Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Roman doar aparent SF (fragmente) - critici, laude, bascalie etc

Creat de Xanadron, 12 Ianuarie 2013, 19:10:48

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

fiulploii

#105
La transpunerea digitalizata a pozelor cel mai bine se stie editorul - de obicei  :-D
Citat din: Xanadron din  28 Ianuarie 2013, 22:12:03
Unica problema ramine insa - repet - gasirea unui TITLU, primul care "vinde" orice.
Si... nu ai vrea sa te ajutam la gasirea unui titlu?  :-D
Evident ca pentru asta trebuie citita cartea  :lol:

Cred ca cunosti vorba ceea : Daca nu stii , te invatam/ daca nu poti , te ajutam / daca nu vrei , te obligam  :lol: :lol:
Intrebare: unde era valabila expresia de mai sus?

A se trata cu simtul umorului aceasta postare.

Rugaminte: ai putea posta vreun fragment de final ?

acme

Citat din: Xanadron din  28 Ianuarie 2013, 16:56:49
Nuuu, 5-7-8-10 euroi ar fi pretzu' pentru intreaga OPERA. :-D (de trei parale, evident).

Serios acum: si pe la noi se scot e-book-uri platibile prin SMS - ete acilea:
http://www.bibliotecadigitala.ro/?cat=16

P.S. Eu, mai de moda veche fiind, prefer totusi cartea pe hirtie - s-o tii in minutza deci cind o citesti. Pina si mirosul de cerneala tipografica zic ca are farmecul lui.

Ca sa mai dau si eu cu o bita in balta: ai putea sa publici electronic pe capitole: vezi experimentul cu John Scalzi http://www.publishersweekly.com/pw/by-topic/digital/content-and-e-books/article/52900-tor-to-publish-new-john-scalzi-novel-as-e-book-serial-first.html
We're born alone, we live alone, we die alone.

acme

Citat din: fiulploii din  28 Ianuarie 2013, 22:35:26
Cred ca cunosti vorba ceea : Daca nu stii , te invatam/ daca nu poti , te ajutam / daca nu vrei , te obligam  :lol: :lol:
Intrebare: unde era valabila expresia de mai sus?
tatuca
We're born alone, we live alone, we die alone.

Xanadron

Citat din: acme din  28 Ianuarie 2013, 22:49:19
Ca sa mai dau si eu cu o bita in balta: ai putea sa publici electronic pe capitole: vezi experimentul cu John Scalzi http://www.publishersweekly.com/pw/by-topic/digital/content-and-e-books/article/52900-tor-to-publish-new-john-scalzi-novel-as-e-book-serial-first.html
Sa nu exageram totusi, colega acme - o fi John Scalzi relativ necunoscut in SUA, dar JE sint si mai necunoscut in Romanica... :-D
Citat din: acme din  28 Ianuarie 2013, 22:50:58
tatuca
Tatuca Lenin, nu Stalin.

@fiulploii acum: Ar fi culmea sa "sifonez" tocmai finalul :lol: - mai bine o postez pe toata, nu?
Serios acum: am cel putin 3 finaluri potentiale, nu doar vreo 30 de titluri asemenea.
O sa revin deci cu o lista a lor (titlurilor, nu finalurilor) si poate mai adaugati si voi unele - o idee buna ai avut deci. :wink:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

Citat din: Xanadron din  28 Ianuarie 2013, 23:50:03
- o idee buna ai avut deci. :wink:
Mersi de incurajari, ma incadrez deci in axioma care zice : nu e important sa canti melodios , esentialul e sa canti tare.
:lol:
Sunt curios de lista aia de 30 de titluri . Evident ca nu o sa alegi nici unul propus fiindca o sa fim cam pe de laturi .
Tot chestie de guerrilla marketing   8-)
Parerea mea..

sunnyboy

@fiuploii: rad cu lacrimi de ideea ta de roman cu poze! De fapt, nu zici rau, Xanadron, pentru segmentul de public "manga" :P , ar trebui sa publice si o varianta BD (benzi desenate) ca am inteles ca-i talentat si in acel domeniu!
Spor la scris Xanadron, iar cu asemenea critici simpatici... nu are cum sa iasa rau!

fiulploii

Citat din: sunnyboy din  30 Ianuarie 2013, 00:18:17
@fiuploii: rad cu lacrimi de ideea ta de roman cu poze! De fapt, nu zici rau, ..
:-D Multumesc insa nu e ideea mea. Am avut editia princeps
( PRÍNCEPS adj. invar., s. m. invar. 1. Adj. invar. (În sintagma) Ediție princeps = prima ediție a operei unui scriitor )
a romanului Contele de Monte Cristo - 6 volume , format A4 . Si fiecare volum era alcatuit din fascicole continand unul sau doua capitole iar prima pagina era un desen grafic ( cu aspect de fotografie ) cu o scena din capitolul respectiv si dedesubt propozitia care a dat nastere desenului .
  Am considerat ca e o idee foarte buna si o metoda de plus-valoare in ziua de azi.
Parerea mea..

Xanadron

Citat din: sunnyboy din  30 Ianuarie 2013, 00:18:17
@fiuploii: rad cu lacrimi de ideea ta de roman cu poze! De fapt, nu zici rau, Xanadron, pentru segmentul de public "manga" :P , ar trebui sa publice si o varianta BD (benzi desenate) ca am inteles ca-i talentat si in acel domeniu!
Spor la scris Xanadron, iar cu asemenea critici simpatici... nu are cum sa iasa rau!

Chiar o sa fie cu... o poza, oameni buni - a lui JE, evident (desi nu pe coperta) - am deci suficient curaj sa ma expun tirurilor cu oua clocite  :-D
Sau alte produse, fiindca, pe linga Motto, Dedacatie, Proloage si altele asemenea (in lipsa de recenzii ale New York Times) :lol: are si "Multumiri", care suna asa:

"Colegilor forumiști care au avut răbdarea să-mi citească toate aiurelile postate pe RUFOn; noroc totuși că pe Internet nu se poate azvârli cu roșii storcite."
In rest, multzam de urari, sunnyboy, chiar am nevoie de spor (de noapte mai ales).
Citat din: fiulploii din  30 Ianuarie 2013, 01:30:26:-D Multumesc insa nu e ideea mea. Am avut editia princeps
( PRÍNCEPS adj. invar., s. m. invar. 1. Adj. invar. (În sintagma) Ediție princeps = prima ediție a operei unui scriitor )
a romanului Contele de Monte Cristo - 6 volume , format A4 . Si fiecare volum era alcatuit din fascicole continand unul sau doua capitole iar prima pagina era un desen grafic ( cu aspect de fotografie ) cu o scena din capitolul respectiv si dedesubt propozitia care a dat nastere desenului .
  Am considerat ca e o idee foarte buna si o metoda de plus-valoare in ziua de azi.
Parerea mea..
La modul f. serios, si asta ESTE o idee, fiulecuploideidei! :-D
Singura chestie e ca ar amina cumva scoaterea cartii, asa ca ma mai gindesc... :roll:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Xanadron

Citat din: fiulploii din  29 Ianuarie 2013, 00:00:39
Sunt curios de lista aia de 30 de titluri . Evident ca nu o sa alegi nici unul propus fiindca o sa fim cam pe de laturi .
Tot chestie de guerrilla marketing   8-)
Parerea mea..
Uite citeva din nenumaratele variante de titluri cazute la prima sau a doua examinare critica (pe moment de ex. m-ar tenta titlul "SA MURITI BINE!", :lol: dar clar ca n-o sa-mi mai placa nici asta de maine):

Hai sa traiesti, Moarte!
Mic ghid de nemurire
Nemurire in trepte
Nemurire indiscreta
Condamnati la nemurire
Nemurire la discretie
Examinat la nemurire

Seductia evadarii
Prin moarte, mai departe
Evadat in nemurire (cred ca vi s-a acrit deja de-atitea nemuriri...)
Calcat de roata patrata a mortii
Sa murim un pic impreuna

Girafa prin labirint
Evadat din labirint
Beat mort prin labirint
La multi ani mortali!
Nemuritoare, moartea trecea (...sint sadic, nu-i asa?!) :lol:

...si tot asa pina s-o insera (mai am si altele, cu "n" combinatii de alte fixuri, nu doar  moarte, nemurire, labirint, evadari etc). Asa ca va rog chiar sa veniti si voi cu propuneri. Sau macar ziceti daca ar fi totusi bun vreunul din cele postate.

Premiu – un abonament pe viatza la piscina din curtea vilei pe care mi-o construiesc dupa ce mi se vor vinde un milion de exemplare. :-o
...Nu va bucurati insa prematur, ca vila cu piscina doar in Pustia Violeta am sanse sa mi-o fac (dupa ce dau coltzu' adica). :-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

alx

Citat din: Xanadron din  30 Ianuarie 2013, 11:04:40
Asa ca va rog chiar sa veniti si voi cu propuneri.
Violet,culoarea NEGRULUI!

      sau

Sfârșitul nu-i pentru toată lumea!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

padme

Băi da' nu aveti simtul aventurii! În primul rand o carte care are in titlu cuvantul "moarte" nu va atrage foarte mult.

Calatorie in infinit - unde multi vor vrea sa vada ce anume este infinitul; daca nu-ti convine "infinit" pt ca nu avem un tablou complet asupra cartii, poate sa fie "calatorie" in... ceva. Practic este o calatorie cam ce srii pe acolo; ca scrii si alte chestii, practic prin flashback-uri vorbesti despre aceasta aventura a sufletului incarnat  si influentele asupra lui de-a lungul vietii terestre, conspiratii; apoi sufletul descarnat care incepe alta aventura a cunoasterii naturii lui etc.
Parerea mea.


Grafica copertii poate cuprinde culoarea mov si neagra daca vrei neaparat.

Prezentare pe coperta, daca se poate o coperta d'aia aplicata si prezentarea pe pagina interioara, sa se vada cand deschizi cartea - conteaza foarte mult, eu citesc prezentarea cartii, care e un fel de rezumat in linii mari si in functie de asta cumpar cartea. Pana acum n-am regretat, ba chiar am regretat necumpararea cartii.

In momentul asta, deja ma treci undeva la consulent :))))))))))


Citat din: sunnyboy din  30 Ianuarie 2013, 00:18:17
@fiuploii: rad cu lacrimi de ideea ta de roman cu poze!

Cartea-roman a lui TVM are poze explicative. Si alte carti au poze, sau desene sau schite. Spuneti-mi cati dintre voi n-ar fi vrut sa aiba o poza a zeitei albastre din cartea-roman a lui Cinamar, ha??

fiulploii

Ce vrei sa transmiti prin aceasta carte ? Care e ideea principala ? Este un fel de samizdat national, religios, politic sau literar? Sau toate la un loc si inca ceva in plus?
  Respecte .

Xanadron

@padme: Bune si ideile tale, doar ca n-o sa aiba coperta aplicata, nefiind hardcover ci paperback- fiindca niciodata (in istoria editurilor cred :-D) un debutant n-a avut parte de-o carte d-aia misto cu coperti in figuri.
(Evident ca exceptii exista totusi: de ex., cartile "geniale" de debut scrise-n limba de lemn de Iliescu ori Bombonel, "poeziile" lui Radu Vasile, ba chiar si cartile platite-n avans autorului cu sute de mii de euro, dar netiparite vreodata :lol: ale lui Marko Bela...ar fi trebuit sa fie "hardcover").

P.S. Nu, in viatza vietzilor mele n-as fi vrut sa am o poza cu zeitza aia bleu (cred ca i-as fi facut eu ochii vinetzi Cinamarului :-D daca-mi iesea in cale dupa ce mi-am piedut ore pretioase din viatza ca sa-i citesc maculatura yoghino-securisto-patriotarda).

@fiulploii: Doamne feri de toate alea citate de tine, :lol: e doar un roman SF cu unele flashback-uri in... prezent - si, btw, NU o carte de gen "documentaristic" ca Programul Terra al TVM-ului. Care, parerea mea, n-are nici cea mai mica legatura cu ideea de roman utilizata de unii ca U.Eco ori Dan Brown sa-si vinda... hai sa le zicem ideologiile (observatia asta fu @padme de fapt)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Nox

Citat din: Xanadron din  28 Ianuarie 2013, 22:12:03
Unica problema ramine insa - repet - gasirea unui TITLU, primul care "vinde" orice.

Rubikronium.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

zana@M

Propun si eu :
In afara limitelor :?
Universul Violet :?
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,