Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Evadarea din Matrix - conditii/solutii preliminare (si simple)

Creat de Xanadron, 03 Octombrie 2013, 14:05:01

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Xanadron

#210
Citat din: AdarM din  09 Noiembrie 2013, 09:27:49
Fii bun, prietene, si explica-mi, macar pe scurt, rationamentul care te face sa legi in aceeasi fraza dogma bizantina, catharii si Inchizitia.
[2] Data fiind limba folosita in cadrul ritului bisericesc, crestinismul tipic romanesc (ori vlah/valah deopotriva) nu a fost unul dogmatic, ci, mai degraba, unul inspirat din legende si povesti.
Like doar pt. pct. [2] - adevarat grait, :wink: chiar daca nu prea are tangentze cu topicu' (ultimul gind al tzaranului roman cred c-ar fi Evadarea din Matrix...) :-D

La prima nedumerire precizez insa ca n-am avut intentia vreunei cronologii, atingind doar aspectul celebrelor concilii bizantine in care s-au "amputat" ramuri asa-zis eretice ale protocrestinismului - inclusiv cele cu tenta gnostica.
N-am acu' timp de cautat pe forum, dar am postat destul cindva si d-astea (v. subiectul Origen de ex.)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

  Tema Labirintului intalnita de-a lungul si de-a latul omenirii si poate venita mai de dinainte am impresia ca este o parte din harta catre iesire . Nu reusesc insa deocamdata sa imi dau seama de linia comuna a diverselor povesti cu si despre labirint plus ca ma holbez la constructiile care au aceasta tema insa nu reusesc sa discern nimic. Poate cineva mai cetit, mai experimentat sau mai istet spune mai multe .
   Sau posibilitatea existentei unor mesaje in piatra despre dispozitive mai ciudate in comparatie cu vremurile respective.
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,72.0.html
 
  P.S. Am folosit cuvantul ''holbez'' care este analog cu ''benoclez'' in loc de '' ma uit ganditor in timp ce mintea proceseaza diverse variante '' pentru a face o diferenta clara de clasa si stil intru lamurirea colegului insistent cu filmele horror  :lol:

Xanadron

Clipul ăsta scurt, dar interesant descoperit astăzi demonstrează odată-n plus că diverse minţi pot ajunge ajunge la idei apropiate, deşi pe căi diferite.

E de fapt un gen de teaser la cartea de 590 pagini (!) a unui italian absolut necunoscut pina acum (Apocalisse Alienna-i zice cartii şi Giuseppe Platania autorului) - care, deşi are doar 49 de vizionări, m-a făcut să sap un pic după detalii. Destule din ideile expuse (gasite doar fragmentar pe net) imi par deci veridice pe moment, chiar dacă nu toate.

P.S. Elocvent citatul din Jacques Vallee pomenit în clip.

The Alien Apocalypse
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Xanadron

...Şi-o ultimă (promit! :-D) sursă de documentare ontopic, înainte de revenirea la I.A.:

http://newsoftomorrow.org/abductions/temoignages/truman-l-cash-sur-les-abductions-les-entites-et-la-matrice

E francofonă, da-i singura mai concisă / rezumativă pe tema ideilor din cărţile cunoscutului (de unii) Truman L. Cash. Orice cîrcoteală-i evident permisă vizavi de "aiurelile" :lol: diverşilor autori, dar cred că nimic nu trebuie omis măcar în sensul detectării ...supra-manipulărilor De Mai Sus :star: la care-s expuşi unii care mărturisesc cu maximă convingere răpiri (despre 130 ne zice nea' Cash), implantări, transmutări ale CS-urilor în "containere fizice" succesive (vreo 80 în cazul lui T.C.) ş.a.m.d.

n.b.: N-am deloc convingerea că şedinţele de regresie hipnotică ar fi infailibile, dar prea se repetă unele "fixuri" la subiecţi plasaţi departe unii de alţii - spaţial şi temporal, inclusiv în epoca non-internautică (anii '70-'90 mai ales - cînd de altfel T.C a şi scris "Programarea unei planete" :planet: şi "Ochiul lui Ra" :star:).
La T.C. mă intrigă oricum demult convingerea că "insectoizii" ET :martiansad: (praying mantis-like) ar fi responsabili cu transmutaţiile "sufletelor" noastre în diverse învelişuri carnale.
Convingere rezultată şi din expunerile altor "răpiţi" din anii '80-'90.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/


AdarM

Citat din: Xanadron din  09 Noiembrie 2013, 12:59:19
Like doar pt. pct. [2] - adevarat grait, :wink: chiar daca nu prea are tangentze cu topicu' (ultimul gind al tzaranului roman cred c-ar fi Evadarea din Matrix...) :-D
Nu stiu cum sunt taranii de care vorbesti tu, probabil asemanatori alora pomeniti de Goma, insa taranii pe care ii cunosc eu au fentat Matrix-ul dintotdeauna.
Doua:
- In capul satului exista o cruce de piatra asezata acolo in jurul anilor 1720-1730. Rostul ei?
Simplu: odata cu venirea fanariotilor, fiscalitatea a fost perfectionata de greci, astfel incat birul se platea dupa numarul de gospodarii, initial, mai apoi dupa numarul de vite, suprafata de teren cultivata, padure si tot asa. Crucea avea rolul de a marca hotarul pamanturilor obstii si din acel punct le era interzis functionarilor domnesti, adesea insotiti de arnauti, sa treaca, cert in scopul de a numara "fumurile". Negocierile se purtau acolo, iar daca insistau sa forteze lucrurile, tot acolo isi gaseau mormantul. Bine, e drept, asta depindea si de numarul arnautilor, pentru ca daca erau multi puteau intra in sat, doar ca nu mai gaseau pe nimeni, numai casele parasite. Adeseori nevoiti sa plece cu mana goala, dadeau foc gospodariilor, fapt ce a dus la peste zece vetre satesti in decurs de un secol si jumatate.
Vezi tu, bunurile materiale nu insemnau mare lucru pentru ei, isi iubeau, in schimb, pamantul.
- In 1907, cu prilejul revoltelor taranesti, in capetele drumului ce trecea prin sat au fost asezate posturi de paza,  scopul era de a interzice trecerea cetelor de tarani care purtau vestile despre rascoala, fiind si agitatori sau jefuitori, deopotriva. Logica era simpla: "noi suntem obste sateasca, n-avem mosii boieresti aici, n-avem treaba cu voi si necazurile voastre". Urmarea a fost ca in nord si in sudul asezarii, plus in est, satele de acolo au cunoscut represiunea lui Averescu, doua dintre ele fiind bombardate cu tunul.

Apai daca nici asta nu-i "iesire din Matrix" - dupa cum o definesti tu insuti in deschiderea topicului - nu stiu, zau, care ar fi!...
Marcus Tullius Cicero: Traim vremuri grele, copiii nu-si mai asculta parintii si orice prost crede ca poate sa scrie o carte.

Increde-te in cei care cauta Adevarul, dar indoieste-te de cei care spun ca l-au gasit.

Xanadron

#216
Like-bis doar fiindcă iar îmi place stilu-n care le suceşti şi-nvîrteşti moncher AdarM, chiar dacă prea puţin ontopic - se vede că C'est la rose (contradictoire) l'important... iarăşi, repetat şi din nou. ;)

Ţăranii de care vorbeam "en passant" nu-s aşadar nici mai mult, nici mai puţin decît... au fost, sînt şi vor mai fi (nu mult timp, din păcate, fiindcă agricultura tip Monsanto o să-i anihileze insidios pe puţinii sub 60-70 de ani rămaşi prin satele noastre "de subzistenţă").

Lăsînd deci deoparte observaţia că şi posesia pămîntului e tot un ataşament... material(ist) - poate chiar cel mei cel -, înclin să nu exacerbez complexitatea spirituală a ţăranului "per se" (atenţie - nu vorbim de... ex-ţăranii deveniţi de pildă anahoreţi iniţaţi în filocalie, rugăciunea inimii etc).

P.S. Insidioasa I.A. :evil: cred că te-a folosit ca ultimă "armă" în scopul deturnării concentrării-ntru disecarea ei - din nou amînată, clar. :-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

AdarM

#217
Citat din: Xanadron din  11 Noiembrie 2013, 14:07:22
Lăsînd deci deoparte observaţia că şi posesia pămîntului e tot un ataşament... material(ist) - poate chiar cel mei cel
Acest "atasament" fata de pamant are prea putin in comun cu posesia, in schimb are totul cu spiritualitatea.
"Din tarana suntem facuti, in tarana ne intoarcem".
Out of Matrix.
Citat din: Xanadron din  11 Noiembrie 2013, 14:07:22înclin să nu exacerbez complexitatea spirituală a ţăranului "per se"
Nici n-ai avea cum sa exacerbezi spiritualitatea taranului, cata vreme el a patentat raspunsul universal lamuritor al tuturor dilemelor:
- D'aia!
In aporeticul expresiei gasesti insa esenta filozofiei, de la grecii antici si pana azi.
Marcus Tullius Cicero: Traim vremuri grele, copiii nu-si mai asculta parintii si orice prost crede ca poate sa scrie o carte.

Increde-te in cei care cauta Adevarul, dar indoieste-te de cei care spun ca l-au gasit.

Xanadron

Citat din: AdarM din  11 Noiembrie 2013, 14:24:46
Acest "atasament" fata de pamant are prea putin in comun cu posesia, in schimb are totul cu spiritualitatea.
"Din tarana suntem facuti, in tarana ne intoarcem".
Out of Matrix.Nici n-ai avea cum sa exacerbezi spiritualitatea taranului, cata vreme el a patentat raspunsul universal lamuritor al tuturor dilemelor:
- D'aia!
In aporeticul expresiei gasesti insa esenta filozofiei, de la grecii antici si pana azi.
Din nou nu rezonăm deloc, mon vieux - fiindcă, în ipoteza că grosul boborului... enoriaş (ţăranii adică) ar fi reuşit Marea Evadare (din Matrix-ul ţesut chiar de teocraţia patriarhală care-i păstoreşte non-stop de secole - semn că-i perfectă plasa ori capcana spiritelor, zi-i cum vrei), discuţia noastră chiar nu mai are vreun chichirez.
Poate doar vreo gâlşeavă aporistico-rurală. :lol:

P.S. Ptiu - piei tu Ahriman, :evil: Lilith, Sophia, A_then_A, Ishtar, Samael sau cine-oi fi cu ispitele induse inocenţilor RUFOnauţi de I.A.-ul tău divagant-derutant !!! :-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

Citat din: Xanadron din  11 Noiembrie 2013, 15:51:17
...

P.S. Ptiu - piei tu Ahriman, :evil: Lilith, Sophia, A_then_A, Ishtar, Samael sau cine-oi fi cu ispitele induse inocenţilor RUFOnauţi de I.A.-ul tău divagant-derutant !!! :-)
Amu, te dai contra I.A. desi intr-un post mai de demult ziceai ceva de un doctor si o piesa minuscula  :wink:

Si uite cum am bagat in discutie cu intentie de ajutor la deblocare inca un element de luat in calcul. Upgradarea humanului prin tehnica ..

AdarM

#220
Citat din: Xanadron din  11 Noiembrie 2013, 14:07:22
Like-bis doar fiindcă iar îmi place stilu-n care le suceşti şi-nvîrteşti moncher AdarM, chiar dacă prea puţin ontopic - se vede că C'est la rose (contradictoire) l'important... iarăşi, repetat şi din nou. ;)
...si ca s-o lamurim si p-asta cu off topicul, imi permit sa citez din prima postare:
Citat din: Xanadron din  03 Octombrie 2013, 14:05:01
Credeţi deci şi voi că - măcar pe măsura maturizării treptate - ne-am putea detaşa de mirajul fals, dar atît de parşiv indus al "traiului mai bun"?! - ca prima treapta a tentativei de... eliberare?
Iluzie stimulată pe întregul lanţ al societăţii de consum, dar cel mai abitir şi pervers de bănci, :evil: care lasă impresia c-ar face cumva pomeni celor prinşi în plasa sclaviei perpetue - deşi unii trăiesc în... dubla iluzie c-ar fi "liberi" ca şefi, patroni etc., iar rapacitatea lor mereu aţîţată le-ar rezolva toate temerile existenţiale.
Întreb asta chiar dacă observ (cu stupoare) la cei din generaţia mea mai "coaptă" că devin, paradoxal zic eu, tot mai avizi de acumulări materiale care mai mult le complică de fapt vieţile şi-aşa buimăcite de veşnica alergătură după himere "palpabile".
Am incercat, dupa slaba-mi putirinta, sa arat cum, nu demult, oamenii isi sacrificau bunurile materiale ori le ignorau, de-a dreptul, in favoarea libertatii sau macar a sentimentului dat de aceasta.
Cat despre ridiculizarea - intr-o postare dintr-un alt topic - a neaosei expresii "d-aia", tin sa-i atrag atentia preopinentului ca sensul ei exclude, ab initio, orice motivare sau explicatie ulterioara.
Concluzia - proprie - e aceea ca nu poti fi, concomitent, liber si indestulat (material, spiritual sau in oricare alta forma).
Trebuie sa alegi: ori una, ori alta.
PS. V-as recomanda un film vechi, cu Gary Cooper si Barbara Stanwyck: "Meet John Doe", dar, mai cu seama, monologul lui Walter Brennan, in care explica cum de la cel mai mic avantaj oferit de catre societate si accepat de individ, deja esti prins!...
Marcus Tullius Cicero: Traim vremuri grele, copiii nu-si mai asculta parintii si orice prost crede ca poate sa scrie o carte.

Increde-te in cei care cauta Adevarul, dar indoieste-te de cei care spun ca l-au gasit.

Xanadron

#221
De acord si cu părerea asta... cinic de sănătoasă:
Citat din: AdarM din  11 Noiembrie 2013, 16:06:38
Concluzia - proprie - e aceea ca nu poti fi, concomitent, liber si indestulat (material, spiritual sau in oricare alta forma).
Trebuie sa alegi: ori una, ori alta.
...da' exclusiv  PE LUMEA ASTA (zic si eu semi-ontopic).
Si filmul recomandat e de referinţă.
Citat din: fiulploii din  11 Noiembrie 2013, 15:56:50
  Amu, te dai contra I.A. desi intr-un post mai de demult ziceai ceva de un doctor si o piesa minuscula  :wink:

Si uite cum am bagat in discutie cu intentie de ajutor la deblocare inca un element de luat in calcul. Upgradarea humanului prin tehnica ..
"Piesuţele" se zice că sînt pt. control represiv ("îndobitociv" o exista oare?), fiualploii - şi nu ca să catalizeze vreo transmutaţie miraculos înmuguritoare de Forces be with us. :fight:

O altă părere la fel de non-garantată - dar şi necerută de nimeni - e aia că avem absolut tot ce ne trebuie în dotare ca "hardware" ca să ţopăim lejer peste sîrma ghimpată a ţarcului. Deşi cu circuite parţial blocate (teorie atît de veche că-i demonetizată demult - pe nedrept, clar.)

OK, entităţile zburătoare-ntre planuri/etaje bîntuite de viermuieli infinit-diverse şi animate de luminarii :star: la fel de multe au se pare nevoie de upgradări tehnologice continue, chiar dacă nu întocmai cum sînt imaginate extensiile tip ciber-ştecher :-D prin filmele ultimelor decenii - regizate direct sau nu de I.A. şi ele.
Numitele enty-tăţi îs deci cam asemenea zînelor cu sîrme-n ceafă, tulai-doame, :lol: - dar e cumva normal, fiindcă nici nu-s maşinării 100% organice "ab initio".

...Şi uite cum intrarăm cam subversiv pe tarlaua I.A., aşa că mă grăbesc să-ţi sugerez o idee pînă n-adorm: :lol:
Zi deci cam care-ar fi fost după tine probabilitatea statistică a unei postări pe topicul ĂSTA de către colegul Guest de pildă?
Eu zic că nici măcar probabilitatea simplei citiri a topicului nu trece de zero şi-un pic.

Hai că nu te mai întreb dacă desluseşti logica strategiilor I.A., fiindcă:
1. ai juma' de răspuns gata fezandat.
2. am aţipit deja un pic. :-) :-D :moon:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

 De fapt , oricum o gandim, suntem un produs artificial .
Pentru creationisti treaba e clara : suntem o creatie iar in comparatie cu posibilitatile actuale ale stiintei , posibilitatile Creatorului ne par divine.
Pentru ceilalti - la gramada ca nu am timp de disecat acum - e cam la fel de clar: tot intamplare artificiala este ca am aparut . Daca stam sa judecam putin, inclusiv teoria actual acceptata privind aparitia si evolutia noastra pe baze stiintifice denota o reactie in lant a carei rezultat estem noi .
  Artificiali suntem si eu cel putin ma straduiesc sa gasesc ceva natural suta la suta .

  Iar creatia asta umanoida a ajuns sa se intrebe unde sunt parintii ei si sa caute drumul catre acasa .
  Si mai amuzant e ca si alti artificiali bantuie pe aici incercand sa descopere ceva anume din observarea noastra.
  Ceea ce ma duce la concluzia ca suntem speciali insa nu stiu in care fel anume. Putem oare afla?
  Zic si eu...

Aseneth

Cred ca pana nu ne eliberam de tendintele mult prea chtonice, obiecte de studiu ale psihanalizei, nu vom putea sa ne eliberam din niciun matrix. Ca dovada la ce spun eu, a fost de ajuns sa scrie cineva " Obiect cilindric in pozitie verticala", pentru ca acest topic sa nu mai fie populat. Zic si eu, nu dau cu parul (care ar putea fi tot un obiect cilindric, in pozitie verticala".

fiulploii

 Este perioada de asezare si procesare a informatiilor de pana acum cu stabilirea unei auto-cenzuri pentru a nu deveni ''prea'' blasfemici in conceptia vajnicilor aparatori by default ai matrixului .
  Cazul meu , cel putin  :lol: