Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cine a zis ?

Creat de fiulploii, 13 Martie 2012, 02:31:17

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sunnyboy

In Ardeal exista o vorba de duh asemanatoare ca si mesaj: Cand esti prost de mic si apoi cresti mare, numa' te joci!

kefren

"Patriotismul nu înseamnă ura împotriva altor neamuri, ci datorie către neamul nostru; nu înseamnă pretenţia că suntem cel mai vrednic popor din lume, ci îndemnul să devenim un popor vrednic."


    "LA MULTI ANI ROMANIA"

calator astral

#32


   "Viata este unoeri foarte zgarcita: trec zile, saptamani, luni si ani fara sa simti nimic nou. Totusi, odata ce se deschide o usa, o adevarata avalansa patrunde prin spatiul deschis. Acum nu ai nimic, iar in clipa urmatoare ai mai mult decat poti accepta!"

horia2008

Citat din: kefren din  01 Decembrie 2012, 01:37:16
"Patriotismul nu înseamnă ura împotriva altor neamuri, ci datorie către neamul nostru; nu înseamnă pretenţia că suntem cel mai vrednic popor din lume, ci îndemnul să devenim un popor vrednic."
Mihail Sadoveanu

"O, necăjit şi trist popor,
Pleci capu-n jos, o faci pe mutul,
Când din "măreţul viitor"
Ţi-a mai rămas numai trecutul?"

"Patriotismul este atunci când iubirea faţă de propriul popor este pe primul loc; naţionalismul, când ura faţă de alte popoare este pe primul loc."


Xanadron

#34
"O, necăjit şi trist popor,
Pleci capu-n jos, o faci pe mutul,
Când din "măreţul viitor"
Ţi-a mai rămas numai trecutul?"
= epigramistul Petru Cărare.
Iar urmatorul panseu despre patriotism/nationalism - Charles de Gaulle.

Pe aceeasi linie: după alegerile din 1946, se mai putea vedea pe garduri "Votaţi soarele!"
Cine-a scris deci epigrama asta?

Nu credeam s-ajung vreodată
C-am să pot să fiu în stare
Că făcând pipi pe garduri,
Să o fac direct în... soare!
:-D

P.S. Citatul postat de calator astral e din P. Coelho (mos Goagal sa traiasca - fiindca nu-s coafeza sa-l citesc). :wink:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

panta_rh_ei

@xanadron, raspuns: Al.Teodoreanu(Pastorel) ?

Cine a spus:
"Patriotismul nu este numai iubirea pamantului in care te-ai nascut ci, mai ales, iubirea trecutului, fara de care nu exista iubire de tara."
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

kefren

Citat din: panta_rh_ei din  04 Decembrie 2012, 23:30:02
@xanadron, raspuns: Al.Teodoreanu(Pastorel) ?

Cine a spus:
"Patriotismul nu este numai iubirea pamantului in care te-ai nascut ci, mai ales, iubirea trecutului, fara de care nu exista iubire de tara."

   Mihai Eminescu.

Xanadron

@panta_rh_ei: Da, genialul betziv :-D Pastorel, fratele cam siroposului Ionel Teodoreanu.

Alta acum: "Lumea e, poate, schita rudimentara a vreunui zeu copilaros, care a abandonat-o la jumatate, rusinat de executia deficienta; e opera unui zeu subaltern, de care zeii superiori se amuza; este productia confuza a unei divinitati pensionate si senile, care a si murit."
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

uforever

CitatAlta acum: "Lumea e, poate, schita rudimentara a vreunui zeu copilaros, care a abandonat-o la jumatate, rusinat de executia deficienta; e opera unui zeu subaltern, de care zeii superiori se amuza; este productia confuza a unei divinitati pensionate si senile, care a si murit."

Am trisat nitel, dar...David Hume? mi-am luat-o sau e bine? :-D

Xanadron

Citat din: uforever din  05 Decembrie 2012, 13:01:08
Am trisat nitel, dar...David Hume? mi-am luat-o sau e bine? :-D
L-ai nimerit... :wink: Maxima lui DH merge oricum ca motto al clipului postat de tine la "Texte criptice" - ala cu Pearl Jam  si "evolutia" noastra pe noi trepte demente.

Alta acum: "Singura modalitate de a te elibera de ispita este sa-i cedezi." :evil: :lol:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

kefren

Citat din: Xanadron din  05 Decembrie 2012, 14:35:00
L-ai nimerit... :wink: Maxima lui DH merge oricum ca motto al clipului postat de tine la "Texte criptice" - ala cu Pearl Jam  si "evolutia" noastra pe noi trepte demente.

Alta acum: "Singura modalitate de a te elibera de ispita este sa-i cedezi." :evil: :lol:

   Ai inceput cu citate mai sofisticate,oricum ,incerc
          Oscar Wilde

Xanadron

Citat din: kefren din  05 Decembrie 2012, 19:29:11
   Ai inceput cu citate mai sofisticate,oricum ,incerc
          Oscar Wilde

Punct ochit-lovit! :wink:

Alta deci: "In fata lui Dumnezeu suntem la fel de destepti, dar si la fel de prosti."

Sau, in engleza: "Before God we are all equally wise - and equally foolish."
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

kefren

Citat din: Xanadron din  05 Decembrie 2012, 19:47:41
Punct ochit-lovit! :wink:

Alta deci: "In fata lui Dumnezeu suntem la fel de destepti, dar si la fel de prosti."

Sau, in engleza: "Before God we are all equally wise - and equally foolish."

    Pentru limba ramana...........................Albert Ainstain :-P
    Pentru engleza....................................Albert Einstein :-D

roxaline

Incerc si eu:

"Cel mai bun mod de a prevedea viitorul este sã-l creezi tu însuţi"  :-D
"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

horia2008

Citat din: roxaline din  06 Decembrie 2012, 03:40:12
Incerc si eu:

"Cel mai bun mod de a prevedea viitorul este sã-l creezi tu însuţi"  :-D
Stephen R. Covey ?

"Multi sfinti ar fi vrut sa traiasca in zilele noastre, ca sa se nevoiasca"