Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Alte observatii OZN

Creat de andrei, 22 Noiembrie 2011, 01:53:29

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

TheStrangeMan

Ieri in jurul orele 19:00 deasupra muntelui Tampa din Brasov am vazut o lumina stralucitoare, mare, care a stationat mult timp (peste jumatate de ora). La inceput era foarte puternica, iar apoi a palpait tot mai putin si s-a stins. In tot timpul asta nu s-a miscat, parea ca se afla la 800m-1000m deasupra varfului.


Este cineva din Brasov care a mai observat acest lucru? Nu spun ca ar fi vorba de vreun OZN, insa nu stiu ce ar fi putut fi. A fost ca un punct luminos, ca un glob, pe care il pui in varful bradului de Craciun si iti ia ochii.


alx

Citat din: alx din  16 Octombrie 2013, 21:41:03
De oglinda parabolica,nu-i asa?
   Ce ghinionist am fost...daca gaseam si eu o oglinda de aia,acum aveam un telescop cat ala de la Arecibo,nu amaratul actual de 200mm... ;D

Ca sa revin,esti dragut sa pui un desen cu aia "alta geometrie"? Ca altfel o sa afirm ca scrii doar ca sa fii gica-contra...
   Sa nu mai vorbim de faptul ca as putea sa-ti cer si dovezi directe privitoare la geometria aia,alta...
Citat din: prodcomb din  17 Octombrie 2013, 10:15:48
Scuze, dar nu am timp de răspunsuri detaliate.
Poate peste iarnă va fi timp de povestirile prezentate de diferiţii observatori.
A cam venit iarna...vad ca ai mai mult timp,si poate reusesti sa-mi faci si mie desenul ala,de care vb. noi..nu de alta,da chiar m-ai facut curios...
  Astept cu sufletul la gura!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

uforever

Comuna Magureni, Judetul Prahova(pe langa Paralela 45) , azi 24.12.2013, orele 22:00 obiect luminos, dimensiune aproximativ cat Planeta Venus, fara zgomot, fara frecare cu aerul, a disparut in 2 secunde fara sa mai apara din nou. Viteza unui avion normal, dar disparitie brusca, am observat obiectul, am intrat putin in casa si si-a schimbat pozitia destul de mult, l-am urmarit cat m-am putut lupta cu frigul, totusi straduinta mea a dat roade, a disparut brusc in fatza mea si nu a mai aparut. Sunt sigur 100% ca nu era un obiect zburator normal, conventional, nici o secunda nu s-a manifestat ca ceva gen avion, satelit, elicopter, drona(nu se potrivea dimensiunea)...etc. Daca aveti intrebari, va raspund cu cea mai mare placere, nu e prima oara cand observ asa ceva in zona,

alx

Citat din: uforever din  25 Decembrie 2013, 02:16:46
Comuna Magureni, Judetul Prahova(pe langa Paralela 45) , azi 24.12.2013, orele 22:00 obiect luminos, dimensiune aproximativ cat Planeta Venus, fara zgomot, fara frecare cu aerul, a disparut in 2 secunde fara sa mai apara din nou. Viteza unui avion normal, dar disparitie brusca, am observat obiectul, am intrat putin in casa si si-a schimbat pozitia destul de mult, l-am urmarit cat m-am putut lupta cu frigul, totusi straduinta mea a dat roade, a disparut brusc in fatza mea si nu a mai aparut. Sunt sigur 100% ca nu era un obiect zburator normal, conventional, nici o secunda nu s-a manifestat ca ceva gen avion, satelit, elicopter, drona(nu se potrivea dimensiunea)...etc. Daca aveti intrebari, va raspund cu cea mai mare placere, nu e prima oara cand observ asa ceva in zona,
Salve
Din ceea ce am citit am dedus ca observatia a durat mult mai mult de 2 secunde,cum pare a se intelege din text...deci cat timp ai observat acea lumina? Apoi,banuiesc ca ti-e usor sa marchezi directia de deplasare pe o harta,raportata la punctul de observatie.
  Mai vreau sa stiu de unde ai dedus lipsa frecarii cu aerul si lipsa zgomotului.Adica in principiu trebuie sa ne dai o estimare a distantei dintre tine si obiect,daca poti.
Multumesc anticipat   alx


"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

uforever

#64
Citat din: alx din  25 Decembrie 2013, 12:45:28
Salve
Din ceea ce am citit am dedus ca observatia a durat mult mai mult de 2 secunde,cum pare a se intelege din text...deci cat timp ai observat acea lumina? Apoi,banuiesc ca ti-e usor sa marchezi directia de deplasare pe o harta,raportata la punctul de observatie.
  Mai vreau sa stiu de unde ai dedus lipsa frecarii cu aerul si lipsa zgomotului.Adica in principiu trebuie sa ne dai o estimare a distantei dintre tine si obiect,daca poti.
Multumesc anticipat   alx

Da, prima data, pana sa intru in casa, obiectul luminos se afla in partea de E a comunei. Parea ca nu se misca, era foarte stralucitor si am crezut ca-i vorba de Venus, dar Venus se afla la locul lui. Obiectul era la  aproximativ 10.000m, dar e doar o estimare, habar n-am ce dimensiuni ar fi putut avea in realitate. L-am privit 5 minute, veneam de la "colindat" la niste prieteni, deci am si un martor, sotia mea. Am intrat in casa pentru ca era foarte frig, nu a durat mai mult de 3 minute, cand am iesit nu se mai afla in partea de E, era cumva pozitionat deasupra mea, un pic inspre N si se deplasa spre S. Banuiesc ca era acelasi obiect, cel putin din ce am putut observa, dimensiunile nu difereau, stralucea la fel de puternic, doar ca de data asta se misca cam cu viteza unui avion de pasageri la distanta gen 10.000-15.000m (sper ca-i corecta distanta). Observatia nu a durat foarte mult, a durat cateva secunde, dupa care a disparut pur si simplu in 2 secunde. Pe cer nu era nici un nor, nu se auzea nici un zgomot de motor sau frecare, absolut nimic. Din cauza faptului ca stralucea destul de puternic, chiar nu pot estima o dimensiune clara, tot ce pot sa spun e ca la un moment dat, parea ca vad doi Luceferi pe cer, dintre care unul era cel real in mod clar si vizibil. Cerul era perfect senis, iar in zona asta stelele se vad foarte clar, cerul e foarte "limpede". Fiind in apropiere de Campina, unde soarele e pe cer 90% din 12 luni, in zona Magureni cerul e "limpede" mai mereu, pare locul ideal pentru un telescop. Nu stiu ce altceva sa va mai spun.

later edit:  Guest, nu se vede foarte bine in filmare, tot ce pot spune e ca in 2 secunde "sa stins", dar nu in genul unui bec.


alx

#65
@uforever
Esti 100% sigur ca lumina aia era asa de sus? Adica nu exista posibilitatea sa fi fost mult mai jos,in zona 1000-3000m?
Un lucru care nu imi da pace...timpul observatiei tale depaseste 8 minute,ceea ce e putin...atipic...rogu-te si te gandeste bine daca alea 5 minute chiar au fost 5...
  In rest,observatia ta se incadreaza in niste...tipare.Dar inca mai e nevoie de multe detalii,pe care aparent nu le-ai observat,ca sa ma pot risca sa fac anumite...afirmatii.
De aceea te rog sa rememorezi impreuna cu sotia toate detaliile observatiei,incercand sa stabilesti cat mai exact posibil timpii fiecarei faze.
   Multumesc...anticipat ;D .   alx

PS  inca o intrebare:stralucirea acelei lumini a fost constanta pe toata perioada observatiei,sau au existat fluctuatii de intensitate/culoare?

PS2  Asa-i ca Magureni e...aproape,in linie dreapta,de Valenii de Munte,care se afla la...Est? ;D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

magra70

Buna seara si Craciun fericit tuturor! Sunt locuitor al comunei Magureni si confirm in parte observatiile dl-ui Uforever.Ce am vazut eu?Pai,in jurul orelor 20,iesind din casa ,privirea mi-a fost atrasa de ,,o stea'' comparabila ca stralucire cu Venus insa cu o culoare portocalie(aici  intervine ceva :Venus nu era prezent pe cer la ora aia si nici in jurul orei 22 cum spune Uforever fiindca apune in jurul orei 18).Locuind aprox. in centrul comunei observatia a fost facuta pe directia NV,la cateva grade sub steaua Altair din Vulturul. Steaua era stationara ,am observat o usoara palpaire in cele aprox. 10 secunde de observatie(nu scintilatie!).Observatia s-a incheiat brusc prin stingerea ,,stelei''(reducerea stralucirii pana la zero)in circa 1sec.
   In aceasta seara insa,in jurul orei 17,iesind in curte pt. a putea sustine o convorbire telefonica(semnal slab in casa)am vazut pe cerul inca luminos aceeasi stea(forma,stralucire,)pe o directie asemanatoare insa s-a stins in doua secunde si pe cerul inca albastru am vazut clar cum cobora in vrie silueta unui lampion chinezesc.L-am urmarit pana a cazut peste padure putin mai sus de zona Valea boului.

uforever

#67
Ok, luati-ma usor, recunosc ca nu-s foarte priceput in relatari de genul asta si pot gresi, dar daca imi atrageti atentia putin cate putin si imi umblu bine in memorie, o rezolvam. Am sa incerc sa rememorez/vizualizez mai clar observatia,  vad ca-i ceva mai complicat, sunt intrebari care nu mi-au trecut prin cap, dar sigur ca am sa raspund . In prima observatie, cand obiectul se afla la E, lumina era ceva mai galbuie si da, se poate spune ca era un pic mai mare, dar nu cu mult. Am vorbit si cu nevasta-mea acum, distanta de la prietenii astia ai mei, pana unde stau, este destul de mica, deci pot fi 2,3 minute de mers pe jos, deci p'asta sa zic ca am lamurit-o. Nu batea vantul deloc, nu era ceatza, cerul era perfect senin. Nu stiu cum sa fac cu distanta, eu am comparat obiectul cu un avion de pasageri, aici sunt dealuri si paduri, din punctul unde ma aflam eu, obiectul se putea vedea deasupra culmilor dealului cam la 15 cm, e cumva fortat ce spun, dar incerc sa simplific, poate putem calcula distanta. Din punctul unde ma aflam pana la dealul respectiv sunt vreo 3 km, dar nu stiu cat de sus putea fi, deci cum as putea sa fac un calcul, intre distanta pana la deal si cum il puteam eu observa deasupra culmilor? Sigur ca poate diferi distanta estimata de mine in a doua postare, cat timp nu-mi pot da seama de dimensiunea reala a obiectului. In concluzie, pana la deal sunt 3 km, asta stiu sigur si da, Magureni e aproape de Valeni de munte. In casa am stat putin, cat am bagat un lemn in soba si am iesit cu gandul ca poate mai pot continua observatia, dar disparuse de la E. Cautand obiectul pe cer, l-am obervat la  N cu directa spre S. A disparut cu "fade" in acele 2 secunde si l-am observat in mers cateva secunde, cred ca vreo 5, 6 si de asta sunt sigur. De data asta "lumina" era asemanatoare cu Venusul ca dimensiune si culoarea nu mai batea inspre galbui, era exact ca planeta Venus. Parea destul de sus, si aici l-am comparat cu un avion, parea destul de sus, dar cum pot aprecia exact la ce distanta? Ziua e mai simplu, poti vedea forma si dimensiunea unui obiect, noaptea e dificil, plus ca straluceste. Astept alte intrebari, raspund cu placere.

p.s. In prima observatie au existat ceva fluctuatii de intensitate, in a doua nu si sincer habar n-am daca e vorba de acelasi obiect, incep sa am ceva dubii. Cert e ca obiectul de la E, dupa ce am iesit din casa, nu mai era acolo si am iesit din casa destul de repede.

uforever

Salut magra70, Bine ai venit pe forum! Inca nu sunt cetatean al Magureniului, dar acum sunt in Magureni si vin de afara, daca ce vad pe cer in momentul asta, orele 19:37 nu este Venus, atunci ce este?
Cu respect, uforever.

alx

Citat din: magra70 din  25 Decembrie 2013, 19:56:31
(aici  intervine ceva :Venus nu era prezent pe cer la ora aia si nici in jurul orei 22 cum spune Uforever fiindca apune in jurul orei 18)
Absolut corecta observatia...asta era chiar urmatoarea intrebare pregatita pe uforever...cum putea sa vada pe Venus,la ora aia fiind demult apusa?  Dar mi-ai luat-o inainte,intr-un fel...
   
Cat despre povestea cu lampionul...de ce crezi ca am intrebat de fluctuatii de lumina/culoare? Insa sa stii ca exista niste...chestii care se manifesta exact asa,fara sa fie lampioane...acuma ramane de vazut despre ce vorbim,concret,in cazul de fata...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alx

Citat din: uforever din  25 Decembrie 2013, 20:38:34
acum sunt in Magureni si vin de afara, daca ce vad pe cer in momentul asta, orele 19:37 nu este Venus, atunci ce este?
Daca ai reusi sa observi Venus,fiind undeva foarte sus,ar trebui sa o vezi spre West,la ora asta.In ce directie e lumina pe care tu o banuiesti a fi Venus?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

uforever

Citat din: alx din  25 Decembrie 2013, 20:48:36
Daca ai reusi sa observi Venus,fiind undeva foarte sus,ar trebui sa o vezi spre West,la ora asta.In ce directie e lumina pe care tu o banuiesti a fi Venus?

Vest, Dumnezeule e la Vest si dita'i steaua :lol:

StarDust

#72
Venus apune pe la 18:30. Vega ar fi cea mai stralucitoare stea la N-V acum magnitudine zero si la 15 grade deasupra orizontului.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

uforever

#73
Guest, nu se misca, nu avea nici o directie, culoare alb-galbui, deci nici urma de lampion. Spre rusinea mea nu stiu ce inaltime au dealurile, dar nu-s foarte mari. Intr-adevar imi aduc aminte ca era ceva mai mare primul obiect decat al-doilea si am sa ma gandesc foarte bine la ora exacta la care l-am observat.
Dragi colegi, va rog sa ma lamuriti si pe mine cu planeta Venus, pentru ca, daca nu ma uitam la Venus la ora aia, clar ma uitam la alta "bazaconie" sau la vreo stea pe care nu o cunosc si se vede bine de aici. As filma, dar stiu sigur ca n-o sa se vada nimic, am mai filmat cu telefonul.
Stardust, scuze nu am fost atent, ok ar putea fi  Vega, dar la N-V, nu la V, asta e la V. Nu stiu fratilor, stim toti cum arata Luceafarul, cel putin in Bucuresti n-ai cum sa-l ratezi, poate in zona asta se pot observa mai bine si alte stele. Spre rusinea mea nu stiam ca Venus apune la 18:30 p'aciulea.

StarDust

#74
Doar Vega e la N-V, in rest... nimic foarte stralucitor la vest.

P.S.

Venus are acum aprox. magnitudinea -4,8, iar Vega 0. E o mare diferenta de stralucire intre ele oricum, chiar daca si Vega e destul de vizibila.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16