Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cât de ușor ne părăsim cuibul?

Creat de alx, 28 Noiembrie 2012, 20:39:13

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alx

Buna seara tuturor. 
Am si eu o nelamurire: de ce pentru noi europenii in general si pentru români in special e foarte greu sa ne mutam dintr-o parte in alta,la sute/mii de km departare,cu casa,masa,copil,purcel si catel,iar pentru americani asta pare sa fie a doua lor natura?
   E cumva o "programare genetica" la mijloc? Adica unii sunt mai predispusi decat altii sa-si paraseasca cuibul...chiar daca ar trebui sa paraseasca planeta?
Ce ziceti? E doar o parere,sau ar putea avea ceva...radacini?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Xanadron

Citat din: alx din  28 Noiembrie 2012, 20:39:13
Buna seara tuturor. 
Am si eu o nelamurire: de ce pentru noi europenii in general si pentru români in special e foarte greu sa ne mutam dintr-o parte in alta,la sute/mii de km departare,cu casa,masa,copil,purcel si catel,iar pentru americani asta pare sa fie a doua lor natura?
   E cumva o "programare genetica" la mijloc? Adica unii sunt mai predispusi decat altii sa-si paraseasca cuibul...chiar daca ar trebui sa paraseasca planeta?
Ce ziceti? E doar o parere,sau ar putea avea ceva...radacini?
Interesanta observatie... A unei evidentze se pare, fiindca-s statistici care tin minte ca sustineau recent o medie de cca. 14 mutari "cu catel si purcel" ale unui american mediu intr-o viatza - comparativ cu 3-4 pentru europeni.

Parerea mea - nu neparat valabila, clar - e ca-i posibil ca  pattern-ul asta migratoriu sa le fie imprimat in gene (nu si-n sprincene insa :-D), 'meriganii fiind din principiu niste emigranti mobili si intreprinzatori (sau cel mult urmasii unora aidoma).

Nu-s sigur deci daca mobilitatea economiei si-a crizelor ciclice determina obiceiul asta sau mai degraba invers, da-i clar ca statutul lor preponderent de chiriasi (si nu proprietari, ca la noi) le favorizeaza migratia rapida si fara dureri de cap.

P.S. Pe aceeasi linie surprinzatoare, pina si din ce in ce mai multi bogatani americani prefera sa fie chiriasi - stirea care precizeaza preferinta lor pt. "garsoniere" :-P cu chirii de +50.000 $/luna e reala (dar nu dau de ea acum) si-i clar c-ar merita macar teoretic alte dezvoltari pe linia adincirii prapastiei saraci-bogati si la ei.

Cum practic insa nu schimba nimic din situatie, mai bine tac (ei tic, eu tac, vorba lui C-tin Tanase).
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

padme

Citat din: alx din  28 Noiembrie 2012, 20:39:13
Am si eu o nelamurire: de ce pentru noi europenii in general si pentru români in special e foarte greu sa ne mutam dintr-o parte in alta,la sute/mii de km departare,cu casa,masa,copil,purcel si catel,iar pentru americani asta pare sa fie a doua lor natura?

Eu as lasa doar "noi romanii"- pt ca la nivel European, prin alte tari, lumea circula si circula ca lumea.
La noi e o chestie mai mult de cultura. Inca de mici suntem invatati si ni se spune de catre parinti ca trebuie sa avem un servici si o casa. Ba chiar ca trebuie sa stam cat mai aproape unii de altii. In afara de asta, nu suntem educati ca de pe la 18 ani sa incercam sa ne intretinem singuri cu chirie si toate cele, cum e la englezi, sa pleci din casa - un asemenea sistem este si foarte slab datorita faptului ca nu se sta in chirii, nu e cultura asta!
Pe de alta parte, nici munca nu permite o asemenea "migrare". Pt ca munca e pe zone si ce faci intr-o parte, nu poti face in alta. Acum se mai poarta chestia ca tinerii migreaza dintr-un oras in altul si mai mult in Bucuresti pt ca s-a schimbat si piata muncii, dar pana ceva timp, daca va mai aduceti aminte  :-D, daca erai zootehnist lucrai la ferma si trebuia sa te duci unde sunt ferme; daca faceai agricultura acelasi lucru, sau inginer, sau mai stiu eu ce, muncitor in fabrica!
In al treilea rand: infrastructura nu-ti permite sa te deplasezi cum vrei si aici romanii sunt limitati. Nu poti sa-ti gasesti de lucru la distanta mai mare pt ca orice ai face nu ajungi, n-ai autostrada, n-ai strada express.
In al patrulea rand, daca trimiti un CV in Cluj si iti dai o adresa din Bucuresti, cred ca rad aia 3 zile! La altii nu se pune problema, ei stiu ca tu vii si iti gasesti chirie. Stiu persoane care s-au deplasat cu trenul pt interviu, de la Sud la Nord sau ceva de genu', distanta mare. Nu si-a pus nimeni problema ca CV-u a fost trimis de unul la distanta de 8h de tren .
Astia de prin Europa migreaza sa-si gaseasca de lucru, la distante mari in aceeasi tara si chiar in afara ei! Pai numai daca va mai aduceti aminte ce spunea TVM: ca lucreaza 6 luni in Norvegia si 6 in Suedia, daca am inteles bine.

Generatiile noi se vor schimba. Nici parintii nu vor mai fi la fel, vor fi obisnuiti cu migrarile copiilor prin toate partile.

calator astral

Citat din: alx din  28 Noiembrie 2012, 20:39:13
Buna seara tuturor. 
Am si eu o nelamurire: de ce pentru noi europenii in general si pentru români in special e foarte greu sa ne mutam dintr-o parte in alta,la sute/mii de km departare,cu casa,masa,copil,purcel si catel,iar pentru americani asta pare sa fie a doua lor natura?
   E cumva o "programare genetica" la mijloc? Adica unii sunt mai predispusi decat altii sa-si paraseasca cuibul...chiar daca ar trebui sa paraseasca planeta?
Ce ziceti? E doar o parere,sau ar putea avea ceva...radacini?

extrem de straniu acest topic, nu stiu care e intentia lui @alx, oricum e clar ca nu sintem noi mai putin mobili decit americanii, ginditi-va la procentul semnificativ de conationali stabiliti temporar sau definitiv in strainatate...
Nici mobilitatea interna nu e deloc inferioara americanilor, fiecare oras din Ardeal sau din Muntenia are o enorma masa de emigranti economici moldoveni sau olteni, fara sa mai vorbim de tigani...deci nu asta e mesajul ascuns al postului semnat @alx, e evident ca la o analiza atenta se observa clar ca sintem mult mai mobili decit americanii.

E tulburatoare aluzia la parasirea Terrei...fraza nu e clara, cel putin eu unul nu reusesc s-o inteleg
Citat din: alx din  28 Noiembrie 2012, 20:39:13
Adica unii sunt mai predispusi decat altii sa-si paraseasca cuibul...chiar daca ar trebui sa paraseasca planeta?

fiulploii

Acest fenomen face parte din globalizare , adica este un factor important al globalizarii . Sunt de acord complet cu ce a zis @padme   si adaug ca rasa umana a fost dintotdeauna calatoare - acum daca a fost si calatoare prin astral, nu stiu  :-D , dar Pamantul a suportat roiri umane multe .
  Cat despre sederea cuminte in Satul Global , nu o sa tina mult. Intotdeauna un grup are un varf de lance care va merge mai departe si apoi mai departe si tot asa .
  Si cred ca e vorba de un comportament inscris in gene fiind absolut necesar unei rase create special pentru nevoi de expansiune, colonizare, expeditie . Iar faptul ca rasa umana este o rasa razboinica vine ca o necesitate de supravietuire in conditiile puse din fabrica- laborator .

Parerea mea..

P.S. Cred ca aici e vorba de o supraconstiinta si chiar supra constientza unei rase , formata din suma tuturor entitatilor si fiind mai mult decat acea suma . Un fel IA biologica .

Xanadron

Moncher calator astral, eu cu slaba-mi imaginatie :lol: chiar n-am prins "aluziile tulburatoare" din prezentul topic - care aduce zic eu pe tapet o tema normala si interesanta.

Ce-ar fi de zis despre unele topicuri d-ale mele atunci - de genul "Parasirea pre/post-apocaliptica a Terrei" sau "Omenirea 2.0"?  C-as face poate un studiu statistic pentru CIA/NSA sau - si mai si - c-as recruta RUFOnisti pentru colonizarea Galaxiei? :-D

Ontopic acum: globalizarea pomenita de tine, colega fiulploii, nu acopera totusi automat orice prezumtii, inclusiv cele legate de-o presupusa crestere accelerata a mobilitatii umane. Fiindca asta pare sa fie deja de domeniul trecutului si-i acum stagnanta - daca nu cumva in regresie, in paralel cu indicele global de transport al marfurilor, scazut vertiginos in ultimii ani "crizati" (cu peste 40% - crezi ca-s degeaba armatorii greci la rigola?)

La "supraconstiintza rasei" subscriu insa - chiar daca-i stimulata de "sforari" :evil: pe felia migratiei doar in functie de scopurile lor parshiv-lucrative.
Pina cind e posibil sa fie si stopata, in functie de alte puncte si mai sumbre de pe agenda lor - pe care degeaba o presupunem noi p-aici (uneori periculos de exact), fiindca oricum nu-i afecteaza nimeni si nimic cit timp Sistemul Lor inca respira, inspirind energii imense si expirind doar iluzii.
Chiar daca usor astmatic. 8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

panta_rh_ei

La inceput omul a fost nomad. Existentza lui depindea de ce-i ofera natura. Evoluand si-a dezvoltat constiintza de sine, colectiva, a devenit responsabil. Responsabil fata de sine, de cei din jurul sau, de  natura pe care a respectat-o.( Constiintza asta naturala-i prezenta si-n salbaticie : sunt animale care nu doar traiesc in grupuri/turme dar au grija si de indivizii grupului si mai ales de pui. Leii si elefantzii sunt doar doua exemple care-mi vin acum in minte : in timpul migratiei puii stau intotdeauna in mijlocul grupului iar leii  isi 'scolesc' puii pentru vanatoare. Sunt si animale care-si gonesc efectiv puii imediat dupa nastere la fel cum oamenii(unii) isi lasa copii  sa se descurce singuri .Nu stiu daca e bine sau rau dar nu cred ca trebuie sa devina o regula sau ceva ce trebuie ridicat in slavi.) .
  A intzeles(omul) ca poate stapani natura in folosul sau, ca a fi stabil e mai bine si chiar mai comod. Tot ce a construit omul de-a lungul timpului este rezultatul stabilitatzii si responsabilitatzii. Si-a pastrat si libertatea de miscare, n-a ramas intzelenit.
  Mai apropiat de vremurile noastre, migratia oamenilor a fost mai ampla odata cu cresterea populatiei, descoperirea de noi teritorii si dezvoltarea industriala tot in scopul stabilitatzii zic eu; omul are in general tendintza de a-si intemeia o familie, de-a se stabili intr-un loc care sa-i asigure bunastarea pentru sine si familia de care are grija. Ca in timp au iesit la iveala rapacitatea si egoismul este alta poveste  deloc fara legatura cu tendintele globaliste. In fond astea sunt "calitatzile" umane  exploatate acum. Omul este "directionat" spre  migratie, instabilitate si diluarea treptata(sau nu) a responsabilitatzii. Nemaifiind legat de nimic nu ai decat responsabilitatea fata de tine insati. Saracirea afectiva si directionarea relatziilor interumane intr-un anume sens   servesc poate scopurilor unor varfuri de lance.
Nu stiu daca fenomenul este mai pregnant la alte popoare decat la noi dar( noi )n-am fost, in general vorbind, expansionisti, colonizatori.
Nici colonialistii n-au fost neaparat migratori: au cucerit dar au exploatat populatziile bastinase.
  Convingerea ca rasa umana este una razboinica o am si eu numai ca, din pacate, spiritul asta razboinic nu se manifesta(doar) pentru supravietuire ci mai degraba serveste rapacitatzii.
Dupa parerea mea, pierderea sentimentului responsabilitatzii pentru tot ceea ce este dincolo de noi nu insemna altceva decat involutie.
  Ca exista o supraconstiintza a rasei(umane) nu poate fi negat dar- tot dupa umila mea parere- asta incepe oarecum sa actioneze impotriva sa si-o fi ceva adevar in asta:
"Evolutia in interiorul unei specii are loc in cadrul unei proceduri standart, insa, odata ce se ajunge la o stare optimala, orice pas ulterior reprezinta o noua cadere spre nivelurile inferioare."
  Om fi aproape de starea aia optimala si trebuie sa iesim din procedura standart ca sa mergem mai departe? Si daca nu reusim...


LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

classic

#7
Buna tuturor,
Citat din: alx din  28 Noiembrie 2012, 20:39:13
E cumva o "programare genetica" la mijloc? Adica unii sunt mai predispusi decat altii sa-si paraseasca cuibul...chiar daca ar trebui sa paraseasca planeta?
Nu cred ca putem vorbi de o predispozitie a unor popoare spre acest fenomen al migratiei, caci ne-am lovi de exceptiile de la regula servite noua de-a lungul istoriei. Desi noi, romanii, ne-am constituit sedentar inca de la inceputuri in acest spatiul carpatin inlesnindu-ne ca atribut principal impotrivirea in fata navalirilor barbare, iata ca istoria ultiului deceniu, dar si ironia sortii ne-au oferit o surpriza de neimaginat cu ani in urma - un exod fara precendent in istoria noastra, astazi, mai mult de patru milioane de romani (acestia si familiile lor, inclusiv catelul si purcelul) gasindu-si locul pe alte melaguri "la sute/mii de km distanta".
Iar daca vorbim despre o "pogramare genetica" (mai degraba o adaptabilitate la mediu) a populatiilor americane in fata celor europene, atuci putem spune ca europenii n-au fost nici ei straini acestor "bulversari axiologice" cauzate de miscarile maselor. Si putem lua ca exemple navalirile barbare ale triburilor germanice, gotice, vandalii, francii, burgunzii, scitii, anglo-saxonii s.a. Sau daca punem in discutie fenomenul globalizarii (vorbind prin natura ciocnirilor civilizatiilor), atunci secolul V a fost prin excelenta cel mai potrivit exemplu. 
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

elena78

#8
Citat din: alx din  28 Noiembrie 2012, 20:39:13
Buna seara tuturor. 
Am si eu o nelamurire: de ce pentru noi europenii in general si pentru români in special e foarte greu sa ne mutam dintr-o parte in alta,la sute/mii de km departare,cu casa,masa,copil,purcel si catel,iar pentru americani asta pare sa fie a doua lor natura?
   
Ce ziceti? E doar o parere

da ,este doar o parere a dumneavoastra domnle alx!! (ma tem ca ma urmaresti si ca o sa ma  moderezi citind acest mesaj :-P dar ..beh!!m-am obisnuit cu legile dictatoriale ale acestui forum  :wink:)    iti respect parerea  ,insa nu sunt deloc de acord cu ea ...americanii nu stiu ce semnifica sa-si abandoneze cuibul, in timp ce  europenii o i-au  la fuga  :wink:...

alx

Citat din: classic din  29 Noiembrie 2012, 16:48:09
Desi noi, romanii, ne-am constituit sedentar inca de la inceputuri in acest spatiul carpatin inlesnindu-ne ca atribut principal impotrivirea in fata navalirilor barbare, iata ca istoria ultiului deceniu, dar si ironia sortii ne-au oferit o surpriza de neimaginat cu ani in urma - un exod fara precendent in istoria noastra, astazi, mai mult de patru milioane de romani (acestia si familiile lor, inclusiv catelul si purcelul) gasindu-si locul pe alte melaguri "la sute/mii de km distanta".

In cazul specific al romanilor,cred ca te inseli amarnic...si spun asta ca om care cunoaste "din interior" problema.Adica si eu am fost plecat o perioada din tara,familia mea(parinti,sora + cumnat + nepotica) s-au intors in tara anul acesta,am foarte multi prieteni in afara tarii,si te pot asigura de un lucru: SINGURUL motiv pentru care oamenii acestia traiesc departe de Romania este SA FACA BANI,ca sa se poata intoarce acasa! Sa-si faca O CASA MARE,sa-si cumpere o masina...cu alte cuvinte,sa se INRADACINEZE si mai mult! De ce crezi ca-i macina dorul? De ce crezi ca merg mii de km cu masina sau avionul doar ca sa-si vada tara cateva zile? pentru ca nu-si doresc SA SE INTOARCA?


"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

uforever

Citat din: alx din  29 Noiembrie 2012, 18:42:51
In cazul specific al romanilor,cred ca te inseli amarnic...si spun asta ca om care cunoaste "din interior" problema.Adica si eu am fost plecat o perioada din tara,familia mea(parinti,sora + cumnat + nepotica) s-au intors in tara anul acesta,am foarte multi prieteni in afara tarii,si te pot asigura de un lucru: SINGURUL motiv pentru care oamenii acestia traiesc departe de Romania este SA FACA BANI,ca sa se poata intoarce acasa! Sa-si faca O CASA MARE,sa-si cumpere o masina...cu alte cuvinte,sa se INRADACINEZE si mai mult! De ce crezi ca-i macina dorul? De ce crezi ca merg mii de km cu masina sau avionul doar ca sa-si vada tara cateva zile? pentru ca nu-si doresc SA SE INTOARCA?

Sigur? doar atat? te intreb asta pentru ca majoritatea prietenilor mei plecati, au ales asta pentru ca nu mai suportau "ghiorlania", nesimtirea, neseriozitatea, ura, barfa sau lipsa infrastructurii, mizeria, spagile, nerespectarea legilor, legile proaste...etc.  Unii dintre ei castigau excelent, totusi e insuportabil sa ti se ridice(fure)  masina, atat timp cat nu exista parcari, in tara asta si-un O.Z.N. poate fi ridicat de "piratii ulitelor Bucurestene". Nu cred ca-si doreste cineva sa plece de langa familie, nu cred e sanatos sa-ti lasi fiica, mama, sotia, iubita, casa si sa te cari pe alte meleaguri, dar poti infrunta umilinta? umilinta naste ura, iar ura este un sentiment subestimat. Alx, nu cred ca lipsa banilor este principala carenta in situatia de fata, mai degraba umilinta si lipsa motivatiei. Vorba unui prieten plecat demult din tara, dar revenit pe-o perioada limitata: "nu merita sa-mi cheltui banii in tara asta, nici macar nu mi se ofera posibilitatea".

horia2008

#11
Citat din: uforever din  30 Noiembrie 2012, 00:48:12
Sigur? doar atat? te intreb asta pentru ca majoritatea prietenilor mei plecati, au ales asta pentru ca nu mai suportau "ghiorlania", nesimtirea, neseriozitatea, ura, barfa sau lipsa infrastructurii, mizeria, spagile, nerespectarea legilor, legile proaste...
Poate de asta au plecat, sau poate sigur de-asta, dar dupa o vreme (cum de obicei, in general, cele rele se uita si raman cele bune), si aici sunt de acord cu alx, poate nu pe toti, dar pe majoritatea, ajunge sa-i macine dorul, si nu din cauza ca poate nu s-au realizat sau n-au gasit ce asteptau acolo... cunosc cazuri
parerea mea, desigur.



dacian

Sa vedem putin datele probleme.....
SUA:
Suprafata: 9.826.630 km patrati
Populatie: aprox. 313 milioane locuitori

Romania:
Suprafata: 238.391 km patrati
Populatie: aprox. 20 milioane locuitori

Cred ca se poate subintelege ca americani chiar au unde se muta, noi ne putem muta doar "de ici colo" (si de multe ori nu se poate "pune" ca te muti din localitatea X in  localitatea Y aflata la 20 de km departare...).
Nu mai zic nimic de faptul ca sunt si mai multi decat noi. Dar daca se face un calcul si se publica procentul celor care se muta nu cred ca sunt deloc in frunte, cred ca noi ii surcalsam fara nici o problema, de ex. migrarea din ultimul timp atat in alte tari cat si in marile orase. Acum, in cazul "migrarii" in alte tari motivele sunt clasificate in 2 categorii: 1) vor sa fuga cat mai departe de romania si 2) vor sa faca un ban pentru a-l investi in patria natala (case, terenuri, masini etc).

Dar ca idee existenta unor proprietati (case, terenuri) face parasirea locului mult mai grea (ca nu poti vinde "peste noapte" cu banul jos tot ce ai si sa mergi in alta parte sa-ti cumperi ceva in loc). Mult mai usor se muta cei ce nu detin astfel de proprietati (pe sistemul: ma mut in localitatea X pentru ca am salariul mai bun si chiria mai mica....").

 

fiulploii

Citat din: panta_rh_ei din  29 Noiembrie 2012, 11:45:14
La inceput omul a fost nomad. Existentza lui depindea de ce-i ofera natura. Evoluand si-a dezvoltat constiintza de sine, colectiva, a devenit responsabil. Responsabil fata de sine, de cei din jurul sau, de  natura pe care a respectat-o.( Constiintza asta naturala-i prezenta si-n salbaticie : sunt animale care nu doar traiesc in grupuri/turme dar au grija si de indivizii grupului si mai ales de pui. Leii si elefantzii sunt doar doua exemple care-mi vin acum in minte : in timpul migratiei puii stau intotdeauna in mijlocul grupului iar leii  isi 'scolesc' puii pentru vanatoare. Sunt si animale care-si gonesc efectiv puii imediat dupa nastere la fel cum oamenii(unii) isi lasa copii  sa se descurce singuri .Nu stiu daca e bine sau rau dar nu cred ca trebuie sa devina o regula sau ceva ce trebuie ridicat in slavi.) .
Ce spui tu cred ca e valabil doar din punctul de vedere al materialismului dialectic si istoric  :-D care se bazeaza pe lupta pentru supravietuire a lui Darwin.
Daca ne uitam numai la Biblie - asa ciopartita cum e acum - vedem ca seria adamica - incluzand aici pe mama Eva - a fost statatoare locului si nu migratoare. Razbate un dor si o parere de rau la alungarea de Acasa de catre Tata si o dorinta de a se reintoarce candva inapoi in laboratorul caldut .
Si chiar imi pare rau ca nu stiu ce s-a intamplat cu seria Lilith   informatiile despre asta fiind cenzurate daca nu distruse sau ascunse. Poate ca isi duce traiul undeva aiurea prin Univers.
Revenind, de nevoie, omul adamic si-a luat bocceluta in spinare , nevasta de mana si a purces la drumul lung al pribegiei avnd nostalgia Edenului si avand stearsa o parte mare din puterea mentala- sa zicem asa- de care dispunea. Ca o adaptare la noua conditie a fost nevoit sa-si activeze insusiri razboinice   uitand ca altadata se putea intelege cu animalele si cu plantele , ca traia in armonie cu restul. O alta armonie isi facea loc, armonie in care era Stapanul tuturor celor ce isi duc traiul pe planeta.

  Ca o dovada - pentru mine cel putin- ca suntem hoinari pe aceasta planeta ar fi ca am asistat niste oameni care erau pe drumul eternitatii si care imi cereau sa-i duc acasa  :-D Conceptul de acasa spune multe si nu le discutam aici.
  Am cules totodata marturii ale altor persoane - nu romani - care tot asa, ziceau ca pleaca Acasa si o ziceau cu o usurare tulburatoare.
  Nu am chef acum sa disec problema asta si in alte culturi sau credinte insa eu am intalnit doua linii generale in privinta creatiei omului .
  Prima zicea ca zeul/zeii - nu conteaza denumirea- au creat simultan barbatul si femeia , a doua zice ca intai a fost creat barbatul si apoi femeia. Mai exista si varianta in care femeia a fost prima si apoi barbatul insa despre varianta asta se vorbeste doar pe la colturi  :lol:

Citat
  A intzeles(omul) ca poate stapani natura in folosul sau, ca a fi stabil e mai bine si chiar mai comod. Tot ce a construit omul de-a lungul timpului este rezultatul stabilitatzii si responsabilitatzii. Si-a pastrat si libertatea de miscare, n-a ramas intzelenit.
  Mai apropiat de vremurile noastre, migratia oamenilor a fost mai ampla odata cu cresterea populatiei, descoperirea de noi teritorii si dezvoltarea industriala tot in scopul stabilitatzii zic eu; omul are in general tendintza de a-si intemeia o familie, de-a se stabili intr-un loc care sa-i asigure bunastarea pentru sine si familia de care are grija.

  Una din lectiile de supravietuire in teren inamic este sa fii in miscare tot timpul  :-D pana ajungi ... Acasa/ la Baza . Interesanta este si ''legarea de glie'' a muritorului de rand , practica uzuala si in zilele noastre numai ca prin extinderea conceptului de glie la nivel global. Esti liber sa mergi oriunde insa .. nu scapi de mana lunga a ..legii care vrea sa stie totul despre tine , ce gandesti si mai ales cat castigi.
  Legarea de glie este faptul ca poti castiga doar atat cat sa iti poti plati ratele, taxele, alimentatia aia supradopata ca aia e mai ieftina , o mica distractie si inapoi la munca. Noi muncim, noi nu gandim fiindca ganditu' nu produce bani , ganditu' nu imi plateste taxele . Iar cand scap in weekend- de exemplu- chiar nu am chef decat sa stau si sa respir alaturi de cine vreau eu si sa ma bucur de clipele petrecute impreuna. Asta daca am cu cine  :evil:

  Si acum indraznesc sa fac o paralela intre nevoia de ratacire a unora si nevoia de a sta intr-un loc a romanilor.  :lol:
Daca aici a fost laboratorul creatiei , nu e normal sa fie asa? Sa avem pe undeva prin gene menirea de a apara locatia sau doar nostalgia Reintoarcerii lor - na , iar plagiez titluri de carti  8-)

  Parerea mea .. poate de aia vor toti pamantul nostru, cine poate sti? Doar o idee pe drum... spre Acasa . :lol:

Aseneth

#14
Da, tine de geneticul constient sau inconstient.

Ce a facut Oedip cand a aflat ca a facut copii cu mama sa? A inceput sa umble brambura prin lume.

Ce a fost obligat Cain sa faca, dupa ce si-a omorat fratele? Sa cutreiere fara tinta.

Oamenii cu probleme genetice cauzate de conceptie, sau/si de mediu tind sa fie pribegi.

De asemenea, oamenii pot fi fortati la pribegie de catre oameni care au probleme genetice.

Cred ca secretul in acest sens sta in cuvantul "strain" . Cuvant a carei etimologie exacta nu este cunoscuta inca, o teorie ar fi ca ar veni de la "straniu", dar nu toti filologii sunt de acord cu ea.
Parerea mea proprie si unica este ca acest cuvant  este inrudit cu cuvantul "stea" ( nu as putea spune pe ce filiera, las specialistii sa barfeasca pe tema asta, daca n-au altceva mai bun de facut). Si ca STRAINII, adica cei veniti din STEA/STELE, isi vor cauta mereu un spatiu asemanator cu cel in care au venit si nici prea inradacinati nu vor fi intr-un loc anume.