Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Hacker cauta dovezi despre OZN-uri in serverele NASA

Creat de cristi, 28 Aprilie 2006, 20:27:51

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.


assiris


Necunoscutul

  Daca esti prins poti face ani buni de inchisoare si poti fi considerat terorist. Ati vazut, la sfarsit el a spus ca nu poate divulga tot ce a gasit deoarece, spune McKinnon, nu este momentul potrivit.

8-)

assiris

Chestia cu divulgatul e relativa, dat fiind ca pe internet, un Haker care a reusit sa patrunda undeva fara sa lase urme, e destul de abil sa le si lanseze mai departe fara sa fie simtit de cineva.
Asa si eu pot afirma oricind, am intrat la NASA, si am deviat un satelit de pe orbita, si l-am facut sa imi trimita imagini interzise, pe care le-as divulga dar nu e momentul oportun, acum.
Vesnica meteahna a omului de a afirma ceva si atunci cind trebuie sa aduca dovezi, spune ca ii este interzis sa faca asta. Aveti in politica zeci de exemple. (Am vazut cine sunt teroristii dar nu dau nume din motive de securitate personala, sau la Rosia Montana sunt afaceri necurate dar nu pot da nume pentru ca sunt interese nationale, etc. etc. etc)

apokryphos

Citat din: cristi din  28 Aprilie 2006, 20:27:51
probabil o buna metoda de a afla adevarul ;)
http://news.yahoo.com/s/nm/20060427/sc_nm/security_britain_hacker_dc_1

Excelenta... Vine si cu un bilet gratis la Guantanamo Bay, cazare si masa pe dea moaca... Daca ar fi vazut ceea ce cauta, ar fi publicat pentru a scapa de acuzatii si a schimba subiectul de la terorism la ascunderea adevarului.

A.

Necunoscutul

 Nu stiu, ma gandeam, daca USA l-ar baga in inchisoare pe acest hacker lumea ar pierde o minte sclipitoare. Eu personal cred ca Statele Unite ale Americii il va lua la ei pe McKinnon, ii va schimba identitatea si il va pune sa lucreze la Area 51 sau la CIA. Americanii il vor pune sa aleaga intre inchisoare si recrutate.

8-)

apokryphos

Citat din: Necunoscutul din  30 Aprilie 2006, 21:09:17
Nu stiu, ma gandeam, daca USA l-ar baga in inchisoare pe acest hacker lumea ar pierde o minte sclipitoare.

Crezi ca acest script kiddie e o minte sclipitoare? Ma indoiesc. A luat de pe net programele de hacking/cracking scrise de experti care nu sunt suficient de nebuni cat sa atace servere militare si le-a rulat si el ca maimuta. Mai degraba cred ca americanii vor sa faca un exemplu din el. Un fel de: "aviz amatorilor". Oricum, norocul lui a fost ca a spart servere americane si nu chinezesti. Ar fi plutit intr-o valiza pe Tamisa acum. :-)

A.

horodnicdragos

Daca ei foloseau windows...ar trebui sa il angajeze pe omul asta.E un geniu.Se pare ca e "mai geniu" decat programatorii de pe-acolo.  :roll:

Necunoscutul

 Asta cred si eu, dar totusi cam periculoasa traba....


8-)

apokryphos

Citat din: horodnicdragos din  06 Mai 2006, 15:32:54
Daca ei foloseau windows...ar trebui sa il angajeze pe omul asta.E un geniu.Se pare ca e "mai geniu" decat programatorii de pe-acolo.  :roll:

Uite aici un interviu cu persoana in cauza.
http://news.bbc.co.uk/2/hi/programmes/click_online/4977134.stm
In propriile lui cuvinte: "Unlike the press would have you believe, it wasn't very clever. I searched for blank passwords, I wrote a tiny Perl script that tied together other people's programs that search for blank passwords, so you could scan 65,000 machines in just over eight minutes." Adica exact ce am zis mai devreme. Nici urma de geniu. Un script kiddie.

A.

udar

Daca ar fi fost destept s-ar fi retras intr-o tara in care nu exista legislatie privitoare la pirateria pe internet, si care nu are tratat de extradare cu SUA, si de acolo ar fi hack-uit tot ce se putea hackui. Subscriu parerilor de mai sus. Eu nu stiu cat de inteligent este un om care crede ca o tara care detine tehnologie extraterestra nu poate descoperi un intrus in baza de date secreta a ei... Si in plus de asta ca si stat  dezvoltat si inteligent nu as publica date de genul acest pe Internet, care e un mediu de comunicare extrem de instabil in ceea ce priveste securitate...

Daca as fi rau si as face parte din grupul conspirationist as spune ca acest individ a fost plantat intentionat pentru a capta toata atentia si, deci, lumea sa fie distrasa de la proiectele secrete importante. Dar nu sunt rau  :wink:
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

Necunoscutul

  Se pare ca nu a mai aparut nici o stire noua referitoare la acest hacker... Oare ce s-a intamplat cu el?


8-)

avramescub

Citat din: assiris din  29 Aprilie 2006, 17:29:08

Asa si eu pot afirma oricind, am intrat la NASA, si am deviat un satelit de pe orbita, si l-am facut sa imi trimita imagini interzise, pe care le-as divulga dar nu e momentul oportun, acum.

Aici pot sa afirm ca sunt in totalitate de acord cu ceea ce ai zis:)

deepblue

Urmariti interviul filmat cu GAry McKinnon "The UFO hacker" care a fost arestat in 2002 pentru haking in NASA si computerile militare americane cautand evidente de oznuri. :-o
http://news.bbc.co.uk/nolavconsole/ukfs_news/hi/newsid_4970000/newsid_4979700/bb_rm_4979716.stm