Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

O intrebare veche dar niciodata uitata sau lasata deoparte

Creat de avramescub, 03 Mai 2006, 22:37:04

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Credeti ca statele sau conducatori lor ascund adevarul despre extraterestri?

Da
Nu
Ma abtin

avramescub

O intrebare la care nu reusesc sa imi raspund in totalitate poate ma ajutati voi! :?

Necunoscutul


avramescub


assiris

Probabil. Nu am argumente. Cind voi trai o experienta OZN voi raspunde cu DA sau NU in functie de imprejurari. Deocamdata ma abtin, optiune care nu este pusa la vot.

spooky

E o intrebare la care cu greu poti sa raspunzi nu.
Am adaugat si posibilitatea de "abtinere"... si sa va schimbati votul.

Sper ca nu te-ai suparat BoGdAn.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

avramescub

in niciun caz ;) chiar ma bucur ca teai gandit si la o abtinere

Shadowman

 Eu cred ca nu "statele sau conducatori lor "ascund adevarul despre extraterestri...Suna prea general...Adevarul este ascuns de anumite organizatii si persoane care lucreaza in domenii sensibile (securitate nationala,supravegherea spatiului aerian...) Persoanele care au
la dispozitie aparatura de urmarire a spatiului aerian sunt si ele supravegheate ( nu din cer...) Apropo ,ati vazut crescind vreun radar in curtea vreunui civil ? N-am vazut radare
aeriene de vinzare la supermarket ! 
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

sxn_b

Eu zic ca da. Daca povestea Zonei 51 este adevarata, atunci e clar.
Sau: de ce dispar atatea dovezi? Avem un exemplu si in Romania, cu Emil Barnea parca... a facut 4 poze in Padurea Hoia Baciu si a patra poza, despre care se spune ca este cea mai clara, a disparut in imprejurari misterioase. Si multe altele.

udar

Problema cu bazele "secrete" si cu aceste cover-ups despre care vorbesc multi e complicata. E normal ca o baza in care au loc experimente secrete si construiri de masini zburatoar cu tehnologii avansate (fie ele de origine extraterestra sau nu) sa fie tinute secrete si guvernul sa nu recunoasca existenta lor. Asa se intampla si in cazul spionilor si contraspionilor. Niciodata un stat nu va recunoaste existenta acestora, chiar daca ei exista, si nu sunt nici extraterestri  :lol:

Cat despre Barnea si securitatea, trebuie spus ca atunci daca erai urmarit, securitatea nota si fiecare popas la toaleta, daramite sa retina niste fotografii cel putin dubioase...

Deci acest termen de "ascund" poate implica si anumite lucruri ce tin de siguranta nationala, si nu neaparat de teoria conspirationista in care guvernele incearca sa tina secrete interventiile extraterestre.
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  


Shadowman

Citat din: sxn_b din  10 Noiembrie 2006, 22:44:35
Eu zic ca da. Daca povestea Zonei 51 este adevarata, atunci e clar.
Sau: de ce dispar atatea dovezi? Avem un exemplu si in Romania, cu Emil Barnea parca... a facut 4 poze in Padurea Hoia Baciu si a patra poza, despre care se spune ca este cea mai clara, a disparut in imprejurari misterioase. Si multe altele.
Nu ma pot abtine sa nu-ti comentez mesajul sxn_b ..."A disparut in imprejurari misterioase..."
Foarte elegant spus...!
  "Si multe altele" 
  Da...E ca si cum ai spune ca a venit o furtuna si i-a ridicat pozele intr-un virtej prin fereastra... :-D
  Sau a aparut un spiridus, a rostit "hocus-pocus" si au disparut pozele... :-D

 
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

adelinn

in momentul in care se detecteaza un OZN,pe teritoriul unei tari,cred ca in acel moment intra in actiune si fortele de securitate ale ei,pentru ca in fond se doreste apararea teritoriului,indiferent de unde vine amenintarea.pana la clarificarea originii fenomenului,cea mai buna solutie e de a nu spune nimic,sau de a spune ceva inofensiv,vezi cazul Roswell,declaratiile ulterioare.e ca si cum ai gasi o caldare cu bani in fundul curtii,nu te apuci sa strigi in gura mare ca ai gasit-o,ci o tii pt tine,si te bucuri de ea...poate doar in momentul in care o natiune care are contact cu extraterestri se va simti amenintata,va faca cunoscut ca este in contact cu ei ,si oricum nu o va face printr-un documentar tv,si nici nu va da stirea la tv,ci va anunta structurile militare din tari aliate sau  care pot ajuta intr-o eventuala riposta.abia dupa aia va afla si omul de rand...
eliminand imposibilul,ceea ce ramane,oricat de improbabil ar fi,constituie adevarul.Arhtur Conan Doyle

Dreamy

Am zis ca nu ma amestec in subiectul acestui topic, insa e destul de incitant...asa ca am si eu o teorie...apropos eu sunt cea care am dat votul negativ si as vrea sa-mi explic actiunea.
Am zis sa-mi pun putin neuronul la contributie si sa ma pun intr-o oarecare masura in pielea unu sef de stat, stat, super tehnologizat, super democrat...supre... cum este USA, deci si am ajuns la o concluzie de genul...
care ar fi motivul pentru care ar ascunde relatia de orice natura cu o civilizatie extraterestra, ca doar chestia asta nu poate sa le confere decat mai multa putere, mai multa tehnologie...mai mult orice ..care le-ar da posibilitatea sa domine intreaga planeta...doar au spatele asigurat!!!

In consecinta m-am gandit ca nu guvernul sau seful statului ascund existenta unei legaturi cu o civilizatie extraterestra......ci insasi extraterestrii cu care sunt in legatura.

OK sa zicem ca e acceptata teoria asta..insa care ar fi scopul??
Pai eu zic ca ei au un scop mult mai mare decat avem noi pamantenii....daca e adevarata teoria ca suntem creati de ei...sau sa nu supar prea tare...cu ajutorul lor, atunci e clar ca suntem sub stricta supraveghere .....ca sa ma exprim mai plastic suntem un fel de cobay!!


P.S. ..nu ma judecati prea aspru.... e o simpla teorie

darkness

buna idee,dreamy, dar nu imi place ideea de cobai :x...daca ceea ce spui tu e adevarat si se aseamana cu experimentl  postat de priestess la topicul cu numele lui d\eu, atunci ma revolt!!!!

vreau macar sa traiesc cu ideea ca sunt liber

dar dc iau et legatura numia cu sua si nu si cu alte state( presupunand ca au luat legatura doar cu sua) care ar putea sa le ofere material genetic...aaah,stai!daca ei ne/au creat,nu mai au nevoie de material genetic..nu mai inteleg nimic!!! :x

Skywalker

Ei nu au legaturi numai cu SUA. Au avut si cu fosta URSS, probabil ca si cu Rusia actuala, si cu... Suedia. Un mesaj al unor extraterestri pentru americani a fost dactilografiat apoi i prezenta regelui Suediei, care a si aprobat acel mesaj.