Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cine a vazut asa ceva?

Creat de alx, 02 Ianuarie 2013, 19:09:08

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

prodcomb

#45
Citat din: alx din  02 Ianuarie 2013, 19:09:08
Postez alaturat o un desen de mana,facut de mine...nu am talent la desen,asa ca el a iesit cum a iesit. Partea centrala(mai larga) este de culoare alba,iar centrul,respectiv "axul" este de culoare inchisa. Dimensiunile...nu stiu exact...ceva intre 50cm si 200cm inaltime(probabil)...iar grosimea este proportionala cu inaltimea,cam la raportul prezentat de mine in desen.
  Intrebarea mea este: cunoasteti un obiect care sa aiba aceste caracteristici? la ce foloseste el?  daca conoasteti acest obiect,el este singur sau sunt mai multe?

PS  ii rog pe colegii cu care deja am discutat despre acest subiect sa nu posteze pareri,pentru a nu influenta intr-un fel sau altul raspunsurile...

Functie de raspunsurile pe care le primesc aici o sa explic si de ce am pus aceste intrebari... 8)
Multumesc anticipat!

Desenul este denumit 0biect044, adică ,,zero biect zero 44"; deci este folosit 0 (zero) în loc de O sau o.
Există vreo legătură cu obiectul real?
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

abyss

Cred că obiectul este un dorje/vajra. Dorje înseamnă piatra nobila sau fulger. Este atât o arma cât și un instrument și este asociata cu centre nodale energetice , munți , vulcani , axis mundi etc.

fiulploii

Citat din: abyss din  11 Februarie 2016, 00:08:22
Cred că obiectul este un dorje/vajra. Dorje înseamnă piatra nobila sau fulger. Este atât o arma cât și un instrument și este asociata cu centre nodale energetice , munți , vulcani , axis mundi etc.

Arma lui Indra nu cred ca se poate arata vreunui locuitor din alta parte a lumii decat India pe motiv de ,, pattern,, ancestral . Din intreaga cazuistica se observa ca amintirile sau intalnirile se produc pe fondul unor imagini sau modele arhetipale specifice omului respectiv si aici se includ asteptarile de natura psi, mentala sau emotionala.

Iar daca subiectul a vazut ce crede ca a vazut prin ochii altcuiva , eu zic ca e clar o operatiune de ,,rapire,, atata timp cat vederea prin ochii altcuiva nu se realizeaza la propria dorinta.

Clar ca e doar parerea mea...deranjanta  :-)

abyss

Ce crezi tu ....se bazează pe ce?....?
Doar în India? ??????
Man....ești în grava eroare....ce sa mai zic. Nici măcar nu mai am chef.
Uite o Vajra în anglia.............astea sunt peste tot. Aproape.....

alx

Citat din: abyss din  11 Februarie 2016, 00:08:22
Cred că obiectul este un dorje/vajra. Dorje înseamnă piatra nobila sau fulger. Este atât o arma cât și un instrument și este asociata cu centre nodale energetice , munți , vulcani , axis mundi etc.
Nu este vorba de asa ceva. Nici macar pe departe...mai ales datorita numarului mare de ...obiecte ...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

prodcomb

distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

fiulploii

#51
Citat din: abyss din  12 Februarie 2016, 17:48:50
Ce crezi tu ....se bazează pe ce?....?
Doar în India? ??????
Man....ești în grava eroare....ce sa mai zic. Nici măcar nu mai am chef.
Uite o Vajra în anglia.............astea sunt peste tot. Aproape.....


Ca nu ai chef e una si poate insemna ca nu e timpul de astfel de discutii.
In India are acea forma , in restul Asiei difera totusi. Cat despre faptul ca sunt aproape peste tot, ce sa mai zic , asa o fi, nu cred ca le stie cineva pe toate .

Totusi, referitor la Anglia, mai precis Insulele britanice zice asa referitor la petroglifa cu pricina:
Petroglyphs of the British Isles suggest this same shape.
Iar alta in aceleasi insule se pare ca nu a mai fost gasita, daca ai alte informatii le citesc cu placere, evident functie de chef .

http://www.exoticindiaart.com/article/ritual
http://drilbudorje.tripod.com/_Dorje.htm

PS un singur site zice de petroglifa aia si nu ii da nici macar locatia ca as fi dat o fuga pana acolo .

abyss

Bune linkuri. Nici eu nu am găsit alta sursa a fotografiei. Poate ,dacă tu crezi ca merita ar trebui întrebat proprietarul site-ului de unde o are.
  În orice caz, aceste obiecte , arme sau instrumente după caz sunt foarte interesante. Eu asta cred ca a văzut Alx. E părerea mea. ... in fond ele utilizează principiul captarii energiei , iar ceea ce vedem prin asia acum sunt doar imitații. Nu mai continui fiindcă deja Alex a spus clar ca a văzut altceva. 

prodcomb

@alx, tu ai văzut manșonarea unui cablu.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

alx

#54
Citat din: prodcomb din  13 Februarie 2016, 12:52:30
@alx, tu ai văzut manșonarea unui cablu.
Mda...sa stii ca ai dreptate.  In sfarsit,am aflat ce am vazut...obiecte avand lungimea intre 50-200 cm(estimativ),cu o grosime la mijloc estimata intre 30 si 70cm(functie de lungime,raportul grosime/lungime parand a fi constant),multe ca si numar,toate in pozitie verticala si unele in miscare de rotatie oscilanta in jurul axei...este exact descrierea mansoanelor de cablu,copiata cuvant cu cuvant din DEX.
Bravo!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

StarDust

Citat din: alx din  13 Februarie 2016, 15:18:04
Mda...sa stii ca ai dreptate.  In sfarsit,am aflat ce am vazut...obiecte avand lungimea intre 50-200 cm(estimativ),cu o grosime la mijloc estimata intre 30 si 70cm(functie de lungime,raportul grosime/lungime parand a fi constant),multe ca si numar,toate in pozitie verticala si unele in miscare de rotatie oscilanta in jurul axei...
....

Chestia asta mi-a amintit de nuvela SF Xipehuzii scrisa de J. H. Rosny Ainé   :)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

prodcomb

Citat din: alx din  13 Februarie 2016, 15:18:04
Mda...sa stii ca ai dreptate.  In sfarsit,am aflat ce am vazut...obiecte avand lungimea intre 50-200 cm(estimativ),cu o grosime la mijloc estimata intre 30 si 70cm(functie de lungime,raportul grosime/lungime parand a fi constant),multe ca si numar,toate in pozitie verticala si unele in miscare de rotatie oscilanta in jurul axei...este exact descrierea mansoanelor de cablu,copiata cuvant cu cuvant din DEX.
Bravo!

,,Săracul" DEX.

Este bine că mai aduci precizări (cum am reușit să ți le smulg?)
-grosime la mijloc estimată între 30 și 70 cm (funcție de lungime, raportul grosime/lungime părând a fi constant)
-multe
-verticale
-unele în mișcare de rotație oscilantă în jurul axei (adică de precesie sau nutație?)

Mai cotrobăi. ;)
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

alx

Citat din: prodcomb din  13 Februarie 2016, 18:06:12
Este bine că mai aduci precizări (cum am reușit să ți le smulg?)
Poate ca m-am gandit ca precizarile astea sunt...necesare?
Si uite inca una: cred ca ceea ce am desenat nu apartine civilizatiei terestre. Multumit?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

prodcomb

Citat din: alx din  13 Februarie 2016, 21:18:54
  Poate ca m-am gandit ca precizarile astea sunt...necesare?
Si uite inca una: cred ca ceea ce am desenat nu apartine civilizatiei terestre. Multumit?

,,ceea ce am desenat nu apartine civilizatiei terestre" - ar fi o premieră mondială și ar merita cunoscută de întreaga lume.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

alx

Citat din: prodcomb din  14 Februarie 2016, 12:45:58
,,ceea ce am desenat nu apartine civilizatiei terestre" - ar fi o premieră mondială și ar merita cunoscută de întreaga lume.
In primul rand ai uitat un cuvant: cred!
In al doilea rand,sunt atatea lucruri pe planeta asta care nu apartin civilizatiei terestre actuale...asa ca nu vad unde ar fi premiera...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."