Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cei Trei Magi de la Rasarit

Creat de Urban, 02 Mai 2012, 00:15:41

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Urban

Cei Trei Magi din Basilica di Sant'Apollinare Nuovo din Ravenna
Detaliu din mozaicul executat de scoala italo-bizantina la 526 d.C   - Gaspar, Melchior si Baltazar.

Similitudinile cu vesmintele geto-dace mi se par fascinant de interesante...in situatia in care Magii erau...Persani.

dacian

Dupa "palarii" as zice ca ei sunt adeptii Mithraism-ului. Iar ca parte a doua... nu stiu cat de "veridica" este lucrarea tinand cont de faptul ca nu se specifica nicaieri in biblie cum era imbracati cei trei magi.

Xanadron

Reamintirea unor intrebari inca fara raspuns puse de simpla prezentza a nenumaratelor statui de daci din Roma/Vatican merita poate o revizitare a imaginilor (si mai ales a unor interesante comentarii 8-)) de-aici:

http://romaniamegalitica.blogspot.com/2011/03/dacii-au-impus-respect-frica-admiratie.html

Boneta frigiana din mozaicul de mai sus (purtata de liberti = sclavi eliberati, dar cu o istorie mai veche, de la Paris/Priam citire) apare si pe sigiliul Senatului USA si nu-i neaparat identica cu caciula pileatilor daci - desi conexiuni se pot face destule.

Ca si intre solzii "steagului-lup reptoid" :roll: dacic si cei ai sarpelui-oaie Glykon.
Ori intre solzii zeilor sumerieni si... sugestia de solzi a modelului  tesaturii "itzarilor" celor 3 magi persano-daco-frigieni.

Sa n-o lungesc totusi prea mult: desi decriptarile simbolistice-s un domeniu incitant, personal n-as face vreo paralela intre un simbol al libertatii (boneta frigiana) si orice parabola religioasa a teocratiei patriarhale actuale. :evil:
OK, in anul 562 e.n. altfel stateau poate lucrurile - desi al doilea conciliu de la Constantinopole amputase deja ireversibil mesajul protocrestin.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Siberia

   Frigienii care au migrat din Tracia spre Anatolia...
   Probabil au emigrat cu tot cu tzacalia care au mostenit-o si dacii (ma refer la caciulita asa zis frigiana) dar si cu simbolurile cultului dionisiac.
   Am putea confunda acei magi cu niste indivizi din tagma arhitectilor dionisieni ?
   Ma abtin sa raspund...
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

kandaon

#4
Din cate stiu eu frigienii au migrat din Tracia in Asia Minor, cum zice si colega Siberia, deci erau daca nu traci de-a dreptul, cel putin strans inruditi cu tracii. Caciula/boneta frigiana a fost numita asa de catre greci, care au intalnit-o prima data la frigieni, dar era purtata desigur si de geto-daci si traci, dar si de parti/persi. O alta chestie interesanta, si de discutat poate mai incolo, e ca atat geto-dacii cat si tracii aveau si coifuri cu forma asta, preluate si de macedoneni, dar, interesant, si de normanzi mai tarziu. Cronica Normanzilor are si ea o poveste interesanta despre cum apar normanzii, sau mai exact elita lor, cea care ii va forma. Si care ajunge prin partile lor venind taman din Dacia, sub conducerea lui Rollo, care avusese niste probleme cu "regele locului" si fusese nevoit sa plece din tara (vorbim de sec IX d.H., cand in alte cronici, gen cea a cumano-pecenegilor, "Oguzname", e mentionata aici tara Ulak - de la exonimul Vlak/Vlah). Asemanarea Rolo-Roles/Oroles e destul de evidenta.

Desigur istoricii scandinavi au spus ca aia e o inventie si ii tot cauta radacinile lui Rolo, numit de ei cu un nume imposibil, ceva de genu Hrolfragr, Rolo fiind cica numele latinizat  :roll:, desi la fel de bine (de fapt cu mult mai bine) poate fi latinizarea lui Roles. Si astazi am inteles ca se cearta intre ei istoricii suedezi, danezi si norvegieni privitor la originea lui Rolo, fiecare incercand sa si-l atribuie dar niciunul negasind argumente 100% imbatabile.

Cat despre cei trei magi din imagine, ei au fost pictati in timpul lui Teodoric cel Mare, rege ostrogot. Ori, alta teorie bine ancorata in arheologie cel putin, spune ca gotii ar fi de fapt geti, sau cel mult o populatie eterogena avandu-i la baza pe geti/daci si la care s-ar fi adaugat in timp si altii (sarmati, germanici si romani chiar). Ultimii regi ai ostrogotilor au avut oricum nume precum Totila/Badila si Teia.
In felul asta se explica foarte usor vesmintele dacice ale magilor (gotii erau oricum crestini arieni parca).
Mai exista o imagine langa cea cu magii, cu femeile mucenice parca, nu stiu exact cum e denumirea corecta (recunosc, nu sunt chiar un bun crestin)




Dupa cum se vede poarta fota, sau cum se numeste elementul acela de imbracaminte, deci si ele poarta un vesmant specific locurilor noastre sa zic asa.

Biserica a fost insa refacuta dupa ce romanii lui Iustinian au reusit sa-i invinga pe goti, si peste picturile originale s-a mai adaugat cate ceva (Iustinian apare si el pictat pe undeva parca). Asa se explica vesmintele mai colorate si mai bogate purtate peste sau pe deasupra celor mai simple, sunt vesminte bizantine, probabil adaugate sau pictate peste cele vechi, de pe vremea "gotilor"

Urban

#5
Primul ordin cavaleresc european, "Cavalerii Danubieni" a fost o fratie a regilor Daci, unul din lideri fiind Dromihete.
Pana acum s-au gasit mormintele a 5 (cinci) membri ai fratiei, semnul lor distinctiv fiind armurile de aur si argint faurite toate de acelasi mester si cu aceleasi tip de insemne...
Reprezentative sunt Coifurile gasite in cele sase morminte plasate pe un arc de cerc din Moldova, Dobrogea, Prahova, Teleorman pana in Mehedinti:
-Cucuteni
-Aghighiol
-Cotofenesti
-Peretu
-Portile de Fier


Aceasta fratie a fost contemporana imperiilor Persan si mai apoi Macedonean si a obtinut victorii stralucite atat impotriva Persiei cat si a Macedoniei...
Legenda spune ca in Fratie erau 44 Cavaleri Danubieni, unul pentru fiecare cetate - Dava dacica...
Din randurile lor se alegea un prim vorbitor (boer e bistas) la sfaturi.
Cavalerii erau indrumati de Marele Preot in toate actiunile lor.
Cavalerii Danubieni sunt praznuiti pe 9 Martie cand in cinstea lor barbatii beau 44 de pahare cu vin.
(Atunci se intorceau ei din campaniile de iarna pentru a putea incepe la timp lucrarile agricole de primavara)

Dupa modelul Cavalerilor Danubieni au aparut in Europa ordinele cavaleresti, care au fost de doua tipuri:
1. Ordine virtuoase-laice, de exemplu: Cavalerii mesei rotunde
2. Ordine religioase sfatuite de un "sfant" sau de Papa: Ioaniti, Maltezi, Teutoni, etc.

http://forum.restclan.com/index.php?topic=8651.0

Siberia

#6
Cred ca ar trebui introduse in scena cateva informatii (care poate or sa clarifice si ceea ce scrisesem in raspunsul comprimat in trei randuri, de acum cateva zile).

   Despre frigieni stim deja ca au migrat din Tracia spre Anatolia si probabil pana in Siria.
   Esenienii traiau in Siria, fiind vecini ai Frigienilor (sau poate parte dintre ei chiar frigieni la origine). Reprezentau un cult (secta) evreiesc aparte, care coabita in armonie cu alte doua culte evreiesti: cel al fariseilor si cel al saduceilor.
   Se stie ca in randurile Esenienilor au fost nominalizate multe nume de "artificieri/arhitecti Dionisieni" - Fratia Eseniana derivand din Fratia artificierilor/arhitectilor Dionisieni.
   Philostratus spunea despre Esenieni ca sunt pitagoreici atat in credinta cat si in morala si-n modul de viata (cu exceptia a catorva mici trasaturi preluate din cultura evreiasca).
   Flavius Josephus scria in Antichitati Iudaice urmatoarele:
"In schimb, esenienii sunt de parere ca toate trebuie sa ramana in seama proniei divine. Ei cred in nemurirea sufletului si rasplata dreptatii li se pare bunul suprem. Cand trimit ofrande templului, nu aduc si jertfele cuvenite, deoarece au mijloace de purificare mult mai sfinte. De aceea, nu li se ingaduie sa intre in templu si au ceremoniile lor religioase. Sunt oameni cu moravuri exemplare si se indeletnicesc cu agricultura. Mai presus de toti cei ce-si atrag laudele prin propria virtute, esenienii merita sa fie admirati pentru dreptatea lor, prea putin cultivata de greci sau de barbari, cata vreme ei o respecta nu de scurta vreme, ci de multi ani in urma. Ca atare, au actionat in asa fel incat nimic sa nu-i impiedice sa-si foloseasca bunurile in comun, incat bogatii nu se bucura mai mult de averea lor decat cei ce nu poseda nimic. Sunt vreo patru mii de oameni care fac acest lucru. Nu vor sa auda de sotii si nici sa aiba slujitori, socotind ca s-ar dovedi nedrepti fata de ultimii si ca cele dintai sunt certarete, asa ca ei traiesc separat si se ajuta unii pe altii. Pentru administrarea veniturilor obtinute din munca campului, isi aleg oameni cinstiti din randul preotilor, care le procura provizii si le pregatesc hrana. Ei isi duc viata in felul acesta si traiul lor seamana cu cel al dacilor care se numesc Polisti (in original Polistai)".
Deci: Esenieni - Pitagora - vecini Frigieni - posibil caciula Frigiana - pastorit - preoti - Polisti -> Dionisos.
         Daci/Traci - Zalmoxis/Zamolxis - Pitagora - Frigia/Anatolia/Siria - caciula Frigiana - pastorit - pileati - Polistai -> Dionisos.

O sa va intrebati ce legatura au toate acestea cu Iisus si cei trei magi. Pai poate au (sau poate sunt doar coincidente de neluat in seama)...

   George Faber a scris ca numele original a lui Iisus a fost Jescua Hammassiah. Un alt cautator al originilor lui Iisus, Godfrey Higgins a descoperit doua referiri privitoarele la numele lui Iisus in Midrashjoholeth si Abodazara (comentarii evreiesti timpurii asupra Scripturilor) in care se precizeaza ca numele de familie a lui Iisus era Pantera - referiri la insanatosiri miraculoase realizate in numele lui Iisus al Panterei (Jesus ben Panther).
   Numele de Pantera face legatura intre Iisus, cultul lui Dionisos/ Bacchus si Esenieni.
   Pantera unul dintre simbolurile lui Dionisos/Bacchus (conform legendelor acesta fiind hranit de o pantera), fiind reprezentat calarind pe o pantera/leopard sau intr-un car tras de pantere/leoparzi. In cultul lui Dionisos/Bacchus, preotii purtau piei/blanuri de leoparzi sau pantere (acestea fiind considerate sacre) si erau deseori supranumiti Pantera. Purtarea acestor blanuri reprezenta modul simbolic de reprezentare a faptului ca acesti preoti au depasit "pasiunile lumesti/pamantesti".
   Totodata, in scrierile apocrife, Iosif, tatal lui Iisus cat si Maria/Mara sunt prezentati ca facand parte din familia Esenienilor si traind in tipicul Esenienilor. Iosif era se pare (conform textelor apocrife) un vaduv batran, initiat Esenian care se ocupa (in unele texte) cu tamplaria si olaritul, Mara fusese educata din copilarie in cunoasterea misterelor Esenienilor, iar Iisus a fost la randul sau scolit/educat in aceleasi cunostinte ale Fratiei Eseniene.

Acum, privind bine tinuta celor trei magi, o sa intelegem probabil mai multe despre originea lor (n-ar fi de mirare daca ar exista si-o reprezentare a Fecioarei Maria purtand fota...) si despre radacinile actualei religii crestine.

"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

padme

Citat din: Siberia din  04 Mai 2012, 14:34:11
   George Faber a scris ca numele original a lui Iisus a fost Jescua Hammassiah. Un alt cautator al originilor lui Iisus, Godfrey Higgins a descoperit doua referiri privitoarele la numele lui Iisus in Midrashjoholeth si Abodazara (comentarii evreiesti timpurii asupra Scripturilor) in care se precizeaza ca numele de familie a lui Iisus era Pantera - referiri la insanatosiri miraculoase realizate in numele lui Iisus al Panterei (Jesus ben Panther).
   Numele de Pantera face legatura intre Iisus, cultul lui Dionisos/ Bacchus si Esenieni.

Asa foarte bine pot sa-l aduc si eu in discutie pe James D. Tabor, arheolog, care pleaca pe urmele lui IIsus si sustine ca Panthera era un...centurion, nu mai imi amintesc, oricum roman si presupusul tata! De altfel in carte este si presupusa (sau poate nu) piatra funerara a acestuia. Eu stiam ca supranumele lui Isus era Leul si cum cultele alea mentionate mai sus nu traiau in pace! Tot timpul erau discutii si rivalitati intre cultele care interpretau Tora.

abyss

#8


Iata un link bunicel la o prima vedere, cu si despre boneta frigiana =>http://daco-getica.blogspot.com/2011/01/boneta-frigiana-scitica-persana-vs.html

Totusi referitor la caciulitzele prezentate de colegul Urban ma gandesc ca pot fi printe altele, inca doua cauze ale prezentei lor in mozaicul respectiv. Prima ar fi ca asa a vrut artistul prin prisma eventualei sale origini si a doua ar fi ca asa i-au dictat artistului muschii sai politici. Cert este ca boneta in sine e de sorginte sumeriana si cu o oarecare mare posibilitate mai putem crede ca in zona tarii noastre au fost colonii sumeriene ce extrageau minerale.

roxaline

Un alt link interesant ca informatii: http://www.enational.ro/romania-mea/fratia-cavalerilor-geto-daci-ai-lui-mitra-93363.html/

Ref link-ul pus de @biss: frumoase poze! Informatiile insa ... hmmm... inclin sa cred mai degraba alte surse, inclusiv cele de genul "Hermes Scythicus: Or The Radical Affinities of the Greek and Latin Languages" - http://books.google.ro/books?id=jZtQAAAAcAAJ&printsec=frontcover&hl=ro#v=onepage&q&f=false ( e faina cartea, pentru cei ce stiu engleza, chiar daca nu-s  cunoscatori in ale lingvisticii ).

Acum .. eu am o intrebare legata de forma caciulii si de larga ei acceptare - raspandire in randul unor popoare din a caror cultura inca ne inspiram in ale spiritului. Adica vreau sa spun ca in randul acelor populatii conta foarte mult gradul de initiere in ceva ... probabil cam cum ne uitam noi la titluri de genul PhD.

Caciula cu pricina face ca intregul cap, de fpat crestetul capului sa semene foarte mult cu un con. Recunosc ca uitandu-ma la poze mi-am amintit de nu'sh ce documentar in care se prezenta exact prezenta aproape universala a conului si, evident, se facea legatura cu glanda pineala.

Si nu pot sa nu ma intreb daca nu cumva saracia paradigmei stiintifice actuale ( limitarile si boala scepticismului epidemice in randul persoanelor ce ajung in asa numita zona academica) se datoreaza "tichiilor cu margaritar" plate - patratoase?!? Doar patratul este simbolul pamantului, parca !  :-P
"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins