Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

o parere va rog

Creat de aurelian25, 20 Mai 2012, 19:47:18

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

aurelian25

Lucrez la paza doar pe tura de noapte astfel am tot timpul sa mai trag o privire pe cerul senin cand ies la o tigara.
Astfel intr-o seara am vazut doua luminite care se deplasau una in spatele celeilalte. Daca am pune punctele pe o foaie distanta dintre ele ar fi cam 6 cm, asa parea distanta dintre ele pe cer. Cea din spate era mai luminoasa ca prima si se deplasau cu aceeasi viteza.
S-a mai intampla sa observati vreodata ceva aseamanator, sa fi fost avioane, sateliti?

romulus

CitatS-a mai intampla sa observati vreodata ceva aseamanator, sa fi fost avioane, sateliti?
Pai de regula, da .
Trebuie sa-ti mai amintesti daca auzeai ceva zgomot de motor. Altfel, supozitiile tale pot fi destul de aproape de adevar: ar fi putut fi si una si/ori alta .
Daca zici ca lucrezi noaptea, in perioada de vara poti sta mai mult cu ochii pe cer si nu ar fi exclus sa constati/observi o anumita poriodicitate a acestor aparitii, poate chiar si un anumit "program" dupa care apar!
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Nox

Citat din: aurelian25 din  20 Mai 2012, 19:47:18
Lucrez la paza doar pe tura de noapte astfel am tot timpul sa mai trag o privire pe cerul senin cand ies la o tigara.
Astfel intr-o seara am vazut doua luminite care se deplasau una in spatele celeilalte. Daca am pune punctele pe o foaie distanta dintre ele ar fi cam 6 cm, asa parea distanta dintre ele pe cer. Cea din spate era mai luminoasa ca prima si se deplasau cu aceeasi viteza.
S-a mai intampla sa observati vreodata ceva aseamanator, sa fi fost avioane, sateliti?

Dacă eşti amabil să ne dai mai multe detalii:

a) momentul observaţiei (ziua, ora)
b) direcţia de observație
c) locaţia de unde s-a făcut observația
d) direcţia de deplasare.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

StarDust

Citat din: aurelian25 din  20 Mai 2012, 19:47:18
Lucrez la paza doar pe tura de noapte astfel am tot timpul sa mai trag o privire pe cerul senin cand ies la o tigara.
Astfel intr-o seara am vazut doua luminite care se deplasau una in spatele celeilalte. Daca am pune punctele pe o foaie distanta dintre ele ar fi cam 6 cm, asa parea distanta dintre ele pe cer. Cea din spate era mai luminoasa ca prima si se deplasau cu aceeasi viteza.
S-a mai intampla sa observati vreodata ceva aseamanator, sa fi fost avioane, sateliti?

Pe langa cele precizate de Nox, ar mai fi utile si urmatoarele: daca pe o foaie cele doua puncte ar fi la ~6cm intre ele, la ce distanta fata de ochi ar trebui sa tii foaia astfel incat cele doua puncte sa reprezinte prin proiectie distanta dintre cele doua lumini observate? Asta ca sa pot avea o aproximare corecta a distantei dintre cele doua lumini. Si inca ceva, le-ai urmarit pana au disparut? In ce fel au disparut din campul vizual, si ma intereseaza daca aveau aceeasi directie de deplasare.
Poate ai mai observat sateliti in deplasarea lor pe bolta cereasca, cum ti s-a parut viteza acestor obiecte comparativ cu viteza unor sateliti sau ISS?
Multam'!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Nox

Profil aurelian25:

Data Înregistrării:
    20 Mai 2012, 18:38:39
Data locală:
    05 Iunie 2012, 17:31:44
activ ultima dată:
    21 Mai 2012, 21:46:15

Ultimul mesaj pe subiectul acesta este: 21 Mai 2012, 15:23:15


Pentru că şi tăcerea este un răspuns...
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee