Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Evadarea din Matrix - conditii/solutii preliminare (si simple)

Creat de Xanadron, 03 Octombrie 2013, 14:05:01

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

StarDust

Realitatea asta in care traim nu e iluzorie. Ea exista! Problema e ca e foarte vasta.
Acum, unii dintre noi, percep doar anumite fatete ale acestei realitati filtrate de constiinta lor.
Altii percep mai multe aspecte, dar le "condimenteaza" cu trairi proprii generate tot de constiinta lor.
Altii percep realitatea accesibila simturilor, exact asa cum e ea, fara sa o altereze cu alte trairi generate de constiinta proprie.
Iar lista ar putea continua...
Tot ceea ce e generat si filtrat de constiinta unui individ reprezinta o metoda de protectie a sinelui in fata realitatii (care depaseste puterea lui de intelegere).
Evadarea? Atunci cand o realizeaza, individul respectiv dispare din aceasta realitate. Unde? Eu cred ca nu stie nimeni. Poate ca treaba devine mult mai complexa la alte nivele decat realitatea asta vasta in care ne "zbenguim". :)

E doar o parere. Nu luati nimic de bun din ceea ce am scris.   Chestiile astea-s valabile doar pentru subsemnatul...   :lol:
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Enz

nu zice nimeni ca e iluzorie, pentru ca e geometrica si pulsatorie... si vibratorie. Sunt niste campuri de forta (magnetice/electromagnetice ?- numele sunt de prisos) care iti tin spiritul captiv. daca nu te-ai prins pana acuma mai departe nici eu nu trec.

fiulploii

Citat din: abyss din  23 Ianuarie 2015, 20:21:39
Eu as reveni putin la idea evadarii din Matrix.
Sa evadam unde? ca s-a lungit topicul de nu mai tin minte nici ce am mai scris...
Eva-dare catre:
1. alte planete?
2. alta frecventa a materiei?
3. alt univers?
4. alt multivers?
5. o lume fizica noua...o creatie proprie?

...

  In primul rand, toate cele cinci variante d emai sus fac parte din aceeasi matrice dupa parerea mea .
  Apoi, s-ar parea ca din punct de vedere al mobilitatii exista cam 3 tipuri de oameni :
               - stabili, sedentari sau statici ar zice fizica  :lol: simbolizati prin arhetipul agricultorului
               - mobili, aventurieri sau dinamici zice fizica simbolizati prin arhetipul vanatorului
               - hibrizii in anumite proportii din fiecare de mai sus

Omul prin insasi natura lui razboinica este o fiinta expansionista , mereu si mereu va exista o granita de depasit , un teritoriu necunoscut de cucerit .
    Iar aici , la faza cu cucerirea sau supunerea am si acest citat:
Citat din: mr din  22 Ianuarie 2015, 09:40:20
...Nu cred ca-l poti depasi pe Il Separatio decat infruntantu-l cu armele lui. Acesta este primul test major pentru trecerea la nivelul superior: infruntarea/intelegerea/stapanirea "tehnicianului granitelor". Nu cred ca poti urca mai sus uitand sau ignorand lumile de mai jos, cu tot ce tine de ele.
...

    Aceeasi caracteristica umana prezenta : infruntarea, supunerea, lupta  :-D chiar si cand nu e necesar, poate. Ideea mea e sa deranjezi cat mai putin din ordinea universului ca sa iti indeplinesti treaba sau scopul. Il Separatio cred ca poate fi ''ocolit'' lasandu-l sa treaca fara a-l baga in seama - filosofic vorbind  :lol:

Citat din: mm din  23 Ianuarie 2015, 14:24:44
  Acesta e un post iscat de interventia colegului @fiulploii prin introducerea "in ecuatie" a lui Il Separatio.

  Nu stiam despre acest personaj decat ce spusese Codrin Stefanescu intr-o emisiune TV, fugitivo si apoi uitat-o. M-am informat acum si am gasit un articol foarte bine facut, o sinteza chiar f. buna, la adresa:
[url...[/url]

  Consider ca o informatie buna este (printre altele) aceea care are calitatea de a fi intarita, in timp, la reluarea ei in mai multe planuri si de catre mai multi observatori. Sinteza fiind deja gata facuta, nu-mi ramane decat sa repet ca lumea pare sa fie facuta din oscilatoare, de diferite ranguri, ca si componente ale unui oscilator-mama, aka INTREGUL, (TAO). ....
In mod normal, orice sistem viu ar trebui sa fie un oscilator, sa aiba caracteristicile de baza ale oscilatorului adica cei doi poli si elementul neutru (care e o stare) plus transformarea unui pol in altul. E posibil ca TAO sa fie acest stadiu neutru, nemiscat, netulburat, perfect echilibrat.

  Eu am inteles ca Tao este nemiscat , imobil si etern . In plus este un izvor caci din el izvorasc toate cate sunt.
  Ar fi adica generatorul matricei in care ''traim'' sau ''visam ca traim'' .

  Apoi, ce nu imi place la povestea cu Separatorul este ca toate drumurile duc la o singura sursa , cea specificata de tine si nu cunoastem veridicitatea traducerii aruncate pe net . Posibil ca sa avem un caz de mic releu din vasta retea falsa disclosure. Sau poate ca nu  :lol:

 
Citat din: Enz din  24 Ianuarie 2015, 02:05:58
nu zice nimeni ca e iluzorie, pentru ca e geometrica si pulsatorie... si vibratorie. Sunt niste campuri de forta (magnetice/electromagnetice ?- numele sunt de prisos) care iti tin spiritul captiv. daca nu te-ai prins pana acuma mai departe nici eu nu trec.

:lol: De exemplu eu sustin si nu zic , ca e iluzorie ...chiar daca urlu de durere atunci cand fac experimentul cu sertarul si degetele  :-D -v. o alta postare pe tema iluziei realitatii

Citat din: StarDust din  24 Ianuarie 2015, 01:25:47
Realitatea asta in care traim nu e iluzorie. Ea exista! Problema e ca e foarte vasta.
....
La matematica, un anumit domn profesor T. dadea un exemplu de infinit dar marginit si anume.
  Daca luam un mar oricat de mare si avem un vierme inteligent si de marime epsilon ( sic! e vorba de vestitul epsilon din matematica  :lol:  ) si punem acest vierme pe suprafata marului urmand sa faca o gaura sa patrunda in mar astfel incat galeria care o va sapa sa nu se intersecteze vreo data atunci viermele va sapa la infinit prin mar si va putea trage concluzia ca traieste intr-un univers infinit deoarece nu va trece niciodata prin aceleeasi locuri.

  In rest, sunt perfect de acord cu ceea ce ai spus.

Parerea mea..

StarDust

Citat din: fiulploii din  24 Ianuarie 2015, 02:39:47
...
  La matematica, un anumit domn profesor T. dadea un exemplu de infinit dar marginit si anume.
  Daca luam un mar oricat de mare si avem un vierme inteligent si de marime epsilon ( sic! e vorba de vestitul epsilon din matematica  :lol:  ) si punem acest vierme pe suprafata marului urmand sa faca o gaura sa patrunda in mar astfel incat galeria care o va sapa sa nu se intersecteze vreo data atunci viermele va sapa la infinit prin mar si va putea trage concluzia ca traieste intr-un univers infinit deoarece nu va trece niciodata prin aceleeasi locuri.

...

De acord, insa nu se specifica o variabila. Timpul de viata al viermelui inteligent. Daca acesta ar trai suficient la un moment dat, galeriile din mar, chiar daca nu se intersecteaza niciodata va epuiza intreaga substanta din interior iar acesta nu va mai avea in ce sa sape. Fiind inteligent va descoperi ca a ajuns la "marginile" universului lui, si va incepe cumva sa exploreze dincolo de coaja. Asta ar fi valabil pentru noi, luati ca specie si nu ca individ, specie ce isi perpetueaza informatia din generatii in generatii ajungand in final sa cunoasca intregul "mar".
Daca insa viermele inteligent nu va avea o durata de viata suficienta, da, el nu va ajunge sa cunoasca decat cateva nuante (gusturi :D ) din universul in care traieste. Varianta asta se aplica unui singur individ din specie... :)
Eu nu cred ca trebuie sa evadam dintr-un matrix, cuvantul corect cred ca ar fi evolutie.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

alx

Cateva intrebari:
1. S-a facut un profil psihologic al celor care vor sa evadeze? Dorinta asta de evadare apare aiurea,sau doar anumiti membrii(posibil facand parte din aceeasi...specie) sunt...afectati?
2. Daca cineva Nu doreste sa evadeze,Matrix-ul stie asta? Si daca da,il recompenseaza intr-un fel?
3. Exista posibilitatea ca evadarea primului individ din Matrix sa declanseze ceea ce e denumit generic "Apocalipsa"?


    Mai am si altele...dupa si daca primesc raspunsuri la astea... ;D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Xanadron

#560
Citat din: alx din  24 Ianuarie 2015, 16:33:00
Cateva intrebari:
1. S-a facut un profil psihologic al celor care vor sa evadeze? Dorinta asta de evadare apare aiurea,sau doar anumiti membrii (posibil facand parte din aceeasi...specie) sunt...afectati?
2. Daca cineva Nu doreste sa evadeze, Matrix-ul stie asta? Si daca da, il recompenseaza intr-un fel?
3. Exista posibilitatea ca evadarea primului individ din Matrix sa declanseze ceea ce e denumit generic "Apocalipsa"?

    Mai am si altele...dupa si daca primesc raspunsuri la astea... ;D
Voiam sa raspund intai f. pertinentelor postari / intrebari ale lui Abyss, Urban si fiulploii apropo de targetul (sau eventuala confuzie-n alegerea lui) stabilit inaintea evadarii/eliberarii pritocite p-aici, da-ncep cu intrebaciunile tale la fel de bune, dar mai simple (aparent doar de fapt, ca-s mai scurte.) :lol:

1. S-a facut si "profiling"-ul asta, dar la modul public doar in comunitatea ufologica - pe criterii mai mult psy-speculative; clar insa ca si alti baieti mult mai bine dotati/monetizati transpira demult "pe burta" pe acelasi subiect, calare pe analize statistice caracteriologice, genetice etc.
Se pare c-ar fi totusi vb. de-o "chemare a strabunilor" :fullmoon: ascunsa prin ADN-ul asa-zis "inactiv" al unor indivizi cu anumite structuri genomice. Parerile-s insa impartite  - de la unele cam simpliste gen "reincarnatii pe Terra din alte galaxii vor... acasa" :-) pina la altele prea imbirligate ca sa le pomenesc acu-acu (motiv de revenire oricum... inclusiv la Philip K. Dick, lasat oarecum in suspensie si el.)

2. Iarasi... se pare ca Matrixu' stie cine VREA sa evadeze - asa-i si mai simplu bilantzul pt. A.I., prin excluderea unei... minuscule minoritati (majoritatea zdrobitoare fiind evident a celor apatici, ba chiar incantati - senzorial mai ales - de viermuiala lor repetitiva prin baltoaca Capcanei - aici ar trebui bagat un emoticon de Arhonte nanotubic ranjind pervers, da' n-am. :lol: ).
Recompense nu-s date pare-se de butonatorii circuitelor de reciclare celor fofilati prin ochiurile Plasei, eliberarea-n sine fiind de-ajuns. Unii initiati zic insa ca "zeii" ar aplauda bucurosi fiecare uscheala, dupa care revin la butoanele Testului :martiansmile: - eventual complicindu-l pe ici-pe colea.

3. NU - si nu doar dupa PKD (care-s treptat mai convins c-a reusit SI EL s-o zbugheasca "dincolo" si n-a declansat se vede vreo Apocalipsa).
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

mm

CitatEu am inteles ca Tao este nemiscat , imobil si etern . In plus este un izvor caci din el izvorasc toate cate sunt.
  Ar fi adica generatorul matricei in care ''traim'' sau ''visam ca traim'' . 
Corect! E nemiscat, imobil si etern (deci in afara timpului) dar numai in faza de echilibru, care e scurta cat ...un epsilon. Deducem acest lucru din informatia ca e un izvor a toatele. Deci daca devine izvor, va curge si ca atare se misca deci nu este imobil. [In plus, apare timpul, caci nu exista miscare fara timp, in afara timpului (cred).]
  Ne putem imagina ca miscarea apare intr-o anexa conexa [lumea n.] si ca atare el-TAO ramane nemiscat (ca un fel de baterie de la autoturismul personal). Sau putem sa ne mai imaginam zece variante... Atunci nu ne ramane decat sa interpretam probabilistic informatia veche, primara (din China-India), emisa cu cateva bune milenii in urma deci nevirusata (presupunand ca pe atunci nu existau scribi-diversionisti) si propun (tot) var. bateriei. Aceasta varianta se suprapune ff bine cu imprejurarea sau constatarea experimental-stiintifica ca lumea n. e o lume electrica [citat Teslea], asemanatoare foarte cu un joc pe calculator (asociere la indemana generatiei PC), avand o natura duala, material-eterica dar din care putem pipai doar corpul material si nu si partea "eterica".
  Eteric inteleg ca este si sufletul, care nu poate fi gasit de catre savanti pe aici prin materie si atunci e de presupus ca sufletul se afla in alt "raion". De aceea sunt de acord cu Star Dust ca evadarea din matrix nu este posibila. Problema e chiar mai complicata deoarece omul are sapte corpuri zise "energetice" (vizibile in anumite conditii in aura sa deci dovedite experimental) si e de asteptat ca fiecare corp eterico-energetic sa aiba un "raion" al sau de "resedinta", altul decat lumea n. "materiala". Dar asta e o presupunere de-a mea la care nu am informatie momentan.

  Un lucru important ce trebuie spus aici, peste care nu pot trece, este observatia evidenta a izolarii cvasitotale (in primul rand din pdv informational) in care se afla lumea n., societatea noastra de pe Terra, care nu permite alte asocieri decat cu cuvinte precum: capcana (de electroni, de soareci, de insecte, etc.), inchisoare, prison, temniţă, colivie (fie ea si aurita), izolator, bulău, etc. [Rog pe fiecare sa complecteze lista cuvintelor-asociate acestui fapt real si fff evident dupa dorinta.] Rufonistii nu subscriu la teoria invatata timp de secole, precum ca suntem singuri pe-acilea şa, astfel ca nu voi insista in privinta existentei miliardelor de alte colectivitati asemeni noua. 
  Desi importanta aceasta informatie, si mai importante sunt consecintele sale. Daca intai acceptam temniţa, o consecintza -ca sa incep cumva - este improbabilitatea asocierii lumii n. cu şcoala! Asa cum (unii) invataram la yoga, la doctrina respectiva. Eventual o asociere cu şcoala de corecţie. Deci un peiorativ. A, trebuia s-o fi adaugat la lista anterioara!
  Alta consecinta? Pai, daca stam sa ne gandim bine, nu exista puscarie fara paznici. Unde sunt ei? Din moment ce nu se vad (caci nu poarta uniforme) inseamna ca sunt aici printre noi. Chiar ma gandeam la unele dintre clonele rufonice.  :-o
  Sa gasim o consecinta la consecinta? De ex. apare intrebarea cum pot fi ei identificati (ei-paznicii)? Destul de simplu: ei doresc tot timpul sa ne faca sa gandim asa cum doresc dansii desi cam impotriva intereselor noastre personale. Unii. Altii dintre ei (ne) mint cu nerusinare. Ma opresc aici desi se poate continua a la longue.

  Ma intorc la postarea fiuluiploii si propun inca un tip de oameni: talharul. Deoarece vanatorul este de regula vanator de animale si pesti, pe cand vanatorul de oameni este clar in categoria talhar-talhar. Si cu aceasta categorie se lupta (mai exact se lasa talharita) societatea umana inca de inceputuri pana azi. Cum pot fi ei identificati? Simplu.

  Revenind la lucruri serioase, un aspect nebagat in seama dar f. important este referirea din articolul semnalat de mine anterior si anume
Citatuniversul este în continuă expansiune; însă, pentru ca acest lucru să se întâmple, e nevoie de o contraforţă. Să ne imaginăm un balon care se umflă - trebuie să existe cineva care să sufle aerul. Plămânii acestei persoane se contractă. Are loc aşadar un proces de contracţie/expansiune. „Pentru fiecare acţiune există o reacţiune opusă egal㔠- prima lege a fizicii. În afară de dinamica aceasta, tot mai avem nevoie de o matrice universală care să creeze mecanismul. Ea este însăşi concidentia oppositorum, generând un sistem polarizat, dar nu per se.
[/i]
  Fac legatura aici cu aceeasi doctrina (probabil sanscrita) invatata la yoga, conform careia, orice "graunte" de materie nu este altceva decat "un balonas", un gol, in Koilon (daca nu ma inseala memoria). Acest "mediu" inconjurator (materiei) exercita o presiune uriasa asupra "balonasului" de materie. Evident, presiunea din interior o egaleaza pe cea din exteriorul balonasului.!!! Singura explicatei este ca in interior "sufla" acelasi care se afla si inafara. Expresia per se poate induce o alta directie, "nu intrinsec", spune citatul. Dar daca presiunile-s egale (int=ext) e un acelasi, deci intrinsec.
  Pareri proprii, in buna parte, caci nu am in memorie datele initiale.

 
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

Xanadron

...Cum sa mai am timp de scris SF-uri, fiualploii, cu atitea "datorii" - karmice poate - de achitat [si] pe RUFOn? :lol: Fiindca si opiniile f. coerent expuse ale colegului mm (inclusiv privitoare la imposibilitatea uschelii din Matrix) incita neuronu'.
Ipoteza unui "suflu" eteric-universal antagonic aparea deci si-n concluziile lui C. Malanga.
Citat din: Xanadron din  30 Noiembrie 2014, 17:52:06
[....] Membri ai unei Ierarhii Supreme care - pe scurt - ar fi veniti p-aici dintr-un Univers paralel in contractie accelerata (conform unui presupus principiu al simetriei... cu universul nostru in expansiune) si, "agatzati" de Spiritele, dar si de Sufletele noastre nemuritoare ("marfa rara", gasibila doar prin citeva zone galactice - inclusiv pe Terra, evident), s-ar uschi dupa faza parazitarii... intr-o ALTA REALITATE.
Una non-matriciala, putem deduce.

Ipoteza evadarii din Matrix cu ajutorul "autostopului ET" (involuntar de fapt si doar de transport "pasiv" al tramei noastre energetice subtile, :star: fiind deci vorba de-o rapire-transmutare nu chiar in corpore) merita zic eu luata macar in vizorul discutiilor critice.
...fara sa contrazica insa posibilitatea evadarii cu sau fara proptele exo... si macar in trepte succesive (v. si opinia Urbano-StarDust-iana a unui "upgrade" continuu, cu care-s de acor... pina la un punct :wink:), cu "halte" necesare poate re-modelarii tramei noastre subtile noilor medii existentiale - chiar daca nu una "trup si suflet", evident imposibila fie si numai in cazul vreunei simple relocari fizice pe alta planeta.
Chestie ceva mai mult decit presupusa - nu mai revin acum la conditia pare-se vitala pentru oricine a existentzei campurilor vibratorii tip Schumann, care ne-ar "lega" si ea - din pdv fizic cel putin - de Terra.
Ies acu' - da' revin, ca-s mult mai multe de spus.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

hanzo

quote din filmul Lucy 2014.

"Noi, prin urmare, putem spune cã oamenii sunt mai preocupati de... "a avea" decât de "a fi".
Dar pentru fiinte primitive ca noi, viata pare a avea un scop unic.
De a câstiga timp. Si trecerea prin timp pare cã este, de asemenea, singurul scop adevãrat al celulelor corpului nostru.

Pentru a atinge acest obiectiv, masa de celule a fiintei umane are doar douã optiuni.
Nemurirea sau reproducerea.
Dacã mediul nu este suficient de favorabil sau cultivat... celula ar alege nemurirea.
Cu alte cuvinte, autonomie si auto-gestionare.

Pe de altã parte, dacã mediul este favorabil...va alege sã se reproducã.
În acest fel, atunci când mor...predau cunostinte si informatii esentiale celulei urmãtoare, care va da alteia
si asa mai departe.
Aceastã cunoastere si învãtare...poate fi transferatã prin timp."

ceva in societatea noastra pare inversat. cei care au de toate, bogatii lumii vor sa si traiasca vesnic.. oare pentru ca pentru ei vreo resursa este pe minim? care ar fi ea?  :mrgreen:

daca ramanem doar la faptele de energie, puterea separatorului este ca reuseste sa tina lucrurile "separate", sa le putem percepe separat.
daca ramanem la principii, bine sau rau, cu variatiile respective, frumos urat, dulce sarat, dur flexibil..  duc la varful piramidei - cine judeca?

daca terra are constiinta, ceea ce fac oamenii pe/cu ea ar fi ok? si tot asa..

ar fi interesant un experiment, in care un numar mare de oameni ar ridica ceva doar cu gandul/intentia.  nu ca tibetanii cu flaute etc..

sau ar decide constient sa faca altceva. ar fi o revelatie apocaliptica, zic.  :rainbow:







mm

  Ma mananca destele si cu toate ca nu ma simt inspirat voi incerca sa dibuiesc in continuare o logica a lucrurilor.

  @hanzo, invatatura mai avansatilor in meditatie crestina ne spune ca majoritatea greselilor noastre individuale se incadreaza in principal si sintetic in trei verbe: a avea, a sti, a putea. Pentru dorinta de a avea (in neştire) nu e nevoie de lamuriri, a şti = aviditatea de cunoastere, a putea = putere asupra altora. Sunt lucruri indeobste cunoscute. Am vrut doar sa faca adaugirea, completarea care permite aprecierea si a altor cai de stationare sine die in matrix.

  Ipotezei emise de @Xanadron, aceea a frecventei Schumann ca lanţ de "fixare" a fiintelor pe Terra, ii subscriu deoarece invatatura orientala exact pe acest aspect de baza se sprijina, si anume pe teoria (atractiei) frecventelor rezonante. Frecventa de 7,8 cicli pe secunda este una extrem de scazuta, ca sa nu zic ca e aproape de zero si ceva. Gandurile (dovedite de faptele) scazute "vibrational" ale oamenilor ii fac sa rezoneze cu aceasta frecventa scazuta. Exista relatari (nu stiu cat de verificabile) ca fiintele de lumina (despre care s-a discutat aici pe forum) au o frecventa proprie de vibratie de ordinul miliardelor (daca nu ma inseala memoria) de cicli pe secunda.
  De aici rezulta una din caile de evadare din matrix (despre care nu am zis c-ar fi imposibila ci doar improbabila; merg pe ideea ca totul este posibil in aceasta lume virtuala). Rectificare cu care eram dator daca s-a inteles altfel. Aceasta cale, mult discutata (la yoga, la biserica, si probabil si in alte lacasuri), in principiu merge pe ideea ridicarii frecventei de vibratie a sufletului, gandului, senzorial (corpuri considerate a fi prezente aici, dupa o clasificare ezoterica). Intrucat corpul fizic este doar o aparentza, corpurile superioare (am numit trei) pot sa extraga individul din acest matrix (si sa-l duca probabil in altul  :-D , superior). Nu am spus lucruri noi cu aceasta dar am rememorat niste adevaruri.

  Legat de ridicarea frecventei de vibratie proprie, a individului, metodica e aceeasi cam peste tot (indiferent de filozofie), si anume postul sau postul negru +meditatia (rugaciunea la crestini) si functioneaza fara gres. Fara nici o indoiala, obligatorie in paralel este si schimbarea atitudinilor gresite (de joasa frecventa) in altele. Recomand pentru oricine, avand o structurare tehnica bine elaborata, regulile de Yama si Nyama. [Le voi prezenta intr-o postare separata caci le am intr-un fisier.]
  In continuare la o postare anterioara, asociat acestui pasaj, incerc sa extind un pic problema  Karmei colective, karma de grup, vina sociala i-am mai spus. Cel mai simplu se exemplifica pe cazuri concrete si unul banal, ce-l stim cu totii, este acela al omului de rand-taranul, producatorul papicii noastre a tuturora. Actualmente, la "piata" (in ghilimele pentru ca adevarata piata nu mai e) iti umpli straitza cu legume foarte aratoase si foarte fara de gust. Ei-vanzatorii de la "piata" le zic "furaje" (i-am auzit cu urechea mea, sa-i furajam pe astia) ceea ce dovedeste ca ei sunt extrem de constienti de fapta lor, mai exact, de vina lor. Cat de mare este vina lor? Masura e data de intrebarea: De ce nu cultivati legume dintr-alea ce erau odata si veniti cu astea modificate genetic (si bune de nimic)? Pai, noi cumparam semintele de la magazinul de semintze. Bun, dar dece nu vi le produceti singuri acele seminte din soiurile bune de altadata? Raspuns: pauza!
  De lene, zic eu, de avaritia pentru cantitatea f. mare de fructe/legume per fir de modificate si usurinta cultivarii lor. Nu vede el-taranul roman prostia acestei atitudini, nu stie el de raul canceros pe care-l produce cumparatorilor? Ba da, e trambitata peste tot desteptaciunea taranului roman, nu se exista sa nu inteleaga, sa stie, sa nu fie constient.
  Atunci, la vina celor (putini) care produc "modificatele" se adauga marea masa de picaturi de vina a oamenilor simpli, ceea ce da o rezultanta babana de vina. Aceasta vina se transforma in boala, moarte (inclusiv pentru copiii mici), se traduce in karma negativa pentru societate (luata ca intreg). Si nimeni nu se revolta, nici conducatorii, nici comdusii. Pai, atunci nu e asta o lume perfecta? De ce sa vrei sa evadezi din ea?

  Am dat un exemplu absolut banal care ne atinge pe toti. Pot fi date oricat de multe astfel de exemple, in scopul analizarii lor. Scopul meu a fost doar sa le readuc in atentie, ca sa nu fie uitate.
  Castigul de bani cu orice pret este un loc comun si un exemplu de actiune individuala contra intereselor de grup, de societate, foarte raspandit.
  Insumarea micilor pacate ale fiecaruia dintre noi (pacate impotriva grupului social) dau rezultanta AUTODISTRUGERE, DISTRUGERE, RAZBOI, SUFERINTA, BOALA, SARACIE, etc.

  Daca ma intreaba cineva: si care-i solutia? Raspunsul e simplu: Unde-i cinstea? Sau: Unde-s yama si nyama? N-am spus lucruri noi dar astea atat de banale sunt extrem de principale, importante, esentiale, etc. si noi parem sa nu le avem
Citatpermanent
in mintea noastra, cel putin dupa felul cum vorbim.
.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

trecator

nu am vazut filmul Lucy mentionat de hanzo, dar sint perfect de acord cu cele puse in ghilimele, restul comentariului nu mai conteaza pentru mine

in rest, vorba lu xanadron,...karma

am experimentat asa-zisa "karma" de zeci de mii de ori de cind am aflat cu ce se maninca

e vorba numai despre felul in care reactionezi fata de Natura, fie aia tacuta , sau vorbita (natura umana)

zic clar pentru mine, nu incape indoiala pina acum

ramine sa-l citesc mai bine pe mm

trecator

am citit repede pe mm

ma grabesc, vreau sa interactionam..,meteahna veche

"iesirea din matrix" mi se pare ca a devenit prea uzitata, nu mai are acelasi impact, poate ar trebui sa redenumim tendinta asta cu ceva de genul, "Cui ii place iluzia, sa sada bine in ea"...etc

recunosc ca nu agreez textele lungi si mai ales imbirligate ( cum le are Xanadron)..ehhh, am scris cu x Mare

si tot apropo de Xandron, imi reamintesc ca la una din postarile mele pe acest subiect, unde, asteptind aprobarea moderatorului am sters textul modificind cu un simplu "renunt", iar el, dinsul, Xan, mi-a dat like

nu stiu de ce a facut-o, imaginatia mea jucausa ma duce cu gindul ca i-a placut contextul, adica, ..renunt sa ies din matrix

de ce spun asta, pt. ca, citindu-va, ramin la o mai veche impresie a mea, ca, depinde de fiecare daca vrea sau nu sa iasa din desuetul matrix


fiulploii

Citat din: mr din  22 Ianuarie 2015, 09:40:20
... Insa, din punctul meu de vedere, ignorarea lui este echivalenta cu opozitia fata de el. Din simplul fapt ca te pierzi in hatisul regulilor lui, necunoscandu-le, rezultanta fiind haosul. Si mai cred ca acesta subestimare a iluziei in care traim, pe langa ingnoranta sa, este unul din motivele separarii in care ne aflam. Nu cred ca-l poti depasi pe Il Separatio decat infruntantu-l cu armele lui. Acesta este primul test major pentru trecerea la nivelul superior: infruntarea/intelegerea/stapanirea "tehnicianului granitelor". Nu cred ca poti urca mai sus uitand sau ignorand lumile de mai jos, cu tot ce tine de ele.



De ce toata lumea de aici este atat de fericita, cu exceptia mea?
– Pentru ca ei au invatat sa vada frumusetea si bunatatea pretutindeni, i-a raspuns Maestrul.
– Dar eu de ce nu vad frumusetea si bunatatea pretutindeni?
– Pentru ca nu poti vedea in afara ceea ce nu vezi inlauntrul tau.


Si in final, antiteza separatorului dupa parerea mea:

Un rege avea un fiu destept si curajos. Ca sa-l pregateasca pentru a infrunta viata, il trimise la un batran intelept.
– Lumineaza-ma: ce trebuie sa stiu in viata?
– Vorbele mele se vor pierde precum urmele pasilor tai pe nisip, dar o sa-ti dau totusi cateva sfaturi. In drumul tau prin viata vei intalni trei porti. Citeste ce scrie pe fiecare dintre ele.
O dorinta mai puternica decat tine te va impinge sa le urmezi. Nu incerca sa te intorci, caci vei fi condamnat sa retraiesti din nou si din nou ceea ce incerci sa eviti.
Nu pot sa-ti spun mai mult. Tu singur trebuie sa treci prin asta, cu inima si cu trupul.
Acum du-te! Urmeaza drumul acesta drept din fata ta.
Batranul intelept disparu si tanarul porni pe drumul vietii.
Nu dupa mult timp, se gasi in fata unei porti mari, pe care se putea citi: "Schimba lumea".
Asta era si intentia mea, gandi printul, caci chiar daca sunt lucruri care imi plac pe aceasta lume, altele nu-mi convin deloc.
Atunci incepu prima sa lupta. Idealul sau, abilitatea si vigoarea sa il impinsera sa se confrunte cu lumea, sa intreprinda, sa cucereasca, sa modeleze realitatea dupa dorinta sa. El gasi placerea si betia cuceritorului, dar nu si alinarea inimii. Reusi sa schimbe cateva lucruri, dar multe altele ii rezistara.
Anii trecura. Intr-o zi il intalni din nou pe batranul intelept care-l intreba:
– Ce-ai invatat tu pe acest drum?
– Am invatat sa deosebesc ceea ce e in puterea mea de ceea ce imi scapa, ceea ce depinde de mine de ceea ce nu depinde de mine.
– Bine, zise batranul. Utilizeaza-ti fortele pentru ceea ce sta in puterea ta si uita ceea ce-ti scapa printre degete.
Si disparu.
Putin dupa aceasta intalnire, printul se gasi in fata celei de-a doua porti pe care statea scris: "Schimba-i pe ceilalti".
Asta era si intentia mea, gandi el. Ceilalti sunt sursa de placere, bucurii si satisfactii, dar si de durere, necazuri si frustrari.
El se ridica deci contra a tot ce-l deranja sau nu-i placea la cei din jurul sau. Incerca sa le patrunda in caracter si sa le extirpe defectele. Aceasta fu a doua lupta a sa.
Intr-o zi, pe cand medita asupra utilitatii tentativelor sale de a-i schimba pe ceilalti, il intalni din nou pe batranul intelept, care-l intreba:
– Ce ai invatat tu, deci, pe acest drum?
– Am invatat ca nu ceilalti sunt cauza sau sursa bucuriilor sau necazurilor, a satisfactiilor sau infrangerilor mele. Ei sunt doar prilejul, ocazia care le scoate la lumina. In mine, prind radacina toate aceste lucruri.
– Ai dreptate, spuse batranul.
Prin ceea ce ceilalti trezesc in tine, ei te descopera in fata ta. Fii recunoscator celor care fac sa vibreze in tine bucuria si placerea, dar si celor care fac sa se nasca in tine suferinta sau frustrarea, caci prin ei viata iti arata ce mai ai inca de invatat si calea pe care trebuie s-o urmezi.
Nu dupa multa vreme, printul ajunse in fata unei porti pe care scria: "Schimba-te pe tine insuti".
Daca eu sunt cauza problemelor mele, atunci inseamna ca asta imi ramane de facut, isi zise el si incepu lupta cu el insusi.
El cauta sa patrunda in interiorul sau, sa-si combata imperfectiunile, sa-si inlature defectele, sa schimbe tot ce nu-i placea in el, tot ce nu corespundea idealului sau.
Dupa cativa ani de lupta cu el insusi, dupa ce cunoscu cateva succese, dar si esecuri si rezistenta, printul il intalni iarasi pe batranul intelept, care-l intreba:
– Ce ai invatat tu pe acest drum?
– Am invatat ca exista in noi lucruri pe care le putem ameliora, dar si altele care ne rezista si pe care nu le putem invinge.
– Asa este, spuse batranul.
– Da, dar m-am saturat sa lupt impotriva a tot, a toti si chiar impotriva mea! Oare nu se termina niciodata? Imi vine sa renunt, sa ma dau batut si sa ma resemnez.
– Asta va fi ultima ta lectie, dar inainte de a merge mai departe, intoarce-te si contempla drumul parcurs, raspunse batranul si apoi disparu.
Privind inapoi, printul vazu in departare spatele celei de-a treia porti pe care statea scris: "Accepta-te pe tine insuti".
Printul se mira ca n-a vazut cele scrise atunci cand a patruns prima data prin acea poarta, dar in celalalt sens.
In lupta devenim orbi, isi spuse el. Si mai vazu zacand pe jos, peste tot in jurul lui, tot ce a respins si a invins in lupta cu el insusi: defectele, umbrele, frica, limitele sale.
Le recunoscu pe toate si invata sa le accepte si sa le iubeasca. Invata sa se iubeasca pe el insusi, fara sa se mai compare, sa se judece, sa se invinovateasca.
Il intalni din nou pe batranul intelept, care-l intreba:
– Ce-ai invatat in plus pe acest drum?
– Am invatat ca urand sau detestand o parte din mine inseamna sa ma condamn sa nu fiu niciodata de acord cu mine insumi. Am invatat sa ma accept in totalitate, neconditionat.
– Bine, acesta este primul lucru pe care nu trebuie sa-l uiti in viata, acum poti merge mai departe.
Printul zari in departare cea de-a doua poarta, pe spatele careia scria: "Accepta-i pe ceilalti".
Si in jurul lui recunoscu toate persoanele pe care le-a intalnit in viata sa, pe cei pe care i-a iubit si pe cei pe care i-a urat, pe cei pe care i-a ajutat si pe cei pe care i-a infruntat. Dar spre surpriza sa, acum era incapabil sa le vada imperfectiunile, defectele, lucrurile care altadata il deranjau enorm si impotriva carora luptase.
Batranul intelept aparu din nou si-l intreba:
– Ce-ai invatat mai mult decat prima data pe acest drum?
– Am invatat ca fiind in acord cu mine insumi, nu mai am nimic de reprosat celorlalti si nici nu ma mai tem de ei. Am invatat sa-i accept si sa-i iubesc asa cum sunt.
Bine, acesta este cel de al doilea lucru pe care trebuie sa-l tii minte. Continua drumul.
Printul zari prima poarta, prin care trecuse cu mult timp in urma, si vazu ceea ce era scris pe spatele ei: "Accepta lumea".
Privi in jurul sau si recunoscu acea lume pe care a dorit s-o cucereasca, s-o transforme, s-o schimbe. Fu izbit de lumina si frumusetea tuturor lucrurilor, de perfectiunea lor. Era totusi aceeasi lume de alta data. Oare lumea se schimbase, sau privirea sa?
Atunci se ivi batranul, care-l intreba:
Ce-ai invatat pe drumul acesta?
– Acum am invatat ca lumea este oglinda sufletului meu. Ca eu nu vad lumea, ci ma vad in ea. Cand sunt fericit, lumea mi se pare minunata, cand sunt necajit, lumea imi pare trista. Ea nu este nici vesela, nici trista. Ea exista, atat. Nu lumea ma necajea, ci starea mea de spirit si grijile pe care mi le faceam. Am invatat sa o accept fara sa o judec, fara nici o conditie.
– Acesta este cel de al treia lucru important pe care nu trebuie sa-l uiti.
Acum esti impacat cu tine, cu ceilalti si cu lumea!
Esti pregatit sa pornesti spre ultima incercare: trecerea de la linistea implinirii, la implinirea linistii, spuse el si disparu pentru totdeauna.

Xanadron

Incerc sa aspund aici unei intrebari mai vechi puse de Rayden pe alt topic lasat in paragina, fiindca ar avea legatura cu ultimele voastre presupuneri:
Citat din: Rayden din  03 Aprilie 2014, 15:35:25
@Xanadron,
[...]
si, in ultimul rand, m-ar interesa parerea ta despre...Enoch, ce a avut el special...sau..cu ce a iesit in evidenta pentru a fi - asa cum spui in prima postare pe acest topic - ridicat la cer?
Ca sa nu [mai] pun fitilul altor flames :star: cu punct de plecare religios, n-o sa fac vreun expozeu doxologic si ating doar aspectul pasiv al... eventualei pseudo-evadari biblice (pe care o consider doar o "schimbare de adresa" in acelasi Matrix si-n orice caz imi pare un alt ecou mithraico-sumeran, dar hai s-o iau de buna de dragul continuarii speculatiilor.)
Subscriind deci la parerea fiuluiploii ca toate "destinatiile" ipotetice pomenite de Abyss NU-s in alt Matrix, mie cel putin mi-e clar ca Enoh n-a fost "placut lui YHWH" cu gindul recompensei urcarii la Ceruri in corpore... la propriu.

Fiindca smerenia nu doar pare sa fie, ci chiar cred pina si eu :lol: ca este una din conditiile obligatorii ale upgrade-urilor de genul asta major. Desi repet parerea ca n-a fost vorba de-o eliberare radicala, ci mai mult de-o cooptare a lui Enoh intr-un anume cerc al Reciclatorilor-Veghetori-Testeri etc :-) (ca par a fi mai multe, si nu doar dupa TVM.)
Corolarul scolastic ar fi ca orice aspiratie activa de a ne lua campii "mai sus" ar fi satanica (sau luciferica?) Asa o si fi... legiferat cumva prin Consiliile Vectoriale Arcabiene (bagai una din aiurelile ufo-scientologice doar ca ca sa evit "Infricosatul Judetz" :-D), pe linia unui probabile gradari evolutive justificate in logica LOR.

Trebuie sa ies acu' din pacate, dar revin - nu inainte de-a NU fi de acord cu o alta parere a fiuluiploii (ca metodica yoghina de upgradare prezentata rezumativ de mm ar fi prea "glazurata" cu multe straturi confuze.) Mie cel putin imi pare mai simpla/clara decit meandrele altor initieri (crestine, sufiste, zoroastrice etc.), al caror scop final e-n definitiv acelasi.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Aseneth

Pornind de la intrebarea din celebra semnatura a colegului abyss : "Cum ajung ei aici?", am gasit ieri un posibil raspuns in una din postarile colegului Urban, in cu totul alt context : "Eugenia este solutia"

Pornind de la acest microdialog, putem sa ne gandim ca poate nasterea este singura cale de a intra in atmosfera terestra? Ca poate toti misticii antici, orficii, gnosticii, teosofii, etc... aveau dreptate cand puneau toata sacralitatea in pantecul femeii? Ca poate toare hibridizarile si parahibridizarile si incercarile de dehibridizare nascatoare nu numai de hibrizi, ci si de idei reptiliene, serpiliene, insectiforme si altele, sunt hibridizari facute pe cale normala? Fara rapiri pe nave, injectari cu ace invizibile si ozeneuri plutitoare?

E doar o intrebare care mi-a venit azi citind topicul userului trecator.
Daca e o idee rea, nu sunt eu de vina, el m-a influentat. Sau ea.