Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

FAN Bucuresti 01,03,2013

Creat de Arhanghelul, 02 Martie 2013, 00:39:11

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Arhanghelul

La ora 22:30 am observat pe cer trei luminite de culoare rosu - portocaliu inchis (diametru aparent de 1-2 mm la varful degetelor cu bratul intins ) ... au trecut pe directia NV --> NE ... distanta pana la obiecte  ~ 1 - 1,5 Km ... au zburat doua in tandem si una mai sus si la 45 de grade fata de planul de zbor al celulei ...

Durata observatiei : ~ 2 minute (22:30 - 22:32);
Altitudinea planului de zbor : 400 - 500 m;
Distanta pana la obiecte: ~ 1,5 km;
Directia de deplasare : NV --> NE;
Viteza relativa de deplasare a obiectelor : 70 - 100 Km/h ;
Temp. mediului : 2 grade C;
Viteza vant : 2km/h Nord -->Sud;
Precipitati : 0;
Vizibilitatea : 8 km.
GPS :  44.400848, 26.045118 (~)

Posibil sa fi fost elicoptere (? n-au existat  lumini intermitente de semnalizare si nici vreun sunet de motor) sau lampioane chinezesti (c-am prea rapide si deplasare perpendiculara pe directia vantului ).

P.S. Tocmai azi n-am luat aparatul foto cu mine ...  uffffffffff ....
P.P.S. Mai jos am pus si lampionul chinezesc din februarie ... c-am mare asemanare ...doar era pe directie  inversa (Est --> Vest )...
______________________________________________________________________

Citat din: Arhanghelul din  09 Februarie 2013, 23:59:54
Una calda ... de anul nou chinezesc (sarpele de apa)  :evil: ... "zborul" ozenistic al unui lampion chinezesc ... :mrgreen:

Durata observatiei : ~ 2 minute (22:38 - 22-40);
Altitudinea obiectului : 200-300 m;
Directia : E -->V;
Temp. mediu la 2 m : 2 grade C;
Viteza vant la 2m: 10-11 km/h Est-Vest;
Precipitati : 0;
Vizibilitatea :16km.
GPS : 44.400848,26.045118







Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

abyss

Luminite... ce fel de luminite? de forma ovoidala mai puternic luminata in centru? sferice, difuze...etc?
Conteaza deoarece si eu am observat ceva prin Straulesti cu ceva vreme in urma si la cateva saptamani dupa am vazut iar "luminitele" si faceau mac-mac...sau mai precis "ga-ga". Erau pasari salbatice de balta, reflectau lumina oranj-raosiatica a surselor de iluminat public. :)
Deci man, cum erau luminitele?

Arhanghelul

#2
Citat din: abyss din  02 Martie 2013, 01:34:11
Luminite... ce fel de luminite? de forma ovoidala mai puternic luminata in centru? sferice, difuze...etc?
Conteaza deoarece si eu am observat ceva prin Straulesti cu ceva vreme in urma si la cateva saptamani dupa am vazut iar "luminitele" si faceau mac-mac...sau mai precis "ga-ga". Erau pasari salbatice de balta, reflectau lumina oranj-raosiatica a surselor de iluminat public. :)
Deci man, cum erau luminitele?

Sferice ... estimez ceva la 5 - 8  metri diametru ... aveau o usoara palpaiere precum lampioanele ... dar nu aveau acea luminita in mijloc ... formatia de zbor sa mentinut perfecta de la inceputul observatiei pana la pierderea ei din vedere ... circa 2 minute (4 - 5 km) ...

L.E. Aveau propria lor sursa de lumina ...
P.S. C-am prea dese lansariile de  "lampioane" in zona Sectoarelor 5 si 6 ... o fi baza secreta de UFO a lui Lorin Furtuna ...  :evil: :-D :mrgreen: ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

abyss

   E posibil cred fara sa stiu clar ce ai vazut, sa fi fost tot lampioane dar la o distanta mai mare de tine aparand astfel ca fiind sferice. In special daca au strabatut campul tau vizual pe o traiectorie rectilinie. Daca s-ar fi comportat altfel decat ceea ce stim, cunoastem si ni se arata oficial...
Buna observatie zic si merita continuat. Pacat ca nu ai putut inregistra.

Arhanghelul

#4
Citat din: abyss din  02 Martie 2013, 01:54:17
  Buna observatie zic si merita continuat. Pacat ca nu ai putut inregistra.

Am senzatia ...ca ... o sa mai am ocazia... mai ales c-am o deschidere a "turnului" de peste 220 de grade ... cu orientarea mediana pe directia Nord ...

L.E. Am sunat pe cineva din zona Tricodava ... ce are geamurile orientate spre Nord ... si mi-a spus ca nu vede aceste lumini ... astfel imi "intareste"  concluzia ca ele erau la minim 1km maxim 2,5 km de punctul din care am facut observatia ... mai mentionez ca sunt obisnuit sa vad de mai multe ori pe seara si/sau zi spre NV ruta de decolare/aterizare de pe aeroportul Otopeni ... adica sunt familiarizat si cu luminile de pozitie si cu cele de aterizare ale avioanelor si elicopterelor ... si-n plus am mereu la indemana binoclu de 10 x 25  ... pe care l-am intrebuitat si la aceasta observatie ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Arhanghelul

#5
Daca tot am postat dublu sa mai aduc elemente noi ... pentru a va putea face o imagine mai clara ...

Poza are doar jumatate din campul vizual cel pot avea din pct. de observare ... din anumite motive nu-l pot marca exact ...

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05