Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Teoria vortex a materiei

Creat de protelisav, 01 Decembrie 2011, 12:39:27

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mm

  Felicitari!  Orice premiu sau diploma poate fi un imbold pozitiv.

  Sunt usoare semne de intrebare in ceea ce priveste legatura dintre Facultatea de Economie , Facultatea de Drept (semnatarii emitenti ai premiului) si Teoria Dipolilor Vortex (care e pe domeniul de fizica)? Dar, in general, e de bine.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

prodcomb

Citat din: protelisav din  07 Ianuarie 2016, 10:48:59
Stimaţi participanţi pe forum,
Lucrarea transdisciplinară Teoria dipolilor vortex a obţinut PREMIUL ŞI TROFEUL DE EXCELENŢĂ la Simpozionul Internaţional "UNIVERSUL ŞTIINŢELOR", ediţia a VI-a din 6 septembrie 2o15.
Prof. Vasile Tudor

Sunt valabile în continuare întrebările ,,forumiștilor" la care se așteaptă răspunsuri.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

alx

#62
Citat din: protelisav din  07 Ianuarie 2016, 10:48:59
Stimaţi participanţi pe forum,
Lucrarea transdisciplinară Teoria dipolilor vortex a obţinut PREMIUL ŞI TROFEUL DE EXCELENŢĂ la Simpozionul Internaţional "UNIVERSUL ŞTIINŢELOR", ediţia a VI-a din 6 septembrie 2o15.
Prof. Vasile Tudor


In primul rand doresc sa va felicit pentru faptul ca va mediatizati ideile si teoriile...insa legat de premiul obtinut am ceva...nelamuriri.  Adica,legat de modul de acordare a premiilor,pe forumul portalului edu.ro scrie asa:
"Simpozionul International "UNIVERSUL STIINTELOR"- Editia a VI-asi Expozitia Internatională "UNIVERSUL CUNOASTERII"in ziua de duminica – 6 septembrie 2015.
TOATE LUCRARILE VOR FI PREMIATE. LUCRARILE SUNT INCLUSE INTR-UN SISTEM DE PREMIERE PE DOMENII DE ACTIVITATE.SE VA DECERNA TROFEU DE EXCELENTA PE FIECARE SECTIUNE .
LUCRARILE VOR FI TRIMISE PANA LA DATA DE 2.09.2015, ora 20.00,
LA ADRESA: asociatia.vasilepogor@gmail.com
Vom confirma primirea lucrarilor pana pe data de 5 septembrie 2015. "
http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=217285



Am bolduit si subliniat fraza care mi se pare...interesanta.
Si acum as dori sa imi permiteti sa am curajul sa cutez a va intreba daca la sectiunea la care ati depus lucrarea au mai fost inscrise si alte lucrari?  Si international inseamna Romania si Republica Moldova?
Multumesa anticipat pentru raspunsuri.


alx

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

protelisav

Citat din: prodcomb din  07 Ianuarie 2016, 13:27:55
Sunt valabile în continuare întrebările ,,forumiștilor" la care se așteaptă răspunsuri.
Desigur, dar să-mi evaluaţi ideile novatoare sub semnul valorilor perene de bine, frumos, dreptate şi adevăr.
Când te afli la frontierele cunoaşterii trebuie să priveşti dincolo de orizont.

http://forum.portal.edu.ro/index.php?act=Attach&type=post&id=2449053

prodcomb

Citat din: prodcomb din  16 Iunie 2015, 07:58:16
Această teorie descrie fenomene noi sau explică fenomene inexplicate de teoriile actuale ?

Pseudoștiința nu are răspunsuri la întrebarea de mai sus.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

#65
Citat din: prodcomb din  07 Ianuarie 2016, 20:59:41
Pseudoștiința nu are răspunsuri la întrebarea de mai sus.

Pseudostiinta chiar are "raspunsuri" la absolut orice! Daca nu are, le creaza imediat.
Stiinta in schimb "se limiteaza" doar la fenomene ce pot fi dovedite practic, sau prin observatii concrete.  :-)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

  Am cautat prin DEX ce inseamna vortex si am gasit ca este: Structură dispusă în vârtej. Am cautat ce este vartej-ul si am gasit:  Vânt puternic, vijelios, care se învârte cu viteză pe loc.
Pai structura inseamna ceva material. Daca ma gandesc la teoria vortex a materiei imi vine in minte urmatoarele intrebari:
-ce forta invarte acea materie?
-sunt mai multe vartejuri in univers?
-de unde stim ca se invarte, fata de ce?
Cu scuzele de rigoare, nu am citit comentariile de la acest subiect care mi se pare lung, plicticos, si fara rezultat.
Dar intrebarea persista persita in mintea mea, cum teoria vortex a materiei?.......
Adevarul este dincolo de noi


protelisav

#68
Citat din: jean din  09 Ianuarie 2016, 19:05:21
  Am cautat prin DEX ce inseamna vortex si am gasit ca este: Structură dispusă în vârtej. Am cautat ce este vartej-ul si am gasit:  Vânt puternic, vijelios, care se învârte cu viteză pe loc.
Pai structura inseamna ceva material. Daca ma gandesc la teoria vortex a materiei imi vine in minte urmatoarele intrebari:
-ce forta invarte acea materie?
-sunt mai multe vartejuri in univers?
-de unde stim ca se invarte, fata de ce?
Cu scuzele de rigoare, nu am citit comentariile de la acest subiect care mi se pare lung, plicticos, si fara rezultat.
Dar intrebarea persista persita in mintea mea, cum teoria vortex a materiei?.......
Sub semnul unui dialog constructiv şi civilizat, vă rog să consultaţi  lucrarea  ştiinţifică   "The  dipole  vortex"  a   cercetătorilor americani  Henk  F. Arnoldus  şi  John  T.  Foley  ( http://lib.fibopt.ru/Articles/PAPER/OCv231%20p115-128.pdf ), pentru a stabili dacă există sau nu  puncte  de convergenţă  cu "Teoria dipolilor vortex"  propusă de mine.
Aştept cu interes să vă referiţi şi la afirmaţia lui Stephen Hawking: "Nu este deloc improbabil ca undeva, în afara acestui univers, să se afle un alt univers. Şi în acea lume, Zayn încă face parte din One Direction".
Sper să promovăm pe forum un  cadru motivaţional de emulaţie intelectuală.
Cu stimă,
Prof. Vasile Tudor
Când te afli la frontierele cunoaşterii trebuie să priveşti dincolo de orizont.

http://forum.portal.edu.ro/index.php?act=Attach&type=post&id=2449053

alx

Citat din: protelisav din  23 Ianuarie 2016, 11:07:50
Sub semnul unui dialog constructiv şi civilizat...
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sper să promovăm pe forum un  cadru motivaţional de emulaţie intelectuală.




Stimate user @protelisav
Din pacate,refuzati cu incapatanare sa raspundeti la intrebarile directe adresate dvs. pe acest topic.
Iar eu sunt un om de cuvant,si am promis ca daca veti mai posta fara sa raspundeti INAINTE colegilor de pe forum,o sa va blochez din nou topicul.
   Asa ca din acest moment acest topic va fi blocat.Pe vecie,probabil...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."