Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cea mai inteligenta fiinta de pe Terra

Creat de Urban, 08 Noiembrie 2011, 04:01:09

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Urban

Delfinul este fiinta cea mai inteligenta de pe Pamant, potrivit ultimelor cercetari ale oamenilor de stiinta de la Universitatea Pennsylvania, care au studiat timp de multi ani cum comunica delfinii intre ei.
S-a constatat ca aceste animale folosesc in comunicare aproximativ 14 mii de semnale.
In convorbirile lor zilnice oamenii se multumesc sa foloseasca o mie de cuvinte.
In plus, un singur semnal al delfinilor cuprinde mult mai multe semnificatii decat un sunet sau un cuvant.
Delfinii produc un sunet de o masa care depaseste cu mult cantitatea cuvintelor folosite de oameni.
Fiecare delfin scoate un sunet aparte, care il caracterizeaza doar pe el, si are o gandire specifica.
Unii dintre oamenii de stiinta de la Universitatea  Pennsylvania care au studiat creierul acestor mamifere marine au caracterizat societatea delfinilor drept o civilizatie paralela cu cea umana.
Inainte de toate, marimea si constructia creierului delfinului i-a surprins pe cercetatori.
Potrivit inregistrarilor realizate cu MRI  (Magnetic rezonance imagining), sistemul nervos al delfinului are o constructie perfecta, chiar mai dezvoltat decat cel al omului.
Au fost descoperite specii de delfini care au creierul de 1700 de grame, cu 350 de grame mai greu decat creierul uman.
Creierul acestui mamifer marin concureaaza cu cel al omului si in privinta complexitatii sale, dar exista domenii in care il si depaseste.
Delfinii au mai multe celule nervoase decat omul... Anterior, oamenii de stiinta au presupus ca creierul delfinilor este atat de mare din cauza ca celulele nervoase din interiorul creierului lor nu se aseaza atat de strans in interior.
Acum au descoperit ca asezarea respectivelor celule este identica cu cea a omului. Scoarta cerebrala a  delfinului are zone de asociere corespunzatoare cu cele ale omului, iar indirect si acest fapt reprezinta o dovada a inteligentei lor.
   
Delfinii "vad" in primul rand cu ajutorul ultrasunetelor emise si recunosc foarte clar toate formele subacvatice.
Auzul lor este de o mie de ori mai bun decat cel al omului. Sunetele emise de ei sunt receptionate de tovarasii lor si la o distanta de o mie de kilometri.
In acelasi timp si organul vederii lor este deosebit de dezvoltat.
Indiferent din ce cauza, nivelul dezvoltat al sunetelor emise si al auzului lor le permite o comunicare extrem de variata.
   
Creierul delfinilor le permite sa poata sesiza 3000 de impulsuri intr-o secunda.
Din acest motiv, acestor mamifere marine inteligente li se pare vorbirea umana prea lenta...
Oamenii nu sunt in stare sa sesizeze rafinamentele sunetelor emise de mamiferele marine.
Cele mai recente studii si cercetari au descoperit ca delfinii au capacitatea sa faca niste comunicari foarte complicate intre ei.

Oare cum s-a format aceasta inteligenta?
Se cunoaste faptul ca rechinul, care are un creier mult mai mic, este stapanul tuturor marilor.
Una din ipotezele emise privind inteligenta delfinilor a fost ca a existat o perioada a evolutiei pe pamant, cand stramosii nostri au fost nevoiti sa paraseasca uscatul si sa se scufunde in mari pentru a-si cauta hrana.
S-ar putea ca o parte din aceste fiinte inteligente sa nu mai fi parasit apele marii si din acestea s-au dezvoltat delfinii?

Sursa: de pe net dar interesanta ideea
:-D

Xanadron

#1
Un PDF pentru eventualii rufonisti veterinari interesati de angajarea in divizia U.S. Navy responsabila de utilizarea "tactica" a delfinilor (U.S. Navy Marine Mammal Program):
http://www.vetmed.vt.edu/org/md/cpcvm/clerk/navy.pdf

Domeniu al exploatarii totusi perverse a unor "frati intru ratiune", pe care nu doar eu il consider josnic din destule unghiuri de vedere. Ca orice chestie secretoman-militara, de fapt.
In orice caz, poate doar 10% din adevaratele progrese ale cercetarii fascinantei inteligentze a delfinilor sint facute publice. Delfini care-s realmente "number one" la unele capitole, adica deasupra noastra, "buricele Pamintului". :-P Chiar daca nu tehnologic vorbind, existentza lor centrata ludic avind clar alte scopuri.

Postarea lui Urban imi reaminteste oricum c-as vrea sa recitesc excelenta carte ...cumva SF si nu prea ;) "Un animal dotat cu ratiune" ("Un animal doue de raison" - 1967) a francezului Robert Merle, tradusa-n anii '70 si la noi, care-mi pare abia acum, dupa 3 decenii de la citire, cea mai aproape de adevaratul tablou al interactiunilor complexe, dar ocultate om/delfin.

Merita oricum revenit la subiectul asta, abordabil din "n" puncte de vedere - de la ipoteza reincarnarii sufletelor atlantilor in delfini si pina la presupusul lor rol de "relee" spre Creatorii nostri.
Carora, dupa unii autori, le-au dat deja alarma :roll: vizavi de atingerea pragului critic autodistructiv al umanitatii - nu doar apropo de poluare, jaful resurselor Terrei etc, cit mai ales de afundarea noastra-n abisul vibratiilor negative (egoism extrem, materialism fara scrupule, insensibilitate funciara = "impietrirea inimilor")... :|
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

romulus

Bun, delfinii sunt inteligenti si s-a stabilit ca pot comunica intre ei, ca au o anumita "organizare" daca se poate zice asa, ca vaneaza in grup, prin niste strategii uimitoare, etc. Este insa destul de putin cat stim despre ei .
Si apoi daca sunt asa inteligenti  in mediul lor, n-or avea si intelegeri la un nivel suficient incat sa-si faca o imagine a locului pe care-l ocupa pe Terra si a interactiunii cu noi,  astia bibezi,  care marsaluim pe uscat si distrugem intr-o veselie ce intalnim prin mediul  lor marin si nu numai si sa ne ocoleasca ?
Cand vom sti asta oare  :??
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Urban

#3
Citat din: Xanadron din  08 Noiembrie 2011, 12:42:52Delfini care-s realmente "number one" la unele capitole, adica deasupra noastra, "buricele Pamintului".
Chiar daca nu tehnologic vorbind, existentza lor centrata ludic avind clar alte scopuri.
Tocmai, nu cred ca tehnologia are vreun amestec ba dimpotriva.
Omul nu a aparut acum 6000 de ani asa cum trambiteaza Religia si ca atare originea lui se pierde in negura timpului, cu totii tindem sa credem ca evoluam din ce in ce mai mult datorita tehnologiei dar daca stramosii nostrii dupa milioane de ani de evolutie tehnologica au reusit sa depaseasca tehnologia... ?
Privita in ansamblu Terra e un sfert uscat si trei sferturi apa, e logic sa stapanesti si sa te adaptezi portiunii mai mari.

Citat din: Xanadron din  08 Noiembrie 2011, 12:42:52Merita oricum revenit la subiectul asta, abordabil din "n" puncte de vedere - de la ipoteza reincarnarii sufletelor atlantilor in delfini si pina la presupusul lor rol de "relee" spre Creatorii nostri.
Nu cred ca e vorba de reincarnare ci doar de evolutie.
De ce ar avea nevoie delfinii de tehnologie cand ei insisi sunt deasupra tehnologiei?

Citat din: romulus din  08 Noiembrie 2011, 13:02:58Bun, delfinii sunt inteligenti si s-a stabilit ca pot comunica intre ei, ca au o anumita "organizare" daca se poate zice asa, ca vaneaza in grup, prin niste strategii uimitoare, etc. Este insa destul de putin cat stim despre ei .
Si apoi daca sunt asa inteligenti  in mediul lor, n-or avea si intelegeri la un nivel suficient incat sa-si faca o imagine a locului pe care-l ocupa pe Terra si a interactiunii cu noi,  astia bibezi,  care marsaluim pe uscat si distrugem intr-o veselie ce intalnim prin mediul  lor marin si nu numai si sa ne ocoleasca ?
Cand vom sti asta oare  ??
Se stiu destul de multe despre delfini dar nu se face publica chestiunea.

romulus

CitatPrivita in ansamblu Terra e un sfert uscat si trei sferturi apa, e logic sa stapanesti si sa te adaptezi portiunii mai mari.
O fi monser, insa cine garanteaza ca a fost intotdeuna asa ? Eu sincer, n-as paria pe asta .
Si , mai mult, sa cred eu  ca niste fiinte din vechime  - recte delfinii - ar fi considerat "logic" sa "stapaneasca" portiunea din Terra acoperita de apa ,pentru ca e mai ....consistenta  :?  scuze doctore , dar e deja prea mult pentru judecata mea ! Deci, nu cred ca supozitia asta a ta ar fi apropae de realitate .
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Urban

Citat din: romulus din  08 Noiembrie 2011, 13:50:12
O fi monser, insa cine garanteaza ca a fost intotdeauna asa ? Eu sincer, n-as paria pe asta .

Asa a fost intotdeauna, ti-am trimis atasat evolutia continentelor pe ultimii 300 de milioane de ani.

Nicipreaprea

Ieri pe vremea asta imi aparuse un gand sa-mi pun si eu ceva la avatar... un delfin... faptul ca si tu ai deschis un topic despre delfini nu cred ca este o intamplare, totusi nu vreau sa fabulez mai mult, desi pot.  :mrgreen:

Parerea mea e ca delfinii si balenele sunt pastratorii memoriei active a pamantului, si vor juca un rol important in trezirea constiintei omului. Sunt ca niste dadace pentru omenire. Si da, in zilele noastre, delfinii si balenele sunt cele mai inteligente forme de viata de pe pamant. :rainbow:

Cei care sunt cu adevarat interesati de acest subiect nu trebuie sa omita pe J.C. Lilly, un om de stiinta nonconformist care si-a dedicat o buna parte din viata in studierea cetaceelor, ajungand la concluzii care nu se prea pupa cu mainstreamul stiintific actual.

http://www.johnclilly.com/
http://deoxy.org/lilly.htm

J.C. Lilly poate fi o cheie  :star:

John C. Lilly



________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

zana@M

Cercetatorii de la Universitatea  britanică St Andrews au studiat, timp de aproape zece ani, sute de delfini ,,bot de sticlă" sălbatici de pe coasta Floridei, descoperind că mulţi dintre ei îşi copiază unii altora fluierăturile şi se folosesc de ele, pentru a se chema pe nume....
http://www.jurnalul.ro/stiinta/delfinii-se-cheama-intre-ei-pe-nume-589535.htm
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

Siberia

#8
   In cadrul proiectului Chani, entitatea cu care se tinea legatura spunea despre delfini ca ar fi mamifere care au trait pe pamant, mamifere dotate cu o inteligenta net superioara omului. Aceasi entitate sustine ca delfinul este cea mai inteligenta fiinta de pe acest Pamant, si ca specia delfinilor a decis sa paraseasca uscatul si sa traiasca in apa pentru a mentine echilibrul natural al marilor si oceanelor, leaganul vietii pe Pamant.
   O alta ipoteza "interesanta" sustine ca delfinii sunt fiinte inteligente de pe alta planeta de undeva din sistemul solar in care exista Terra cu multe milioane de ani in urma, fiinte ce au fost trimise pe Terra cu acelasi scop de a sustine echilibrul natural al apelor datatoare de viata.
   Oricare ar fi adevarul, pana la urma trebuie sa recunoastem ca delfinii sunt o specie aparte de mamifere, dotate cu o inteligenta pe care noi inca n-o intelegem, poate tocmai fiindca inteligenta lor ne este superioara.
   Voi atasa cateva linkuri pentru a exemplifica cateva "proprietati" ale delfinilor care ne-ar putea aduce beneficii si noua, oamenilor.

8 Hz THE HEALING SOUND OF DOLPHINS.

http://www.livescience.com/15150-dolphin-recovery-human-healing.html
http://autism.healingthresholds.com/therapy/dolphin-assisted-therapy-dat

Regardless of the type, all groups of dolphins seem to have well-developed skills in working together for activities like finding food, defence, reproduction or caring for their young. Dolphins can establish strong social bonds and will stay with injured or ill individuals, even helping them to breathe by bringing them to the surface if needed.
http://www.dive-the-world.com/creatures-dolphins.php

Delfinul este privit cu respect si admiratie de multe popoare, fiind considerat o creatura puternica si sacra a Pamantului.
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

angellla29

#9
Citat din: Nicipreaprea din  08 Noiembrie 2011, 15:18:03
Ieri pe vremea asta imi aparuse un gand sa-mi pun si eu ceva la avatar... un delfin... faptul ca si tu ai deschis un topic despre delfini nu cred ca este o intamplare, totusi nu vreau sa fabulez mai mult, desi pot.  :mrgreen:

Parerea mea e ca delfinii si balenele sunt pastratorii memoriei active a pamantului, si vor juca un rol important in trezirea constiintei omului. Sunt ca niste dadace pentru omenire. Si da, in zilele noastre, delfinii si balenele sunt cele mai inteligente forme de viata de pe pamant. :rainbow:

Cei care sunt cu adevarat interesati de acest subiect nu trebuie sa omita pe J.C. Lilly, un om de stiinta nonconformist care si-a dedicat o buna parte din viata in studierea cetaceelor, ajungand la concluzii care nu se prea pupa cu mainstreamul stiintific actual.

http://www.johnclilly.com/
http://deoxy.org/lilly.htm

J.C. Lilly poate fi o cheie  :star:

John C. Lilly


Si cu toate acestea...balenele sunt pe cale de disparitie...Pacat, pentru ca daca dispar speciile ce populeaza Terra... in curand  lantul trofic al planetei nu va mai exista....

mr

As mai adauga doar ca viata inteligenta pe aceasta planeta nu se incadreaza numai in conventiile omenesti despre inteligenta. Tind sa cred ca acestea reprezinta doar latura de suprafata a fenomenului. Echilibrul energetic si informational poate fi sustinut in cu totul alte moduri pe care noi le ignoram sau ridiculizam. Delfinii si balenele sunt doar un exemplu.
Felicitari, Urban!
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

kefren

Si asa cum era de asteptat,omul,in loc sa trateze cu respect aceste minunate animale , le foloseste in scopurile sale meschine:
      "Exploatand inteligenta nativa a delfinilor, autoritatile ruse au luat recent decizia de a folosi din nou delfinii pentru apararea bazelor sale militare navale, o practica abandonata dupa dezmembrarea Uniunii Sovietice. Potrivit mass-media locala, reluarea acestei activitati are legatura cu decizia Pentagonului de a asigura, incepand cu 2010, apararea submarinelor sale nucleare cu ajutorul delfinilor si al leilor de mare in regiunea Kitsap (statul Washington). "Am vrea ca animalele noastre sa actioneze in aceeasi maniera cu leii de mare americani", a declarat directorul Institutului de biologie marina din Murmansk, cunoscutul om de stiinta Ghenadi Matimov, pentru cotidianul rus Izvestia. Cu ajutorul "leilor de mare americani se plaseaza mine pe instalatii, se filmeaza fundul marii inamice si se inregistreaza radiatiile", a precizat cercetatorul.
Ghenadi Matimov antreneaza in prezent 10 specii pentru a localiza mine, a plasa obiecte pe suprafete si a-i ajuta pe scafandri. Acestia vor fi capabili de asemenea sa ucida un inamic daca li se ordona sa faca acest lucru, noteaza Izvestia. Cercetatorul a refuzat sa dezvaluie exercitiile la care sunt supusi "elevii" sai. Programul de antrenare a animalelor marine este considerat strict secret, similar perioadei sovietice, adauga sursa citata. Cercetarile lui Ghenadi Matimov sunt finantate de Academia de Stiinte a Federatiei Ruse, Flota militara rusa, precum si un numar de companii private, apropiate servicilor secrete de la Moscova."
         "Programul american de cercetare a provocat controverse intense, cand, in urma uraganului Katrina, un numar de circa 40 de "delfini ucigasi", special antrenati de fortele militare ale SUA pentru a face inofensivi teroristii subacvatici, au scapat dintr-o zona din Golful Mexic, unde se afla baza lor de antrenament. Controlati de la distanta cu ajutorul unor cipuri implantate sub piele si prevazuti cu un fel de zgarda care contine sageti minuscule toxice, cu ajutorul carora teroristii pot fi adormiti, delfinii erau antrenati sa emita un semnal anume atunci cand zaresc o silueta ,suspecta" imbracata in costum de scafandru autonom. In acel moment, de la baza se da ,ordinul" declansarii sagetilor.
Conform mass-media americana, oficialii de la Pentagon au refuzat sa dea publicitatii detalii privind numarul de delfini recuperati, invocand secretul militar."

angellla29

Citat din: kefren din  08 Noiembrie 2011, 19:05:23
Si asa cum era de asteptat,omul,in loc sa trateze cu respect aceste minunate animale , le foloseste in scopurile sale meschine:
      "Exploatand inteligenta nativa a delfinilor, autoritatile ruse au luat recent decizia de a folosi din nou delfinii pentru apararea bazelor sale militare navale, o practica abandonata dupa dezmembrarea Uniunii Sovietice. Potrivit mass-media locala, reluarea acestei activitati are legatura cu decizia Pentagonului de a asigura, incepand cu 2010, apararea submarinelor sale nucleare cu ajutorul delfinilor si al leilor de mare in regiunea Kitsap (statul Washington). "Am vrea ca animalele noastre sa actioneze in aceeasi maniera cu leii de mare americani", a declarat directorul Institutului de biologie marina din Murmansk, cunoscutul om de stiinta Ghenadi Matimov, pentru cotidianul rus Izvestia. Cu ajutorul "leilor de mare americani se plaseaza mine pe instalatii, se filmeaza fundul marii inamice si se inregistreaza radiatiile", a precizat cercetatorul.
Ghenadi Matimov antreneaza in prezent 10 specii pentru a localiza mine, a plasa obiecte pe suprafete si a-i ajuta pe scafandri. Acestia vor fi capabili de asemenea sa ucida un inamic daca li se ordona sa faca acest lucru, noteaza Izvestia. Cercetatorul a refuzat sa dezvaluie exercitiile la care sunt supusi "elevii" sai. Programul de antrenare a animalelor marine este considerat strict secret, similar perioadei sovietice, adauga sursa citata. Cercetarile lui Ghenadi Matimov sunt finantate de Academia de Stiinte a Federatiei Ruse, Flota militara rusa, precum si un numar de companii private, apropiate servicilor secrete de la Moscova."
         "Programul american de cercetare a provocat controverse intense, cand, in urma uraganului Katrina, un numar de circa 40 de "delfini ucigasi", special antrenati de fortele militare ale SUA pentru a face inofensivi teroristii subacvatici, au scapat dintr-o zona din Golful Mexic, unde se afla baza lor de antrenament. Controlati de la distanta cu ajutorul unor cipuri implantate sub piele si prevazuti cu un fel de zgarda care contine sageti minuscule toxice, cu ajutorul carora teroristii pot fi adormiti, delfinii erau antrenati sa emita un semnal anume atunci cand zaresc o silueta ,suspecta" imbracata in costum de scafandru autonom. In acel moment, de la baza se da ,ordinul" declansarii sagetilor.
Conform mass-media americana, oficialii de la Pentagon au refuzat sa dea publicitatii detalii privind numarul de delfini recuperati, invocand secretul militar."


Ca de obicei...animalul crud numit "om" distruge tot ...le ia libertatea acestor fiinte superbe....in scopuri militare....de distrugere....Cand v-am spus eu....ca OMUL e cel mai creud animal, nu m-ati crezut...Uite exemplu...

mm

  Redau aici pe scurt dintr-un articol vechi, de pe vremuri.

Citat. Putina lume mai stie acum ca metoda nasterii in apa a fost inventata de cercetatorul rus Igor Cearkovski. El, impreuna cu colaboratorii au inceput si studiul influentei delfinilor asupra psihicului copiilor si adultilor.
  Cearkovski a obtinut iepuri, pisici si gaini chiar, care, dupa cateva generatii isi aduceau puii pe lume si ii cresteau in apa. [!!] El a constatat ca animalele adaptate la viata acvatica sunt mult mai puternice si mai agere decat reprezentatele obisnuite ale speciei. Cel mai uimitor a fost faptul ca iepurii de casa, pisicile si gainile "inotatoare" au trait in apa de doua-trei ori mai mult decat rudele lor terestre.
Tot atunci am aflat pentru prima data despre influenta linistitoare a delfinilor asupra inotatorilor (copii sau adulti). Ceea ce uitasem erau iepurii, pisicile si gainile inotatoare. De aici reies si efectele de prelungire a vietii pe care le poate conferi apa tuturor fiintelor (inotatoare).
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

sunshine

Citat din: mm din  09 Noiembrie 2011, 01:17:03
  Redau aici pe scurt dintr-un articol vechi, de pe vremuri.
  Tot atunci am aflat pentru prima data despre influenta linistitoare a delfinilor asupra inotatorilor (copii sau adulti). Ceea ce uitasem erau iepurii, pisicile si gainile inotatoare. De aici reies si efectele de prelungire a vietii pe care le poate conferi apa tuturor fiintelor (inotatoare).

Buna ratiunea. Oamenii care stiu sa innoate, crezi ca pot fi considerati mai aproape de linistea interioara?