Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Umbra...CUI?

Creat de alx, 04 August 2012, 21:59:44

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alx

Deschid topicul asta aici,pt. ca nu stiu unde sa-l incadrez altundeva...
   Asadar,astazi fiind la munca la cabana proprie,la un moment dat arunc un ochi spre Vf. X,sa zicem,care se vedea FOARTE bine de unde lucram eu...cerul era IMPECABIL,fara vreo urma de nor,muntele respectiv era la vreo 3km de mine,in linie dreapta...
   Uitandu-ma eu la el,am observat o PATA intunecata,acolo unde stiam ca este doar vegetatie...am alergat la masina,unde aveam binoclul,un Bresser 10X50,si m-am intors sa vad ce e acolo...
Surpriza a fost destul de mare,pt ca acolo era o zona umbrita...aproximativ patrata,avand conturul foarte bine delimitat,cu dimensiunea laturii de aproximativ 60-80m(asta raportat la formele de relief si la vegetatia de acolo).Ei bine,ciudatenia ciudateniilor e ca nu vedeam unde e "chestia" care provoca umbra aia pe munte,si care,culmea,se misca FOARTE incet spre DREAPTA,atat cat am urmarit eu,adica aproximativ 7-8 minute,dupa care umbra a disparut brusc si dintr-o data.M-am uitat pe cer,cu si fara binoclu,insa nu am vazut nici un nor,nici...altceva!
Din pacate,ca sa raspund intrebarilor viitoare,NU AVEAM la mine aparatul foto,iar ragalia de telefon pe care o folosesc eu are o camera VGA,cu care nu am reusit sa fac absolut nimic.(asta a fost prima data cand am regretat ca nu port si eu un telefon ca oamenii,cu camera super mega extra...asta e viata,nu imi plac telefoanele cu sistem de operare,oricare ar fi el...).
   Deci cam asta e toata...intamplarea...poate aveti fro idee,ca la mine e tabula rasa... ;D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

fiulploii

Citat din: alx din  04 August 2012, 21:59:44
   ..la un moment dat arunc un ochi spre Vf. X,sa zicem,care se vedea FOARTE bine de unde lucram eu...cerul era IMPECABIL,fara vreo urma de nor,muntele respectiv era la vreo 3km de mine,in linie dreapta...
 
Ce-ti veni sa te uiti intr-acolo ?  :roll: De obicei faci asta adica te uiti la acel varf sau asa, pur si simplu , acolo ti-ai aruncat privirea ?

Eu , in locul tau , maine as fi din nou acolo , la aceeasi ora . Si as face asta zilnic , timp de o saptamana , daca as putea .
Poti descrie acea umbra? grad de intunecare , consistenta etc, cum crezi tu ca ai cere explicatii .
Ti s-a parut a fi o umbra proiectata pe sol sau e posibil sa fi fost o umbra   intre tine si acel varf ?
Zic si eu ...

alx

@fiulploii
  De obicei imi arunc privirea spre acea zona...e foarte frumoasa privelistea,plus ca acum,cu atatea incendii,pe seceta asta...ma conving si eu ca totul e ok...
Si maine voi fi acolo,nu cred ca voi reusi zilnic treaba asta.
Umbra era pe sol,destul de intunecata,ca si cum un corp APROAPE opac era interpus intre Soare si sol.Mi-e greu sa dau foarte multe detalii,pt ca distanta e mare,si e greu sa apreciezi prin binoclu...insa umbra era...consistenta...de asta mi-a si atras atentia.
   alx
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Arhanghelul

Cu o probabilitate foarte mica ... sa nu fie o "punga" de aer ... cu o temperatura si umiditate forte diferita ... de cele inconjuratoare... ce a avut ... un efect de reflexie si /sau refractie ...



e) Legile refractiei se refera la comportamentul unei raze de lumina care trece dintr-un mediu omogen si transparent in alt mediu omogen si transparent, dar cu proprietati diferite. Se observa ca raza incidenta nu mai pastreaza directia din mediul imergent ci se frange. Aceasta schimbare de directie poarta numele de refractie iar unghiul dintre normala si raza refractata poarta numele de unghi de refractie. Refractia se supune urmatoarelor legi:

http://www.scritube.com/diverse/Optica-teorie64533.php
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

fiulploii

Citat din: Arhanghelul din  05 August 2012, 01:39:11
Cu o probabilitate foarte mica ... sa nu fie o "punga" de aer ... cu o temperatura si umiditate forte diferita ... de cele inconjuratoare... ce a avut ... un efect de reflexie si /sau refractie ...


Singurul aspect - dupa mine- care anuleaza aceasta ipoteza e forma patrata   a umbrei cu contur '' foarte bine delimitat'' .
Apoi, dupa aceleasi legi ale opticii , luind in considerare forma patrata - sa-i zicem cu latura de minimum 60m - se poate calcula distanta maxima fatza de sol unde s-ar fi putut afla acel ceva ce tinea umbra. Fiindca, de la o anumita distanta , patratul incepe sa devina cerc sau oval sau marginile sale - vorbesc de umbra proiectata- sa devina difuze .
Ori, colegul @alx   sustine ca umbra era foarte bine delimitata si avea o forma de patrat- aproximativ. De aceea zic ca e posibil ca obiectul sa se fi aflat la distanta maxima la care umbra se mentine intr-o forma diferita de cea de cerc.
Si obiectul nu e musai sa aiba o forma de patrat fiindca exista o multitudine de forme care pot da o umbra rectangulara.
Parerea mea..

fiulploii

O ipoteza in privinta umbrelor fara obiect zice ca acestea sunt lasate de obiecte inconjurate de un camp protector ce asigura invizibilitatea , ceva analog vasului din experimentul Philadelphia care dupa ce a disparut vizual in apa se vedea forma vasului ca si cum mai era inca acolo .
  Insa, la un moment dat a disparut si acea amprenta din apa.
  As lega acest caz de ceea ce zice colegul @kefren aici
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,4202.msg74817.html#msg74817
Parerea mea..