpla când se vor întâlni în punctul comun al curbelor evolutive.
Eu nu ştiu chiar atât de multe despre acest Cern şi ce fac ei acolo dar dacă odată cu Cronos a început timpul, cel care intermediază tot ce se petrece în lumea  materială,  momentul respectiv ar vrea poate să însemne că vor să distrugă timpul, să caute modalitatea creării altei lumi, semnificţie susţinută şi de complexul statuar al lui Shiva. În fond, omul a fost mereu în căutarea nemuririi, nu?
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

fiulploii


Tzipi

Citat din: panta_rh_ei din  04 Mai 2015, 07:17:04

"​— Dacă nici lumea viselor, nici cea a simţurilor nu sunt reale, l-a întrebat Janaka, ce anume este real?
​— Există între ele o a treia stare. Descoper-o pe aceasta, căci numai ea este reală."
Incerc si eu sa ma luminez cumva.

A treia stare despre care vorbeste citatul, este starea in care mergi atunci cand dormi fara vise. Indienii vorbesc despre asta si o considera vidul, absolutul, originea tuturor Constiintelor. Sau in imbaj modern, " realitatea reala " ( univeresurile si tot ce exista este realitate virtuala, o holograma, Matrixul ).
    Spun indienii ca daca vrei sa te eliberezi din Matrix, asta e drumul : pastrezi minte afara ganduri, pana cand individualitatea dispare si se contopeste cu constiinta din realitatea reala.

I am not asking you to think of anything. What I am saying is, 'Don't imagine anything that belongs to the past, the present and the future. If you are free from all imagination, you are also free of time, because any image will remind you of time and keep you within its framework. In the waking state you see images: of persons, of things, of ideas. When you go to sleep, all these vanish. Now, when you are sleeping, where are all these images? Where are the people? Where are the things?

Not dreaming, I am talking about sleep. Dreaming is the same state as you see here in front of you. In dreaming, if you see that a robber has robbed you or a tiger has pounced on you, you experience the same fear as when you are awake. What do you see when you sleep?

That is the right answer. Now, why do you reject all the things of the world, things you like so much, merely to offer yourself up to a state of nothingness. Now I will tell you how to stay continuously in that state of sleep, of nothingness, even while you are awake. I will also tell you how to be awake while your body is asleep. That will be good, won't it?

http://realization.org/page/doc1/doc108a.htm

Tzipi

Citat din: Guest din  28 Mai 2015, 20:31:04
Eu am vazut la domnul acesta o directie, cum sa nu faci daca vrei sa ajungi unde iti recomanda el. Omul ar trebui sa fie liber in gandire, isi da el seama ce sa aleaga si ce nu - daca este om drept.

Nenea ala nu educa pe nimeni despre cum sa isi foloseasca neuronu' prin Matrix, ca nu asta e jobul lui. Jobul lui este sa arate care este iesirea din Matrix si ce este realitatea reala ( pentru cei care pot pricepe ).

Citat din: Guest din  28 Mai 2015, 20:31:04
Desi el spune reteta proprie, poate nu este singura sau cea adevarata.

Problema este ca toti cei care au atins un anume nivel de Constiinta, spun exact acelasi lucru, indiferent pe ce drum au ajuns acolo : realitatea reala e aia in care mergem cand dormim da' nu visam si ajungem acolo anuland mintea ( individualitatea, nu egoismul, asa cum gresit inteleg oamenii ).

Citat din: Guest din  28 Mai 2015, 20:31:04
PS: Fiecare poate atinge starea pe care o cauta indiferent de religie...

Discutia nu era despre religie .Religia nu are nici o treaba cu realitatea reala, cu iesirea din Matrix, ci e doar prosteala pentru mase. Nenea ala nici macar nu e religios, ci spune clar ca e impotriva a oricaror religii, cai spirituale si exercitii spirituale.

In plus, nu cauta nimeni stari. Nu despre stari era vorba. Starile ti le induci simplu prin autosugestie : simti cee ace vrei sa simti. De ce mi-as dori asa ceva ?

horia2008

Citat din: Tzipi din  28 Mai 2015, 20:53:35
Problema este ca toti cei care au atins un anume nivel de Constiinta, spun exact acelasi lucru, indiferent pe ce drum au ajuns acolo : realitatea reala e aia in care mergem cand dormim da' nu visam si ajungem acolo anuland mintea ( individualitatea, nu egoismul, asa cum gresit inteleg oamenii ).
cam asta reiese si din Sfidătorul

fiulploii

De ce am impresia ca noi , trăitorii de pe aceasta planeta suntem oameni numai cu numele si de fapt noi nu mai suntem oameni cam de mult timp?

Apocrifele zic ca la început nenea God a făcut omul dupa chipul si asemănarea lui, parte bărbătească si parte femeiască : Adam si Lilith . Si spiritul lor era identic .
De ce nu au stat împreuna? Aici avem mai multe variante , cert e ca Lilith si-a luat jucăria si a plecat ...undeva destul de aproape si totuși departe. A mai revenit din cand in cand însă nu asta conteaza aici , la acest subiect.
  Adam a ramas singur , cu jucăria lui . Aici avem iarăși mai multe variante începând cu Singurătatea jucariei si terminând cu frenezia lui Adam de a se juca cu celelalte ființe din Paradis  :roll:
   Apoi God a făcut femeia din coasta lui Adam , cum S-ar zice prin inginerie genetica din celulele stem sau de alt tip ale lui Adam . Iar Adam S-a numit om si Evă S-a numit femeie  :roll: Cu specificarea clară ca este ființa ajutătoare si nu pe aceeași treapta cu Adam .
   Nu susțin aceasta idee ci doar prezint niste concluzii pur logice .
   
   In prezent situația este ambigua fiind prezente concomitent ambele variate feminine ca si tipologie mentală ori spirituală .
   Dupa părerea mea, o eventuala evadare de aici nu poate fi făcută de un "monopol" ci trebuie minim un "dipol" deși unele bârfe de mahala zic ca ar fi necesară reuniunea celor trei: Adam, Lilith si Eva .

In plus , totul este împletit sau impregnat cu factorul timp perceput ca fiind continuu spre deosebire de factorul spațiu perceput ca fiind discontinuu . Dacă Reușești sa percepi timpul ca fiind discontinuu cică S-ar împlini așa zis "factorul înălțare" iar tu participi la reuniunea A-L-E sau L.E.A

  Ultimele teorii exotice din fizica zic ca tot universul nostru este conținut intr-o gaura neagră  :evil:
Atunci , teoretic evadarea e imposibila in condițiile in care aiurăm pe aici deși nu sunt sigur fiindca exista la nivelul ce conteaza pt noi așa numitul "efect de tunel"
  Pentru diverse noțiuni a se folosi gogu .

Părerea mea ..

fiulploii

Computronium is a material hypothesized by Norman Margolus and Tommaso Toffoli of the Massachusetts Institute of Technology to be used as "programmable matter," a substrate for computer modeling of virtually any real object.[1]

It also refers to a theoretical arrangement of matter that is the best possible form of computing device for that amount of matter.[2]

http://en.wikipedia.org/wiki/Computronium

A computon is a combined unit of computing power, including processor cycles, memory, disk storage and bandwidth. The term was popularized[when?] by researchers at Hewlett Packard, with the word being a cross between "computation" and "photon", the name for a packet of electromagnetic energy. HP hopes that the computon will become the computing industry's equivalent to public utility's watt-hour.

Grid computing is the collection of computer resources from multiple locations to reach a common goal. The grid can be thought of as a distributed system with non-interactive workloads that involve a large number of files. Grid computing is distinguished from conventional high performance computing systems such as cluster computing in that grid computers have each node set to perform a different task/application.[1] Grid computers also tend to be more heterogeneous and geographically dispersed (thus not physically coupled) than cluster computers.[2] Although a single grid can be dedicated to a particular application, commonly a grid is used for a variety of purposes. Grids are often constructed with general-purpose grid middleware software libraries. Grid sizes can be quite large.[3]

Grids are a form of distributed computing whereby a "super virtual computer" is composed of many networked loosely coupled computers acting together to perform large tasks. For certain applications, "distributed" or "grid" computing, can be seen as a special type of parallel computing that relies on complete computers (with onboard CPUs, storage, power supplies, network interfaces, etc.) connected to a computer network (private or public) by a conventional network interface, such as Ethernet. This is in contrast to the traditional notion of a supercomputer, which has many processors connected by a local high-speed computer bus.


http://en.wikipedia.org/wiki/Grid_computing

Ar mai exista - teoretic cel putin - si computronium biologic  :evil:

http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_simulation

:roll: :roll: :roll:

Xanadron

#622
In completarea diverselor ipoteze despre adevarata natura a Realitatii, inca una cu iz savant-cuantificabil (doar aparent zic io, ridicind de fapt doar alte si alte intrebari de genu': "Daca trecem de pragul visarii  constiente si visam ca NU visam nici macar Nimicul, am pus-o?  :-D ):
"Experiment suggests that reality doesn't exist until it is measured"
http://www.gizmag.com/quantum-theory-reality-anu/37866/?utm_source=Gizmag+Subscribers&utm_campaign=55bdc1d16b-UA-2235360-4&utm_medium=email&utm_term=0_65b67362bd-55bdc1d16b-90650205

Riscind iar o postare tip "un pas inainte, trei inapoi", ma gindeam ca merita totusi revenit si la motivatiile (unora) de-a teoretiza macar aiureli d-astea evado-matriciale, amintindu-mi ce zicea Gurdjieff despre scena Matrixului nostru cotidian - ca el n-o vede ca o planeta-inchisoare, ci mai degraba ca pe o sala de antrenament(e).
...Voi cum o vedeti, apropo?

Fara intentia de-a influenta pe cineva, si eu o vad ca p-o sala de fitness spiritual... din interiorul puscarelii insa. :lol:
Una-n care faultarile-s karmic-anonime si antrenorii - invizibili - nu degeaba zicea Jung: "Gasiti-mi un om sanatos si vi-l tratez imediat!"

P.S. - util de citit ca perspectiva a mustei migrate-n ochiul biologului (sau mai mult de-atit, IT-istul programator fiind analog Creatorului aici): http://ds9a.nl/amazing-dna/
"DNA seen through the eyes of a coder
or
If you are a hammer, everything looks like a nail"
:-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

jean

Cunosc o persoana care tocmai a evadat din Matrix........a murit saracu. Dumezeu sa-l ierte. Si cati bani au cheltuit altii sa-l tina in Matrix. Gata programul s-a teminat, end. Toti evadam la fel, este simplu. Eu am trecut de jumatatea programului.
Sper ca nu deranjez, dar asa am gandit citind pe aici, nu m-am putut abtine.
Adevarul este dincolo de noi

mr

#624
Citat din: Xanadron din  08 Iunie 2015, 12:29:24
Riscind iar o postare tip "un pas inainte, trei inapoi", ma gindeam ca merita totusi revenit si la motivatiile (unora) de-a teoretiza macar aiureli d-astea evado-matriciale, amintindu-mi ce zicea Gurdjieff despre scena Matrixului nostru cotidian - ca el n-o vede ca o planeta-inchisoare, ci mai degraba ca pe o sala de antrenament(e).
...Voi cum o vedeti, apropo?
Desi am trait si episoade de stramtoare, niciodata nu m-a dus gandul ca sunt intr-o inchisoare in care trebuie sa fiu pedepsit. Chiar si atunci cand nu gandeam prea mult, vedeam cat de inchisi si blocati sunt oamenii in tot felul de automatisme si tipare de comportament. Normal ca situatiile generate de aceste forme rudimentare de gandire -> actiune, genereaza tot felul de situatii aberante si haotice atat pentru cei care le manifesta, cat si pentru cei din jurul lor. Si asa multiplicat la scara mai mare, se poate deduce usor cauza haosului general in care ne scaldam.

Ulterior, citind-ul pe Gurdjieff si pe alti indrazneti, am realizat de ce eu insumi nu m-am simtit prizonier aici. Am mai spus-o, consider ca planeta asta este o scoala, dura ce-i drept, pentru ca prin situatiile in care suntem plasati periodic, suntem siliti si dusi in extremele gandirii noastre, rationale si emotionale, iar in urma acestor situatii alegem daca urcam in intelegere, repetam experienta sau involuam prin alegeri proaste. Acest lucru ne face atat de diferiti in modul in care vedem si intelegem viata fizica. De aceea unii isi traiesc viata cu o frica teribila de moare, altii invata toata viata sa moara si unii, putini si mai ciudati, evadeaza din matrix... :)   

Cuvantul care guverneaza sensul vietilor noastre pe planeta asta, indiferent ca intelegem sau nu, este invatarea. Parerea mea! :star:

" Un înger i s-a arătat odată unui om cuvios, care se ruga:
– Doamne, aș vrea să știu cum e raiul și cum e iadul.
Şi cum se ruga el aşa, omul a adormit. Îngerul l-a condus pe om, ca prin vis, către două uși.
A deschis una dintre uși iar omul a privit înăuntru.
În mijlocul încăperii se afla o mare masă rotundă.
Pe masă se afla un vas mare cu tocană, care mirosea foarte bine și care l-a făcut pe om să îi lase gura apă. Oamenii care stăteau la masă erau slabi și bolnăvicioși. Toţi erau înfometaţi, disperaţi, lihniţi. Țineau linguri cu mânere foarte lungi care le erau legate de brațe și astfel fiecare putea ajunge la vas pentru a le umple cu tocană, dar din cauza mânerelor mai lungi decât propriile mâini, nu puteau duce la gură lingurile pline. Suferinţa era groaznică. Omul cuvios s-a înfiorat la vederea chinului lor.
Îngerul i-a spus omului:
– Acum ai văzut iadul!
Au ieşit de acolo şi au mers apoi către cealaltă cameră și au deschis ușa. Îngerul l-a îndemnat să intre.
-Vino. Acum o să-ţi arăt raiul.
Camera arăta la fel ca și prima. Se găsea și acolo o masă mare si rotundă cu un vas mare de tocană care îți lăsa gura apă. Oamenii de la masă erau echipați cu același gen de linguri dar aceștia păreau bine hrăniți și durdulii, râdeau și vorbeau între ei.
Omul cuvios a spus:
– Nu înțeleg... De ce sunt fericiţi aici şi foarte nefericiţi în cealaltă încăpere în timp ce totul este identic?
Îngerul a răspuns:
– Ah, este simplu. Aici au învăţat să se hrănească unul pe altul "
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

fiulploii

Citat din: Xanadron din  08 Iunie 2015, 12:29:24
In completarea diverselor ipoteze despre adevarata natura a Realitatii, inca una cu iz savant-cuantificabil (doar aparent zic io, ridicind de fapt doar alte si alte intrebari de genu': "Daca trecem de pragul visarii  constiente si visam ca NU visam nici macar Nimicul, am pus-o?  :-D ):

E cam dificil de realizat asta insa s-ar putea sa fie unul din drumuri , o scurtatura .
Citat
...merita totusi revenit si la motivatiile (unora) de-a teoretiza macar aiureli d-astea evado-matriciale, amintindu-mi ce zicea Gurdjieff despre scena Matrixului nostru cotidian - ca el n-o vede ca o planeta-inchisoare, ci mai degraba ca pe o sala de antrenament(e).
...Voi cum o vedeti, apropo?


   Si eu inclin spre sala de antrenament insa antrenament pentru ...?
   Atata pregateala si resurse consumate pentru crearea iluziilor paralele inseamna ca miza e destul de mare .
   Parerea mea..

mr

#626
Citat din: fiulploii din  09 Iunie 2015, 00:50:34
   Si eu inclin spre sala de antrenament insa antrenament pentru ...?
   
...antrenament pentru muschii mintii (sau ce-o fi ea). Se pare ca la nivelul nostru actual, logica/ratiunea/stiinta de nivel superior vine prin reflectare/deductie, tradusa in elementele pe care le cunoastem. Fapt care o face mistica si ilogica pentru cei mai multi dintre noi. Se pare ca odata ce urcam in intelegere, nemaimanifestand ganduri negre si frica, vedem/intelegem si elemente noi care determina schimbari fundamentale in versiunile noastre de gandire. Practic trecem din strat in strat si aflam informatii noi in legatura cu scopul pentru care ne antrenam... :)

Chiar daca ne-ar spune acum cineva, clar si raspicat, motivul prim pentru care ne zbatem atat, sunt sigur ca nu-l vom crede sau il vom ignora cu gratie. Motivul s-ar putea sa fie unul simplu, dar sa fie mult mai important drumul parcurs pana la el...

Ma gandesc ca arhontii astia care ne pastoresc nu au avut pana acum capacitatea tehnica sa ne extirpe aceasta parte din noi care favorizeaza inaltarea/iluminarea/trezirea... si lucreaza asiduu acum prin chimizarea mancarii, cocteiluri de vaccinuri, fluorizare, manipulare de toate formele, poate, poate reusesc macar sa inhibe aceasta latura in generatiile care vin.

Din punctul meu de vedere, Veghetorii ne-au lasat cu un scop clar in jungla asta, duritatea mediului de aici fiind singurul mijloc prin care ne putem ridica la nivelul lor, cu arhontii pe post de stimul principal. Doar e vorba de alegeri de tot felul, mereu, inclusiv alegerea de a nu mai hrani actiunile arhontilor, atunci cand este inteles rostul ei ... ;) 
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

fiulploii


fiulploii

Ceva nu se potrivește totuși : dacă te naști in Sahara nu îți arde de arhonti si a lor Gașca sau de planul veghetorilor de a te cali psihic sau mental ori emoțional .
    Pur si simplu ....
Părerea mea .

Iar moartea , ei bine moartea nu e semnificativă . Ceea ce conteaza e doar suferința si emoțiile .

mr

Mai degraba.... despre God include Evil :rainbow:

Nu cred ca-i scutit nici un suflet in trup uman, indiferent de conditiile zonei, de influienta arhontilor... si de aspiratiile catre mai sus, totodata. Pot fi suflete castigate mai usor (temporar), dar nu scutite de atentie .

O experienta in conditii de viata mai deosebite, poate determina o hotarare mai mare in a lua decizii, in ambele sensuri...
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein