Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Colaborare documentar

Creat de Urban, 10 Septembrie 2013, 15:56:13

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Urban

Salut,
Am downloadat de pe net un documentar zic eu extrem de interesant "Imaging the tenth dimension" si as vrea sa intreb daca exista vreun membru mai priceput care sa poata face o subtitrare serioasa pentru el.
Imagining 10 Dimensions - the Movie
Mersi

panta_rh_ei

INTERESANT, intr-adevar. SPER sa se gaseasca si cel/cei care sa infaptuiasca a doua parte a minunii.
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

fiulploii

Un rezumat titrat este in linkul pus de @Arhanghelul cu Sosirile, partea 57- Semnificatia dimensiunilor

fiulploii

Scuze pentru dubla postare  :-D

  Documentarul ''pacatuieste '' prin gandire mecanicista in privinta timpului. Se presupune o curgere liniara a timpului, analog dimensiunilor spatiale newtoniene. Se lucreaza deci pe un model ori modelele sunt idealizari ale realitatii in care se neglijeaza anumite aspecte .
  Apoi hai sa zicem ca timpul este liniar. De ce sa nu se aplice si timpului aceleeasi proprietati ca si spatiului si ma refer aici la proprietatea benzii Mobius. Daca timpului plan i se aplica o rasucire/torsiune de 180* dupa o a treia axa temporala atunci un  calator care pleaca din t(0)=0 dupa parcurgerea intregii benzi Mobius temporale va ajunge din nou in punctul t(0) iar asta este un alt mod de a explica reincarnarea.
  Inevitabil trebuie sa vorbesc despre timp in termeni ''spatiali'' fiindca nu exista concepte pentru un timp cu 2 sau mai multe dimensiuni .
  Ipotezele din documentar sunt valabile- zic eu- doar in cazul in care toate fiintele sau obiectele sau ''lumile'' dimensionale spatial peste marimea 3 folosesc sau se deplaseaza pe o singura axa a timpului.
  Atunci da, putem asemui ca fiecare fiinta/obiect se vede de catre un superior ca un sarpe desi eu as spune ca ar fi vorba de ''reprezentarea'' vizuala a unei lungimi de unda specifice.  Stim ca ce e in mic este si in mare iar asta inseamna ca existam - ca sa ma refer doar la oameni- existam in o multitudine de locatii potentiale simultan insa ''observarea'' noastra de catre cineva ne materializeaza exact la fel cum se petrec lucrurile in cuantica la vesnica problema corpuscul-unda. Existenta simultana a fiintei da posibilitatea accederii nemuririi locale prin simpla accesare a informatiei care ai fost la momentul ''x'' si rescriererii caracteristicilor fizice - de exemplu. Un fel de copy-paste pe care il poti face sa zicem la saizeci de ani rememorand simtirea, trairile si caracteristicile fizice ale corpului tau cand aveai 25 de ani .

  Poate ca e cam greoaie exprimarea insa sper ca s-a inteles ideea. Prin faptul ca existam simultan de la nastere si pana la moarte poate explica si fenomenul de deja-vu cand se produce o ''amintire'' din viitor - la expresia asta l-am plagiat pe Daniken  :-D .
  Desi o alta teorie zice ca deja-vu se explica prin accesarea amintirilor unuia care a fost acolo inaintea ta si a vazut ce vezi tu , mie personal mi se pare ca este adevarata numai ca nu zice si ca acel altcineva esti tot tu , cel care traieste fenomenul.
  Ar fi o gramada de discutat si pe tema asta insa mi-e teama ca sunt deja offtopic  :-D

  Doar parerile mele cele de mai sus.