Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cine a zis ?

Creat de fiulploii, 13 Martie 2012, 02:31:17

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

roxaline

Citat din: horia2008 din  07 Decembrie 2012, 09:43:14
Stephen R. Covey ?

Peter Diamandis - http://en.wikipedia.org/wiki/Peter_Diamandis Are niste conferinte partial interesante pe TED.

In forma "Cel mai bun mod de a prevedea viitorul este sã-l creezi" este "zisa" lui A. Lincoln, apoi a fost mult plimbata prin management.
"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

horia2008

Acum, despre prosti:
"Ataci o părere a unui prost şi te trezeşti cu prostul întreg în discutie"
"Prostul cel mai prost e prostul alterat de filosofie"
" Diferenta dintre un om prost si unul destept este ca prostul face mereu aceeasi greseala iar desteptul tot timpul alta"


kefren

Una ,asa mai filozofica

   "În viață, cel mai important lucru nu e unde te afli, ci în ce direcție mergi."

horia2008

#48
CitatPrea dornici sa impiedice o incinerare faimoasa, oficialii ortodocsi au reusit sa dea foc si ultimelor urme de decenta din circul inmormantarilor televizate. Un foc ce nu va putea fi stins cu apa imbulzelilor de Boboteaza.

classic

"Romanii, care mereu asteapta sa li se dea cate ceva, nu au nevoie de presedinte, ci de Mos Craciun!"

"Am pus oglinda lacului in rama:
Din Soare curg afluvii de arama!"

"Lumea de azi crede in orice - numai in Dumnezeu nu!"

" Romanii au o slaba memorie a raului."

"Dumnezeu m-a făcut sa va judec pe toti:
La doi oameni vrednici, o suta de hoti!"

"Popor de oieri, noi, romanii, am imprumutat ceva din obedienta proasta a oilor."

:fullmoon:
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

horia2008

"Daca florile si-ar darui oameni la fel cum oamenii isi ofera flori, de unde ar fi taiati oamenii?"


uforever

Citat din: horia2008 din  15 Ianuarie 2013, 10:48:20
"Daca florile si-ar darui oameni la fel cum oamenii isi ofera flori, de unde ar fi taiati oamenii?"

E Nichita Stanescu, nu?

Pe al lui classic, chiar nu-l stiu...

Ia de la uforever:

"Pentru ca ce-i va folosi omului daca va caștiga lumea intreaga, iar sufletul sau il va pierde?" (nu mai trisati cu goagalu' :lol:).


padme


OM

Sunt momente în viață în care, oricum ți-ar sta corpul, sufletul e în genunchi.
Tie, popor ingrat, nu-ti va ramane nici cenusa mea.

adrian75

Cine a zis ..."stiinta nu-i tot una cu intelepciunea", sau..."stii si la ce te ajuta ca știi"?

kefren

La scoala, am trisat la examenul de metafizica.
Am tras cu ochiul in sufletul colegului meu de banca.

horia2008

CitatCele șapte păcate capitale:
1) Prostia
2) Recursul la scuze: Nu știu, n-am știut
3) Fanatismul
4) Invidia
5) Trufia neroadă
6) Turnătoria
7) Răutatea gratuită.
Mai adaug o a opta : dragostea cu sila.



fiulploii

"Nu ma deranjeaza cititul. Ceea ce mă jenează este dificultatea răsfoirii"
:lol:

Xanadron

#58
Citat din: fiulploii din  17 Februarie 2013, 17:56:32
"Nu ma deranjeaza cititul. Ceea ce mă jenează este dificultatea răsfoirii"
:lol:
Ca sa pastrez traditia non-raspunsului, postez si eu una fara sa am habar de precedenta: :-D

"In fond, oamenii nu citesc; daca citesc, nu pricep; daca pricep, uita."

P.S. Serios acum, parca era vorba sa se raspunda cu o noua maxima abia dupa "dezlegarea" precedentei. :roll:
P.S.2: fiualploii, nu mai trisa bagind false vorbe de duh! (in cazul asta atribuite lui Vanghele) :wink:
...Fiindca asa suna continuarea falsei maxime vanghelioneze: :-D

El a dezmintit afirmatiile rautacioase conform carora nu ar fi un fan infocat al lecturii: "Ba sunt chiar un cititor rasat, care poate interpreta epistemologic Sandra Brown si este capabil sa sesizeze finele paradoxuri ontologice din romanele lui Pavel Corut! Ba mai mult, pot jongla cu propozitiile subordonate subiective, carora le dau o subtila nuanta de predicative!".

Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

kefren

#59
      "Personal imi dau demisia din omenire."


   P.S. Pentru Xanadron,la citatul tau cred ca raspunsul e Amélie Nothomb.