Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Evadarea din Matrix - conditii/solutii preliminare (si simple)

Creat de Xanadron, 03 Octombrie 2013, 14:05:01

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Xanadron

#285
Citat din: hanzo din  15 Februarie 2014, 16:07:19
ar trebui vazut ce comandanti au condus unitatea de la Sennelager, poate asa gasim un nume real, si de acolo..
http://www.bibliotecapleyades.net/sociopolitica/reichblacksun/contents.htm#Contents
...Si uite cum tot la nea' J.P. Farrell (si una din primele lui carti) ajungem - buna sursa data de colegul hanzo oricum - n-o stiam, desi cartea am citit-o demult. Merita recitita insa, chiar daca de la data aparitiei au mai aparut destule "capete de fir" demne de urmat - inclusiv despre testarea "pe bune" a boambei atomice (mai precis, a tipului folosit de americani la Hiroshima pe 08.08.1945) de catre nemti in octombrie '44, in nordul Germaniei. Sau despre un test similar al japonezilor in Coreea, pe 11.08.1945, la doar o zi dupa deflagratia de la Nagasaki (alt tip de A-bomb, cu plutoniu).

De remarcat insa si-a doua parte a titlului, dupa "The Reich of the Black Sun" :planet: - aia cu abureala asa-zisului "razboi rece" post-WW-II, pe care poate numai 1-2 din 1.000.000 n-o cred - si bine fac (ramin totusi perplex de fiecare data cind citesc argumentatii in conexiune cu iluzia indusa matricial :evil: numita "rezbelu' rece" pe RUFOn - da-mi revin repede.)

Raminind la fel de offtopic, paragrafele din romanul lui Sven Hassel nu mi se par totusi relevante, fiind (parerea mea) doar tushe de culoare horror ale autorului.
La fel de vagi si putin verificabile sint si relatarile unor personaje apropiate de Hitler despre intilnirile la fel de nocturne ale fuhrerului cu "Supraomul". :martiansmile: Chiar daca Adolf nu juca poker cu El. :wink:

Si-un pic ontopic: cumatrul abyss a pasit p-o carare deloc batuta pina acum, cind a sugerat ca "prada" cea mai importanta a ghidonatorilor Matrixului e Timpul nostru - clar ca asta consumat aici, in miezul Iluziei - Timp care-i masura "productiei" noastre de chestii palpabile (unele utile "Omenirii 2.0" cu agenda ei trans-umana), dar si de "abstractii" la fel de importante in alt plan al Recoltarilor: ginduri, trairi, (re)sentimente etc.
Deductia logica-i ca doar cine reuseste sa "iasa" macar cu capu' :-D deasupra curgerii abstractiunii asteia (timpul) are sanse de evadare-n continuare.
Tema-i insa lunga (si lata), asa ca merita reveniri - poate chiar inainte de 1 aprilie. :lol:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

  Daca totul este o creatie a Constiintei la nivel profund si deci jucariile si reperele sunt iluzii atunci e posibil ca aici si acum sa fie o proiectie a Constiintei localizate in alt loc si alt Timp sau poate cumva in afara Timpului ?
   Daca Constiinta este localizata in ''A'' iar proiectia ei este in ''B'' , distanta dintre cele doua puncte cu ce viteza e parcursa - ipotetic vorbind si cumva supra spatio-temporal .

abyss

Iluzia nu inseamna neaparat si ceva fals, adica minciuna. Inseamna de multe ori un anumit unghi din care se pot privi lucrurile. Poate fi iluzie si traseul din punctul A in punctul B. Iar viteza e ...instantanee.
  De exemplu, cine ne vorbeste in cap? Putem spune ca noi ne vorbim in gand... Daca e asa atunci cine este cel care asculta? Sa fie constiinta iar vocea sa ii apartina proiectiei din punctul B? Sau vocea interioara nu ne apartine? E o iluzie care ne vorbeste minciuni sau ne spune adevaruri? Personal inclin sa cred ca vocea dialogului interior se interpune intre pct.ul A si B. O instalatie straina.

 

roxaline

Citat din: abyss din  17 Februarie 2014, 00:21:34
Iluzia nu inseamna neaparat si ceva fals, adica minciuna. Inseamna de multe ori un anumit unghi din care se pot privi lucrurile. Poate fi iluzie si traseul din punctul A in punctul B. Iar viteza e ...instantanee.
  De exemplu, cine ne vorbeste in cap? Putem spune ca noi ne vorbim in gand... Daca e asa atunci cine este cel care asculta? Sa fie constiinta iar vocea sa ii apartina proiectiei din punctul B? Sau vocea interioara nu ne apartine? E o iluzie care ne vorbeste minciuni sau ne spune adevaruri? Personal inclin sa cred ca vocea dialogului interior se interpune intre pct.ul A si B. O instalatie straina.

O analogie un pic fortata dar ... daca aripa de la masina ar fi diforma, dislocata, descentrata .. ar scoate tot felul de sunete si, in absenta unei corectii permanente de "traseu" ne-ar aduce acea deviatie de 1 grad ce te duce in cu totul alta parte. E de vina aripa? Este o solutie corectia permanenta sau ar trebui reintegrare si re-centrare? Si ca sa fac asta trebuie "sa curat programul/programele" / conceptele / supra what ever care au schimbat unghiul aripii, nu? ( iertare .. dar mi-s cam a-tehnica insa intelegeti voi ce am vrut sa spun  :rainbow: )
"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

fiulploii

Citat din: fiulploii din  15 Februarie 2014, 21:09:32
  Daca totul este o creatie a Constiintei la nivel profund si deci jucariile si reperele sunt iluzii atunci e posibil ca aici si acum sa fie o proiectie a Constiintei localizate in alt loc si alt Timp sau poate cumva in afara Timpului ?
   Daca Constiinta este localizata in ''A'' iar proiectia ei este in ''B'' , distanta dintre cele doua puncte cu ce viteza e parcursa - ipotetic vorbind si cumva supra spatio-temporal .

Un tip numit Osho cica a zis ca realitatea noastra , tot ceea ce se petrece acum si aici , se intampla cu o ''intarziere'' de 180 de zile . Eu traduc astfel: noi suntem in punctul A iar prezentul trait/perceput se afla la o distanta spatio-temporala de 180 zile . De aici deduc ca fie noi suntem real in punctul A undeva la o distanta spatio-temporala de 180 de zile si aici e punctul B unde apare scris acest mesaj , fie noi suntem in punctul B in mod real iar constiinta care creaza este situata in punctul A .  Cam derutant pentru modul nostru de gandire  :-D

  Consider experienta de la minutul 20 si ceva secunde incolo ca demonstrand aceasta posibilitate :
Misterele Fascinante ale Lumii de Dincolo (subtitrat romana)

  In acelasi film care poate a mai fost postat candva pe aici , este si ipoteza stiintifica a creierul ca necreator de constiinta si doar ca interfata a constiintei in lumea asta .
   Oricum, experimentul mai sus amintit poate fi folosit ca baza de invatare pentru exersarea calatoriilor in afara corpului chiar daca aceasta invatare se face prin ''iluzionarea'' creierului ca primeste informatii din afara locatiei sale. Consider ca asa se face legatura necesara pentru accesarea reala a acestei insusiri.

   Daca acceptam - macar ca exercitiu intelectual - ipoteza constituirii fotonului din doua componente, una subluminoasa si alta supraluminoasa , asa cum zice pe undeva in acelasi film de mai sus si facem o analogie cu numerele complexe care au o parte reala( subluminoasa) si una imaginara ( supraluminoasa )  iar receptorii umani percep doar partea reala ( subluminoasa) , eu zic ca intelegem mai bine cum vine treaba cu ''capcana'' orizontului luminos . Atata vede, atata percepem , restul e blocat - constient.
   De ce e asa, nu pot nici macar sa dau cu presupusul. Poate incearca altcineva.  :-)

  Ar mai fi multe de spus pe tema asta insa ... unde? cum? cu cine? cand?  :lol: :lol:

  In deschiderea primaverii ... succes in cautarea Sursei ...indiferent ce intelege fiecare prin Sursa ...fiindca toate drumurile duc la ...Roma, nu-i asa?  :wink:

fiulploii

#290
  Am gasit pe unii care nu isi pun intrebari de gen   :-D  si ilustreaza asta printr-o parabola :

Budismul în general ignoră întrebarea referitoare la originea lumii, considerând-o chiar inutilă. La fel ca și la celelalte întrebări care țin de esența metafizică, profetul Buddha a răspuns prin parabola săgeții otrăvite.

   El spune că un om a fost rănit de o astfel de săgeată, iar doctorul înainte de a i-o scoate din carne și de a se ocupa de vindecarea lui il intreaba cine a tras (referindu-se la existența unui Dumnezeu), de unde vine săgeata (referindu-se la originea universului și/sau a lui Dumnezeu) și de ce persoana care a tras a făcut această faptă (adică de ce Dumnezeu a creat lumea).
   Bineînțeles că dacă va continua să pună aceste întrebări și nu îi va fi scoasă săgeata, omul va muri înainte de a afla răspunsurile, care oricum nu pot fi decât niște ipoteze, neexistând certitudinea că sunt adevărate.

   De aceea budismul se concentrează mai puțin pe răspunsul la întrebări despre originea vieții și se axează asupra salvării ființei de la suferința pe care o implică existența.


  Cum o fi mai bine?
  Exista totusi valabila calea evadarea din Matrix si implicit salvarii fiintei de la suferinta? Iarasi o dam in senti-emo :-D

L.E. pentru ca de fapt, de asta vrea lumea sa evadeze..din prea bine si din prea plin  :roll:   ?  Eu cel putin as fi in primul rand curios..cred..dar nu sunt sigur  :lol:

mr

Citat din: fiulploii din  04 Aprilie 2014, 23:08:35
   Cum o fi mai bine?
  Exista totusi valabila calea evadarea din Matrix si implicit salvarii fiintei de la suferinta? Iarasi o dam in senti-emo :-D

L.E. pentru ca de fapt, de asta vrea lumea sa evadeze..din prea bine si din prea plin  :roll:   ?  Eu cel putin as fi in primul rand curios..cred..dar nu sunt sigur  :lol:
Lumea (cei care ajung in pragul evadarii/eliberarii de suferinta), nu cred ca vrea sa treaca dincolo din  motive ...lumesti: prea plin sau prea bine. Ajung la prag doar cei care reusesc sa vada tiparele de reactie ale oamenilor din samsara, buclele in care sunt prinsi, greselile care le repeta etc. Acestea reprezinta, sub multiple forme, suferinta. Ea odata inteleasa, dispare... (adica se produce o intelegere a fenomenului si o alegere de nemanifestare, in cunostinta de cauza)
Eliberarea de suferinta si dorinta naturala de a evada din Matrix (deja cunoscut si inteles ca functionare de cel in cauza), cred ca reprezinta un pas necesar in evolutia spiritului. Sau poate fi, totodata, si un alt nivel de a interactiona cu lumea fizica: mai constient si cu scopuri/misiuni precise.

Solutia senti-emo ( :lol: ), credinta intr-un mantuitor nedublata si de actiunea practica, meditatia seaca fara o metoda consacrata etc, cred ca sunt forme superficiale de raspuns la un aspect autentic al vietuirii in trup, aspect care apare doar atunci cand individul intruneste conditiile necesare, mai mult sau mai putin constientizate.

Calea devotiunii transmisa si analizata de catre Krisna lui Arjuna, desi in mare parte este o suma de indemnuri de topire ale discipolului in Domnul, ele subinteleg efortul permanent depus pentru a intelege acea stare de receptie a lumii/lumilor de dincolo :
"Cel ce vede inactivitatea in activitate si activitatea in inactivitate, acela este inteligent printre oameni si se afla in pozitia transcedenta, desi este angajat in tot felul de activitati.
.....
Cel care este acelasi fata de dusman si de prieten, de onoare si de dezonoare, care ramane acelasi in frig si cald, placere si durere, neatasat de nimic, egal in respingere si in lauda, tacut, multumit de tot ce se intampla, cu gandirea ferma, plin de devotiune, acest om imi este drag" Bhagavad-Gita, IV, textele 18, 20


"Cel care ştie ce mare este forţa sa şi ştie totuşi să rămână slab, este demn să primească împărăţia. Virtutea veşnică nu-l va părăsi şi va deveni asemenea unui copil: pur. Cel ce cunoaşte luminile sale şi ştie să rămână în umbră, este model pentru împărăţie. Virtutea veşnică nu-i va lipsi şi va reveni grabnic la desăvârşirea supremă. Cel ce cunoaşte gloria şi ştie să rămână umil, este demn să primească împărăţia. Astfel virtutea veşnică va deveni nemărginită în el şi el se va întoarce în simplitatea dintru început". Lao Tzu

Frazele, la prima vedere, pot fi considerate insiruiri de termeni antagonici....
Si totusi ele au fost enuntate de oameni cu pareri "suprinzator de ferme"...  :star:
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

fiulploii

#292
Citat din: mr din  05 Aprilie 2014, 12:08:17

Solutia senti-emo ( :lol: ), credinta intr-un mantuitor nedublata si de actiunea practica, meditatia seaca fara o metoda consacrata etc, cred ca sunt forme superficiale de raspuns la un aspect autentic al vietuirii in trup, aspect care apare doar atunci cand individul intruneste conditiile necesare, mai mult sau mai putin constientizate.

   Deduc asa din citatul de mai sus :
    - solutia senti-emo este o forma superficiala care trebuie depasita
    - credinta intr-un mantuitor nedublata de actiune practica ..este si ea superficiala insa ca sa nu fie superficiala trebuie renuntat la credinta intr-un mantuitor sau trebuie aplicat si practic aceasta credinta intr-un mantuitor ?
    - meditatia seaca fara o metoda consacrata ar fi iarasi o forma superficiala ...metoda consacrata - oricare ar fi - ajunsa pana la noi , in zilele noastre oare nu ne ancoreaza si mai adanc in Matrix? Nu cumva si aici domneste Iluzia ...depasirii, comuniunii, etc. ?

Citat
Calea devotiunii transmisa si analizata de catre Krisna lui Arjuna, desi in mare parte este o suma de indemnuri de topire ale discipolului in Domnul, ele subinteleg efortul permanent depus pentru a intelege acea stare de receptie a lumii/lumilor de dincolo :
"Cel ce vede inactivitatea in activitate si activitatea in inactivitate, acela este inteligent printre oameni si se afla in pozitia transcedenta, desi este angajat in tot felul de activitati.
.....
Cel care este acelasi fata de dusman si de prieten, de onoare si de dezonoare, care ramane acelasi in frig si cald, placere si durere, neatasat de nimic, egal in respingere si in lauda, tacut, multumit de tot ce se intampla, cu gandirea ferma, plin de devotiune, acest om imi este drag" Bhagavad-Gita, IV, textele 18, 20


"Cel care ştie ce mare este forţa sa şi ştie totuşi să rămână slab, este demn să primească împărăţia. Virtutea veşnică nu-l va părăsi şi va deveni asemenea unui copil: pur. Cel ce cunoaşte luminile sale şi ştie să rămână în umbră, este model pentru împărăţie. Virtutea veşnică nu-i va lipsi şi va reveni grabnic la desăvârşirea supremă. Cel ce cunoaşte gloria şi ştie să rămână umil, este demn să primească împărăţia. Astfel virtutea veşnică va deveni nemărginită în el şi el se va întoarce în simplitatea dintru început". Lao Tzu

Frazele, la prima vedere, pot fi considerate insiruiri de termeni antagonici....
Si totusi ele au fost enuntate de oameni cu pareri "suprinzator de ferme"...  :star:
De acord cu citatele de mai sus insa nu seamana ele oare cu starea de existenta a absconsului Il Separatio ?

   Incet se prefigureaza -  normal ca numai dupa conceptiile si logica mea  :lol: - dovada ca aici suntem crescuti a deveni Demiurgi in alte zone ale Necuprinsului , cu diverse grade de executie : elemental, demon/inger , conducator de proiect, Demiurg  :-)

   Daca insa lasam tastatura si caldura contului alimentat lunar si traim de azi pe maine, pe strada sau in canal, sclav VIP sau sclav infometat, altcumva se prezinta situatia. Cand mori de foame , cand nu ai cunostiinte , cand biciul plesneste dureros pe spinarea ta si a eventualei familii , cand crezi ca valorezi mai mult mort decat viu si cand totul din jurul tau iti demonstreaza ca asa e atunci zau ca nu iti mai pasa de guverne , de alien disclosure  sau de subtilitatile semantice. Cand numai credinta intr-un mantuitor o mai ai, cand te-ai nascut sau ai fost educat in spiritul ca numai cei saraci si implicit cinstiti ajung in ceruri la de-a dreapta mantuitorului, cand nu ai mancare zile intregi sau un acoperis deasupra , cand nu stii ca exista si alte alternative/realitati atunci in mod sigur lumea e o povara iar iadul exista si suferinta e un dat de drept ...

   Si e doar un aspect .  :-D

   Moral, imoral sau amoral ?

abyss

Cand o persoana ajunge in stadiul respectiv se pune intrebarea de rigoare: de ce a ajuns o vita sau dupa caz un bou? altii ajung cai de povara, cai de curse ori de prasila. Intrebarea e cum ajungi in acel stadiu? ai avut un plan ori ai ajuns in deriva acolo? ai parcurs traseul constient sau semi? ai facut totul sa realizezi planul, ţelul? cum ai parcurs drumul? incet sau in ritm alert? ce stare ai avut? ai fost dedicat planului sau .... etc.
Cannd ajungi sub bici ori te trezesti ori mori ori omori.


abyss

Foarte frumos a punctat @mr: starea de recepţie a lumilor. Ea in sine reprezinta sfarsitul maturitatii si inceputul copilariei din panul urmator al Existenţei. Dar e un prag indepartat, acea intelegere a starii de receptie. Ce sa mai discutam despre informatia receptata! La modul general vorbind inca lipseste cadrul larg organizat. Disciplinele insa iata ca sunt la indemana. Totusi cine poate deveni capabil sa le aplice? cine poate face faţa informaţiei receptate? cineva antrenat, desigur... Oare de ce?

BaDa

De ce alege omul o anumita cale in defavoarea alteia? De ce din fluxul informational un anumit om alege o anumita informatie si le ignora pe celelalte? Cred ca tine de constructia acelui om, tine de 'frecventa lui de rezonanta', tine de nivelul evolutiv pe care se afla. Cred ca omul ca fiinta este 'raspunsul' la o 'intrebare'.  Asa cum ochiul este raspunsul la existenta luminii.  Omul este imersat intr-un ocean informational din care extrage informatiile la care el rezoneaza apoi intr-o faza ulterioara va apare si modificarea fizica a omului la respectivele informatii. Aceste informatii hranesc o anumita structurare a corpului uman. De fapt omul la momentul actual nu este capabil singur sa-si construiasca si apoi sa-si reconstruiasca corpul ca adaptare la mediul in continua schimbare, si nu ma refer numai la ambianta fizica, materiala. In structura omului, in ambianta lui sunt prezente fiinte care au drept hrana pasiuni si pofte distrugatoare si care trag in jos lumea spirituala in planul fizic. Satisfacerea poftelor, pasiunilor ce au ca scop distrugerea nu pot duce in directia corecta.

fiulploii

#296
Citat din: abyss din  07 Aprilie 2014, 13:16:49
Cand o persoana ajunge in stadiul respectiv se pune intrebarea de rigoare: de ce a ajuns o vita sau dupa caz un bou? altii ajung cai de povara, cai de curse ori de prasila. Intrebarea e cum ajungi in acel stadiu? ai avut un plan ori ai ajuns in deriva acolo? ai parcurs traseul constient sau semi? ai facut totul sa realizezi planul, ţelul? cum ai parcurs drumul? incet sau in ritm alert? ce stare ai avut? ai fost dedicat planului sau .... etc.
Cannd ajungi sub bici ori te trezesti ori mori ori omori.

        Si totusi intrebarea esentiala ai uitat-o : ce a simtit cand a ajuns acolo ? o multumire sufleteasca , o mare lehamite sau ... ?  :lol: :lol:

         Bineinteles ca nu luam in calcul nasterea sub bici sau formarea individuala cu mentalitatea respectiva . Cine s-a nascut ori traieste de mic in fantana nu isi poate imagina ca mai exista si altceva decat orizontul ala.
         Dincolo de lipirea de etichete  :-D ar trebui sa se manifeste gingasia si intelepciunea necrutatoare a maestrului de Kyudo .

         
Citat din: abyss din  07 Aprilie 2014, 14:51:34
... Totusi cine poate deveni capabil sa le aplice? cine poate face faţa informaţiei receptate? cineva antrenat, desigur... Oare de ce?
Cine poate sa mearga ? cine poate sa vorbeasca? cineva antrenat desigur...  Cineva care traieste mersul, cineva care traieste vorbirea.. pentru ca functia creeaza organul ? sau pentru ca este umbra ?

     Folosind la maxim capacitatile active si cele latente se creeaza desavarsirea expulzarii naturale din Matrix . Simplu si eficient.
      Intrebarea e cum ajungi la asta? Ce trebuie sa mananci, cum trebuie sa respiri, etc. ?

P.S. '' In a treia luna de viata, fatul era constient de sine insusi si de faptul ca traia intr-o inchisoare. Voia sa evadeze. Vedea , auzea, gandea in mai multe planuri ; in unele din realitati percepea vag in altele mai clar si se gandea ca viseaza cateodata. Amintirile si perceptiile multiple il determinau sa caute adevarata Cale. Unul din universurile lui fizice ii era mai apropiat in mod nelamurit insa nu stia de ce. In schimb , isi dadea seama ca imbatraneste. Incepea sa uite despre celelalte si nu mai le auzea si nu le mai vedea ca inainte. Sa fie asta sfarsitul?
        In ultimul timp isi daduse seama ca exista intr-un matrix si voia sa evadeze inainte de obstescul sfarsit. Auzea gandurile celorlalti - inchisi ca si el intr-un matrix - care ziceau ca exista viata dupa moarte insa nimeni nu se mai intorsese sa povesteasca.
  ......
        Oare la ce se gandea adineauri ?
:roll: ''

                             - teaser  :lol:   Scrisoarea fratelui Pistil catre cetatea Mojarului de sticla -

           

mr

Citat din: fiulploii din  06 Aprilie 2014, 22:17:30
   Deduc asa din citatul de mai sus :
    - solutia senti-emo este o forma superficiala care trebuie depasita
    - credinta intr-un mantuitor nedublata de actiune practica ..este si ea superficiala insa ca sa nu fie superficiala trebuie renuntat la credinta intr-un mantuitor sau trebuie aplicat si practic aceasta credinta intr-un mantuitor ?
    - meditatia seaca fara o metoda consacrata ar fi iarasi o forma superficiala ...metoda consacrata - oricare ar fi - ajunsa pana la noi , in zilele noastre oare nu ne ancoreaza si mai adanc in Matrix? Nu cumva si aici domneste Iluzia ...depasirii, comuniunii, etc. ?
 
Mi-am imaginat mereu, incercand sa-mi explic diferentele atat de mari intre modurile de a gandi ale oamenilor, faptul ca planeta aceasta este o imensa sala de clasa. In aceasta clasa "invata", din punct de vedere al maturitatii psiho-mentale afisate, de la copii de cresa la doctoranzi. Binenteles, ca exemplu, exista o diferenta uriasa in structura psiho-mentala a unui criminal cu sange rece si a unui om mai elevat, care este oripilat in toata fiinta sa doar de ideea de a ucide. De unde provine aceasta diferenta in abordare? Doar din rationamentul simplu ca unul este intr-un fel si celalat altfel... si asta este? Eu cred ca aceasta antagonie vine din diferenta majora de experienta spirituala.

Mai concret, ea este data de vechimea spiritelor, de alegerile facute in timp, de revelatiile mai luminoase sau mai demonice pe care le-au gustat intr-un interval de timp (linear sau simultan - dupa unele teorii) pe care aceste spirite l-au avut la dispozitie de la aparitia lor si pana azi. Astfel, criminalul nu beneficiaza de o experienta/karma directa, simtita, a ceea ce inseamna eliminarea unui alt spirit din lumea fizica si este intr-o permanenta cautare a acesteia ...pana cand o asimileaza. Un spirit mai batran are aceasta experienta/stiinta, iar suita de alegeri pe care le-a avut in cunostinta de cauza fata de actiunea de a ucide (cine stie cate zeci/sute/mii vieti a omorat din diverse motive) il determina sa respinga din start gandul criminal. Pentru ca apare senzatia de saturatie, creste cunoasterea, intelegerea actului... si automat alegerile devin din ce in ce mai pozitive.
Si e doar un exemplu din multe altele care se pot dezvolta...

In acest context, solutia sentimental-emotionala o numesc superficiala si nu este decat o problema de timp pentru a fi depasita. Credinta intr-un mantuitor (oricare ar fi el) fara alegerile faptice care sa conduca la actul de mantuire si meditatia fara actul de a deveni constient si eficient in ea, deasemeni, nu reprezinta decat etape care vor fi depasite... De ce vor fi depasite? Pentru ca sirul alegerilor pozitive nu poate stagna. Ba mai mult, el conduce catre stari de constiinta care depasesc exprimarea lor in cuvinte.

Pe acest trend, cred ca starea abscunsului si subtilului Il Separatio este depasita usor, aratandu-i astfel limitele si, mai ales, rolul sau (aparent antagonic) de mobil/unealta necesar/a atingerii momentului autentic al Evadarii din Matrix.

Despre acest moment, tind sa cred ca-i autentic. Atat din intuitii personale cat si greutatea spuselor celor cu pareri "suprinzator de ferme" :)
Asa cum nu pot crede faptul ca miile de pilotii care au raportat fenomene OZN au avut cu totii halucinatii, tot asa nu pot crede ca miile de raportori ai acestui fenomen de depasire a barierelor spatio-temporale/inaltari, au crezut la unison in aceleasi iluzii. Parerile "suprinzator de ferme"  nu cred ca pot fi emise de oricine. Au o energie, o greutate, pe o simt cei care prind frecventa... si o pot separa de imensa cantitate de aberatii pe aceasta tema.

Binenteles ca experienta acestei vieti, presarata cu bogatie sau saracie/frustrare, nu este decat o picatura in oceanul de experienta pe care il vom acumula. Picatura care se adauga la baltoaca, lacul sau marea in care se scalda acum fiecare dintre noi... :star:
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

abyss

Un exemplu fara etichete pentru fiulploii:
ca sa evadezi din Matrix nu trebuie sa faci nimic. :))))

Urban

Pentru o intelegere mai profunda, recomand:

https://www.youtube.com/watch?v=7qpG9F5fKVc
https://www.youtube.com/watch?v=qeUFIODDk1k

(cred ca au mai fost postate pe forum, nu stiu in ce context dar e necesara repostarea lor)