Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

ceva ciudat / real

Creat de HUNNAM, 05 Decembrie 2011, 09:48:30

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

HUNNAM

 pe la ora 00:30 - 01:40 undeva in apropierea unui cimitir ( izvorul nou ), eu si inca o persoana.. intuneric,liniste.. in spatele nostru au inceput sa se auda mergand ceva foarte greu , cu gheare.. apoi a inceput gardul cimitiruului sa se zdruncine destul de tare ca apoi sa se auda cazand ceva foarte greu pe pamantul din interiorul cimitirului ..in tot  acest timp ne-am uitat sa vedem ce este .. nu am vazut nimic..  Si acum ma gandesc la ce ar fi putut fi , pentru ca nu am vazut nimic desi acolo "era cineva" sau  "ceva"

mistic

cum poti sa auzi ceva cu gheare :?

alx

Citat din: mistic din  06 Decembrie 2011, 00:21:57
cum poti sa auzi ceva cu gheare :?
simplu,auzi zgomotul produs de gheare in timp ce merge!

Citat din: HUNNAM din  05 Decembrie 2011, 09:48:30
pe la ora 00:30 - 01:40 undeva in apropierea unui cimitir ( izvorul nou ), eu si inca o persoana.. intuneric,liniste.. in spatele nostru au inceput sa se auda mergand ceva foarte greu , cu gheare..
esti sigur ca erau gheare si nu copite?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Ganditorul

#3
CitatCum poti sa auzi ceva cu gheare
simplu,auzi zgomotul produs de gheare in timp ce merge!

Cred ca povestitorul nostru are caine sau pe cineva apropiat care are caine - asa recunosti instinctiv si te gandesti imediat la "sunetul cu gheare". Interesant.
O varianta similara circula inainte de 89 pe zona "Drumul Gazarului" din Buc. Cand spun "circula" ... spun ca am auzit povestea si apoi am vazut ceva de acest gen. Dar inainte de 89, noapte, lumina slaba sau deloc. Ce pot spune - doar ca miscare/viteza era de animal dar statura/forma ...umana. Fara zgomot, sau zgomot care nu se auzea de la 20 m distanta si o agilitate de a sari un gard de 2 m aproape fara sa-l atinga. A venit revolutia... am uitat de intamplare.
Dar colegul nostru mi-a amintit...
Intrebare - supranatural sau... iar au venit niste "revolutionari" cu drog in vena si tinte pe bocanci in excursie pe la noi ? (oricum nu-i subiectul forumului...cred).

angellla29

#4
Citat din: Ganditorul din  06 Decembrie 2011, 00:43:58

Intrebare - supranatural sau... iar au venit niste "revolutionari" cu drog in vena si tinte pe bocanci in excursie pe la noi ? (oricum nu-i subiectul forumului...cred).

Si ce mama....copitatului, cautau in cimitir???AH..da ce fraiera sunt?!! :wink: Acolo este ultimul loc unde ai putea cauta niste....."revolutionari"....Dar daca....totusi.... erau conform legendelor stravechi....fiintele Intunericului??? Care nu pot fii vazuti cu ochiul liber....dar pot fi auziti???Cam straniu asta....merita cercetat cazul....Poate ca legendele....nu sunt chiar legende de adormit copchiii....Dar eu raman pe varianta spusa de tine...cu "revolutionarii"....
Gata....am "zburat" la lucru!!!! Tura a II-a ... FTW..... Ne vedem diseara!!!!!

HUNNAM

ceea ce am scris mai sus este adevarat, la momentul acela ( acum 5 - 6 ani ) chiar m-am speriat.. pentru ca am auzit zgomotul si nu am vazut nimic.. (  =))) tin minte ca am fugit fara sa ne oprim pana in curtea scolii din apropiere in tot acest timp privind in spate ca nu cumva "chestia" aia sa vina dupa noi.. in capul nostru ne gandeam la tot felul de chestii , cum ar fi un drac , o creatura ceva gen Chupacabra).. in cazul in care ar fi fost un animal de companie cred ca as fi recunoscut oarecum zgomotul produs de acesta  sau macar as fi vazut ceva , dar zgomotul pe care l-am auzit a fost total diferit de ce auzisem pana atunci.. + ca nu se afla nimeni langa noi pe o distanta de 7-8 m..

PS: si nu eram fumat :-D

Ganditorul

Felul cum ai inceput povestea "pe la ora 00:30 - 01:40 "  plaseaza intamplarea ...azi, zilele astea si in nici un caz "acu 5-6 ani". Banuiesc ca in anii care s-au scurs ai avut cumva curiozitatea sa vezi (ziua) daca sunt urme... macar ca te duceai sa pui o floare la mormantul unui necunoscut de dragul cercetarii.
Acum, la atata timp scurs, cam ce crezi ca se poate discuta pe acest subiect ? Poate "Calatorul" sa te lamureasca cumva cum sta treaba cu exorcismul si demonicalele ! :evil:

HUNNAM

Citat din: Ganditorul din  06 Decembrie 2011, 13:16:33
Felul cum ai inceput povestea "pe la ora 00:30 - 01:40 "  plaseaza intamplarea ...azi, zilele astea..
da , intradevar plaseaza intamplarea , dar  nu poti deduce de aici  ca a fost azi , ieri . , locul unde sa intamplat fiind in apropiere , iti dai seama ca a doua zi am trecut pe acolo , dar nu era nici o urma , de animal , om , gandac etc. si nu am zis ca a fost in cimitir, am spus ca in apropiere, asta inseamna undeva la 1 -2 m de gardul cimitirului.
nu trebuie sa ma lamureasca nimeni de cum sta treaba cu exorcismul si demonicalele.. sunt destul de informat si eu ..si nu cred ca asta are legatura cu ce am scris eu..

Arhanghelul

Citat din: Ganditorul din  06 Decembrie 2011, 13:16:33
Felul cum ai inceput povestea "pe la ora 00:30 - 01:40 "  plaseaza intamplarea ...azi, zilele astea si in nici un caz "acu 5-6 ani". Banuiesc ca in anii care s-au scurs ai avut cumva curiozitatea sa vezi (ziua) daca sunt urme... macar ca te duceai sa pui o floare la mormantul unui necunoscut de dragul cercetarii.
Acum, la atata timp scurs, cam ce crezi ca se poate discuta pe acest subiect ? Poate "Calatorul" sa te lamureasca cumva cum sta treaba cu exorcismul si demonicalele ! :evil:

@Ganditorul ... Ai dreptate ...
@Hunnam ...uite pentru viitor ii dau un pretext pentru cercetare ... 
http://www.libertatea.ro/detalii/articol/scriitorul-ion-hobana-va-fi-inmormantat-astazi-la-cimitirul-izvorul-nou-323935.html

Oricum e foarte bine c-ai spus povestea asta "mai veche" ...
Asa  a fost si-n cazul meu , unde datorita provocarilor lui "plimbaretz " ... am povestit faza cu mister smoala ce-mi statea pe piept in miez de noapte ... asa descoperi ca nu nu esti singurul "ciudat" ... macar de pe acest forum ...

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,3720.msg62190.html#msg62190
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,3289.msg62249.html#msg62249


Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

HUNNAM

Citat din: Arhanghelul din  06 Decembrie 2011, 14:15:03
http://www.libertatea.ro/detalii/articol/scriitorul-ion-hobana-va-fi-inmormantat-astazi-la-cimitirul-izvorul-nou-323935.html

Oricum e foarte bine c-ai spus povestea asta "mai veche" ...
Asa  a fost si-n cazul meu , unde datorita provocarilor lui "plimbaretz " ... am povestit faza cu mister smoala ce-mi statea pe piept in miez de noapte ... asa descoperi ca nu nu esti singurul "ciudat" ... macar de pe acest forum ..
................ link-ul - nu vad legatura in afara de cimitir

Prietene hai sa-ti zic ceva, in primul rand eu am "povestit" asta nu ca sa cer ajutor, sau pt ca sunt speriat de ceea ce mi-sa intamplat, ci pur si simplu mi-am amintit de ea si a zis sa o postez , nu am avut nici un alt gand .. in  al doilea rand nu eu sunt  "ciudat".. cred ca aici vorbeai despre tine.. cred ca ai o grava problema daca din cauza lui "plimbaret" ( habar nu am la ce te-ai referit , dar am o vaga idee) ai inceput sa povestesti niste chestii care dupa mine sunt chiar SF..   


PS: "povestea" asta .. atrage totii ciudatii :)))))))))

padme

#10
Eh dragii mosului, sa va spun o poveste despre aratari, aparitii, draci si alte chestii pe care omul este programat inca din frageda pruncie sa le asocieze cu lucrurile necunoscute.

Pe vremea liceului vin acasa intr-o vineri, la sfarsit de saptamana – locuiam in gazda. Taica-miu ma trimite sa iau ceva din magazia care se afla in fundul curtii. Intru in magazie si usa mare mi se zbate in spate inchizandu-se. Cand deodata aud "beheheeee". Ma opresc nemiscata fix in pozitia in care eram, simt cum parul se strangea spre crestetul capului si incep repede sa gandesc: noi n-avem oi, vecinii n-au oi intrucat nu este spatiu in curti pt asemenea animale, deci?? Cum nu se mai aude nimic ma gandesc ca mi s-a parut si dau sa ma misc mai departe. Cand iar "beheheeee". Incep sa ma gandesc din nou: stiam ca diavolul (culmea naibii nefiind foarte credincioasa, se vede ca programarea bunicamii a functionat mai bine decat ma asteptam) poate lua forma unui tap pt ca ceva asemanator pictase si preotul din sat pe un perete ca sa le intre bine in cap credinciosilor cu cine au de-a face. In aceste conditii incep sa spun tatal nostru si sa ma inchin sperand ca totul sa dispara. Cand "beheheeee" din nou! Incep sa gandesc: statea sa se insereze si lucrurile din jur incepusera sa prinda forma unor umbre, zic "mai bine ies afara, daca e ceva pot sa ma protejez mai bine daca pot sa fug decat aici intr-un loc inchis" (instinctu' de conservare deh) – si decid sa ies. Cand.... in fata mea statea impasibila... o oaie care ma si saluta cu behaitul bine cunoscut. "Ce dracu?" imi este involuntar! Intru in casa si o iau pe mama la intrebari "auzi? E o oaie in curte?!" Mama zice "aa da, a adus-o taica-tu" "pentru?" intreb eu. "asa ca sa avem o oaie" veni raspunsul lamuritor. Ulterior oaia s-a transformat in oaie – catel sau cateloaie pt ca era libera si nu facea altceva decat sa ne urmareasca peste tot.

Parerea mea, HUNNAM –ule este ca din spatele vorstru a venit un caine de culoare inchisa – apropo daca mers de caine ai mai auzit, mers de ghiare ai mai auzit inainte??  V-ati speriat si nu v-ati uitat sa vedeti ce e – era in apropierea cimitirului si toate cele. Cainele sare gardul (zguduit de gard) si fuge in cimitir – voi va uitati si nu mai vedeti nimic. Crede-ma de acolo nu iese si nu salasiuieste nimic – poate doar satanisti care fac draq stie ce, sau cum aveam eu un coleg care se ducea cu amicii in cimitir si se distrau spargand cruci sau beau/fumau in cavourile goale  pana i-a dat tacsu o bataie si s-a potolit. Eu chiar am o cunostinta si o verisoara care obisnuiau sa scurteze drumul prin cimitir, tinere fiind 17-18 ani (cand mi-au spus mie prima data) si veneau si singure fara nici o treaba si verisoara-mea m-a intrebat ce, care e problema??  Eu am locuit langa cimitir de vreo 2 ori si crede-ma, nu e nimic care sa tina neaparat sa stea acolo!
In plus de asta noaptea toate lucrurile devin mai mari, mai inspaimantatoare!


HUNNAM

#11
Citat din: HUNNAM din  05 Decembrie 2011, 09:48:30
pe la ora 00:30 - 01:40 undeva in apropierea unui cimitir ( izvorul nou ), eu si inca o persoana.. intuneric,liniste.. in spatele nostru au inceput sa se auda mergand ceva foarte greu , cu gheare.. apoi a inceput gardul cimitiruului sa se zdruncine destul de tare ca apoi sa se auda cazand ceva foarte greu pe pamantul din interiorul cimitirului ..in tot  acest timp ne-am uitat sa vedem ce este .. nu am vazut nimic..  Si acum ma gandesc la ce ar fi putut fi , pentru ca nu am vazut nimic desi acolo "era cineva" sau  "ceva"
.....................................UNDE ANUME VEZI TU CA FAC EU VREO REFERIRE LA "O" CULOARE?

PS: NOI NE-AM UITAT IN SPATE SA VEDEM CE ESTE CAND INCA SE AUZEAU PASII IN SPATELE NOSTRU, TOCMAI PENTRU CA NU AM VAZUT NIMIC DESI AUZEAM PASII, DIN CAUZA AIA NE-AM SPERIAT.

ti-am editat putintel mesajul,te rog de acum inainte fara atacuri la persoana si fara nervi,ok?  tu ai povestit ceva,colegii si-au dat cu parerea,atata tot.daca nu iti place chestia asta,poti sa nu mai postezi(nu recomand asta,dar e o optiune viabila,totusi.)
PS   topicuri/posturi nu se sterg decat daca incalca regulile forumului...in nici un caz nu se sterg la comanda   alx




arckadii

HUNNAM,

Am vrut sa ma abtin insa ma simt nevoit sa comentez putin pe marginea mesajelor tale care devin ceva cam ofensatoare la adresa colegilor de pe forum.
In primul rand, aici ar fi bine sa te simti ca printre prieteni si sa te comporti ca atare. Nu are sens sa devii violent in limbaj si exprimare.
In al doilea rand, parerea mea sincera este ca fugi dupa senzational. Lansezi o istorioara hazlie din punctul meu de vedere iar apoi astepti sa vezi rezultatul. In momentul in care nu iese cum trebuie, te agiti si sari "la gatul" celor care incearca sa te mai domoleasca.

Sper ca acest mesaj sa-mi fie ingaduit in intregime chiar daca prima parte nu este legata strict de subiectul discutiei. Iata in continuare si a doua parte a mesajului meu in care am sa imi expun punctul de vedere in legatura cu experienta ta relatata mai sus.

Lucruri ciudate se intampla. Depinde din ce unghi le privesti si care este sistemul de referinta la care te raportezi. Ceea ce ai auzit insa ar putea avea o groaza de explicatii incepand cu sfera paranormalului si ajungand la explicatii mult mai rationale (din perspectiva publicului larg).
Frica este un factor important pe care uitam sa il luam in calcul. Necunoscutul, atmosfera si coordonatele temporale (noaptea in cazul tau), locul in care ne aflam, inclinatia noastra spre senzational si multe altele sunt factori care ne pot influenta enorm perceptiile.
Poate ca pana acum ai observat insa noaptea, fiind liniste comparativ cu orice alt moment din timpul zilei, sunetele care nu sunt percepute de obicei, apar mult mai pregnant.
Este foarte posibil ca ceea ce ai auzit sa fie un animal. Putem presupune acum specia acestuia insa nu are sens. Putea fi de la cartita la caine...oricum ar fi fost ceea ce ai trait si auzit tu a fost influentat de factorii pe care ti i-am enumerat mai sus.
Nu te hazarda inutil si nu incerca sa starnesti spiritele de pe forum mai mult decat este necesar. Sunt sigur ca vei gasi multe lucruri interesante aici, demne de discutat.
O "investigatie" in acest caz nu-si are rostul mai mult ca sigur pentru ca tanar fiind, te-ai lasat distras de un zgomot al noptii si nimic mai mult.

Sper sa fi adus putina lumina in ceea ce priveste problema ta si sa iti fi "taiat" putin avantul tineresc, care desi bun si folositor, trebuie cizelat.

O seara frumoasa,
Ark

HUNNAM

#13
Citat din: arckadii din  06 Decembrie 2011, 21:36:38
HUNNAM,
Am vrut sa ma abtin insa ma simt nevoit sa comentez putin pe marginea mesajelor tale care devin ceva cam ofensatoare la adresa colegilor de pe forum.
In primul rand, aici ar fi bine sa te simti ca printre prieteni si sa te comporti ca atare. Nu are sens sa devii violent in limbaj si exprimare.
In al doilea rand, parerea mea sincera este ca fugi dupa senzational. Lansezi o istorioara hazlie din punctul meu de vedere iar apoi astepti sa vezi rezultatul. In momentul in care nu iese cum trebuie, te agiti si sari "la gatul" celor care incearca sa te mai domoleasca.

Mda , mai bine te abtineai decat sa scrii ceva ce nu are sens, explicatiile pe care le-ai dat, desi sincer nu cred ca era cazul si nici nu cred am cerut vreo explicatie sau vreo "anchetare" a subiectului =))))))) ,( nu stiu ce ancheta ati fi putut face voi cu pregatirea pe care o aveti ), sunt total lipsite de logica.
Faptul ca am fost ironic nu inseamna ca am fost violent in limbaj si exprimare .. nu cred ca am folosit un limbaj trivial.
Cei care s-au simtit ofensati  probabil  la cat de agramati si afoni sunt .. nu si-au dat seama ca habar nu au pe ce lume traiesc..
Citat din: padme din  06 Decembrie 2011, 17:02:16
.. mers de ghiare ai mai auzit inainte??

IN LUMEA DE UNDE VENITI VOI, NU STIU CE LUME SI NICI NU MA INTERESEAZA , GHEARELE UMBLA SINGURE DE NEBUNE PE STRADA??... wake up to reality!!


PS:  daca am lovit pe cineva imi cer scz , sper sa nu lase urme ..

Xanadron

Of-of, mai-mai colega HUNNAM...se vede ca nu doar... huni n-ai, :-D ci nici simtul masurii - fiindca vad cum continui cu aprecierile nemeritate de colegi nu chiar "agramati si afoni". :wink:

Sper totusi c-o sa mai stai o vreme prin zona asta - macar ca sa te lamuresti in timp ca mai exista totusi p-aici pe RUFOn si persoane chiar pregatite si implicit capabile sa analizeze chestii cu mult mai imbirligate :evil: decit mica ta intimplare... 8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/