Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Evadarea din Matrix - conditii/solutii preliminare (si simple)

Creat de Xanadron, 03 Octombrie 2013, 14:05:01

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

roxaline

Citat din: Guest din  21 Decembrie 2014, 20:10:55
It's not Heaven. It's a new world.

The future is gold.

https://www.youtube.com/watch?v=Rm-vBq-1T1k

uff .. n-am nimerit nici heaven-ul nici new world .. dar am nimerit parfumul. Da, e fain  :roll:
"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

hanzo

Citat din: Guest din  19 Decembrie 2014, 03:06:50
De acord in totalitate cu ceea ce spui, fiulploii. Eu unul am intalnit momente cand am "zarit" ceva cu incrancenare de idei (este vorba despre intrebari simple), dar doream rapuns. Pui intrebari, gasesti raspuns :D

in lumea aceasta nu poti crea un lucru, fiinta, actiune etc  fara sa creezi instant si opusul lui.
viata fara de moarte, da, dar nu aici.  :-D

pricepe cine poate, zic  :mrgreen:

Xanadron

Nu fiindc-as fi de parerea simplista "crucea=forma fara fond" iti zic ca abia cind o sa vezi... de aproape :-) alte forme - ca asta din imaginea atasata :planet: - o sa te poti considera iesit macar c-un picior din Matrix, prietene Guest!
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

romulus

CitatNu va mai uitati la televizor !!! :-o
Draga Xana nu din spirit de froda zic, dar solutia sugerata de tine mi se pare simplista, Basinescu gen :-D : "nu va mai uitati la Antena 3"!
Eu cred ca dimpotriva, trebuie sa privesti la tembelizor, eventual daca ai timp si nervii tari, la "n " canale! Si asta pentru a putea deslusi directia care se impune publicului (ca sa nu zic prostimii ) si apoi sa judeci cu propriul cap.
Adevarat ca trebuie sa-l ai, iar pentru a nu cadea si tu sub influenta manipularii, "marsrutizarii", e nevoie de  un anumit nivel de educatie, de bun simt precum si de acces la multe alte surse de informatii, ceea ce nu e facil si la indemana oricui, dar nici imposibil de realizat!
Uneori e util si folositor chiar si simplul  fapt de a nu "inghiti" asa, pe nemestecate, toate gulgutele vehiculate la tembelizor. E un inceput; iar odata ce incepi sa-ti pui intrebari, sa te indoiesti, esti pe drumul cel bun -  lung si anevoios ce-i drept, dar util!
Am zis!
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Xanadron

#529
Amandoi avem de fapt dreptate, moncher romulus (fiecare partial, clar - acu' nu stiu daca eu 10% si tu 90%... sau invers.) :lol:
Serios acum, sfatul meu trebuia poate detaliat, fiindca azvarlirea TV-ului pe fereastra nu-i o solutie - decit poate pentru aia deja abonati la sejururi scurte-n Nirvana. :star:

Ziceam deci in principiu de un minuscul prim pas, fie el schiop, :-D care ar exclude zapp-uirea de 5-6 ore zilnic (asta-i media nationala), dar nu si urmarirea tintita a unor (rare) chestii interesante.
In fine, greu de dat retzete, dar eu cel putin cred ca TV-ul ar trebui urmarit doar "prin ricoseu", filtrat cumva prin UNELE surse internautice (cazul emisiunii aleia a lui Conan cu papagalii programati).
...Sau, la nivel local de ex., stiri de genul petrecerii revelionului de catre pres-ul KI al coloniei noastre, ales cum bine ziceai pe feisbuc - cu sefii lui "imperiali" austro-ungari - ca pe sefii propriu-zisi :-( nici n-o sa-i vada vreodata (cine stie... cunoaste 8-) ca nu-i vorba de Merkeloaia.)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Tyanu

 Si eu cred ca amandoi aveti dreptate si voi exemplifica. Nu m-am uitat aproape un an la TV (poate doar la cateva videoclipuri "nevinovate" difuzare de posturile detinute de catre cei ce spala creierele adoloscentilor) dar odata cu incepera campaniei electorale am urmarit aproape fiecare emisiune ce difuza acest subiect. Astfel am putut observa tendinta moderatorilor spre manipulare. Posturile de stiri si cele comerciale, la fel.
De aceea cred ca in mare parte populatia ar trebui sa mai inchida telembizorul din cand in cand si sa deschida o carte....cum acest scenariu pare scos dintr-un film SF de proasta calitate nu cred ca solutia pare una plauzibila.

In acelas timp ar trebui sa avem o populatie cu o cultura civica ridicata. Urmarind ratingurile (presupunand ca sunt reale) observam ca emisiunile de gunoi sunt cele mai urmarite. Plecand de la ipoteza asta, cum putem cere unui popor sa urmareasca posturile TV dar  sa nu se lase prada manipularii ?

Ne invartim in jurul cozii... parerea mea. Cei care vor sa iasa din acest cerc vicios, o vor face. Vor urmarii TV-ul cu acea circumspectie cu care trebuie urmarit, dar vor deschide si acea carte care le va deschide la randu-i noi cai spre cunoastere.
Unii vorbesc pentru că au ceva de spus, alții doar pentru a spune ceva ...

http://conspiratiisimistere.wordpress.com/

Xanadron

Continui sa fac pasi (aparent nesiguri) tot pe topicul asta, unde am constatat dupa o scurta re-rasfoire ca nu-i chiar criza de solutii "practice" de eliberare/evadare (v. de ex. "Cartea Tibetana a Decedatilor Mortal", :lol: dar si unele cit de cit personale) - solutii pe care ne invita recent colegul hanzo sa le sifonam ...dincolo. :wink:
Totusi, probabil ca la un anumit moment retrospectivo-rezumativ o sa trec[em] si la incropirea unui gen de compendiu - grea misie daca luam in calcul multimea "nevazutelor" si implicit "nedovedibilelor" cu care sintem nevoiti sa operam.

Si pasul asta post-mortem - pe care ma gindeam de mult sa-l recomand, dar nu ma tragea atza fiindca face parte din aceeasi caprarie necesitind monitoare intregi de argumente"subtiri" oricum -, o sa-l expun deocamdata concis:
Dupa ce dati coltzu', NU urmati calea "tunelului luminos"!!! :star:
Ca nimeriti exact in... plasa din care vreti sa scapati ! :-D
...Si nici nu va lasati vrajiti de muzichia "divina" de care povestesc cei trecuti prin NDE (Near-Death-Experiences):

https://www.youtube.com/watch?v=GT3RiHYqSUk (Iasos - The Angels Of Comfort)
https://www.youtube.com/watch?v=M-M9klN667w  (The Life-Altering Near Death Experience of Dr. Lani Leary)

Pe scurt: personal (dar asta nu inseamna nicicum c-as avea neaparat dreptate) am ajuns sa fiu convins ca SI "this NDE comfort" e fabricat.
Mai putin conteaza daca de catre insectoizi :martiansad: (pe care unii ii considera implantatorii nostri "de meserie") sau alti oratano-arhontoizi :evil: - clar deci ca argumentele care-mi par mie valabile nu tin de oarece dovezi indubitabile, din simplul motiv ca asa ceva nu exista.
Inca... 8-)
Asa ca SI subiectul asta merita unele reveniri.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

hanzo

Citat din: Xanadron din  03 Ianuarie 2015, 16:28:50
Pe scurt: personal (dar asta nu inseamna nicicum c-as avea neaparat dreptate) am ajuns sa fiu convins ca SI "this NDE comfort" e fabricat.
Asa ca SI subiectul asta merita unele reveniri.

ma gandesc asa la botu' calului, ca daca cineva poate face tunelul acela luminos, cu tot cu plasa, oare nu-i posibil sa faci si varianta B, cea cu .. lumina mai putin luminoasa? dar care duce tot in plasa.  :mrgreen:

dar cum speranta moare ultima, luam o cale o ducem pana la capat, crezand ca am ales bine.
personal consider ca daca cresti nivelul de constienta, poti vedea labirintul, evident si iesirea din el. calatoria face parte din scop si cu bucurie mergem pe cale.  :rainbow:

imi zise si mie un pasaroi, il legatura cu florian pittis, ca una din invataturi ar fi fost ca la momentul mortii ar fi bine sa isi adune sufletul din corp in cap,  in cazul in care se reintoarce sa aiba aceleasi informatii, sa nu le uite ca in cazul.. altora.
este doar o vorba neverificata, ma gandesc de ce totusi se foloseau destul de des desprinderea capului de trup, ce legaturi se intrerupeau sigur prin aceasta... tehnica.  :martiansmile:


Xanadron

La orice intrebare se poate da un raspuns (mai ales unul SF :-D) - chiar si la astea deloc simple puse de colegul hanzo.
Deci:
1. Creativitatea e clar necesara in orice tentativa de evadare, cu atit mai mult cind e vorba de ceva mai complicat decit taierea de sirme ghimpate. Poate c-ar trebui sa rupem - didactic - in doua-trei etape operatiunea [ a)-planificare, b)-recunoastere "traseu" si c)-actiune efectiva ], dar deocamdata ma limitez la constatarea ca, in epoca asta gadgeto-consumista, creativitatea a ajuns marfa rara. 
Iar putinii care o poseda inca (egal daca-n domenii artistice ori tehnice) sint aproape toti atrasi pe orbita intereselor Sistemului. :planet:

2. Presupunind c-am reusit sa depasim stadiul de spectatori/comentatori/consumatori apatici... de orice (stare incurajata pe toate caile de Sforarimea :evil: care are, ce-i drept, talentul sa ne creeze iluzii tot mai digitalizate c-am fi "creativi" si cind apasam butoane - de aparate foto de ex. dar nu numai, fiindca incepem sa credem ca avem umor cind linkuim bancuri culese de pe net... sau pina si ex-calatoru-astral se credea hartist :lol: cu colajele lui video)... asadar abia atunci cred ca sintem un mic-pic pregatiti sa indraznim a cuteza :-D gindirea unui PLAN PROPRIU de uscheala ex-Machinatrix.
Fiindca ramin la convingerea (exprimata cindva si aici - o s-o caut ca s-o completez) ca nu-i musai de urmat o cale "standard".

3. Tangent cu Pittis (mare actor/recitator, da' grad 33 luat nu prea stiu cum - parere proprie si aiuristica poate, necunoscind masoneria decit din exterior, dar analizind f. atent totusi marturisile lui [pen]ultime), poate fi un simbure de adevar in presupusele sfaturi date de... pasaroi.
Zic asta dupa unele experientze "la prima mana" (lucru-n diverse Reanimari pre-'89), care m-au convins ca aburashul :star: numit suflet, CS, duh etc. iese intr-adevar din muribunzi pe doua cai principale: piept (mai frecvent) sau CAP (mai rar.) 8-)
Nu mai deschid insa SI cutiutza asta nu tocmai ontopic, ca avem deja destule-n asteptarea speraclului potrivit.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Aseneth

Citat din: hanzo din  03 Ianuarie 2015, 21:50:17
imi zise si mie un pasaroi, il legatura cu florian pittis, ca una din invataturi ar fi fost ca la momentul mortii ar fi bine sa isi adune sufletul din corp in cap,  in cazul in care se reintoarce sa aiba aceleasi informatii, sa nu le uite ca in cazul.. altora.
este doar o vorba neverificata, ma gandesc de ce totusi se foloseau destul de des desprinderea capului de trup, ce legaturi se intrerupeau sigur prin aceasta... tehnica.  :martiansmile:

Invatatura asta este in Tablitele de Smarald ale lui Thoth.
Nu inteleg legatura cu Pittis.

Asteapta un moment apoi indreapta-te spre tel.
Acesta, telul tau, este locul dintre sprancene,
Locul unde memoria vietii trebuie sa fie pastrata.
Pastreaza aici flacara, in lacasul creierului
Pana cand degetele mortii iti vor cuprinde Sufletul.
Astfel cand te vei petrece din viata,
Amintirile din acea viata vor trece si ele.
Atunci trecutul va fi unua cu prezentul.
Astfel toate amintirile vor putea fi pastrate.
Vei fi liber de orice regres.
Lucrurile din trecut vor trai si in prezent.


fiulploii

Citat din: mm din  21 Ianuarie 2015, 12:20:45

  Excelent punct de vedere, mr! Zilele acestea am avut aceeasi revelatie (probabil prin telepatie) si a trebuit sa conchid ca in evolutia istorica a societatii noastre, orice inventie benefica pentru om/societate s-a aplicat (pana la urma) astfel incat la bilantul castiguri/pierderi nivelul general a ramas pe loc.
...

  Il Separatio lucreaza din greu  :lol:

  Mie imi pare ca e cam aglomerata scena , prea multi , prea neomogeni in fapte si actiuni ori forme fizice si energetice. Ceva e dubios din punctul meu de vedere si seamana ca si cum ar fi in acelasi timp mai multe realitati, mai multe linii temporale ce se intersecteaza pe aici. Dupa logica mea asa s-ar explica destul de multe .
  Daca mai adaugam si ipoteza ce incepe oficial a fi luata in serios si anume ca universul e un creier urias - v. si analogiile prezentate pe forum de Xanadron, nu mai stiu subiectul  :-D - atunci treaba devine si mai clara si mai sf. Eu, tu si oricine cu orice suntem ganduri sau idei si din furtuna interactiunilor ramane singura varianta plauzibila dupa o logica care imi scapa . :star:
  Faptul ca fiecare idee din astea e capabila sa emita alte idei face totul si mai interesant si interactiv dar numai asa imi explic eu la ora actuala materializarea lumilor din mental , printre altele.

  S-ar parea ca exista si posibilitatea de 'out' a unei idei din acest matrix si materializarea ...altundeva, dincolo de orizontul evenimentelor spatio-temporale .
Zic si eu , nu stau pe loc  :lol:

Xanadron

Ete ca-s si de acord, in fine, cu unele idei postate azi. :-D

Volutele tot mai imbarligate-n care ne baga Il Separationix asta pot fi interpretate si ca o trecere la paliere mai complexe a testarii reactiilor unora dintre noi - creatoare sau nu de realitati paralele.

N-am timp acu', dar sigur revin cu citeva conexiuni noi-noutze :wink: si pe mega-topicul asta, care nici el vad ca nu se opreste la vreun nivel simplutz dorit - sau poate nu? :roll: - de scenaristii Iluziei noastre. 
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

mr

Citat din: fiulploii din  21 Ianuarie 2015, 15:27:13
  Il Separatio lucreaza din greu  :lol:

  Mie imi pare ca e cam aglomerata scena , prea multi , prea neomogeni in fapte si actiuni ori forme fizice si energetice. Ceva e dubios din punctul meu de vedere si seamana ca si cum ar fi in acelasi timp mai multe realitati, mai multe linii temporale ce se intersecteaza pe aici.

Pai cam asta-i epoca in care traim: aglomerata, neomogena in toate, haotica pe toate planurile energetice. De ce e asa, de ce a devenit separata si haotica? Poate fi atribuita vina integrala lui Il Separatio, si nu ca este fals acest lucru. Si-a facut treaba cu varf si indesat pentru ca acesta este rolul sau.

Planeta asta a tinut si omeniri/civilizati avansate din toate punctele de vedere. Putem vedea asta din ecourile slabe care au ajuns in zilele noastre. De ce omenirea (in marea ei majoritate) a pierdut busola? Ori constiinta colectiva a suferit o contractie masiva, ori spriritele mai evoluate care o sustineau in timp nu mai vin aici, din varii motive, zic eu. Ori alte ipoteze care au condus rasa umana la o decadere treptata de mai bine de 10.000 ani incoace. Evident, cartile nu se fac jos, la firul ierbii planetei. Si se fac pe cicli de mii, zeci de mii de ani. :star:

In contextul actual sunt putini oameni care sa gandeasca critic si sa caute adevaratul sens al propriilor parasutari intr-o lume  iluzorie si plina de zombi. Si acestia, oricat de experimentati ar fi, se lovesc inevitabil de ceata mentala, de haosul colectiv (chiar daca este o ordine impusa in societate, ea nu are aderenta reala la nevoile fiintei umane), ajungand sa lupte pe fronturi multiple atat pentru a se mentine neatinsi in esenta de mizerie, cat si pentru a inainta in cautari. Pentru ca acesta este mediul actual din matrice. De aceea, in aceasta faza, cred ca este necesar ca ei sa si-l faca prieten pe Il Separatio . De ce? Pai simplu, este o lume guvernata de regulile lui. Intelegandu-l, poti gasi un drum, o cale, spre o iesire prin Matrix, din Matrix. Indirect si o ordine, un plan de actiune viabil sau cum ar spune unii: Ordo ab Chaos! Si acest lucru fara a i te vinde... Poate chiar obtinadu-i respectul... :)

Cu cat ne opunem lui Il Separatio, cu atat efectele separarii devin mai mari si mai clare. O serie de indivizi, din mai multe epoci, ne-a lasat indicii despre necesitatea acestei prietenii. Altii, au institutionalizat o forma de fuga de el. Caracteristic nebuniei generale...
Singura cale reala de a-l intelege si a-l stapani este aceea de a-l infrunta. Cum? ".. cercetati toate lucrurile si pastrati ce este bun." 1 Tesaloniceni 21
Pentru ca: "Voi toţi sunteţi fii ai luminii şi fii ai zilei. Noi nu suntem ai nopţii, nici ai întunericului." Efeseni 5:8
Ma rog, cine stie ca este... acela intelege si ce este bun..
Parerea mea.
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

fiulploii

@mm,

Eu cred ca facem toți o greșeala fundamentala: amestecam ETii si ii presupunem pe toți pe același nivel  :-D
Ca si in cazul conceptului de Dumnezeu cu care jonglează religia creștina -am tratat subiectul asta pe undeva pe forum- conceptul de Ei - Extratereștrii ii consideram super-mega-extra prin însuși faptul ca au ajuns pe aici fie cu autostopul fie plătind bilet cuiva , da?
Din diversele surse citite de-a lungul timpului am tras niște concluzii pupe acest subiect: exista unii care sunt , hai sa le zic "hoinarii" prin univers . Aia vin , fac o baza provizorie pe aici , folosesc resursele locale pentru diverse scopuri inclusiv manipulări genetice , își fac plinul si pleacă vânzând sau nu franciza .
     Suntem undeva la margine de rute circulate, prin niște hățișuri gravitaționale ascunzi probabil in meandrele șerpuitoare ale mai multor linii temporale - scuze dacă pare ca am o obsesie cu liniile temporale  :lol:
     Locația noastră probabil ca este la intretaierea mai multor zone de influența si de aceea poate multitudinea de forme de zei de-a lungul istoriei cunoscute , multitudinea de ritualuri sau de adevăruri revelate parțial.
 
   Ar mai fi apoi "ocazionalii" adica cei ajunși din greșeala, eroare sau întâmplare in zona si care au plecat sau nu in treburile lor.
   Pe undeva discern ceea ce numesc "eternii" a căror semnătura pare a se regăsi din când in când de-a lungul erelor si posibil ei sa fie responsabili de construirea acestuicolt de univers si de creșterea sau extincția civilizatiilor. Nu ma întrebați de scopuri ca habar nu am.
   Încă nu știu sigur dacă acești "eterni" ar fi responsabili si cu spiritul, sufletul sau scânteile divine in sensul producerii lor. Bănuiesc ca le primesc de-a gata si doar le pun pe linia de asamblare la operațiunea potrivită .

  In acest context pulsează un fir roșu prin toată istoria omului: așteptarea si speranța venirii unui salvator sau a unor salvatori care sa ne mângâie pe creștet si sa ne ducă de aici "acasă" oriunde si orice va fi însemnând "acasă" . Acest fapt poate sa însemne ceva sau nu, aștept cu interes sugestii.
   
  Despre suferința si canoane ;)
  Da, chiar funcționează respectarea canoanelor străvechi, așa deturnate sau trunchiate cum au ajuns la noi azi si e normal sa fie așa fiindcă par a face parte din Instrucțiunile de folosire a robotului biologic autonom care este omul - strict părerea mea.
  Apoi, pare-se ca de-a lungul erelor se întâmpla ceva la un moment dat, ceva calitativ in care apare un nou parametru in ecuație si schimba logica si planul inițial al creatiilor  "hoinarilor "  si eu zic ca azi trăim un asemenea moment când se pot "șunta" canoanele normale pt a ieși din cercul vicios .
  Suferința este practic cauza Mișcării lucrurilor in societatea umană, mai precis fuga de suferința. Totuși, ce e suferința? O stare de disconfort intens sau prelungit cauzatoare de durere fizica sau emoțional-sufleteasca ce poate duce prin persistenta fie la incadrarea ei ca normalitate fie la alienare sau pierderea-ruperea legăturilor conștiente cu realitatea cauzatoare de suferința .

   Hmmm, oare nu ar fi asta o cale de ieșire din Matrix ? Una ....dureroasa rău  :lol:
Pe de alta parte, conceptul de suferința a evoluat in timp omul modern fiind educat sau dresat sa suporte mult mai puțin durerea decât omul din evul mediu , de exemplu. E si aici o curiozitate pt mine de ce S-a ajuns aici .

   Ca o concluzie , canoanele te scutesc aparent de suferința si de aceste scutesc si de planificarea vreunei evadări matriciale ca doară nu îi hi nebun sa suferi debunavoie si nesilit de nimeni :)
   Dincolo de durerea aparenta si vremelnică ne poate aștepta altceva.
   Dar cum sa-ți învingi condiționările mentale genetice?
   Ușa e deschisă!

Doar gânduri emise de o idee efemeră 8-) 8-)


P.S. Si totuși rămânem tributari conceptelor terestre de repere imobile si imuabile . Extratereștrii vin întotdeauna de sus iar dacavin de sus atunci trebuie sa fie buni iar dacă vin de jos in mod sigur sunt răi. Idem in privința reperelor si a simbolismului si in alte domenii.
       Iluzia iluziei iluziilor.
     

fiulploii

@mr,

După mine Separatorul nu exista decât la un anumit nivel , ăsta la care suntem pe aici . Este o iluzie ca oricare alta si nu ar trebui băgat in seama , nici sa faci pact cu el nici sa fugi de el. Eu îi zic " tehnicianul granițelor "  :lol: :lol:

Ramân la ideea ca cel mai formidabil vehicul intergalactic este corpul uman condus de mintea umană . Iar latura emoțională reprezintă butonul de extra-warp.