Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cine a vazut asa ceva?

Creat de alx, 02 Ianuarie 2013, 19:09:08

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

AdarM

Sincer nu cred c-ai sa primesti niciun raspuns care sa apropie macar...
De ce?
Pai imagineaza-ti - daca poti! -  ca ti s-ar pune exact aceeasi intrebare si, mai ales, cu aceeasi marja de aproximare a dimensiunii, adica intre o juma'  de metru si doi metri!
Obiectul nu-l puteai vedea pe sol, pentru ca in felul asta ai fi avut la ce sa-l raportezi, deci sigur in aer, fara niciun alt reper, de unde si ambiguitatea.
Marcus Tullius Cicero: Traim vremuri grele, copiii nu-si mai asculta parintii si orice prost crede ca poate sa scrie o carte.

Increde-te in cei care cauta Adevarul, dar indoieste-te de cei care spun ca l-au gasit.

sunnyboy

No, alx, ca sa zic ca fiulploii, faci ca nevasta-mea cand isi pierde telefonul care e deja descarcat si oprit... da-ne mai multe informatii!






alx

Citat din: AdarM din  02 Ianuarie 2013, 22:53:37
Obiectul nu-l puteai vedea pe sol, pentru ca in felul asta ai fi avut la ce sa-l raportezi, deci sigur in aer, fara niciun alt reper, de unde si ambiguitatea.
Nope,obiectul CHIAR era pe sol...

Citat din: sunnyboy din  02 Ianuarie 2013, 22:54:43
No, alx, ca sa zic ca fiulploii, faci ca nevasta-mea cand isi pierde telefonul care e deja descarcat si oprit... da-ne mai multe informatii!
Imi pare rau,dar deocamdata nu pot sa dau mai multe informatii...revin la intrebarea initiala din topic,daca cineva a vazut un astfel de obiect,si daca da,ce era?
  Pozele sunt binevenite...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

StarDust

Deci, era pe sol, si in pozitia desenata?  :roll:
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

alx

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

fiulploii

Surf ????
http://www.surfpirates.de/Pro-Limit-Ascan-Mastverlaengerung_1

Raspunsul asta ...cred ca e bun tinand cont de informatia data . Poate fi si asta , un picior partial ingropat in zapada  :-D

Xanadron

#21
Zi drept, alx: te uitasi in (stra)fundul unui OZN Sports-Model impreuna cu Bob Lazar, nu-i asa? :wink:

http://www.gravitywarpdrive.com/Gravity_Generator.htm

Zic si eu, fiindca in peisajul asta "Nacht und Nebel" :fullmoon: rezultat doar din lipsa detaliilor legate de conjunctura... viziunii (?) tale, nu vad ca alternativa decit pierderea unei piese de schimb :lol: de catre echipajul unei farfurii, pe care ai apucat totusi s-o zaresti de la o oarecare distanta - la sol insa, clar - dar numai citeva secunde, pina cind o raza recuperatoare a gabjit-o inapoi la bord mintenash.

Mai repede in orice caz decit le-ai spus tu "Take me to your leaders". :-D  :takeme:

Serios acum: in lipsa contextului, nexam sanse de ipoteze veridice.
Doar parerea mea si asta.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

alx

Citat din: Xanadron din  02 Ianuarie 2013, 23:22:55
Zi drept, alx: te uitasi in (stra)fundul unui OZN Sports-Model impreuna cu Bob Lazar, nu-i asa? ;)
as fi vrut eu... ;D

Dooomnilor si Doooamnelor!  Ceea ce v-am cerut eu e simplu: daca aveti cunostiinta de un obiect TERESTRU care arata asa,sa postati aici,eventual cu tot cu poza si descrierea functionalitatii...nu v-am cerut ipoteze de lucru legate de obiecte pierdute de ozn-uri sau alte alea...simplu...ajungem cine stie unde in ritmul asta... :D
  serios...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

AndreiASM

Salutari,

Pare extrem de similar (ca si descriere a materialului din care e format si a dimensiunii) cu http://www.nrc.gov/reactors/operating/ops-experience/vessel-head-degradation/vessel-head-degradation-files/db-crdm-hatch.html, adica o componenta de control a combustibilului nuclear din centralele nucleare. Materialul inchis la culoare e cel mai probabil un element chimic cu mare capacitate de absorbtie a netronilor (de exemplu, grafitul), iar componenta centrala, alba nu as putea spune ce e (dar seamana cu cea din imagine  :-P).

Ce zici? Pe-aproape?

alx

Citat din: AndreiASM din  02 Ianuarie 2013, 23:50:51
Ce zici? Pe-aproape?
nu prea...in primul rand,chestia aia de pe mijloc este dintr-o singura culoare,alba,fara nici un fel de metal,fire sau altceva,si in al doilea rand,proportiile nu sunt corecte...la lungimea tijei,partea aia de pe mijloc era mai lunga si mai mare in diametru...
Oricum,multumesc pentru efort.
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

AndreiASM

Citat din: alx din  02 Ianuarie 2013, 23:59:54
nu prea...in primul rand,chestia aia de pe mijloc este dintr-o singura culoare,alba,fara nici un fel de metal,fire sau altceva,si in al doilea rand,proportiile nu sunt corecte...la lungimea tijei,partea aia de pe mijloc era mai lunga si mai mare in diametru...
Oricum,multumesc pentru efort.

Eu cred ca respectivul obiect e o piesa a unei componente mai mari. II posibil sa ne scape explicatia tocmai din aceasta cauza - nu prea avem cum sa stim exact in ce context sa punem obiectul respectiv. Nu cred sa poata da cineva un raspuns bun fara mai multe detalii. In plus, obiectul mi se pare prea generic si ofera extrem de putina informatie - 2 cilindrii, unul de culoare alba celalalt de culoare inchisa. Greu de dedus fara alte detalii. Pe mine, unul, m-ai facut curios.  :wink:

uforever

#26
O lampa solara de gradina?  :-D (zic si eu, nu dau cu parul, oricum nu cunosc scopul subiectului)

SLEAH19

  Deşi nu cred că ajută, există piese similare, inclusiv ca lungime cu cea în cauză la anumite laminoare din brutării/patiserii , axul este metalic şi tamburul din diferite materiale cu rol de a întinde aluatul foetaj în foi subţiri. Ele imită ,, sucitorul,, cu care bunica întinde plăcinta, care are cam aceiaşi formă doar că din lemn şi mai scurt.

   Dacă nu mai dai detalii, .....mai poţi primi astfel de ,,asemănări,,!
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

classic

#28
Arborele ala se afla/u in bena vreunui mijloc de transport? Unde?
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

adrian75

O singura data am vazut ceva asemanator (culoare,forma,marime), intrun depozit,cred ca erau suluri de hartie sau cam asa ceva. Evident, foarte departe de obiectul prezentat de axl.