Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Alte observatii OZN

Creat de andrei, 22 Noiembrie 2011, 01:53:29

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

andrei

    O.k. sa pun si eu o intrebare ..care ma roade si care de fapt se vrea a fi pusa: Cati dintre voi au vazut cu ochii lor un O.Z.N...DE APROAPE si pentru mai mult timp? De cand am descoperit forumul,doresc sa o pun si pana acum inca nu aveam destul curaj. :-D :lol: Teama de ridicol..stiti..e adevarata! :-D
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

kefren

Citat din: andrei din  22 Noiembrie 2011, 01:53:29
    O.k. sa pun si eu o intrebare ..care ma roade si care de fapt se vrea a fi pusa: Cati dintre voi au vazut cu ochii lor un O.Z.N...DE APROAPE si pentru mai mult timp? De cand am descoperit forumul,doresc sa o pun si pana acum inca nu aveam destul curaj. :-D :lol: Teama de ridicol..stiti..e adevarata! :-D

   Ok,am sa-ti raspund,pentru inceput, tot cu o intrebare,........"Ce inseamna APROAPE" pt. tine,in cazul de fata?

Ganditorul

#2
Pana la urma e o intrebare f buna. Iar "aproape' e definit f clar in teoria OZN - Intalniri de gradul 1, 2 sau 3. Eu n-am intalnit. Cel mult de gradul 1, dar fara siguranta de a spune cu certitudine ca a fost OZN.

alx

Citat din: andrei din  22 Noiembrie 2011, 01:53:29
    O.k. sa pun si eu o intrebare ..care ma roade si care de fapt se vrea a fi pusa: Cati dintre voi au vazut cu ochii lor un O.Z.N...DE APROAPE si pentru mai mult timp? De cand am descoperit forumul,doresc sa o pun si pana acum inca nu aveam destul curaj. :-D :lol: Teama de ridicol..stiti..e adevarata! :-D

TU ai vazut unul de aproape? pt ca nu vad altfel de ce ti-ar fi teama sa pui o intrebare...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Aliosa

Citat din: andrei din  22 Noiembrie 2011, 01:53:29
    O.k. sa pun si eu o intrebare ..care ma roade si care de fapt se vrea a fi pusa: Cati dintre voi au vazut cu ochii lor un O.Z.N...DE APROAPE si pentru mai mult timp? De cand am descoperit forumul,doresc sa o pun si pana acum inca nu aveam destul curaj. :-D :lol: Teama de ridicol..stiti..e adevarata! :-D
2 bucati
1 la aproximativ 150-200 metri, observat timp 7-10 minute sa zic .
1 la aproximativ 10 metri, observat timp de 1 secunda hai 1 secunda juma .

mr

#5
Citat din: andrei din  22 Noiembrie 2011, 01:53:29
    O.k. sa pun si eu o intrebare ..care ma roade si care de fapt se vrea a fi pusa: Cati dintre voi au vazut cu ochii lor un O.Z.N...DE APROAPE si pentru mai mult timp? De cand am descoperit forumul,doresc sa o pun si pana acum inca nu aveam destul curaj. :-D :lol: Teama de ridicol..stiti..e adevarata! :-D
Una bucata obiect luminos, de marimea lui Venus, noaptea pe la 11.30, care se misca foarte usor in zig-zag cu amplitudine mare (ca in schita). L-am urmarit timp de vreo 2 min pana a depasit linia orizontului.
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

alx

Citat din: Aliosa din  22 Noiembrie 2011, 11:29:01
2 bucati
1 la aproximativ 150-200 metri, observat timp 7-10 minute sa zic .
1 la aproximativ 10 metri, observat timp de 1 secunda hai 1 secunda juma .

Vrei sa descrii mai in detaliu observatiile?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Tayka

#7
În urmă cu f. mulţi ani cam prin anul 1960-poate 61,deasupra oraşului Reşiţa,la o înălţime de 1000-1200 de metrii,a staţionat o formaţie de mai multe OZN-uri (în jur de 14) de tipul trabuc.Cum la acea vreme ne cunoscându-se aproape deloc fenomenul OZN,majoritatea populaţiei se oprea pe străzi,uitându-se în sus,unde se observa f. clar obiecte f. mari care staţionau pur şi simplu.Ca şi azi şi atunci se făceau tot felul de presupuneri;că sânt baloane,că sânt arme de-la ,,monstrul iugoslav''Iosip Broz Tito,etc.etc.Tânăr fiind nu am dat nici eu prea mare importanţă fenomenului,reţinând doar faptul că aveau doar o formă foarte bine definită cilindrică şi rotunjită la capete,deşii erau însă bine mascate într-o aureolă produsă artificial de culoarea norului cumulus,care dacă nu era de formă cilindrică perfectă ci de forma normală a unui nor nimeni nu sesiza nimic.Faptul însă că erau nori cu o geometrie perfectă,şi adunaţi într-o formaţie perfectă (pentru că restul orizontului era senin şi fără nori),şi care mai şi staţionau, făcea chiar şi pe atunci furori.Dacă îmi amintesc bine presa vremii a semnalat şi ea fenomenul,binenţeles fără al explica,ci făcând doar o comparaţie între acele ,,obiecte''misterioase şi un avion cursă de pasageri care trecea prin zonă,şi care (au constatat ei -sâk!) :? :lol: că erau cică la o diferenţă de altitudine f. mare (comparaţie vizuală) :-D,Nu mai reţin dacă erau mai sus sau mai jos faţă de avionul de pasageri dar dacă cineva are timp bereket,şi poate căuta pe net,arhiva din presa vremii(mi se pare că circula pe atunci ziarul Flamura Roşie în judeţul C.Severin) :-D :ufo:
Acum încerc să emit şi eu o ipoteză (bazată binenţeles doar pe păreri personale)
Pe atunci Uzinele dela Reşiţa erau considerate de valoare strategică internaţională,iar în oraş locuiau în proporţie foarte mare cetăţeni de etnie germană,şi ca atare,dacă germanii celui de-al,, Drittes Reich'' retraşi pe undeva unde şi-au pus în aplicare şi au dezvoltat în secret tehnologia OZN,mă gândesc că au topografiat şi acele uzine în ideia că poate vor reface cândva marele imperiu..  care uzine însă (probabil spre stupoarea lor)acum de când cu revoluţia au cam dispărut) :-D  :ufo: :ufo: :ufo:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

andrei

 author=kefren
   Ok,am sa-ti raspund,pentru inceput, tot cu o intrebare,........"Ce inseamna APROAPE" pt. tine,in cazul de fata?
    Salut!
Aproape inseamna sa zicem pana la 30-40 m.Eu am vazut unul prin '87,intr-o noapte dupa o ploaie puternica cu tunete si fulgere si l-am studiat vreme de vre-o 15 minute.Din pacate nu era pe sol,ci stationa ,,la punct fix"undeva deasupra la vre-o 35 de metrii dupa aprecierea mea.Nu era o,, farfurie",ci mai degraba o prisma cu trei laturi,cu un triunghi echilateral la baza,ale carui laturi aveau in jur de 4m si   inaltimea de (cred eu)cam 3 m,care emana o lumina gri-albastruie.Dedesubt avea pe fiecare colt trei faruri sa le zic asa,care isi schimbau culorile,dar nu brusc,ci treptat,trecand prin nuoante din ce in ce mai pale,de la sa zicem portocaliu aprins,pana la un galben pal,apoi se transforma cred ca in albastru foarte puternic care  devenea si el un bleu foate deschis si tot asa ,aproape toate culorile.Mai era o luminita rosie intermitente care se invartea tot timpul in cerc ,intre colturi.Cred ca avea unele probleme,fiindca se auzea ceva ..un fel de zumzait alternant,sau ca sa fac o descriere mai plastica..ca torsul unei pisici.Da cam asta ar fi sunetul pe care l-am perceput eu, ca fiind cel mai aproape de ce am auzit atunci.Dupa aproximativ un sfert de ora, a bubuit sau mai bine zis a trasnit(o pocnitura alungita,ca si cum ai sfasia o panza)Apoi a inceput sa se ridice,dar nu rapid,asa cum am vazut ca se misca cele postate pe net.Sa ridicat incet in diagonala,din ce in ce mai sus,pana nu sa mai vazut de loc,dar asta ia luat cam cinci minute,daca nu mai bine.
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

Tayka

Zgomotul produs asemănător ruperii unei pânze se aseamănă leit cu descărcarea statică a unei sarcini cu tensiuni electrice foarte înalte.(arcul electric) :?  :| :rocket:
Şi dacă zici că nava sa retras şotâlc,şotâlc, :-D,probabil că avea probleme grave  cu energia.
:ufo: :ufo: :ufo: :ufo: :ufo: :ufo: :ufo: :ufo: :ufo: :ufo: :ufo: :ufo:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

fiulploii

Deci, mai mult ca sigur era de provenienta pur terestra  :-D

Tayka

Bună gluma, :-D dar dacă era de origine teresră(sau intraterestră) nu mai urca..până probabil la..mother shipp  :wink: :-D :rocket:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

fiulploii

Nu  era  deloc o  gluma  :-D Da-mi te rog trei motive pentru care nu ar fi indreptatite sa urce daca sunt terestre  :lol:

Tayka

Nu am cum răspunde(şi sânt convins că nici tu) având în vedere faptul că ne aflăm în faţa descrierii unui obiect care nu se comportă deloc ca şi un obiect zburător terestru.. Staţionează la punct fix în ..aer,are lumini ciudate,scoate zgomote şi mai ciudate..deci ghici ciupercă ce-i ;un produs I.A.R.  :-D SAU produs O.Z.N. :evil: :wink: :ufo:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

kefren

    Desi nu se incadreaza in marja de 30-40m,cum ai specificat,am sa relatez observatia facuta de mine.Prin '96-'97 eram pe malul Somesului la pescuit,retin si luna noiembrie,singur-singurel fara martori.Din pozitia in care eram pe mal,cam la un unghi de 60 grade,a aparut dintre nori un obiect ciudat de forma trapezoidala,mai bine zis un trapez dreptunghic,de culoarea aluminiului,fara hublouri sau lumini.S-a deplasat lent pe directie NV-SE,marimea aparenta era ca aceea a unei cutii de chibrituri tinuta cu mana intinsa,deci destul de mare pt. ca se afla deasupra plafonului de nori..L-am putut urmari doar putin,deoarece era destul de innourat,la un moment dat a disparut fara sa imi dau seama cum ori in ce directie a luat-o.Daca aveti vreo idee ce as fii putut vedea,as fii curios sa aflu,pt. ca eu habar nu am ce ar fii putut sa fie,nu se incadreaza in nici unul din tiparele OZN.