Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Evadarea din Matrix - conditii/solutii preliminare (si simple)

Creat de Xanadron, 03 Octombrie 2013, 14:05:01

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Xanadron

#225
Citat din: Aseneth din  13 Noiembrie 2013, 12:00:46
[1] Cred ca pana nu ne eliberam de tendintele mult prea chtonice [...]
[2] a fost de ajuns sa scrie cineva "Obiect cilindric in pozitie verticala", pentru ca acest topic sa nu mai fie populat. Zic si eu, nu dau cu parul (care ar putea fi tot un obiect cilindric, in pozitie verticala".
1) Absolut de acord, la modul f. general... dar topicul ar fi in cautarea de solutii si mai concrete/particulare (greu, daca nu imposibil de expus in prea sarace cuvinte, dincolo de granita unor evolutii indeobste interioare.)

2. Ai prins bine ideea expusa si de JE ceva mai sus (innodata de-un capat si de tacticile/strategiile I.A.). :evil:
P.S. "Obectu' cilindric" putea fi f. bine si-un facaletz :lol: - al cui, n-are rost sa mai zic.

Citat din: fiulploii din  13 Noiembrie 2013, 12:15:49
Este perioada de asezare si procesare a informatiilor de pana acum cu stabilirea unei auto-cenzuri pentru a nu deveni ''prea'' blasfemici in conceptia vajnicilor aparatori by default ai matrixului .
  Cazul meu, cel putin  :lol:
Si-al meu. Fiindca ideea (sa zicem) unui Mahdi... semiorganic :-D pre multi ar "sminti" - si alte flames :star: ar izbucni.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

BaDa

Evadarea din Matrix implica anumite riscuri. Cred ca se poate vorbi de doua iesiri, una ce merge spre macrocosmos iar cealalta spre microcosmos. Una implica integrarea in structuri vii, cealalta integrarea in structuri nevii.
Aceste doua iesiri sunt de de fapt doua curente ce actioneaza in prezent asupra omului si omul trebuie prin eforturi proprii sa le exploreze pe amandoua si de a gasi calea cea mai buna pentru el. Problema este ca in prezent se pune accentul numai pe una, cealalta fiind ignorata.
Nu cred in existenta tehnologiilor extraterestre. Omul functioneaza conform celor mai inalte tehnologii si daca vrem sa luam contact cu tehnologii extraterestre e suficient sa studiem omul. Probabil ca se va descoperii o anumita "parazitare" a omului dar aceasta nu ar trebui sa ne deranjeze atat timp cat exista un anumit echilibru.

fiulploii

Citat din: BaDa din  13 Noiembrie 2013, 19:26:08
Evadarea din Matrix implica anumite riscuri.
Sa renunti la tot ceea ce reprezinta baza conceptiilor tale despre lume .
Citat
Cred ca se poate vorbi de doua iesiri, una ce merge spre macrocosmos iar cealalta spre microcosmos. Una implica integrarea in structuri vii, cealalta integrarea in structuri nevii.
Cum ai ajuns la concluzia asta daca poti sa spui in cateva cuvinte ... sau mai multe .
Citat
Aceste doua iesiri sunt de de fapt doua curente ce actioneaza in prezent asupra omului si omul trebuie prin eforturi proprii sa le exploreze pe amandoua si de a gasi calea cea mai buna pentru el. Problema este ca in prezent se pune accentul numai pe una, cealalta fiind ignorata.
Si nu ti se pare dubios ca mentii barierele asupra omului prin stipularea conditiei de doar ''reactiune'' ? Eu zic ca omul ar trebui sa renunte la a mai reactiona la stimuli exteriori si sa-si ia avant si curaj pentru a actiona . Frumos spus teoretic insa cu practica e mai greu.
Citat
Probabil ca se va descoperii o anumita "parazitare" a omului dar aceasta nu ar trebui sa ne deranjeze atat timp cat exista un anumit echilibru.
Aici ai dreptate  :-D si ma refer la micii paraziti din interiorul corpului, aia care ne mentin sanatosi cand este asigurat un anumit echilibru.  Daca te refereai la alti paraziti am rugamintea de a detalia putin zona asta.

P.S. @Xanadron , cred ca si subiectul asta o sa aiba soarta urmatoarelor , fara suparare  :|
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,3714.0.html
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,3670.msg61102.html#msg61102


Xanadron

Citat din: fiulploii din  15 Noiembrie 2013, 15:28:40
P.S. @Xanadron , cred ca si subiectul asta o sa aiba soarta urmatoarelor , fara suparare  :|
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,3714.0.html
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,3670.msg61102.html#msg61102
Posibil - daca aveti asteptari prea mari de la subiecte si mai mari. :-D Sau chiar... prea mari pentru un forum atit de mic.

Serios acum: desi pe fiecare tema de genul asteia ar trebui sa scriu o carte cu cap, corp, coada, ba chiar si cu gheare + solzi :evil: (si nici atunci n-ar fi nimeni multumit), nici subiectele citate de tine nu-s lasate definitiv in paragina.

Crede-ma ca si-asa... prea putzin (se pare, din cite zici tu) cit scriu p-aici - motivat de resorturi interne, dar si de citiva dintre voi - si tot mi-e progresiv mai greu sa gasesc "ferestre" libere pt. RUFOniade.
Uneori sterile, alteori aiurea-ridicatoare de tensiuni arteriale, ba-n ultima vreme si atragatoare de "afuriseli" :wink: (unele... silentioase).
Ca sa nu mai zic nimic de unele "vizite" cam neplacute in plan deloc fizic. 

Sper doar ca pina la "borna" 3.333 (definitiv si irevocabil auto-impusa) sa pot aranja pe cit posibil coafura citorva topicuri  - inclusiv asta.
Cu riscul sa ajunga toate tunse zero. :-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

alx

Citat din: Xanadron din  15 Noiembrie 2013, 19:23:08
Sper doar ca pina la "borna" 3.333 (definitiv si irevocabil auto-impusa) sa pot aranja pe cit posibil coafura citorva topicuri  - inclusiv asta.
Apoi dacă aista ți-i gându,să-ți iei rămas bun di la el...ca-ti sterg toata ziua 5-10 postari,astfel încât o să ajungi la borna aia la paștele...ielelor!
  A...sa nu uit:OFF-TOPIC!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

fiulploii

 Am sa pun doar concluzia la postarea mea la care scriu de jumatate de ora si din care a ramas fix nimic cand am dat sa o postez  :roll:  E prea tarziu sa o mai iau de la capat acum, poate altadata .

Concluzia era : iesirea matriciala este next door to Alice   Pricepe fiecare ce vrea .


alx

Am sa pun si eu o concluzie....
Asadar,desi iesirea din Matrix e...libera,nu iesi cand vrei tu,pentru ca trebuie sa te lase altii s-o faci!
  ptiu drace,da incurcata e fraza asta simpla... 8)
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

fiulploii

Citat din: alx din  16 Noiembrie 2013, 09:13:17
Am sa pun si eu o concluzie....
Asadar,desi iesirea din Matrix e...libera,nu iesi cand vrei tu,pentru ca trebuie sa te lase altii s-o faci!
  ptiu drace,da incurcata e fraza asta simpla... 8)

Un singur om poate face diferenta si fiecare e dator sa incerce .
                                      - JFK zis-a -
 


BaDa

Este destul de greu sa argumentezi concluziile la care se ajunge in urma fuzionarii informatiilor din diverse surse.
Cred totusi ca daca o informatie este gasita in mai multe surse provenind din diverse epoci sunt sanse mari ca acea informatie sa reflecte un adevar. Oricum si adevarul ca si viata este ceva dinamic, cel putin in cazul omului.
Mai jos am pus linkuri catre cateva carti:

Valdemar Valerian - Matrix I-II-III-IV - http://projectavalon.net/Valdemar_Valerian_Matrix_I-IV.zip
Chukanov - BALL LIGHTNING - http://chukanovenergy.com/pdfbook/bl.pdf
Chukanov - General Quantum Mechanics - Volume VI - http://chukanovenergy.com/pdfbook/volum6.pdf

M.T. KESHE - http://savchev.org/keshe/
The_Universal_Order_of_Creation_of_Matters.pdf
Book_2_-_The_Structure_of_the_Light.pdf
Book_3_-_The_Origin_of_the_Universe.pdf

Xanadron

Citat din: fiulploii din  16 Noiembrie 2013, 13:46:10
Un singur om poate face diferenta si fiecare e dator sa incerce .
                                      - JFK zis-a -

...Si chiar a facut-o. ;)
O fi reusit sa iasa totusi din Matrix? (cu picioarele inainte, clar).

Pe 23 noiembrie a.c. (adica la juma' de secol dupa ce si-a furat-o) sint convins ca ni se vor dezvalui toate dedesubturile asasinarii lui.
...Voi nu? Circotasi mai sinteti... :lol:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Xanadron

#235
Inca o piesa de puzzle de lipit la "bibliografia" de pina acum:
http://www.illuminatiagenda.com/why-the-key-to-liberating-yourself-from-the-illuminati-agenda-is-a-paradox/

Tema: paradoxul necesitatii detasarii de agenda matriciala (bazata-n principal pe inducerea/vinzarea de frica a Illuminatilor), :evil: simultan cu gradul de atentie / concentrare acordat respectivei problematici.

Ideea ar fi ca "iluzionistii" chiar doresc sa aflam pina la un punct de existentza si puterea lor oculta - inclusiv de metodele lor de manipulare, fiindca directionarea precisa a urii noastre le-ar fi de folos.
...Oare? :roll:

P.S. Suplimente interesante pe tema trascendentzei Ego-ului (cu conditia sa aveti timp de ele) de la Eckhart Tolle & David Icke (mai putin "aberant" decit poate parea unora la o privire superficiala):
Eckhart Tolle @ Watkins Books 25th of October, 2013
David Icke Interview: Take it to the Heart | by Jo Conrad: bewusst.tv
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

Citat din: Xanadron din  17 Noiembrie 2013, 13:33:06

Tema: paradoxul necesitatii detasarii .. simultan cu gradul de atentie / concentrare acordat respectivei problematici.


    Unda sau corpuscul ?
    Stim si e dovedit stiintific ca amandoua sunt manifestari ale aceleeasi realitati si totul depinde de observator . Pe tema asta scrisesem postarea aia care nu a vrut sa se salveze  :-D
    Pe langa conceptul de observator uzual  - fiecare dintre noi - exista si conceptul de ultimul observator care este o pozitie privilegiata in care poate ajunge fiecare din observatorii uzuali.
    Voi incerca sa revin pe tema asta , zilele astea.

Xanadron

Citat din: fiulploii din  17 Noiembrie 2013, 14:07:47
    Unda sau corpuscul ?
    Stim si e dovedit stiintific ca amandoua sunt manifestari ale aceleeasi realitati si totul depinde de observator . Pe tema asta scrisesem postarea aia care nu a vrut sa se salveze  :-D
    Pe langa conceptul de observator uzual  - fiecare dintre noi - exista si conceptul de ultimul observator care este o pozitie privilegiata in care poate ajunge fiecare din observatorii uzuali.
    Voi incerca sa revin pe tema asta , zilele astea.
Doar un panseu scurt pe moment: probabil ca-i corpuscul in Iluzie (cu efecte fizic sesizabile adica) si unda dincolo de ea.
Fiindca din pozitia noastra actuala de observatori "ordinari" - in sens de ne-Ultimi - nu prea simtim/constientizam viermuiala undelor care ne inconjoara (EM = am, fm, TV-, X, Gamma, infra/ultrasunete, microunde etc), chiar daca mai toate ne influentzeaza fizicu', mai ales negativ.

P.S. @fiulploii: Cind (si mai ales daca :-D) o s-ajungi la postul ala ultim de observatie, sa-mi povestesti si mie cum e cu vibratiile "golurilor" numite atomi.
Si cum as putea sa nu mai simt nimic cind imi dau cu ciocanu-n degete. :lol:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

terraflorin

#238
CitatRealitatea simulată este un concept destul de diferit de actualul concept, realizabil tehnologic, al realității virtuale. Realitatea virtuală este, teoretic, ușor de identificat în raport cu realitatea "reală", iar participanții ei nu se îndoiesc de natura a ceea ce li se întâmplă. Prin contrast, în realitatea simulată participanții ei pot sau nu pot distinge cât de "reală" este realitatea în care se află.

Au existat și există multe dezbateri pe acest subiect, de la discursul filozofic la aplicații practice de calcul.

Ideea de trăi într-o realitate simulată ar cuprinde mai multe aspecte:

1Este posibil, chiar și în principiu, să fim cu adevărat într-o realitate simulată?
2Există vreo diferență între realitatea simulată și realitatea "reală"?
3Cum ar trebui să ne comportăm dacă am ști cu adevărat că trăim într-o realitate simulată?

[...]
La simularea unei populații virtuale, fiecare locuitor este un nativ din această lume virtuală. Nu există un corp "real" în această nouă realitate. Fiecare este o entitate simulată cu un anumit nivel de conștiință bazat pe logica simulării (de exemplu, o realitate cu propriile sale legi fizice). În acest fel fiecare individ poate fi descărcat dintr-o simulare în alta sau chiar arhivat și înviat mai târziu. De asemenea, este posibil ca o entitate simulată să poate fi extrasă complet prin transferarea minții acesteia într-un corp artificial real. O altă modalitate de a obține o realitate virtuală este de a clona corpul unei persoane simulate prin preluarea unei mostre din ADN-ul său virtual și de a-i crea astfel un corespondent în lumea reală, corespondent bazat pe acest model. Rezultatul nu ar face ca mintea individului să existe în afara simulării sale, dar corpul său se va naște în lumea reală.


Mai multe aici: http://ro.ozn.wikia.com/wiki/Realitate_simulat%C4%83

Aşadar nu există ieşire dintr-o ''reală'' simulată Matrice pentru că cel mai probabil am înceta să existăm iar noua formă de existenţă ''reală'' ar fi inaccesibilă nouă

Xanadron

#239
In citate fractalice sa ne buzduganim :lol: atunci, fiindca tema-i cumva conexa cu studiul "iluziei matriciale", colega-tiz terraflorin !
(pe care eram gata-gata sa te includ in cvartetul debunkerizator :-D al RUFOn cind am citit titlul postarii, da' m-am sucit - fiindca "pista" lansata de tine merita aprofundata cindva.) Desi tema realitatii virtuale am mai puricat-o noi p-aici - insa doar tangential p-aia a realitatii simulate. 8-)

"[....] I. P. Culianu are un capitol numit Religia ca sistem, în care adaptează teoria fractalilor la realitatea istoriei (...) Chiar şi viaţa obişnuită a fiecăruia din noi se poate numi ,,un fractal în spaţiul Hilbert". Ea are cu siguranţă multe dimensiuni (,,coleg", ,,soţ/soţie", ,,vecin", ,,iubire", ,,muzică", ,,lectură" etc.) şi o complexitate specială".

          Tremenul fractal este reluat de I. P. Culianu sub forma unui set de reguli şi utilizat apoi în hermeneutica sa asupra faptelor religioase şi simbolice, aşadar fractalul este pentru Culianu ,,un ansamblu de atribute adunate împreună de existenţa unei legi sau a unui set de reguli" [4, p. 198]. Culianu, nefiind matematician aplică termenul fractal asupra faptelor sacre, literare, prozaice şi propune câteva caracteristice ale hermeneuticii de tip fractal:

1. Hermeneutica de tip fractal se întemeiază pe existenţa unui set de reguli. El este echivalent cu sistemul de numeraţie sexagesimal, zecimal sau binar din teoria matematică a numerelor. În cazul teologiei, de exemplu, setul de reguli cuprinde acţiuni de genul ,,există suflet", ,,sufletul este imaterial", ,,există Dumnezeu";

2. Prezenţa principiului generator. Culianu propune un set de reguli capabil să genereze un anumit număr de variante sistematice ale interpretării. Sistemul de generare odată pus în funcţiune are tendinţa de aşi epuiza toate posibilităţile combinatorice, "deoarece operaţia de generare nu are limite teoretice". Un sistem de exegeză, cum ar fi cel al dualismului religios continuă să producă şi dincolo de posibilităţile propriu-zis religioase. El poate fi regăsit în romantism, metafizică, în sistemele politice europene sau în nihilismul postmoralist contemporan;

3. Toate variantele sistemice de interpretare sunt identice din punct de vedere genetic. Reduse la acelaşi mecanism de generare, ele se identifică, funcţional vorbind până la indistincţie;

4. I. P. Culianu renunţă la a aplica unui fapt simbolic o interpretare originară (gen Eliade sau Eco), valabilă atemporal (...) Nici una dintre variantele de interpretare ale unui text nu este falsă sau periferică. Deşi eronată ea îşi construieşte propria sa realitate prin însuşi faptul că este definită ca reală. Oricând o variantă hermeneutică se poate întrupa într-un spaţiu istorico-simbolic sau altul;

5. Pentru a aproxima acest joc, I. P. Culianu propune formulări de genul ,,raze de acţiune a unui mit" sau ,,spectrul de tolerabilitate logică". Acestea nu se mai determină pe baza unei categorii apriorice (precum revelaţia din hermeneutica lui Eliade sau arhetipul lui Jung) ci, mai curând, ,,printr-o cercetare comparativă de istorie a religiilor";

6. Hermeneutica fractală a lui I. P. Culianu eludează atotputernicia descrierii (...). Descrierea este totuşi necesară, dar insuficientă. Prin mijlocirea ei ajungem la un nivel superficial, cel al exhibării unor invarianţi. De aceea este necesar ,,să forţăm la maximum specificitatea fiecărui mit în parte, pentru a testa astfel spectrul său logic de posibilităţi, empiric realizate";

7. Exprimarea, proferarea şi actualizarea tuturor interpretărilor posibile ale unui sitem sfârşesc prin a-l transforma pe acesta într-un subiect ideal. Interacţiunea mai multor obiecte ideale creează Istoria. Aceasta este, după Culianu ,,integrarea morfodinamică a obiectelor ideale";

8. Limita cunoaşterii umane este recunoaşterea sistemelor culturale doar dimeniunea lor logică (...) logica umană ne poate duce până la presimţirea misterului, niciodată până la explicarea lui [4, p. 197-198].



          Această hermeneutică de tip fractal este baza metodei mitanaliza, care constă în recunoaşterea unui mit şi a invariantelor sale în interiorul textului literar.

          I. P. Culianu lansează teoria şi metoda fractalilor binari, aplicată apoi de cercetătorul de la Iaşi, Nicu Gavriluţă asupra timpului social. Astfel Culianu înţelege prin termenul fractal ,,o ramificaţie teoretic infinită" [1, apud. p. 24].

          Printr-o analiză comparativă între interpretările lui Culianu şi cele ale lui Nicu Gavriluţă, cel din urmă stabileşte trăsăturile cercetării de tip fractalic:

1. În ştiinţa religiilor – acolo unde l-a aplicat Culianu –, setul de reguli cuprinde aserţiuni de genul: «există suflet», «sufletul este material», «există Dumnezeu» etc. În cazul cercetării lui Gavriluţă despre timp social şi fractal, aserţiunile sunt următoarele «există timpul», «există veacul», «există eternitatea», «timpul este ciclic», «timpul este liniar», «există calendarul», «există un început şi un sfârşit al timpului», «există soartă, destin» etc.

2. O a doua trăsătură a cercetării de tip fractalic (propusă şi ea spre aplicare în ştiinţele umaniste de I. P. Culianu) se referă la existenţa mecanismului de generare a variantelor interpretate. În fond el este infinit «deoarece operaţia de generare nu are limite teoretice». Acest fractal binar se întemeiază firesc pe două mari posibilităţi logice de raportare acceptare/respingere. Urmează apoi o serie, teoretic nesfârşite de interpretări date celor două mari raporturi sociale (spre exemplu, vezi schema de la p. 27 în cartea lui N. Gavriluţă Fractalii şi timpul social)

3. ,,Toate variantele şi subvariantele sistemului sunt identice doar din punct de vedere genetic şi poate funcţional (...) S-ar putea ca sistemul fractalic al timpului social să funcţioneze asupra marelui sistem mitic" prezentat de Culianu în finalul cărţii Gnozele dualiste ale Occidentului. În acest caz, practica lui esenţială ar fi bricolajul.

4. Toate variantele interpretative sunt la fel de adevărate.

5. Funcţionarea asemenea unui obiect ideal."

(sursa: http://fanzin.clubsf.ro/fractalii-intre-stiintele-reale-si-cele-umaniste/  )
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/