Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Observatie OZN

Creat de alx, 02 Septembrie 2012, 00:26:38

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alx

Buna seara tuturor.
   In aceasta seara am vazut un OZN.Si nu,nu e o gluma. Ba mai mult,este vorba de o observatie cu mai multi martori,aflati la 150km unii de altii.
  Ce am vazut:in jurul orei 21.15 am iesit afara,asteptand un amic care trebuia sa ia ceva de la mine.Aruncandu-mi ochii pe cer,am observat in stanga mea o lumina puternica,de culoare rosu-galbuie,sferica,cu un diametru aparent de 1/4 din diametrul Lunii,care zbura/trecea cu viteza foarte mica,aprox. 1/2 din viteza cu care se deplaseaza ISS.In timp ce zbura lumina palpaia destul de tare,lasand senzatia ca este un obiect care arde in atmosfera.Cu toate acestea,nu am vazut nici un fel de urma de fum,si nu am auzit nici un zgomot,desi era foarte liniste afara.Am continuat sa urmaresc obiectul,timp in care a aparut si amicul meu,caruia i-am strigat sa priveasca pe cer.L-a vazut si el,observatia durand in jur de 1 minut.Obiectul se indrepta spre un deal de aprox.1000m inaltime.Initial am crezut ca va trece PE deasupra dealului...insa nu a fost asa.In timp ce se apropia de deal,obiectul a inceput sa palpaie tot mai des,si sa piarda din luminozitate,astfel ca ultima data cand l-am vazut era sub varful dealului,si am avut impresia ca s-a prabusit acolo.
   Obiectul a fost observat,din cate stiu eu,de mama mea,de sora mea si de cumnatul meu,de prietenul meu si de inca o persoana.Acesti oameni l-au vazut toti.
Insa,cu aprox. 2 minute INAINTE sa vad eu obiectul,acesta a fost vazut la aprox 150km departare de mine,ridicandu-se se pare dintr-o padure si zburand cu o viteza estimata intre 6000 si 10000 km/h,parand ca forteaza motoarele.Martorul acestei observatii l-a sunat pe Paul(Spooky) inaintea mea,astfel ca atunci cand l-am sunat eu pe Paul,el deja avea primul raport.Persoana care a facut acel raport este un prieten de-al meu si de a lui Paul,foarte serios si bun observator.

Cam asta a fost observatia din SEARA ACEASTA! 

INSA,eu am MAI vazut acest obiect JOI,30 AUGUST 2012,timp de aprox. 5 minute,impreuna cu 2 prieteni.De acea data,obiectul era perfect STATIONAR,PE UN DEAL,LA INLATIMEA DE APROX. 4-5 METRI DEASUPRA SOLULUI,PRINTRE COPACI.Distanta de la mine pana la obiect era de aprox.1km,l-am vazut la un unghi de aprox. 45 de grade,si tot ce am vazut a fost o sursa de lumina,punctiforma,de diametru destul de mare si de culoare rosu-galbuie,care lumina a inceput sa scada din intensitate,pana a disparut de tot.acest proces a durat ceva mai bine de 40 de secunde. Din spusele unuia dintre cei 2 prieteni,acesta a mai observat aceasta LUMINA inca de 3 ori,cam prin aceeasi zona,in intervalul orar 22-01.   
Si ca o completare,tatal meu mi-a spus acum cateva luni ca intr-o dimineata,dupa ora 4,a vazut un obiect foarte luminos,care zbura in zig-zag si se oprea si in loc,tot in aceeasi zona. Bineinteles ca atunci nu l-am crezut,insa acum...

cam asta este,deocamdata.
  O seara buna tuturor.    alx
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Cautatorul

#1
Lipsesc informatii legate de locul observatiilor anume primul observator unde exact anume (ce judet macar) se afla si unde te aflai tu. Poate vine inspre Braila si ies si eu afara sa-l vad...  :ufo:

Descrierea ta seamana cu a unei lanterne chinezesti.. ca tot e sezonul nuntilor...
Poate sunt obiecte diferite, de unde stii sigur ca, ce ai vazut tu e acelasi lucru cu ce a observat celalalt observator?

Ceva foto macar cu un telefon mobil exista?


alx

#2
Locul observatiei...Nordul tarii.
Nu exista fotografii,primul observator nu a avut timp,iar eu avand senzatia ca obiectul arde si se va prabusi,nu m-am indurat sa intru in casa sa iau aparatul foto sau telefonul.
Daca tu imi arati o lanterna chinezeasca care lumineaza cam ca un bec de 1000w sau mai mult,adica cel putin de 2-3 mai intensa  lumina decat a platenei Venus,recte Luceafarul...eu te cred.Insa te asigur ca nu e vorba de nici o chestie pe care eu sa o mai fi fazut.Plus ca exista si observatia de acum 2 zile,plus restul de observatii anterioare.
   Stiu ca e vorba de acelasi obiect pentru ca: 1 am discutat cu celalalt observator si cu Paul,in conferinta,si el a precizat de la bun inceput directia in care a luat-o obiectul,adica spre mine,plus ca obiectul avea aceeasi culoare si aceleasi palpairi,ca sa nu mai vb de faptul ca observatiile au fost facute la doar cateva minute una de alta.
   PS   daca te uiti la activitatea mea pe acest forum,o sa vezi ca eu sunt primul care incearca sa aduca explicatii logice acestor tipuri de observatii. Crezi ca as fi muscat la faza cu balonul chinezesc?
PS2   nu vine spre Braila,pt ca el s-a stins in dealul ala...si pt ca pare a avea cartierul general pe aci,prin vecini... ;D
PS3   sa stii ca am fost cu o masina de teren atat cat s-a putut de aproape dealul ala,doar ce m-am intors de acolo.Insa lumina aia parea sa se fi stins intr-o zona impadurita,as aca mi-e greu sa ma pronunt...

   O sa postez imediat o fotografie a acelui deal,facuta asta seara.
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Nox

#3
Hai alx, ce mama naibi, dacă nu te-aş cunoaște aş crede că râzi de noi la faza cu "nordul ţării"...  :-q

Mă aşteptam mai multe detalii legate de locul observaţiei, în special de unde e celălalt observator (măcar judeţul).

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

alx

Am postat si fotografia locului unde eu am vazut "stingandu-se" lumina,respectiv cam in zona marcata de mine...bine,asta vazuta de la 2 km si ceva...In orice caz,lumina nu a trecut dealul,ci s-a stins in fata lui,adica intre mine si deal.
   
PS  daca vedeti puncte rosii,verzi sau albastre pe fotografie,sa stiti ca sunt din cauza expunerii prelungite si a ISO-ului dus la maxim...nu au legatura cu ET.  :D

@Nox 
Inca nu stiu daca am acceptul celuilalt observator sa "divulg" zona unde locuieste...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Cautatorul

#5
Nu stiu de ce dar am senzatia ca suntem la camera ascunsa...?   :evil:

Poate a ramas OZN-ul in pana prostului si coborase sa-si goleasca canistra de protoni in miezul motorului cu antimaterie... si acum vine la Brailaaa... Pun aparatul foto la indemana cu trepied cu tot ce trebuie. Ii pun obiectivul ala de distanta mare pun un card gol si trec la panda.

Acum serios vorbind pe poza sunt o multime de obiecte zburatoare si "taratoare"  :-D neidentificate...
Probabil  poza  s-a facut noaptea cu timp de expunere mare si alea-s stelele. Altfel banui ca are loc o ploaie (furtuna) de meteoriti ori o invazie extraterestra. Iar pixelii inconjurati de mine cu cercuri bine ca sunt rosii si verzi ca iar am fi vorbit de pixelul albastru... :)  Totusi nu cred ca iese un cer asa de frumos albastru si pomii asa de verzi pe timp de expunere mare noaptea chiar cu luna plina. N-am incercat recunosc.

Acum pe bune daca ar fi scris un utilizator nou ceea ce ai fi scris tu, ai fi pus si tu aceste intrebari cu siguranta.
Avand in vedere insa vechimea si reputatia ta te credem pe cuvant... dar crede-ne si pe noi cand dorim sa aflam mai multe informatii. Ala lucreaza la SRI la CIA la FBI de nu vrei sa-i divulgi locatia? Il desconspiri ori ? Nici nu-i cunoastem numele ori nickname-ul.

PS acum vad ca timpul de expunere a fost de 30 secunde si ora fotografierii a fost 22:31. Cam colorate toate... Parca-i ziua. O sa incerc si eu sa vad cum ies toate.

Fara mai multe informatii noi ce-ar trebui sa facem? Daca zona e secreta atunci nici macar o fuga sa dam sa cautam si noi OZN-ul nu putem. Poate cel mult sa iesim afara sa ne mai uitam pe cer sau sa mai confirme si altii observatiile. Oricum am inteles de la tine ca spre Braila sigur nu vine (e bastinas sau are baza in zona) asa ca nu voi mai iesi afara ca e frig. O seara buna la toata lumea.

alx

Citat din: Cautatorul din  02 Septembrie 2012, 02:12:18
Nu stiu de ce dar am senzatia ca suntem la camera ascunsa...?   >:D
Imi pare rau ca ai senzatia asta,dar te asigur ca sunt foarte serios,si foarte sigur de ceea ce am vazut!

Citat din: Cautatorul din  02 Septembrie 2012, 02:12:18
Poate a ramas OZN-ul in pana prostului si coborase sa-si goleasca canistra de protoni in miezul motorului cu antimaterie... si acum vine la Brailaaa... Pun aparatul foto la indemana cu trepied cu tot ce trebuie. Ii pun obiectivul ala de distanta mare pun un card gol si trec la panda.
Stii cam multe despre cum merg ozn-urile astea...sigur esti de pe aici?  ;D

Citat din: Cautatorul din  02 Septembrie 2012, 02:12:18
Acum serios vorbind pe poza sunt o multime de obiecte zburatoare si "taratoare"  ;D neidentificate...
Probabil  poza  s-a facut noaptea cu timp de expunere mare si alea-s stelele. Altfel banui ca are loc o ploaie (furtuna) de meteoriti ori o invazie extraterestra. Iar pixelii inconjurati de mine cu cercuri bine ca sunt rosii si verzi ca iar am fi vor bit de pixelul albastru... :)  Totusi nu cred ca iese un cer asa de frumos albastru si pomii asa de verzi pe timp de expunere mare noaptea chiar cu luna plina. N-am incercat recunosc.

Ceea ce ai incercit tu sunt stelele,alungite din cauza timpului de expunere mare.cat despre pixelii rosi,verzi sau albastri,aia apar din cauza suprasolicitarii senzorului camerei la un ISO atat de mare,cel mai mare permis de camera,adica H1.0 . Iar peisajul iese asa frumos daca te joci si cu balansul de alb...pe langa expunere si ISO.
In plus,fotografia este doar orientativa...nu am avut pretentia ca am fotografiat si OZN-ul...desi mi-as fi dorit!


Citat din: Cautatorul din  02 Septembrie 2012, 02:12:18
Acum pe bune daca ar fi scris un utilizator nou ceea ce ai fi scris tu, ai fi pus si tu aceste intrebari cu siguranta.
Avand in vedere insa vechimea si reputatia ta te credem pe cuvant... dar crede-ne si pe noi cand dorim sa aflam mai multe informatii. Ala lucreaza la SRI la CIA la FBI de nu vrei sa-i divulgi locatia? Il desconspiri ori ? Nici nu-i cunoastem numele ori nickname-ul.
Absolut corect. Ideea e in felul urmator: nu am chef sa ma trezesc cu televiziunile pe capul meu,de asta locatia inca ramane...secreta! Cat despre celalat observator,el lucreaza in MAI,deci...si din cate stiu eu,inca nu are cont pe rufon.

Citat din: Cautatorul din  02 Septembrie 2012, 02:12:18
Fara mai multe informatii noi ce-ar trebui sa facem? Daca zona e secreta atunci nici macar o fuga sa dam sa cautam si noi OZN-ul nu putem. Poate cel mult sa iesim afara sa ne mai uitam pe cer sau sa mai confirme si altii observatiile. Oricum am inteles de la tine ca spre Braila sigur nu vine (e bastinas sau are baza in zona) asa ca nu voi mai iesi afara ca e frig. O seara buna la toata lumea.

Daca doresti sa dai o fuga sa cauti asa ceva,da-mi un semn pe privat...
   Si da,pare ca de ceva vreme isi face veacul pe aici...astazi o sa incerc sa merg pana la locul penultimei observatii,sa vad daca exista ceva urme materiale...

Oricum,daca exista intrebari,eu raspund cu placere la ele...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Arhanghelul

#7
La o cafea de dimineata ... m-am jucat cu "creioanele colorate" pe poza expusa de alx ...
Din analiza imagini si datele spuse de martor/i ... avem un deal cu inaltimea de ~1000m/10% si punctul de observare/pozare de ~600m/25%(rezulta din inaltimea aparenta si "declivitatea aparenta") ...

Si tot ... din calculul aproximativ dintre linia azimutala, linia dealului si ecliptica... rezulta o pozitie de 45.xx N si 26.xx E ...

P.S. Am pus valorile aproximate/ive intentionat ... din motive ... ce se subinteleg ...

P.S.2   alx ... o directie poti sa ne spui ... daca nu este si asta secreta ... macar in viitor ... dupa ce primesti acordul celorlalti ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

alx

Citat din: Arhanghelul din  02 Septembrie 2012, 10:28:25
P.S.2   alx ... o directie poti sa ne spui ... daca nu este si asta secreta ... macar in viitor ... dupa ce primesti acordul celorlalti ...

Obiectul a venit din directia NE pe directia SV

PS   al dracu stele,nu putui sa le sterg?  ;D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

jean

Citat din: alx din  02 Septembrie 2012, 08:23:21
Si da,pare ca de ceva vreme isi face veacul pe aici...astazi o sa incerc sa merg pana la locul penultimei observatii,sa vad daca exista ceva urme materiale...
Eu unul, nu as rezista daca as fi in locul tau sa nu merg pana acolo. Sa observ, sa caut ceva efecte asupra mediului sau alte urme, sa fac poze in locul respectiv, sa simt ceva anormal, eventual cu ceva detectoare magnetice (busola) sau macar un aparat radio cu mai multe benzi, etc. Mai ales ca fenomenul s-a repetat.
Adevarul este dincolo de noi

Nox

#10
Arhanghelul, apreciez efortul, dar calculele sunt greşite!

Ataşez sectorul de hartă "calculat" de tine (45.xx N si 26.xx E ceea ce se traduce în [45.00,46.00) Lat N şi [26.00, 27.00) Long E), care după cum se vede, este în zona centrală, nicidecum în nordul ţării.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Arhanghelul

#11
Mai greseste omul ...  :evil: ... nasol ca greseala a ajuns ... pana la Buda sau Pesta ... tot un drac ... :evil:

Oricum ma plictiseam ... mi-am antrenat ... unicul neuronul si ala blond ...

Pana la urma care este punctul ... SUD ... intrebare retorica ... :-D

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Nox

Ok, nicio problemă. Cu ocazia asta am făcut o pagină unde se poate marca o zonă pe hartă prin introducerea coordonatelor. Poate e de folos.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

alx

Astazi am reusit sa ajung la locul unde am vazut joi obiectul...din pacate,nu am vazut urme materiale,nu am constatat nici devieri ale campului magnetic,ci doar o usoara stare de neliniste a subsemnatului,care insa ar putea avea cu usurinta si alte explicatii...
  Oricum,nu ma asteptam sa gasesc ceva,datorita faptului ca sursa luminii se vedea in aer,si nu la sol...

In alta ordine de idei,incerc acum sa aflu daca radarul militar de la Suceava ;D a inregistrat aseara trecerea obiectului...cand o sa am un raspuns,daca o sa-l am,o sa il postez...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alx

In timpul liber ar trebui sa recititi si
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,4220.0.html
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,3923.0.html
si nu in ultimul rand acesta: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,4202.0.html pentru ca cioara respectiva se incapatana DE FIECARE DATA se zboare LA RASUL PAMANTULUI peste exact dealul unde am vazut joi lumina aia(aproximativ CHIAR PESTE LOCUL UNDE ERA LUMINA)...si unde s-au mai raportat celelalte 3 observatii ale acelei lumini...

Ma rog,astea sunt doar niste...umbre...insa...cine stie de unde RAsare epurele... ;D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."