Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Observatie un tip numit "Ruiz"

Creat de Epinefrina, 30 Decembrie 2012, 12:02:55

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Epinefrina

Sursa e asta: http://www.realitatea.net/ozn-filmat-prin-hubloul-unui-avion-cel-mai-veridic-clip-al-anului_1081960.html
Ma scuzati ca fac un thread nou, dar mi-i se pare de maxima importanta sa vedeti cu totii asta. Eu unul nu gasesc explicatia filmuletului de mai sus si pare 100% legit. Repet, nu voiam sa postez la threadul "Cazuri recente" caci acolo s-ar "pierde" la fel ca nevoia mea de o explicatie logica. Astept pareri :p

prodcomb

Sursa de lumină (ozeneul!) este în avion, nu în exterior.  ;)
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Xanadron

#2
Citat din: prodcomb din  30 Decembrie 2012, 13:17:52
Sursa de lumină (ozeneul!) este în avion, nu în exterior.  ;)

In fine, pot fi 100% de acord cu verdictul tau, colega prodcomb !

La care subscrie unul nu neaparat expert in analize tehnice video, dar macar trecut printr-o viatza de studiu (si) al graficii, perspectivelor vizuale etc.

Mai clar: da, pare a fi o "simpla" lampa - zic asta si fiindca miscarea palmei din dreptul hubloului NU intersecteaza linia de reflexie a imaginii. Care nu contine oricum vreun element caracteristic unui fenomen FAN / OZN (n-are rost sa detaliez pe 2-3 pagini acum, fiindca cine stie... cunoaste). :wink:

P.S. Implicit, deschiderea unui nou topic pe tema asta mi se pare un pic excesiva - no hard feelings, colega Epinefrina...
Stimatii moderatori inclin sa cred deci ca pot "contopi" postarile in topicul generic preexistent.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

alx

Citat din: prodcomb din  30 Decembrie 2012, 13:17:52
Sursa de lumină (ozeneul!) este în avion, nu în exterior.  ;)
Doar de dragul artei nu vrei sa prezinti si sursa aia de lumina din avion,cu forma aia atat de ciudata? Adica esti atat de sigur ca e o sursa de lumina din interior,incat cred ca stii si ce e este...iar cum eu am zburat destul de putin,poate ma ajuti sa-mi dau seama...
In plus,undeva pe la secunda 45-46 "reflexia" aia dispare,urmand sa reapara dupa secunde bune,timp in care iluminarea ambientala din avion nu a parut sa aiba modificari de intensitate...poate ma lamuresti si aici...

PS   daca vrei parerea mea,este vorba de un CGI,nicidecum de o reflexie...de asta astept sa ma contrazici,cu argumente...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Xanadron

OK, fie si-un CGI, alx - da' tot folosind o lampa cred ca-i facut. :wink:

Am zis! :lol:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

prodcomb

Citat din: alx din  30 Decembrie 2012, 13:49:42
Doar de dragul artei nu vrei sa prezinti si sursa aia de lumina din avion,cu forma aia atat de ciudata? Adica esti atat de sigur ca e o sursa de lumina din interior,incat cred ca stii si ce e este...iar cum eu am zburat destul de putin,poate ma ajuti sa-mi dau seama...
In plus,undeva pe la secunda 45-46 "reflexia" aia dispare,urmand sa reapara dupa secunde bune,timp in care iluminarea ambientala din avion nu a parut sa aiba modificari de intensitate...poate ma lamuresti si aici...

PS   daca vrei parerea mea,este vorba de un CGI,nicidecum de o reflexie...de asta astept sa ma contrazici,cu argumente...

Errare humanum est (perseverare autem diabolicum).
Deci ai dreptate.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

alx

Citat din: prodcomb din  30 Decembrie 2012, 14:06:00
Errare humanum est (perseverare autem diabolicum).
Deci ai dreptate.
Deci n-am inteles nimic 8) .Vreau sa vad lampa... ;D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

prodcomb

Citat din: alx din  30 Decembrie 2012, 14:16:06
Deci n-am inteles nimic 8) .Vreau sa vad lampa... ;D

Fusei pe-afara avionului şi nu găsii nimic.
Ce este un CGI?
Şi dacă tipul lăsa mâna mai jos?
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Epinefrina

Eu as sugera scepticilor sa se uite de 2-3 ori la filmare, mai ales in fazele in care tipul isi pune mana in jurul geamului sa scoata in evidenta faptul ca NU este vreo reflexie, ci sursa de lumina e in exterior. Pe langa asta, se vede cum se misca si avionul[colturile geamului aka hubloul] si sursa de lumina pare a avea un punct fix. Daca sursa era din interior, "naviga" si obiectul. Eu asta cred. Dar ce e sursa de lumina din exterior, si natura sa, ei monser, asta ma nelamureste.

StarDust

#9
Atentie la momentul 1:42 din filmare, in partea de jos a hubloului. Aveti pentru comparatie o reflexie reala acolo. Miscarile difera de in comparatie cu obiectul si sunt sincronizate cu miscarea camerei. Obiectul sigur nu e reflexie in opinia mea. E orice altceva.

P.S. Reflexia e vizibila doar in full-screen.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

classic

La 1:33 obiectul se pierde in spatele fuselajului.   Ar putea fi totusi vorba de un obiect aflat pe pamant!?
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

kefren

  Pe mine ce ma face sa cred ca e o facatura,tipul,desi filma ceva neobisnuit,isi da "tot interesul"sa ne demonstreze ca nu e un  fals filmarea.Eu unul,daca as fi intr-o situatie de genere,as filma sa nu pierd o secunda,n-as sufla cred,nu sa ma apuc sa dau din maini prin fata aparatului!

prodcomb

Beznă pe cer, beznă pe sol; întunecate zone de zbor!
Trebuia să stingă măcar lumina de deasupra lui; nu se vede planul aripii. Este posibil să fie o lumină reflectată de un element al planului superior. Nu-mi dau seama de perspectiva oferită de hublou.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Epinefrina

Planuri si planuri.....prietene, actiunea se petrece in geometria spatiala, nicidecum in cea plana. Ce planuri vrei? Ce e asa greu sa vezi obiectele in trei dimensiuni [ceea ce ne permite existenta actuala]?

StarDust

Citat din: kefren din  30 Decembrie 2012, 23:34:59
  Pe mine ce ma face sa cred ca e o facatura,tipul,desi filma ceva neobisnuit,isi da "tot interesul"sa ne demonstreze ca nu e un  fals filmarea.Eu unul,daca as fi intr-o situatie de genere,as filma sa nu pierd o secunda,n-as sufla cred,nu sa ma apuc sa dau din maini prin fata aparatului!

Cred ca si eu as fi procedat la fel. Filmand asa ceva, primul lucru care as fi avut grija sa fac era sa elimin varianta cu reflexia pe hublou. Nu e greu sa tii camera cu o mana si in doua-trei secunde sa iti plimbi mana pe langa hublou. Daca imaginea ar fi fost obturata de mana treaba era clara pentru mine.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16