Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Observatie ciudata Brasov 2012

Creat de TheStrangeMan, 25 Decembrie 2012, 23:39:11

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

TheStrangeMan

Salut! Sunt nou pe forum, mi-am facut cont de cateva zile insa va urmaresc cam din vara atunci cand am trait o patanie mai ciudata. Ma plimbam intr-una din seri cu bicicleta in zona cartierului Florilor din Brasov, iar la un moment data am trecut pe o straduta mai intunecoasa (bolta cereasca putand fi observata ceva mai clar decat din restul zonei luminate de stalpii de electricitate). Am aruncat o privire in sus pentru a urmari cerul luminat de stele iar la un moment undeva in fata mea, la distanta relativ apropiata fata de pamant am zarit o lumina puternica care se misca putin dezordonat (s-a deplasat putin in spate, mai apoi in fata, iar dupa aceea a parut ca s-a inaltat, totul intr-un timp foarte scurt). Tot episodul a tinut vreo 5-6 secunde, dupa care lumina a disparut brusc, fara semne de revenire. Pentru cei care stau in Brasov, imaginati-va ca va plimbati prin cartierul Florilor, ITC,  iar lumina ar fi pozitionata oarecum deasupra Garii sau a Parcului Tractorul.

Din pacate, desi aveam mobilul cu mine, nu am putut sa ma dezmeticesc si sa filmez, repet, totul desfasurandu-se foarte repede. La vremea respectiva am facut cateva cercetari, incercand sa gasesc explicatii logice si "pamantene" pentru acea lumina, gen faruri, observatoare sau generatoare de intensitate care ar putut fi in zona, insa nu am dat de nimic. Am luat in calcul toate variantele, inclusiv cea a unei comete sau a unei stele cazatoare, insa punctul luminos nu cadea constant, ba cum am spus, la un moment dat lua inaltime.

DIn toata povestea asta, ceea ce m-a surprins cel mai tare a fost distanta mica la care se afla fata de pamant (cel putin asa am estimat eu ochiometric, dand impresia ca se afla la 1-2 km de sol).


..........

Sper sa publicati mesajul desi e putin off-topic, nu am dorit sa deschid thread nou.

Va urmaresc cu interes. Salut.

StarDust

#1
Bine ai venit! Am creat un subiect la sectiunea "Evenimente OZN Romania". Sper ca titlul ce l-am dat a fost inspirat ales, daca nu, astept sugestii.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

AndreiASM

Salut si bine ai venit pe forum,

Poti da mai multe detalii despre intensitatea luminoasa, culoarea luminii, daca era continua sau intermitenta? La acea altitudine (daca ai apreciat-o corect) era posibil sa fie inclusiv o lanterna chinezeasca (miscarea haotica s-ar putea datora curentilor de aer de la acea altitudine), dar cel mai bine e sa dai mai multe detalii, ca sa putem trage o concluzie putin mai clara. Nici eu nu cred ca e cazul vreunui obiect natural, evolutia acestora e una mai... liniara si mai spectaculoasa decat ceea ce ai descris tu.

Numai bine!

prodcomb

Posibil să fi fost luminat de unul din sateliţii Iridium.
Dar mai trebuie să ne precizeze când s-a întâmplat, dacă nu, se poate afla.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

TheStrangeMan

Nu cred sa fi fost o lanterna chinezeasca, desi ce-i drept nu pot inlatura aceasta pista. Am mai uitat din detalii, insa tin minte ca la vremea respectiva (era iulie sau august), la scurt timp dupa episodul asta am chemat un prieten si am stat aproape o ora in locul respectiv pentru a astepta reaparitia obiectului luminos (daca bine imi aduc aminte, eu l-am surprins in jurul orelor 23:30-00:00) si am stat pana aproape de ora 01:00 uitandu-ne in sus (imi mai amintesc cerul extrem de senin, clar, cu bolta cereasca intesata de stele <asa se vedea din acea zona intunecata>, de aveai impresia ca se pravaleste pe tine tot plafonul <desi imaginea asta o surprinzi mai bine dintr-o zona de campie, decat la munte>)


Ca sa descriu mai bine ceea ce am vazut, imaginati-va ca stati pe scaunul de la dentist si va fixati privirea catre neonul ala care se afla la nici un metru de voi.


Tin minte insa ca uitandu-ma in sus, ea s-a deplasat in spate putin, apoi in fata mai accelerat dupa care s-a inaltat, iar in clipa urmatoare a disparut complet (nu a tasnit propriu-zis in sus, pur si simplu "s-a stins" ).

Neavand dovezi si neapucand sa fac macar o fotografie, nu v-am scris atunci, insa daca tot m am inregistrat pe forum acum cateva zile, am zis ca merita povestit.

Imi place foarte mult sa privesc cerul si o fac de cand eram mic, dar niciodata nu am vazut ceva mai ciudat decat asta-vara, desi am mai surprins stele cazatoare, comete si am vazut pe viu si lanterne chinezesti (stiu cum se vad atat de la distanta mica cat si de la distanta mare).


Anyway, alte detalii nu imi mai amintesc, nici nu am apucat sa vad prea multe pentru ca totul a tinut 5-6 secunde. Daca stau bine sa ma gandesc, nici nu aveam la dispozitie timpul fizic pentru a-mi aprinde camera de la mobil.