Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Război intr-un cuvant!!!!

Creat de angellla29, 05 Octombrie 2011, 19:46:02

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Grifon

Dincolo de penibilul "joc de scenă" pe care-l mai mimează americanii,  trebuie spus că au, totuși, un obiectiv foarte concret in Republica Moldova: indepărtarea rușilor din strategica poziție pe care aceștia o dețin in Transnistria.
Nu este neapărat vorba de rusofonii din zonă (intreaga enclavă echivalează cu un județ de-al nostru), ci de depozitul militar plasat in apropierea localității Rîbnița. Chiar dacă efectivele Armatei XIV au fost retrase (actualmente prezența militarilor ruși fiind simbolică), acel depozit rămâne o sursă de ingrijorare - ptr. SUA, UE, dar in primul rând ptr. noi Nu se știe exact ce...și mai ales "cât" au rușii acolo, dar se presupune că e vorba de uriașe stocuri de armament ușor, ce ar putea inzestra iute nuclee paramilitare, generatoare de tulburãri. Inclin să cred asta, mai cu seamă că in Rîbnița intrà și ies frecvent garnituri intregi de trenuri marfare...și bănuiesc că nu-s pline cu bomboane....

De aceea există o preocupare consistentă a SUA ptr. soarta Chișinăului (via București). Una-peste alta, nu mi-ar pare rău că suntem băgați in ecuația asta...măcar de ne-am alege cu ceva...

Tamerlan

Citat din: Grifon din  05 Mai 2016, 10:32:56
Dincolo de penibilul "joc de scenă" pe care-l mai mimează americanii,  trebuie spus că au, totuși, un obiectiv foarte concret in Republica Moldova: indepărtarea rușilor din strategica poziție pe care aceștia o dețin in Transnistria.
Nu este neapărat vorba de rusofonii din zonă (intreaga enclavă echivalează cu un județ de-al nostru), ci de depozitul militar plasat in apropierea localității Rîbnița. Chiar dacă efectivele Armatei XIV au fost retrase (actualmente prezența militarilor ruși fiind simbolică), acel depozit rămâne o sursă de ingrijorare - ptr. SUA, UE, dar in primul rând ptr. noi Nu se știe exact ce...și mai ales "cât" au rușii acolo, dar se presupune că e vorba de uriașe stocuri de armament ușor, ce ar putea inzestra iute nuclee paramilitare, generatoare de tulburãri. Inclin să cred asta, mai cu seamă că in Rîbnița intrà și ies frecvent garnituri intregi de trenuri marfare...și bănuiesc că nu-s pline cu bomboane....

De aceea există o preocupare consistentă a SUA ptr. soarta Chișinăului (via București). Una-peste alta, nu mi-ar pare rău că suntem băgați in ecuația asta...măcar de ne-am alege cu ceva...

Am mai spus și cu altă ocazie: cât timp veți continua (și nu mă refer aici doar la colegul Grifon, pe care îl salut cu această ocazie!  8-) ) să analizați situația și evenimentele mondiale prin prisma "Rusiei', "Americii", "României", "KGB", "CIA", "UE" și a altor entități din astea fabricate artificial, nu există nici cea mai mică șansă să înțelegeți ceva. Cei mai inteligenți poate... au șansa să priceapă că nu este nimic de priceput din ceea ce prezintă mass-media. Dar atât! Nimic mai mult. Ceea ce este de înțeles nu se poate pricepe utilizând NOȚIUNILE puse la dispoziție de cel care dorește să te amăgească!!! :wink: MM a pervertit de-așa natură limbajul (prin mass-media și procesul oficial de educație), eliminând pur și simplu noțiunile care ar putea oferi explicații. A încerca să înțelegi ceva folosind informațiile puse la dispoziție de cel care vrea să te amăgească pare un comportament suprarealist, similar celui al unei armate care pleacă la luptă folosind hărțile pe care i le-a editat inamicul, informațiile provenite din sursele controlate de același inamic și punând în fruntea trupelor, ofițeri antrenați și/sau aflați în solda aceluiași inamic. Cei care se miră de această situație sau caută explicații savante care să arate de ce o astfel de armată (care nici măcar nu e armată... dar să-i zicem așa de dragul demonstrației) nu are nicio șansă în luptă... nu pricep de fapt care este decorul conflictului.
Important nu este să spui: "Iată ce au făcut ei din mine!", ci mai degrabă: "Iată ce am făcut eu din ce au făcut ei din mine!" (Jean Paul Sartre)

Arhanghelul

#692
(ну заяц ну пагади) Nu zaieţ, nu pagadi!
zaieţ = iepuraş

Las` ca te prind eu, iepuraş!

Asa suntem ... noi ...  primeniti ... de aceste aceste "slove" cabalisticosionistoanglosaxonos.a.m.d.  ... cuvantul compus german (propozitia-crenvurști) ... al hidrei ... din vechime (milenare) ... ce poarta acest razboi T.V.M.-ist ... impotriva sufletului  ... prin carcasa "de ierbivora" ...

Intrebare intrebatoare ...
De ce YHVH si Śāṭān ne vor sufletul? ...  :mrgreen:
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Xanadron

#693
Multumesc pe aceasta cale mamei si tuturor celor care... na c-am zbarcit-o postand inceputul discursului planuit pentru o decernare de premiu :-D (suna cam rusofon, da-i vb. de NIPPRU = Nobelul Inutilitatii Postarilor Paguboase Repetate Ubicuu) - cind voiam de fapt sa-i multumesc colegului @Tamerlan pentru "retraducerea" postarii mele anterioare - actiune pe cit de migaloasa, p-atit de inutila si ea (parerea mea).

In ton cu optimismul naucitor din ultima vreme, :lol: revin totusi cu o completare - si anume cu convingerea [recenta] ca parodia actuala de Catch-22 / Wrestling (regizata-n pasi regionali din Libia spre est, dar f. singeroasa din pacate) va fi continuata inevitabil c-o "resetare" planetara mult mai atroce decit precedentele.
(n.b.: "precedentele" = WW-I si II incluzind Holocaustul - fapt istoric real, indiferent de numarul victimelor -, fara sa exclud insa alte genociduri pritocite alternativ pe toate meridianele, de la celebra gripa spaniola cu +50 milioane victime contemporana cu aberantul "rezbel ciudat" WW-I si pin'la epurarile staliniste, maoiste, Pol-Pot-iste, Kim-Jong-iste, Papa-Doc-iste etc.)

M-am sucit deci la 360 de grade :-D dupa atitea postaco-predictii optimiste, ca le-am pierdut sirul (contra mega-sifonarelii botezate The Anglo-Saxo Mission de ex.) Nu-mi cereti insa termene/date fixe, ca nu le am ca Baba Vanga sau Carmen Harra-Kiri, desi argumente as avea destule pe linga premonitii vag-intuitive.
N-am habar nici daca in noul Deranj Mondial vor interveni mai vizibil ca-n precedentele Adevaratii Sforari :martiansad: - aia din umbra misterelor secretoase invelite-n enigme -, nici daca vreun Nou Ierusalim s-o ivi pe la noi post-razboi, in paralel cu deschiderea pentru turisti (majoritatea muribunzi si ei fara s-o stie) a tunelurilor cinamareze.

L.E.: Si micro-analiza geo-strategica a colegului @Grifon legata de Rîbnița e f. valabila per se, si chiar utila tragerii unor concluzii... din pacate doar pina-n momentul intrebarii inevitabile tip "Cine-a fost primul? Oul sau gaina?" - sau, mai clar, "Cine a zadarit ursu'? NATO sau canicula?"  :roll:
...Fiindca, fara vreo urma de rusofilie (cuvint care, btw, constat c-a ajuns o insulta pe net), nu stiu care actiune-i mai condamnabila: impresurarea urs-rusului ori incercarea lui de-a se pune la adapost cumva? - ambele manevre Putind fi de fapt, repet, doar simulari circumscrise aceleiasi misculatii derutante pentru "spectatori", si ea parte dintr-o mega-regie [aproape] 100% coniventa.
...Am zis! :lol:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Ganditorul

Citat din: Grifon din  05 Mai 2016, 10:32:56
Dincolo de penibilul "joc de scenă" pe care-l mai mimează americanii,  trebuie spus că au, totuși, un obiectiv foarte concret in Republica Moldova: indepărtarea rușilor din strategica poziție pe care aceștia o dețin in Transnistria.


Suntem ca in bancul ala cu Bula care vrea sa ajute o batranica sa treaca strada ...da' batranica avea treaba in alta parte si nu peste strada.
- Adica meriganii, la jdemii de km de casa, vor sa elibereze ceva (asta in varianta in care cineva mai crede ca e vorba de liberare si nu de "noi teritorii indiene" ). Ursul siberian are tot dreptu' sa creada ca unii umbla prea aproape de barlogul lui ...si uite cum apare "teatrul de operatiuni".
Daca era vb de Romania si unirea cu Moldova sub granitele cunoscute istoric ...mai aveam o sansa sa o facem pe sub nasul ursului, chiar si in varianta UE. Dar sub varianta asta a "liberarii", cu UE la remorca meriganilor din nat(i)-o, fara independenta promisa cu EUROFOR si EUROPOL,  miroase a  motiv de retrasare a granitelor EST-VEST.
Cu ceva timp in urma cand se putea face unirea pt ca "urssul" era turmentat si "Eltzanizat" (adica prin '91 lu' IP Culianu) batranica Moldova n-a prea vrut sa treaca strada si sa faca unirea. Acum ... Dumnezeu sa ne ajute ca sa nu se incaiere aia de vor unirea si vestul cu aia de se simt mai bine in est, la usa barlogului urssului - dupa modelul ucrainean, deja arhicunoscut.

O federalizare a Ucrainei mi se parea imposibila in urma cu 3 ani. Azi, daca ma scol mai pesimist, vad ca o zvarcolire a urssului cu imensele divizii de tancuri, ar face ca rusii sa mai puna frana la shenile abia pe la Budapesta (cu toate "contingentele de pushcasi" care s-ar opune...aproape cu mana goala ) federalizand inclusiv Romania dupa "planul Malta 89".

Grifon

Dat fiind că Bush și Gorby și-au dat rendez-vous pe o barcă (vasul "Maxim Gorki")...mai bine botezãm conventul lor "de la..Balta"...că ăluia cu "harta-n cap" nu-i putem zice "Maxim Gorbi"...ci eventual "Minim Leorbi".

Dincolo de haz, am totuși o opinie. Faptul că (așa cum bine au punctat colegii de azi) jocurile reale sunt ticluite in diverse culise, nu inseamnă că-i inutilă inventarierea și evaluarea unor puncte fierbinți, precum arsenalul subteran de la Rîbnița. Căci, joacă-joacă...mască-mască...dar când un nebun este mișcat să doboare pioni...morții sunt chiar morți...râniții urlă cumplit...iar cei de scapă (dacă scapă) rămân cu sechele toată viața.

Așa că...și de-aș poseda "chei de interpretare" precum dl.@Tamerlan (pe care-l asigur nu doar de simpatia, ci și de invidia mea), tot zic că-i bine să mai privim harta și-n dulcele stil clasic. Nu de alta, dar Rîbnița aia e infiorător de aproape de noi...mai ales de județul unde in prezent rezid...

Tamerlan

Observ un pesimism îngrijorător care afectează colegii rufonisti.  :|
Motivul este - din păcate - unul singur: vă uitați prea mult la televizor (în gura mass-mediei). Vă rog să vă reamintiți multele scenarii apocaliptice rulate pe ecranele televizoarelor și izvorând din paginile (online, evident!) ale ziarelor... nu mai departe de câțiva ani. Lăudabilă în acest sens inițiativa colegului Grifon de a pune un citat (aparținând acestui topic) datând din 2011. Această simplă citare ne-a arătat clar diferența dintre scenariile induse (promovate, propagate, sugerate) de mass-media și... Realitatea pe care o trăim. Ca să mai dau un exemplu, v-aș reaminti de "iminenta ieșire din UE a Greciei" de acum doi ani. Ați mai auzit ceva???  :? Cum ați auzit voi, așa am auzit și eu.  :roll: Dar de crahul financiar programat pentru martie 2014?? Nu trebuie decât să luăm un ziar de acum vreo doi-trei ani ca să vedem diferența dintre "viitorul prognozat" de experți și realitatea care ne mănâncă de fapt zilele. Diferența este enormă și, chiar dacă nu aș ști singur, aș putea băga mâna în foc că mass-media are - în acest context - un alt rol decât cel bănuit îndeobște de pulime. Cred că la ora actuală nici  (de fapt mai sper încă!) un copil de grădiniță nu mai crede că rolul mass-mediei este acela de informare.

Pe de altă parte, nu știu dacă mai e ceva de demonstrat în faptul că mijloacele de informare (sic!) sunt deținute de interese particulare clare, mai mult sau mai puțin identificabile. Și fiind deținute de aceste interese, este iarăși mai mult decât evident că sunt folosite în anumite scopuri. După cum am văzut "informațiile" cu care aceste mijloace mass-media "informează" populația au tot atâtea în comun cu realitatea (și Adevărul obiectiv), cât au uleiul și apa. Și atunci, în urma unei analize obiective nu rămâne  decât să credem că "informarea" pe care o obținem din presă are rolul de a ne forma așteptările, de a ne determina comportamentele, de a ne menține într-o stare nejustificată de frică ("Săriți! Arde! Atacă rușii/chinejii/irakienii/sirienii/coreienii (sic!) !!!..." sau, din contra, de a ne insufla o stare de siguranță păguboasă, atunci când nu e cazul ("Dormi liniștit! Trei litere veghează pentru tine!" ( :D ). Per ansamblu, rolul ei este de a ne face să ne comportăm altfel decât am face-o în mod obișnuit, în absența "binefacerilor" aduse de ea.

Mai mult de-atât. "Prognozele" acestea au și rolul de a trasa anumite programe și căi de acțiune în vederea atingerii anumitor scopuri. Problema cu care se confruntă însă, în ultima vreme MM este aceea că... obiectivele trasate nu mai sunt urmărite de pulime cu aceeași abnegație ca în urmă cu ceva timp  :roll:. (Mai pe românește... "oamenii au început în mod inconștient să-și bage pixu'...") De asta se și depune atâta efort de a declanșa cumva (nu contează cum anume!) un conflict major. Acest conflict atât de dorit de cei care strunesc destinele lumii are de fapt un dublu rol: pe de o parte, asanarea populației care a început de ceva timp (în ciuda atâtor eforturi depuse) să nu mai reacționeze conform programării mentale și emoționale, prin îndepărtarea pe cale violentă a celei mai importante părți a ei: tânăra generație de sex masculin, aflată la apogeul energetico-spiritual și la vârsta cea mai propice procreării (singura parte a populației capabilă (fără a ști de fapt de ce e în stare) să răstoarne dominația MM); și pe de altă parte, are rolul de a reîntări legăturile (vinculis) slăbite și secătuite de vlagă, care leagă victima de manipulatorul ei. O astfel de legătură - cum este cea dintre Stăpân și Sclav (chiar dacă sclavul are senzația că e liber) - este normal să se întărească atunci când, Manipulatorul vine și cu soluția la problema catastrofală trăită de cel înșelat (în cazul de față, războiul). Din această cauză, ÎNTOTDEAUNA, cei care declanșează războaiele sunt și cei care le încheie! Rezultatul este întotdeauna o populație mult mai obedientă, mult mai aplecată spre ascultarea ordinelor trasate, spre asimilarea noilor valori promovate și mai ales, profund recunoscătoare "aducatorilor de pace". Daca la sfârșitul conflictului vii și spui că cei care aduc pacea, sunt tocmai cei care au declanșat războiul, riști să fii linșat de pulimea doritoare de pace (pe care n-o interesează teoria conspirației, nici vinovatul, ci să trăiască în pace și concordie, să-și crească copii în siguranță, să aibă o pâinică pe masă și în general, chestii din astea foarte mundane).
Important nu este să spui: "Iată ce au făcut ei din mine!", ci mai degrabă: "Iată ce am făcut eu din ce au făcut ei din mine!" (Jean Paul Sartre)

Xanadron

#697
@Grifon: Am informatii ca ursul (polar, normal) se intilnea cu vultureanu' 'merigan periodic si cu mult inainte de '89 pe sub ghetzurile arctice ca sa puna scenarii la cale (pina si submarinele lor aveau sas-uri compatibile.) Aflai insa asta de la un alt sifonator decit ala de i-a spus [mitomanu]lui Pavel Corutz cum capitanul Apostolescu :lol: (sau locotenentul anti-bubulinic Decebal Traian Vuia?) ar fi ascultat sporovaiala lui Gorby cu Reagan in apele Maltei, dupa ce le-a luat glanda delfinilor-paznici cu legitimatia DIA, mai ascutita decit alea Spetznaz.

Lasind gluma deoparte, dar revenind la pisalogelile cu care nu doar colegul @Tamerlan va agaseaza poate, informatiile realmente sensibile - si, inutil de adaugat, adevarate - sint fara exceptie de tipul "Daca v-ar fi dezvaluite, ar trebui sa fiti omoriti". :-D
Ce palavragim noi p-acilea ramine deci un exercitiu de dictie si/sau logica, plus o pierdere de timp placuta - pentru cei care le scriu mai lunga si paguboasa ca-i moca, iar pentru cititorii pasivi mai scurta si delicioasa... tot fiindca-i gratis.
(n.b.: Observ din statisticile forumului o alta meta-evolutie paradoxala doar aparent: pe masura ce scade media numarului postarilor - de la 31 spre 25 zilnic in ultima vreme -, creste nr. accesarilor de pagini.)

Trecind insa si peste analize abisale ale pasivizarii globale continue, cred ca p-un forum gen RUFOn nu prea si-ar avea locul analize geo-politico-stratego-etc "clasice" (sint destule alte forumuri tocatoare de barfo-ipoteze inutile oricum), meritand atentie sapaturi [cu mult] dincolo de zgraptzanarea cojii evenimentelor/manevrelor - inclusiv militare.
Ca de ex. gasirea unor explicatii logice (sau ilogice din pdv "uman", dac-ar fi sa marsham pe plauzibila ipoteza exo-A.I.) apropo de perpetuarea mega-varsarilor de sange ritualist-sacrificiale (?) prin rezbeluri absolut evitabile - parerea mea, evident.

C-o fi vorba de recoltari ale CS-urilor, (re)alimentari cu LOOSH, (re)energizari vital necesare altor bazdaganii :-( din lantul trofic universal, n-am habar. De o chestie sint [aproape] sigur totusi: ni se ascunde (nu doar noua, ci si majoritatii liderilor "la vedere") cel putin un strat dincolo de ala - tot ascuns ce-i drept, dar mai accesibil - al intereselor STS financiar-economice din spatele stimularii continue a agresivitatii umane. Inutil de adaugat ca de catre aceeasi gashca de sorginte babiloniana, care efectiv finantzeaza ambele tabere in aproape fiecare conflict armat.

Si agresivitatea aparent "naturala" a oamenilor ar merita de fapt dezbatut daca-i un dat genetic imuabil sau unul modelat atent de milenii, odata cu restul conditionarilor expuse... aproape magistral de fiulploii in noul lui topic ("aproapele" l-am bagat fiindca ai fi fost mai usor de citit/intzeles cu citeva virgule-n plus, maestre... :wink:)

P.S. F. buna analiza ta, colega @Tamerlan - da' vezi ca nu @Grifon, ci JE am citat predictia aia din 2011. Nu c-ar conta prea mult, dar n-as vrea sa-i zapacesti circuitele coanei Artificial Intelligence. :lol: Care clar ne citeste si ea.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Tamerlan

Citat din: Xanadron din  06 Mai 2016, 10:12:36
P.S. F. buna analiza ta, colega @Tamerlan - da' vezi ca nu @Grifon, ci JE am citat predictia aia din 2011. Nu c-ar conta prea mult, dar n-as vrea sa-i zapacesti circuitele coanei Artificial Intelligence. :lol: Care clar ne citeste si ea.
Clar că m-am sclerozat!  :lol:  :x  :lol:  :|
Iertare, Maestre Xanadron! Am mai făcut acum ceva timp o gafă oarecum similară... sper să nu devină un obicei!  :|
Important nu este să spui: "Iată ce au făcut ei din mine!", ci mai degrabă: "Iată ce am făcut eu din ce au făcut ei din mine!" (Jean Paul Sartre)

Grifon

Probabil din cauza vitezei, d-le @Tamerlan...

Mai zăbovesc puțin pe acest subiect doar pentru câteva considerații (căci maestrul Xanadron are dreptate spunând că RUFOn nu e forum geopolitic / militar).

Subscriu la tot setul de opinii din ultimele postări, in special privind intoxicările media. Problema e insă alta. Din clipa in care intelegem că media propagă falsuri (integral sau parțial, după caz)...ce facem ? Cum ai zis d-ta, incepem a folosi chei - fiecare cu trusa lui. Unii aplică cea mai simplă cheie (inversează mesajul), alții descifrează elaborat: unii cu chei economice (resurse / producție), alții cu chei istorice (historia magistra vitae), alții cu chei religioase (tot răul vine de la..."ducă-se pe pustii"). Ș.A.M.D.

Ajungem noi așa mai sigur la adevăr ? Fiecare crede că da, având incredere in cheile sale. Și uite așa...de unde la inceput aveam un singur neadevăr (cel oficial), ajungem să avem zeci, dacă nu sute de neadevăruri - fiecare mai "adevărat" decât celălalt. Se naște o spirală tulburatoare, care - tocmai prin eforturile noastre cinstite - mai rău se amplifică.

Care ar fi soluția ? Nu pretind c-o am. Eu mă ghidez după o combinație de intuiție + logică (cu ultima verificând validitatea...sau corespondența factuală, a unor idei ce-mi vin ascultându-mi "simțul interior"...care nu afirm c-ar fi neapărat un "bun simț"). Dacă și aceste impulsuri interioare mă mint...atunci chiar că sunt damnat a trăi in minciună...căci niciodată, eu unul, nu voi acorda prioritate unor informații (oricât de verosimile) venite exclusiv din exterior.

Cam atât...sper că nu am fost (prea) prolix in exprimarea acestor cugetări.

Tamerlan

#700
Citat din: Grifon din  06 Mai 2016, 12:06:33
Probabil din cauza vitezei, d-le @Tamerlan...

Mai zăbovesc puțin pe acest subiect doar pentru câteva considerații (căci maestrul Xanadron are dreptate spunând că RUFOn nu e forum geopolitic / militar).

Subscriu la tot setul de opinii din ultimele postări, in special privind intoxicările media. Problema e insă alta. Din clipa in care intelegem că media propagă falsuri (integral sau parțial, după caz)...ce facem ? Cum ai zis d-ta, incepem a folosi chei - fiecare cu trusa lui. Unii aplică cea mai simplă cheie (inversează mesajul), alții descifrează elaborat: unii cu chei economice (resurse / producție), alții cu chei istorice (historia magistra vitae), alții cu chei religioase (tot răul vine de la..."ducă-se pe pustii"). Ș.A.M.D.

Ajungem noi așa mai sigur la adevăr ? Fiecare crede că da, având incredere in cheile sale. Și uite așa...de unde la inceput aveam un singur neadevăr (cel oficial), ajungem să avem zeci, dacă nu sute de neadevăruri - fiecare mai "adevărat" decât celălalt. Se naște o spirală tulburatoare, care - tocmai prin eforturile noastre cinstite - mai rău se amplifică.

Care ar fi soluția ? Nu pretind c-o am. Eu mă ghidez după o combinație de intuiție + logică (cu ultima verificând validitatea...sau corespondența factuală, a unor idei ce-mi vin ascultându-mi "simțul interior"...care nu afirm c-ar fi neapărat un "bun simț"). Dacă și aceste impulsuri interioare mă mint...atunci chiar că sunt damnat a trăi in minciună...căci niciodată, eu unul, nu voi acorda prioritate unor informații (oricât de verosimile) venite exclusiv din exterior.

Cam atât...sper că nu am fost (prea) prolix in exprimarea acestor cugetări.
Bune observații, colega @Grifon!   :|

Așa se pare: că fiecare deține astăzi "adevărul" lui. Însă acest lucru este valabil atâta timp cât noi suntem NESINCERI cu noi înșine. Când ajungem să ne (auto)sondăm adâncul Conștiinței, găsim acolo Adevărul. Vedem clar că - oricât ne-ar minți economiștii că e bine pentru PIB-ul națiunii să ne mișcăm fundurile cu mașina la serviciu - consumul  unui litru de benzină azi nu face altceva decât să priveze o viață viitoare de acel litru de combustibil (care poate va fi atunci necesar pentru încălzirea unei peșteri, nu ca azi... pentru mișcarea unui fund de progamator burghez, din Berceni în Pipera). Vedem că oricât ne-ar minți psiho-econo-sociologii, fiind mânat în viață doar de principiul egoismului (evident, atoatereglator și atoate-regulator (sic!)) nu are cum să ne facă să trăim o viață de calitate. Oricât ne-ar minți televizorul să experimentăm zi de zi, ceas de ceas, "noul", "mai multul", "mai frumosul", "mai gustosul", "mai...", "mai..." nu va conduce niciodată la o viață liberă, ci la una de sclav. Sclav al simțurilor. Sclav al lenei. Sclav al lentorii și al lipsei de VIAȚĂ.

Pe de altă parte... îmi permit o observație. Mai bine zis o observație asupra unui corolar care rezultă din ce spui:
Citat din: Grifon din  06 Mai 2016, 12:06:33
eu unul, nu voi acorda prioritate unor informații (oricât de verosimile) venite exclusiv din exterior
A te încrede în ceea ce vine din "interior" este o greșeală la fel de mare. În preocupările mele am avut ocazia să studiez tangențial acțiunea sistemului endocrin al omului (este strict interior, nu-i așa?) și cee ace am putut să descopăr este pur și simplu șocant. Lipsa sau excesul unui miligram dintr-un anumit hormon poate creea impresii, nevoi și senzații (absolut autentice!!!) și poate centra viața individului într-o anume direcție. O mică mutație a unei gene, poate conduce la producerea în exces aunei molecule cu rol în secreția unui anumit hormon, ce influențează NU NUMAI organismul, dar și psihicul persoanei și așa mai departe.
Ai impresia că ți-e mereu frig... și cauți instinctiv căldura, fără ca măcar să bănuiești că responsabilă de această senzație este o moleculă produsă în exces cu rol în procesul de homeostazie, datorită unei mutații infinitezimale, care nici măcar nu provine de la părinți, ci poate de la acțiunea mediului. Există o legătură indisolubilă între viața psihică și acest aparat endocrin, deci între setul de credințe și valori la care se raportează un individ și niște simple substanțe chimice din corpul nostru. Deci... cum să valorizez eu, în aceste condiții, mai mult interiorul meu, în dauna exteriorului manipulat de mediul în care trăiesc??? Doar pentru că "văd" mai clar linia logică dintre cauză și efect??? Când ambele sunt influențate în aproape aceeași măsură de ceva ce ține de "exteriorul" esenței mele, cum aș putea să le acord drept de infailibilitate, oricăruia?  :? :roll:
Important nu este să spui: "Iată ce au făcut ei din mine!", ci mai degrabă: "Iată ce am făcut eu din ce au făcut ei din mine!" (Jean Paul Sartre)

Ganditorul

#701
Nu m-a atins pesimismul ci o zicala dinainte de 89 pe care o scriu pentru cei care n-au trait-o : viata in socialism e roz...ca un cur de maimutza.

Acu la fel : Vin emigrantii arabi - ura, ce bine ne este; se duce drk economia - ura, noi avem crestere economica; ni se vor asculta telefoanele si balivernele de pe net, ura, siguranta personala ne va da "fericirea" mult asteptata; vin niste mericani calare pe niste martzoage mecanice prin Moldova, ura, am scapat de pericolul rusesc etc etc.
- Ma uit afara pe geam si vad ca nea Monole din coltzul strazii are pantalonii mai rupti in tur, gropile din asfalt atenteaza mai abitir la masinile din ce in ce mai rablagite ale romanilor iar la banca de vizavi e coada la "schimbat dolarii" pentru platit impozitele "inainte de termenul limita", iar Katiusha din colt isi ridica fusta sub aceiasi ocrotire a raketilor veniti de la fratiorul Ivan.
Si mi-aduc aminte de "rozul" din socialism care ne-a aburit pana ne-a scos in strada pe post de "carne de tun". Si-ar fi pacat pentru generatia tanara sa repete prostia de acum 25 de ani. Si ma simt pesimist ca un pokerist care nu si-a baut cafeaua dupa o noapte in care si-a imbogatit colectia, castigand o cascheta de politist, dupa ce a pierdut-o p'aia de militian. Parerea mea.

P.S. ca sa explic pesimismul pokeristului : nu stiu cine va juca rolul "acarului Paun" la urmatoarea schimbare ... ca data trecuta "de serviciu" au fost militienii. Acu, parca simt ca "agenturilii", "tirorishtii" si "dusmanii de clasa" vor fi ...internautii.

Arhanghelul

https://www.youtube.com/watch?v=2JlqSzDXIa0
https://www.youtube.com/watch?v=UBlGejhljUY
https://www.youtube.com/watch?v=xiQ7e5_yny4

Vineri 10.06.2016
Stade de France Saint-Denis

http://euro2016franta.ro/echipe/romania
22:00 (timp local; GMT +1 hour)  - Meci de deschidere a competitie ... de seminte si ... biere/zbierete ...

Grupa  A
France - România

__________________________________________________________________________________________________________
http://www.rumaniamilitary.ro/egyptair-ms804

https://www.youtube.com/watch?v=hZum-Vliyjo
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Xanadron

Citat din: Arhanghelul din  21 Mai 2016, 08:37:24
https://www.youtube.com/watch?v=2JlqSzDXIa0
https://www.youtube.com/watch?v=UBlGejhljUY
https://www.youtube.com/watch?v=xiQ7e5_yny4

Vineri 10.06.2016
Stade de France Saint-Denis

http://euro2016franta.ro/echipe/romania
22:00 (timp local; GMT +1 hour)  - Meci de deschidere a competitie ... de seminte si ... biere/zbierete ...

Grupa  A
France - România

__________________________________________________________________________________________________________
http://www.rumaniamilitary.ro/egyptair-ms804

https://www.youtube.com/watch?v=hZum-Vliyjo
Adica ce, colega Arhanghel, te-o supara ca ma/ne doare-n k.r (de la kurzii din Kurile :-D) de forbal/isti sau de Razboinicii Luminii Stinse-n Saivanu' Neuronic si ne balacim doar in zeama caldutza a Matricsului?!
...Pai afla c-am trecut de virsta inrolarii cu arcanu' si prefer acu' la batrinetze arcanele. Desi, la o adica, te asigur ca slabanoaga-mi minte s-ar mobiliza in caz DE... mai dihai ca a pustilor cu pusti, :wink: pe care nu-i vaz bine in ciuda entuziasmului lor "trigger-happy".

Serios acu', desi maxima aia cu [citat din memorie] "Ai puterea sa accepti ceea ce poti schimba si ce nu" ar merita aplicata si pe felia rezbelurilor, nu trebuie uitat ca mai comentez SI p-aici (nu doar Je), chiar daca nu-mi / nu ne place fenomenu-n sine al cotonogelilor perpetue - majoritatea evitabile, repet a mia oara. Si cu atit mai putin initiatorii din umbra :evil: ai ciomagelilor planetare nu-i agreez - da-i faultez (verbal cel putin) cit si pe unde pot, chiar daca fara cel mai mic rezultat.

Ex. ultime, am 3 postari aici pe 5 si 6 mai a.c. - prea multe deja -, din care merita poate recitat/citit :lol una-alta.
Hai c-o las totusi balta - repet, nu visez neam la NIPPRU = Nobelul Inutilitatii Postarilor Paguboase Repetate Ubicuu.)

O zi excelenta iti urez oricum in continuare!
(n.b.: observi c-am prins abia acum  - da' tot e bine later than never - formularile ritualisto-politicoso-politic corecte, :-D de care fac insa uz din pacate si asmutitorii Dulailor Razboiului, zambind chiar in clipa eliberarii lesei...)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Xanadron

#704
Daca mai intelegeti ceva: :-o
http://www.debka.com/article/25474/First-ever-Israeli-Russian-war-game-is-coming-

OK, ceva-cumva se poate (re)intelege, da-i prea complicat de explicat in doo-trii vorbe - mai bine scriu deci 2-3 pagini pe Evadarea din Matrix. :lol:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/